vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

102 επισκέπτες, 6 χρήστες
Jorge, bokostas, Buliwyf, tibolaso, danys620, vasim

Twitter

Public Health England: Το ηλεκτρονικό τσιγ. 95% λιγότερο επιβλαβές από τον καπνό

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Σύμφωνα με μελέτη που δημοσιεύεται επισήμως σήμερα από το Public Health England (τμήμα του αγγλικού υπουργείου υγείας), το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι 95% λιγότερο επιβλαβές από τον καπνό.


Όλο το άρθρο εδώ, άρθρο από την Guardian εδώ.


Επίσης, εκπρόσωποι του υπουργείου υγείας της αγγλίας (NHS) αναφέρουν πως τα η.τ. θα έπρεπε να διατίθενται από το κράτος σε όσους επιθυμούν να σταματήσουν το κάπνισμα.


BBC, Independent


Το δεύτερο δεν μου ακούγεται καλό πάντως...


Αλλαγή τίτλου
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 19, 2016, 18:16 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος erwtas13

  • ***
  • 586
  • Φύλο: Άντρας
  • τέλος η βρώμα
Το 95 είναι μεγάλο ποσοστό. μια χαρά

Αποσυνδεδεμένος m1chael

  • **
  • 266
  • Φύλο: Άντρας
Θετικά τα ευρήματα και γενικά οι περισσότερες έρευνες που διαβάζω στο pubmed και άλλα sites με επιστημονικά άρθρα δείχνουν ότι είμαστε σε καλό δρόμο και ίσως δικαιωνόμαστε στην επιλογή μας.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως γίνεται να χρησιμοποιούμε ποσοστά και αριθμούς για την υγεία μας. Δεν είναι μομφή προς κανένανα αυτό, ίσως μόνο προς τους συντάκτες του άρθρου της Guardian που διατείνονται ότι είναι 95% λιγότερο επιβλαβές κάνοντας απλά μια αφαίρεση (check your maths people :) )!


Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Το ποσοστό 95% αναφέρεται στην επίσημη δημοσίευση της έρευνας από το PHE, δεν είναι εφέυρεση των αρθρογράφων της Guardian. Έχω παραθέσει και το link για την επίσημη δημοσίευση στο πρώτο post.


Καταλαβαίνω τι σε ενοχλεί αλλά φαντάζομαι πως τα νούμερα είναι για να κάνουν πιο "εύπεπτο" το τελικό πόρισμα από τον μέσο πολίτη που δεν θα κάτσει να διαβάσει αναλυτικά τις μελέτες και για να τονιστεί το μέγεθος της ωφέλειας. Το "95% καλύτερο" έχει διαφορά από το "10% καλύτερο".

Αποσυνδεδεμένος m1chael

  • **
  • 266
  • Φύλο: Άντρας
Ακόμα χειρότερα αν το έγραψαν επιστήμονες αυτό.

Προσωπικά και οι περισσότεροι από εμάς τους ατμιστές θεωρώ ότι δεν χρειαζόμαστε ένα νούμερο για να πειστούμε για ορισμένα πράγματα. Όλοι έχουμε βιώσει την αλλαγή που δίνει στην ποιότητα ζωής μας το ΗΤ. Μένει μακροπρόθεσμα μόνο να δούμε την επίδραση που θα έχει στον οργανισμό μας, και για αυτό τον λόγο έχουν αξία αυτές οι έρευνες.

Με βάση τις μετρήσεις τους λοιπόν αντί να μας πουν ότι το ΗΤ είναι 29 φορές λιγότερο επιβλαβές από το συμβατικό τσιγάρο επιλέγουν να κάνουν μια βαρύγδουπη δήλωση με έναν αριθμό που πλησιάζει το 100. Και ο αριθμός 29 αρκετά εύπεπτος μου φαίνεται.

