vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

e-cigars - Νέες κυκλοφορίες και ερωτήσεις εξπρές

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
e-cigars - Νέες κυκλοφορίες και ερωτήσεις εξπρές
« στις: Σεπτεμβρίου 20, 2009, 13:03 »
Είχα διαβάσει για τα ηλ. πούρα της Ruyan στο αμερικάνικο φόρουμ, από ό,τι λένε, δεν είδαν καμιά τεράστια διαφορά. Κι εκεί οι ίδιες αστοχίες υπάρχουν. Ένας σύγκρινε ένα συνηθισμένο 801 με το Pen Style της Ruyan που ήταν κάπου πάνω από τα 150 δολάρια αν θυμάμαι καλά (ίσως και 200). Πάπαλα... Μετά από λίγο καιρό τα ίδια προβλήματα αντιμετώπισε και αν υπήρχε διαφορά, ήταν μικρή.

Είχετε διαβάσει τίποτα καλές κριτικές αλλού; Αξίζουν όντως τα λεφτά τους που είναι 3-5 φορές πάνω;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 27, 2012, 04:19 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: "ΑΤΜΙΖΟΜΑΙ" ΓΙΑ e-cigar ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ?
« Απάντηση #1 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2009, 13:16 »
Η δικιά μου εμπειρία με την Ruyan είναι τα πουράκια της και αυτά σε σχέση με το τύπο DSE 701 που είναι αντιγραφή των Ruyan.
Η διαφορά ήταν τεράστια.
Μπορεί βέβαια να ήταν και θέμα τύχης.
Είχα 10 πουράκια DSE 701 και 4 της Ruyan.

Και από άλλους φίλους του γερμανικού φόρουμ έχω ακούσει ότι η Ruyan έχει πολύ ανώτερη ποιότητα.
Ιδιαίτερα στο τσιμπούκι της για το οποίο όσοι το δοκίμασαν "κόβουν φλέβες".
Μπορείς να αλλάξεις τον ατμοποιητή και αυτό είναι πολύ βασικό.
Το κόστος βέβαια είναι μεγάλο....

Επίσης άκουσα πολύ καλά λόγια για τα πούρα της Ruyan μιας χρήσης.

Η διαφορά στην ποιότητα φαίνεται και στα φιλτράκια των πούρων της.
Όσα είχα στάνταρντ DSE 701 άλλα δεν ήταν γεμισμένα καλά άλλα δεν είχαν πολύ πολυεστέρα μέσα κτλ...
Της Ruyan είναι όλα τα ίδια και νομίζω και ότι η ποιότητα του πολυεστέρα έίναι καλύτερη γιατί έμοιαζε πιο πολύ με σφουγγαράκι και ήταν πιο ελαστικός.
Ιδιαίτερα όταν τα κοιτάς καινούργια προεξέχουν από το πλαστικό σαν μισοφέγγαρο.
Αυτό και σε συνδιασμό με την ελαστικότητά τους, τους δίνει καλύτερη επαφή με τον ατμοποιητή.

Είχα βγάλει και κάποιες φωτογραφίες και τις είχα δημοσιεύσει στο γερμανικό φόρουμ.
Εάν ενδιαφέρει θα τις βάλω και εδώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 27, 2012, 04:20 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: "ΑΤΜΙΖΟΜΑΙ" ΓΙΑ e-cigar ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ?
« Απάντηση #2 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2009, 13:43 »
Το πουράκι της Ruyan δεν είναι και κανένα ακριβό τσιγάρο πάντως. Δεν πρέπει να ανήκει στα High Tech προϊόντα της. Εγώ το βρίσκω ολόιδιο με το 701.

Εμένα το πρώτο (Ruyan) που δοκίμασα είχε πρόβλημα ο ατμοποιητής και δεν τράβαγε καλά. Ο δεύτερος ατμοποιητής που παράγγειλα φαίνεται πιο εντάξει αλλά (όπως και ο πρώτος) διατηρεί μια μόνιμη γεύση που ό,τι υγρό και να βάλω μέσα φαίνεται το ίδιο. Η δικιά του γεύση δε φεύγει με τίποτα.