Και μετά τον διθυραμβικό τίτλο κανείς δεν θα διαβάσει ότι γράφεται παρακάτω "While stressing that e-cigarettes are not free from risk"

Για να μην νομίζει ο οποιοσδήποτε ότι έχω θέμα με το ΗΤ θα σας διαβεβαιώσω ότι είμαι φανατικός ατμιστής και δεν έχω κανένα θέμα. Επειδή όμως είμαι υπέρμαχος δεν μπορώ να δεχτώ το άτμισμα, και οι έρευνες γύρω από αυτό να τείνουν να γίνουν εργαλείο εμπορευματοποίησης και φθηνής διαφήμισης. Προτιμώ λοιπόν τις έρευνες που δίνουν στο ακέραιο την πληροφορία που θέλουμε να μάθουμε ποιοί είναι οι κίνδυνοι που δημιουργούνται από το άτμισμα και αν υπάρχουν πως θα καταφέρουμε να τους περιορίσουμε!


Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Ναι και εμενα με ενδιαφερουν ερευνες και δημοσιευσεις που προσανατολιζονται στην εξακριβωση της επικινδυνοτητας του ΗΤ γιατι βεβαια ειμαι ηδη ατμιστης και θελω να ξερω. Ομως θεωρω οτι οι ερευνες που τονιζουν την τεραστια διαφορα στο ποσο πιο υγιες ειναι το ατμισμα απο το καπνισμα πολυ σημαντικοτερες, οπως αυτες του συγκεκριμενου νηματος, γιατι αφορουν στον τεραστιο αριθμο καπνιστων που πρεπει να ενημερωθουν για να παρουν την αποφαση και να σωσουν κυριολεκτικα τις ζωες τους. Πιστευω οτι η απομακρυνση οσο δυνατον περισσοτερων ανθρωπων απο το ΚΤ ειναι πρωταρχικης σημασιας και δεδομενου της παγκοσμιας προπαγανδας που γινεται χρονια τωρα εναντια στο ΗΤ απο τα γνωστα λομπι, η δημοσιευση τετοιων ερευνων ειναι κατι παραπανω απο αναγκαια.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Ακόμα χειρότερα αν το έγραψαν επιστήμονες αυτό.

Προτιμώ λοιπόν τις έρευνες που δίνουν στο ακέραιο την πληροφορία που θέλουμε να μάθουμε ποιοί είναι οι κίνδυνοι που δημιουργούνται από το άτμισμα και αν υπάρχουν πως θα καταφέρουμε να τους περιορίσουμε!


Με όλο το σεβασμό, θα πρότεινα να διαβάσεις την 111 σελίδων έρευνα, πρίν αποφασίσεις αν σε καλύπτει στην παροχή ακέραιας πληροφορίας και αν θα την κατατάξεις σε αυτές που προτιμάς η σε αυτές που δεν προτιμάς.

Αποσυνδεδεμένος m1chael

  • **
  • 266
  • Φύλο: Άντρας
Δεν υπάρχει κανένα θέμα περί σεβασμού, θεωρώ ότι ολοι σεβόμαστε εδώ μέσα ο ένας τον άλλον καθώς έχουμε ένα κοινό σκοπό για το καλύτερο στην ζωή μας.

Δεν λέω επίσης ότι δεν είναι σωστή η έρευνα! Θα την διαβάσω κάποια στιγμή όταν βρω τον χρόνο, προσπαθώ να διαβάζω τις περισσότερες και να καταλάβω όσα μου επιτρέπουν οι γνώσεις μου.

Δεν κατηγορώ την έρευνα σαν έρευνα αλλά την χρησιμοποίση της για εντυπωσιασμό, γιατί στα μάτια μου έτσι φαίνεται.

Και συμφωνώ ότι θα πρέπει να ενημερωθούν οι καπνιστές για τα ωφέλη του ηλεκτρονικού τσιγάρου αλλά να υπάρχει και ένα μέτρο. Όπως δεν συμφωνώ με τις ακρότητες κατά του ΗΤ δεν θα συμφωνήσω και με τις ακρότητες υπέρ του όσο φανατικός ατμιστής και αν είμαι.

Μπορεί να σας φαίνεται περίεργη η θέση μου αλλά ως ένα απλός ατμιστής το μόνο που με ενδιαφέρει είναι πως θα γίνει η συνήθεια μας πιο ασφαλής

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Χαίρομαι που φάνηκε πως το σχόλιο μου δεν είχε ως σκοπό την αντιπαράθεση.

Αν και μάλλον καταλαβαίνω το σκεπτικό σου, θεωρώ πως σε πρώτη φάση προέχει η απενοχοποίηση του η.τ. ή τουλάχιστον το να μην αφεθούν αναπάντητες οι ότι νά'ναι έρευνες που βγάζουν το η.τ. οριακά καλύτερο του Έμπολα. Ξέρεις αυτές που χρηματοδοτούνται από καπνοβιομηχανίες.

Αυτό είναι κάτι που θεωρώ πως πετυχαίνει αυτή η έρευνα, που χρηματοδοτήθηκε από το ίδιο το υπουργείο υγείας της Αγγλίας.

Όταν την διαβάσεις, πρόσεξε πως πουθενά δεν λέει πως το η.τ. είναι απόλυτα ασφαλές (άλλωστε δεν είναι αυτό το θέμα της μελέτης).

Τα νούμερα αναφέρονται καθαρά σε σύγκριση με το κ.τ.

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
To 95% απ οτι καταλαβα, αναφερεται στις τοξικες ουσιες σε σχεση με το τσιγαρο. Δηλαδη αν το τσιγαρο εχει 100 απο μια ουσια, το η.τ. εχει 5.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Φίλε Shadowjump, αυτό που λες δεν μπορεί να ισχύει. Το τσιγάρο έχει κάτι χιλιάδες ουσίες μέσα και δεν υπάρχει περίπτωση να συμβαίνει κάτι τέτοιο!

Περί αριθμών:
Όταν λέμε ότι κάτι είναι κατά χ% πιο ασφαλές από κάτι άλλο, πρέπει να θεωρούμε ότι αν αυτό το κάτι άλλο το οποίο αποτελεί τη βάση της σύγκρισης, αποδεδειγμένα προκαλεί το "μη ασφαλές γεγονός", τότε με την πιο ασφαλή λύση έχουμε 100-χ% πιθανότητες να μας συμβεί το "μη ασφαλές γεγονός".

Δεν διάβασα τη μελέτη, ακόμα, αλλά θέλω να πιστεύω ότι θα αναφέρει σε σχέση με ποιο "μη ασφαλές γεγονός" έχει διεξαχθεί η έρευνα ώστε να είναι ξεκάθαρος ο τομέας ή οι τομείς στους οποίους το ητ είναι πιο ασφαλές από το κτ σε ποσοστό 95%.

Θεωρώ επίσης ότι υπάρχει μια τάση κυρίως από τα ΜΜΕ να "εκλαϊκεύουν" τις επιστημονικές μελέτες. Πολλές φορές βέβαια, τα αποτελέσματα μιας τέτοιας επεξεργασίας βγαίνουν στρεβλωμένα και για να έχουμε ιδία άποψη καλούμαστε να διαβάσουμε μια μελέτη η οποία πολλές φορές μπορεί να είναι κουραστική.

Αποσυνδεδεμένος m1chael

  • **
  • 266
  • Φύλο: Άντρας
Το σχόλιο του shadowjump δείχνει τον λόγο που έγραψα τα παραπάνω. Δεν γίνεται να υπάρχει είτε παρερμηνεία των μελετών είτε στρέβλωση. Και αν όλα αυτά γίνονται για να ενισχυθεί το ΗΤ στην δημόσια μάχη απέναντι στο ΚΤ, θεωρώ ότι χάνει. Γιατί πολύ εύκολα θα πατήσει κάποιος σε επιχειρήματα όπως τα δικά μου εναντίον μας.