Θα μπορούσα να προσπαθήσω να τη συνηθίσω τη γεύση (είναι κάπως περίεργη) και να χρησιμοποιώ τα δικά του φιλτράκια (πήρα το πακέτο γιατί ήταν σε σούπερ προσφορά με 25 φιλτράκια) αλλά μου τη δίνει που δε βγάζουν σχεδόν καθόλου ατμό στην εκπνοή! Πολύ κουφό κι αυτό! Πώς το κάνουν;

Ίσως είναι το ιδανικό τσιγάρο (σε συνδυασμό με τα δικά του φιλτράκια) για άτμισμα στη ζούλα  :)) σε χώρους που απαγορεύεται. Αρκεί να κρύψεις το φωτάκι μπροστά που είναι και μεγάλο και κατακόκκινο. Aλλά από την άλλη είναι δύσκολο να κρύψεις όλο το τσιγάρο γιατί είναι αρκετά ευμέγεθες (14,5 εκ.)  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: "ΑΤΜΙΖΟΜΑΙ" ΓΙΑ e-cigar ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ?
« Απάντηση #3 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2009, 12:20 »
Τελευταία μου έχει "κολλήσει" να αγοράσω ένα e-cigar.
Έχει δοκιμασει κάποιος?
Κώστα νομίζω έχεις σχετική εμπειρία αλλά ενδιαφέρομαι κυρίως για το 701 που έχω διαβάσει καλές κριτικές (οι περισσότερες τουλάχιστον), αλλά εκεί που το βρίσκω τα ταχυδρομικά είναι απαγορευτικά για Ελλάδα, ενώ το ίδιο είναι αρκετά φτηνό (44-60$).
Καμιά ιδέα?

Αποσυνδεδεμένος Undertaker

  • *****
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Undead, Undefeated, UNDERTAKER!
    • Το Blog του Undertaker
Απ: "ΑΤΜΙΖΟΜΑΙ" ΓΙΑ e-cigar ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ?
« Απάντηση #4 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2009, 12:32 »
τι θα έλεγες για αυτό;

Απ: "ΑΤΜΙΖΟΜΑΙ" ΓΙΑ e-cigar ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ?
« Απάντηση #5 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2009, 13:16 »
Αυτό το χάζευα χθες όλως τυχαίως. Σήμερα με βάλατε στην πρίζα για το stick... Άντε να δούμε στο τέλος...
Τί λέει αυτό under; Το έχεις "παίξει"?

Αποσυνδεδεμένος Undertaker

  • *****
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Undead, Undefeated, UNDERTAKER!
    • Το Blog του Undertaker
Απ: "ΑΤΜΙΖΟΜΑΙ" ΓΙΑ e-cigar ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ?
« Απάντηση #6 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2009, 13:39 »
Αυτό το χάζευα χθες όλως τυχαίως. Σήμερα με βάλατε στην πρίζα για το stick... Άντε να δούμε στο τέλος...
Τί λέει αυτό under; Το έχεις "παίξει"?

Οχι ακόμα....
Ειναι όμως στην wish list μου.....

Η οποία, όπως πάει, κοντευει να γίνει πιο μεγάλη σε μέγεθος από τις προγραμματικές δηλώσεις ΠΑΣΟΚ-ΝΔ-ΚΚΕ συγκεντρωμένες! :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: "ΑΤΜΙΖΟΜΑΙ" ΓΙΑ e-cigar ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ?
« Απάντηση #7 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2009, 13:42 »
Από αυτά που έδειξε ο under εχω αγοράσει τέσσερα και είναι ποιοτικά τα καλύτερα ηλεκτρονικά τσιγάρα που έχω αγοράσει με μεγάααααλη διαφορά. Και η τιμή τους είναι πολύ φθηνή από την RuyanDirekt.

Όσο ξέρω από τον Atmin αγόρασε και αυτός.
Το πρώτο όπως μου είπε δεν ήταν καλό ενώ το δεύτερο φαίνεται εντάξει. Ας το επιβεβαιώσει και ο ίδιος...

Ότι αφορά τα e-Cigar:
Γενικά το άτμισμά τους είναι παρόμοιο με αυτό των ατμοποιητών 801.
Θα έλεγα ότι τον ίδιο ατμοποιητή ίσως χρησιμοποιούνε.

Οι διαφορές του σε σχέση με το 901:
1. Έχει τεράστιο φιλτράκι...
2. Ο ατμός είναι πιο μυρωδικός
3. Ο ατμός είναι πιο "στεγνός" αλλά όπως είπα αυτό τον κάνει πιο μυρωδικό. Στο 901 είναι πιο "υγρός"
4. Έχει κάπως λιγότερο throat hit.
5. Βγάζει μικρότερη ποσότητα ατμού, ιδιαίτερα με τα αυθεντικά φιλτράκια, με τα οποία δεν εκπνέεις σχεδόν τίποτα. Αυτό είναι καλό όταν θέλεις να ατμίσεις διακριτικά.
6. Είναι αθάνατο... Κάποια στιγμή βέβαια πέφτει και σε αυτό η απόδοση του ατμοποιητή και μπορείς να αγοράσεις το πουράκι μόνο του (χωρίς τα παρεμφερή) για 18 περίπου € επίσης από την RuyanDirekt.
7. Έχει μπαταρίες ιόντων λιθίου μεγέθους ΑΑΑ στα 3.7 Βόλτ. Οι μπαταρίες είναι φθηνές.

Με βάση αυτά θα έλεγα ότι το e-Cigar είναι πιο πολύ γι' αυτούς που τους αρέσει η μυρωδιά και η γεύση.
Εγώ τα χρησιμοποίησα για μεγάλο χρονικό διάστημα και ήμουν φανατικός χρήστης.
Επειδή δοκίμασα και πολλά στάνταρντ 701 πουράκια βρήκα μαγάλη διαφορά στην ποιότητα.

Επίσης άκουσα πολύ καλά λόγια για το πούρο της Ruyan μιας χρήσης, χωρίς να το έχω δοκιμάσει ακόμα. Φυσικά δεν έχει καμία σχέση τεχνολογικά με το 701:
http://www.heaven-gifts.com/index.php?gOo=goods_search_list.dwt&gcat=19&gtype=
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 23, 2009, 13:55 από Kostas »

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: "ΑΤΜΙΖΟΜΑΙ" ΓΙΑ e-cigar ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ?
« Απάντηση #8 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2009, 14:26 »
Πρόσφατα το είχα αναφέρει σε άσχετο ποστ:

Το πουράκι της Ruyan δεν είναι και κανένα ακριβό τσιγάρο πάντως. Δεν πρέπει να ανήκει στα High Tech προϊόντα της. Εγώ το βρίσκω ολόιδιο με το 701.

Εμένα το πρώτο (Ruyan) που δοκίμασα είχε πρόβλημα ο ατμοποιητής και δεν τράβαγε καλά. Ο δεύτερος ατμοποιητής που παράγγειλα φαίνεται πιο εντάξει αλλά (όπως και ο πρώτος) διατηρεί μια μόνιμη γεύση που ό,τι υγρό και να βάλω μέσα φαίνεται το ίδιο. Η δικιά του γεύση δε φεύγει με τίποτα.

Θα μπορούσα να προσπαθήσω να τη συνηθίσω τη γεύση (είναι κάπως περίεργη) και να χρησιμοποιώ τα δικά του φιλτράκια (πήρα το πακέτο γιατί ήταν σε σούπερ προσφορά με 25 φιλτράκια) αλλά μου τη δίνει που δε βγάζουν σχεδόν καθόλου ατμό στην εκπνοή! Πολύ κουφό κι αυτό! Πώς το κάνουν;

Ίσως είναι το ιδανικό τσιγάρο (σε συνδυασμό με τα δικά του φιλτράκια) για άτμισμα στη ζούλα  :)) σε χώρους που απαγορεύεται. Αρκεί να κρύψεις το φωτάκι μπροστά που είναι και μεγάλο και κατακόκκινο. Aλλά από την άλλη είναι δύσκολο να κρύψεις όλο το τσιγάρο γιατί είναι αρκετά ευμέγεθες (14,5 εκ.)  :tongue_smilie:

Άμα σου κάτσει η γεύση από τα ορίτζιναλ φιλτράκια και δε σε πειράζει που δε βγάζουν ντουμάνι. Την καταβρήκες.
Αν όμως δε σου κάτσει η γεύση, δεν τη βλέπω να φεύγει από το ατομάιζερ με τίποτα.
Είναι λίγο ρίσκο.

Κώστα (Καρδίτσα), εσύ μου έλεγες καλά λόγια για πολλούς ενθουσιασμένους χρήστες του VR4 με τον ατμοποιητή μιας χρήσης. Πώς και δεν το ανέφερες τώρα;

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: "ΑΤΜΙΖΟΜΑΙ" ΓΙΑ e-cigar ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ?
« Απάντηση #9 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2009, 14:31 »

Κώστα (Καρδίτσα), εσύ μου έλεγες καλά λόγια για πολλούς ενθουσιασμένους χρήστες του VR4 με τον ατμοποιητή μιας χρήσης. Πώς και δεν το ανέφερες τώρα;

Ο λόγος είναι ότι η γερμανική εταιρία που τα εισάγει, δεν προλαβαίνει να φέρνει και συνήθως δεν έχει. Μάλλον δεν προλαβαίνουν και στο εργοστάσιο κατασκευής του.
Έχει φτάσει πια σε μεγάλους χρόνους παράδοσης και νομίζω ότι για κάποιον που ατμίζει συστηματικά δεν είναι και ότι το καλύτερο.
Γι' αυτό το λόγο δεν το προτείνω στην παρούσα φάση.

Εάν αλλάξει κάτι θα σας ενημερώσω.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: "ΑΤΜΙΖΟΜΑΙ" ΓΙΑ e-cigar ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ?
« Απάντηση #10 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2009, 14:40 »
Α! Μάλιστα.
Τέτοια επιτυχία έ;  :)

Θα μεταφέρω το όλο θέμα μαζί με κάτι άλλα σχετικά μηνύματα στην κατηγορία με τα πουράκια. Μιας και είναι για συγκεκριμένο αντικείμενο.

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: "ΑΤΜΙΖΟΜΑΙ" ΓΙΑ e-cigar ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ?
« Απάντηση #11 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2009, 14:51 »
τι θα έλεγες για αυτό;
Ναι under το έχω δει, απλά με ¨χαλάνε" τα ιδεογράμματα, πολύ όμως  :thumpdown:

@Κώστα σε ευχαριστώ, πάντα πολύτιμες οι απόψεις - εμπειρίες σου  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος 5557

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
  • MAYHEM
Απ: "ΑΤΜΙΖΟΜΑΙ" ΓΙΑ e-cigar ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ?
« Απάντηση #12 στις: Οκτωβρίου 17, 2009, 03:11 »
Και από άλλους φίλους του γερμανικού φόρουμ έχω ακούσει ότι η Ruyan έχει πολύ ανώτερη ποιότητα.
Ιδιαίτερα στο τσιμπούκι της για το οποίο όσοι το δοκίμασαν "κόβουν φλέβες".
Μπορείς να αλλάξεις τον ατμοποιητή και αυτό είναι πολύ βασικό.
Το κόστος βέβαια είναι μεγάλο....

Είχα βγάλει και κάποιες φωτογραφίες και τις είχα δημοσιεύσει στο γερμανικό φόρουμ.
Εάν ενδιαφέρει θα τις βάλω και εδώ.

Κώστα αυτό που αναφέρεις έχει ενδιαφέρον. Δηλαδή ότι μπορείς να αλλάξεις atomizer στην πίπα της Ruyan. Μπορείς να μου αναφέρεις σε παρακαλώ που το είδες αυτό?
Στην πίπα της DSE 601 για παράδειγμα που την έχω πάρει μπορείς να αλλάξεις atomizer αλλάζοντας όλο το σώμα της πίπας σχετικά με ακριβό κόστος.http://www.heaven-gifts.com/index.php?gOo=goods_details.dwt&goodsid=82&productname=

40,00 USD
=
26,84 EUR
σε σχέση με το κόστος όλης της πίπας http://www.heaven-gifts.com/index.php?gOo=goods_details.dwt&goodsid=65&productname= που είναι στα
60,00 USD
=
40,25 EUR
και είναι κάπως λογικό όμως γιατί το σώμα είναι και το 80% της κατασκευής της.

Τώρα αν στη Ruyan μπορείς να αλλάξεις μόνο το atomizer σε σχετικά καλή τιμή τότε το ακριβό της κόστος είναι σχετικό.http://www.heaven-gifts.com/index.php?gOo=goods_details.dwt&goodsid=8&productname=
156,00 USD
=
104,66 EUR
Έχεις υπόψη σου κανένα site με καλύτερες τιμές ή να πουλάνε ξεχωριστά το atomizer της Ruyan?

Και εγώ έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για τη Ruyan και ότι δε συγκρίνεται με καμία άλλη και κάπου το σκέφτομαι.
Thanks :)

Αποσυνδεδεμένος 5557

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
  • MAYHEM
Απ: "ΑΤΜΙΖΟΜΑΙ" ΓΙΑ e-cigar ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ?
« Απάντηση #13 στις: Οκτωβρίου 17, 2009, 04:59 »
Από τον Κώστα έμαθα για τα atomizer VR4. Το έψαξα και είδα ότι όντος είναι η καλύτερη καινοτομία εδώ και πολλή καιρό στο χώρο του e-smoking. Οι κριτικές είναι πολλή καλές και έτσι αποφάσισα και παρήγγειλα το
Bulli Extreme VR4
89,99 €
μαζί με το
Bulli USB VR4
49,00 €


Ευνόητο είναι μέσα στην παραγγελία να  βάλω ένα και μερικά atomizer VR4.
Έτσι έβαλα και 3 VR4 Nubsi (12,50 € το ένα)που από ότι λένε είναι ότι καλύτερο σε ανακατασκευή του VR4

Η παραγγελία έγινε από το http://bulli-smoker.de/
Μετά σκεφτικα ότι καλά είναι να έχω και μερικά καρτιλαζ για τα Bulli VR4 (0,80 EUR το ένα). Στο http://bulli-smoker.de/ δεν είχε οπότε έκανα δεύτερη παραγγελία από το http://e-dampfer.de/index.php?page=product&info=268

Η παραγγελία από το http://e-dampfer.de/ μου ήρθε σε 2 εβδομάδες.
Η άλλη η παραγγελία όμως άπό το http://bulli-smoker.de/ ήταν να κόβεις φλέβες. Ήρθε σε 4 εβδομάδες.
Μόλις ήρθε μες τη χαρά άνοιξα το δέμα και επεξεργάστηκα τα καινούργια προϊόντα της Bulli.
Όλα καλά μου φάνηκαν στην αρχή.Μόλις όμως πήγα να τα συναρμολογήσω είδα ότι τα  VR4 Nubsi στην ουσία ήταν ένας κενός μεταλλικός σωλήνας. Έλειπε δηλαδή το κύριο μέρος δηλαδή το atomizer VR4.
Τζίφος η υπόθεση δηλαδή. Μα καλά στις φωτογραφίες δείχνει ότι είναι έτσι:


Τελικά δεν μπόρεσα να το χρησιμοποιήσω και έτσι δεν μπορώ να κάνω καμία κριτική ακόμα >:( .
Ίσως επειδή δεν γνωρίζω και γερμανικά να μην είδα σχετική διευκρίνιση. ??? (Ο μεταφραστής του Google δεν βοηθάει πάντα φαίνεται)
Σήμερα έκανα μια άλλη παραγγελία από το http://e-dampfer.de/index.php?page=product&
info=16

Από ότι κατάλαβα έχει 6 atomizer VR4 30,00 EUR αλλά με γεμισμένα τα καρτιλαζ. Σκέτα atomizer δεν μπόρεσα να βρω.

Κώστα εάν μπορείς να βοηθήσεις. Από ότι κατάλαβα πρέπει να γνωρίζεις γερμανικά. Που μπορούμε να βρούμε atomizer VR4 σκέτα άραγε;
Πιστεύω ότι είσαι ένας από τους λίγους που είσαι γνώστης του θέματος και γνωρίζεις και γερμανικά. Οπότε οποιαδήποτε πληροφορία από τα γερμανικά forum θα ήταν για όλους μας πολύτιμη.
Νομίζω ότι οι Γερμανοί το θέμα του e-smoking το έχουν μελετήσει ίσος καλλίτερα και από τους Αμερικανούς και τους Εγγλέζους αλλά το κακό με αυτούς είναι ότι δεν μεταφράζουν στα Αγγλικά που γνωρίζουμε οι περισσότεροι.  :hmmm:

 :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: "ΑΤΜΙΖΟΜΑΙ" ΓΙΑ e-cigar ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ?
« Απάντηση #14 στις: Οκτωβρίου 18, 2009, 09:19 »
Κώστα εάν μπορείς να βοηθήσεις. Από ότι κατάλαβα πρέπει να γνωρίζεις γερμανικά. Που μπορούμε να βρούμε atomizer VR4 σκέτα άραγε;
Πιστεύω ότι είσαι ένας από τους λίγους που είσαι γνώστης του θέματος και γνωρίζεις και γερμανικά. Οπότε οποιαδήποτε πληροφορία από τα γερμανικά forum θα ήταν για όλους μας πολύτιμη.
Νομίζω ότι οι Γερμανοί το θέμα του e-smoking το έχουν μελετήσει ίσος καλλίτερα και από τους Αμερικανούς και τους Εγγλέζους αλλά το κακό με αυτούς είναι ότι δεν μεταφράζουν στα Αγγλικά που γνωρίζουμε οι περισσότεροι.  :hmmm:

Νομίζω ότι διάλεξες άσχημη εποχή να αγοράσεις VR4 γιατί υπάρχει καθυστέρηση στις παραγγελίες.
Το προϊόν έχει γίνει δυσεύρετο...
Αυτή τη στιγμή ο χρόνος αναμονής είναι 3 εβδομάδες...

Πρόκειται φυσικά, όπως μου έχουν πει δυνατοί ατμιστές και καλοί γνώστες του θέματος στο γερμανικό φόρουμ, για τον καλύτερο ατμοποιητή που υπάρχει σήμερα στην αγορά, με τρομερή παραγωγή ατμού και πολύ δυνατό throat hit.
Προσωπικά έχω έναν καινουργιο εδώ (...για πειράματα) αλλά δεν αξιώθηκα ακόμα να τον προσαρμόσω στο MiniTurbo.
Άρα δεν έχω ακόμη προσωπική εμπειρία.

Όσο γνωρίζω δεν πουλιέται VR4 χωρίς υγρό μια και ο VR4 είναι ουσιαστικά καρτομάιζερ, δηλαδή ατμοποιητής μίας χρήσης και μετά τον πετάς.

Παρόλα αυτά στο γερμανικό φόρουμ περιγράφεται πως μπορείς (με κόλπο...) να τον ξαναγεμίσεις μειώνοντας έτσι αισθητά το κόστος. Εάν χρειαστείς τον τρόπο, πες μου.
Ως ατμοποιητής είναι αρκετά ανθεκτικός και είναι σχετικα εύκολο στο τέλος να τον διαλύσεις τελείως και να αλλάξεις όλο το εσωτερικό του φτιάχνοντας δηλαδή καινούργιο ατμοποιητή (εφόσον έχεις ανάλογα υλικά).
Χρησιμοποιείται δηλαδή και πολύ για mods.

To link του κεντρικού εισαγωγέα στη Γερμανία είναι: http://www.vinirette.eu/index.php?cat=c8_Vinirette-VR4.html&XTCsid=345327158a5f8be63f458365b191104e
Εκεί μπορείς να προμηθευτείς Online ότι έχει σχέση με τη σειρά VR.

Δεν γνωρίζω πως είναι οι Άγγλοι και οι Αμερικανοί στο θέμα του ηλεκτρονικού αλλά οι Γερμανοί το έχουν κάνει πραγματικά επιστήμη...  :))

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180444 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8288 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33910 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 535630 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59732 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237277 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 566 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15105 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136093 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085236 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35351 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10178 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12