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
   Αν δεν διαβάσετε ολόκληρο το άρθρο ή τουλάχιστον τα συμπεράσματα "summary" κάθε κεφαλαίου
μην βγάζετε αυθαίρετα συμπεράσματα και μην απομονώνετε το σημείο και μόνο που λέει πως το ΗΤ είναι 5% επικίνδυνο σε σχέση με το ΚΤ.
   Το άρθρο είναι κόλαφος για τους εχθρούς του ΗΤ και για τα ψέμματα που γράφουν και διαδίδουν τα ΜΜΕ.
   Όσο δε αφορά το ακετυλένιο, αλδεϋδες κλπ, με πολύ σαφή τρόπο αναφέρει πως για να παραχθούν οι ουσίες αυτές πρέπει να υπάρχουν συνθήκες "καμένου" όπως το λέμε εμείς.
   Φυσικά πιθανόν να υπάρχουν κάποιοι άγνωστοι κίνδυνοι από την χρήση του ΗΤ αλλά το γενικό συμπέρασμα είναι πως αυτοί δεν συγκρίνονται με τίποτε με το ΚΤ.




Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Μόλις τελείωσα την ανάγνωση, και ομολογώ ότι έκαψα ασφάλειες...

Πράγματι, η έρευνα-μελέτη αυτή περιέχει στοιχεία τα οποία πλέκουν εγκώμιο στο ητ. Περισσότερο εντύπωση μου έκανε το σημείο με την κατάποση νικοτινούχων υγρών, ιδιαίτερα δε η παράγραφος που αναφέρει ότι το όριο των 60mg/ημέρα ως επικίνδυνο, προκύπτει από κάτι πειράματα του 1890...

Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι πρέπει να χειριζόμαστε τη νικοτίνη με λιγότερη προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Εδώ είναι το λινκ της αναφοράς (δυο pdf αρχεία):
https://www.gov.uk/government/publications/e-cigarettes-an-evidence-update

Δεν είναι δυνατόν να μιλάμε για προσπάθειες εντυπωσιασμού σε επίσημη αναφορά του τομέα δημόσιας υγείας του  Ενωμένου Βασιλείου, του φορέα που προτείνει την πολιτική που πρέπει να ακολουθήσει το κράτος.
Ποιόν να εντυπωσιάσουν, τους εξωγήινους;!
Ποιό επίσημα.... πεθαίνεις. Πιο πάνω σε βαθμό κρατικής ανακοίνωσης στα της υγείας.... δεν υπάρχει.

Απομονώνω και αυτό:
Παράθεση
Although the majority of adults and youth still correctly perceive EC to be less harmful than tobacco cigarettes, there has been an overall shift towards the inaccurate perception of EC being at least as harmful as cigarettes over the last year, for both  groups.

"Παρόλο που η πλειοψηφία των ενηλίκων και των νέων εξακολουθούν να θεωρούν ορθώς πως το ΗΤ είναι λιγότερο επιβλαβές από το τσιγάρο, υπάρχει μια συνολική μεταστροφή μέσα στα χρόνια προς την λανθασμένη εντύπωση πως το ΗΤ είναι τουλάχιστον εξίσου επιβλαβές με το τσιγάρο, και για τις δυο ομάδες πληθυσμού."

Αυτό είναι ξεκάθαρη απόδειξη πως τα άθλια άρθρα και οι ύποπτες χρηματοδοτούμενες "έρευνες" έχουν επηρεάσει ένα μέρος του πληθυσμού εις βάρος του ατμίσματος. Η αναφορά κάνει σαφείς προτάσεις στο αγγλικό κράτος να διαλύσει αυτές τις ψευδείς εντυπώσεις και να ενημερώσει σωστά τον κόσμο.

Έχουμε την πρώτη μεγάλη νίκη του ηλεκτρονικού τσιγάρου παγκοσμίως!
[Μακάρι να βρει εφαρμογή στην νομοθεσία. Νομίζω πως τώρα θα είναι δύσκολο να μην συμβεί αυτό στο Εν. Βασίλειο.]
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 20, 2015, 14:39 από BigSur »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 303 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 235 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21556 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282732 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208457 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67075 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175424 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314191 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14899 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125648 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94516 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4608 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix