vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

537 επισκέπτες, 7 χρήστες
dkostas, manoslykos, maprix, giorgos1999, Jorge, grag, Sergios

Twitter

NOBAHITO disposable e-cigar

Αποσυνδεδεμένος WileECoyote

  • *****
  • 533
  • Φύλο: Άντρας
  • Voyage of H.M.S. Beagle - C.Darwin
Απ: NOBAHITO disposable e-cigar
« Απάντηση #15 στις: Ιανουαρίου 14, 2013, 00:20 »
Ο αμέσος φθηνότερος τρόπος να δοκιμάσεις η.τ. για μια ολόκληρη μέρα, είναι με δωρεάν παραχώρηση από φίλο :))
(ή από καμιά κλήρωση του φόρουμ  :)) :)))

Σίγουρα για καθημερινή χρήση είναι ασύμφορο οικονομικά, δεν το συζητώ.

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: NOBAHITO disposable e-cigar
« Απάντηση #16 στις: Ιανουαρίου 14, 2013, 00:34 »
Και ειναι και ωραιος τροπος να το κανεις δωρο σε καποιον για να τον προκαλεσεις να δοκιμασει η.τ.
Ομορφο ειναι, για δωρο κανει, οτι πρεπει ειναι. Δεν το ειχα σκεφτει ετσι οταν πρωτοειδα το προιον αλλα τα επιχειρηματα του προλαλησαντα ηταν πολυ ευστοχα.

Στάλθηκε από το GT-P1000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2


Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: NOBAHITO disposable e-cigar
« Απάντηση #17 στις: Ιανουαρίου 14, 2013, 11:29 »
Θα ήθελα να ακούσω μία άποψη για το συγκεκριμένο από κάποιον που κάπνιζε συστηματικά πούρα. Και εγώ τα κάπνιζα(και ακόμα δεν ξέρω πως θα αντιδράσω αν κάποιος μου προσφέρει ένα esplendido ελαφρώς παλαιωμένο), αλλά δεν νομίζω πως θα τα έσκαγα για το Nobahito. Βέβαια, η εταιρεία το προσφέρει ώς κάτι για μια ιδιαίτερη στιγμή, και όχι κάτι για συνεχή ή καθημερινή χρήση. Και μπορεί να μας φαίνεται ακριβό, αλλά αν το προσομοιάσεις με την περιστασιακή χρήση πούρων από έναν καπνιστή τσιγάρων, τηρεί τις αναλογίες.

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: NOBAHITO disposable e-cigar
« Απάντηση #18 στις: Ιανουαρίου 14, 2013, 11:44 »
Βλέπω πως η υποδοχή του προϊόντος είναι σχετικά ενθουσιώδης...
Ποιά η διαφορά με το ηλεκτρονικό τσιγάρο μιας χρήσης που είχε λανσάρει πριν καιρό η εταιρεία και γενικώς τα σχόλια ήταν του στυλ "μάπα το καρπούζι";
Επειδή είναι πούρο; :)


Εννοώ πως πιο δικαιολογημένο είναι το να προσελκύσει κόσμο στο ηλεκτρονικό τσιγάρο ένα ηλεκτρονικό που να είναι ρεπλικα κανονικού τσιγάρου, παρά ένα που είναι ρέπλικα πούρου.

Αποσυνδεδεμένος WileECoyote

  • *****
  • 533
  • Φύλο: Άντρας
  • Voyage of H.M.S. Beagle - C.Darwin
Απ: NOBAHITO disposable e-cigar
« Απάντηση #19 στις: Ιανουαρίου 14, 2013, 12:06 »
Η "φιλοσοφία" του είναι διαφορετική από το τσιγάρο μιας χρήσης, οπότε είναι και διαφορετική η προσέγγιση του ατμιστή.

Και οι δύο συνατμιστές που το δοκίμασαν εκφράστηκαν αρκετά θετικά και για την απόδοση του, ενώ με το τσιγάρο μιας χρήσης οι εντυπώσεις ήταν διαφορετικές.
Λογικό το βρίσκω να είναι καλύτερο από το αντίστοιχο τσιγάρο, αφού η απόδοση των η.τ. βελτιώνεται σταθερά (έστω κι αν δεν μπορούμε να μιλάμε για σημαντική εξέλιξη)
Και το περιτύλιγμα όμως, βοηθάει   ;)

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: NOBAHITO disposable e-cigar
« Απάντηση #20 στις: Ιανουαρίου 14, 2013, 12:25 »
και μονο αν σκεφτεις οτι η "συσκευασια πουρου" εχει την δυνατοτητα να χωρεσει μεγαλυτερη και καλυτερη ισως, μπαταρια, θα κανει μεγαλη διαφορα. Απο εκει και περα αν εχουν εφαρμοσει και την γνωση που εχουν αποκτησει τοσον καιρο στους ατμοποιητες και καλυτερη γευση στο υγρο, γιατι οχι μπορει να βγει ενα αξιολογο σε αποδοση προιον... ή τουλαχιστον αρκετα καλυτερο απο τα παλαιοτερα μιας χρησης η.τ.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9582
  • Φύλο: Άντρας
Απ: NOBAHITO disposable e-cigar
« Απάντηση #21 στις: Ιανουαρίου 14, 2013, 13:18 »
Θα ήθελα να ακούσω μία άποψη για το συγκεκριμένο από κάποιον που κάπνιζε συστηματικά πούρα. Και εγώ τα κάπνιζα(και ακόμα δεν ξέρω πως θα αντιδράσω αν κάποιος μου προσφέρει ένα esplendido ελαφρώς παλαιωμένο), αλλά δεν νομίζω πως θα τα έσκαγα για το Nobahito. Βέβαια, η εταιρεία το προσφέρει ώς κάτι για μια ιδιαίτερη στιγμή, και όχι κάτι για συνεχή ή καθημερινή χρήση. Και μπορεί να μας φαίνεται ακριβό, αλλά αν το προσομοιάσεις με την περιστασιακή χρήση πούρων από έναν καπνιστή τσιγάρων, τηρεί τις αναλογίες.
Για περιστασιακή χρήση τηρεί όντως τις αναλογίες. Στην ίδια τιμή μπορεί ένας καπνιστής κανονικού τσιγάρου να αγοράσει ένα αξιόλογο πούρο (Cohiba, Μontecristo, Romeo y Julieta κλπ) αντίστοιχων διαστάσεων με το Nobahito. Το πιθανότερο είναι ότι δεν θα αγοράζει κάθε μέρα πούρα. Δεν αναφέρομαι φυσικά σε αποκλειστικούς καπνιστές πούρου. Η μόνη ίσως διαφορά είναι ότι το πραγματικό πούρο θα κρατήσει λιγότερο σε σχέση με το Nobahito. Σαφώς και δεν μπορεί το Nobahito να συγκριθεί γευστικά με το πραγματικό πούρο. Ωστόσο δεν παύει να είναι τόσο εμφανισιακά όσο και γευστικά πούρο (πολύ ελαφρύ κατά την προσωπική μου άποψη). Δεν είναι ένα ακόμα ΗΤ με γεύση πούρου αλλά ένα ΗΠ με γεύση πούρου.
Αν η τιμή του ήταν χαμηλή, πιθανότατα θα άτμιζα κάθε μέρα πούρο. Οπως όταν κάπνιζα παλιότερα μόνο  πούρα.....αλλά οι εποχές τότε ήταν ασυγκρίτως καλύτερες σε σχέση με σήμερα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 14, 2013, 13:26 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος Leon72

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
Απ: NOBAHITO disposable e-cigar
« Απάντηση #22 στις: Ιανουαρίου 14, 2013, 14:19 »

Γενικά η λογική του "disposable" σε πράγματα τέτοιου είδους με βρίσκει αντίθετο! Είναι κλασσικά καταναλωτική (αμερικλανιά που λέω συνήθως), ή αυτό που λέγανε οι παλιότεροι που -αντίθετα με τον μέσο όρο των νεοτέρων- έχουν κάνει φτωχοί, είναι "αμαρτία"!Η αγορά και η χρήση του θα μπορούσε να δικαιολογηθεί μόνο σε εξαιρετική περίπτωση (εφόσον είναι όντως τόσο καλή γεύση, όσο ευαγγελίζεται), πχ βραδυνή επίσημη έξοδο, κλπ


Η μόνη άλλη περίπτωση χρήσης που θα μπορούσα προσωπικά να φανταστώ, είναι κάποιο ατύχημα με τον ιδιόκτητο εξοπλισμό (πολλαπλές αστοχίες ατμοποιητών - αν κουβαλάει κάποιος μόνο 1 είναι άξιος της τύχης του- να ξεμείνω από μπαταρίες, να χάσω/ξεχάσω κάπου την θηκούλα μου και ένα σωρό άλλα.... ανατριχιαστικά ενδεχόμενα), που θα με άφηνε χαρμάνι και απελπισμένο μακριά από το σπίτι: Αφού θα μου περνούσε η τσατίλα, θα πήγαινα στο περίπτερο, θα έσκαγα το 12ευρω και θα είχα ήσυχο το κεφάλι μου εύκολα και όμορφα, παρέα με ένα πολύ καλό Η.Τ. για το υπόλοιπο της ημέρας/βραδυάς.
Αλλά το παραπάνω σενάριο θα ήταν ρεαλιστικό, μόνο εάν το συγκεκριμένο προϊόν ήταν ευρέως διαδεδομένο και πουλιόταν -σχεδόν- σε κάθε γωνιά...


Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: NOBAHITO disposable e-cigar
« Απάντηση #23 στις: Ιανουαρίου 14, 2013, 14:23 »
Καλύφθηκα πλήρως, και στην πρώτη ευκαιρία θα του κάνω μια δοκιμή και εγώ!

Αποσυνδεδεμένος DeareN

  • **
  • 364
  • Φύλο: Άντρας
  • Always looking for genesis attys and hybrids...
Απ: NOBAHITO disposable e-cigar
« Απάντηση #24 στις: Ιανουαρίου 14, 2013, 15:18 »
Ακούω τη λέξη ακριβό, ακριβό... κλπ , θα συμφωνησω οτι δεν κανει για προσωπική χρήση αλλα απο την άλλη η ιδέα του να το κανεις δώρο σε καποια γιορτή ή γενέθλια κολλητού σου μου φαίνεται σαν αρκετά καλή πρόταση και πολύ οικονομική γιατί με 12 ευρώ βρήκες δωράκι,πρωτότυπο, διαφημίζεις το άτμισμα και πολλά άλλα τέτοια ωραία.
Μην το γελάτε καθόλου, αν τα disposable e-cigarettes εξελιχθούν (που διολου απιθανο να φτασουμε σε σημειο να παιρνουμε τη τζουρα που δινει mod+genesis με ενα μικρο η.τ) τότε το άτμισμα θα κατακλήσει την αγορά αυτό είναι σίγουρο. Οπως και να το κανουμε εκτος απο τον εθισμό στη νικοτίνη δημιουργείται ενας ψυχολογικος εθισμος και στο μεγεθος που εχουν τα κανονικα τσιγαρα ή πούρα.

Αποσυνδεδεμένος Kanivalos

  • *
  • 34
  • Φύλο: Άντρας
Απ: NOBAHITO disposable e-cigar
« Απάντηση #25 στις: Ιανουαρίου 19, 2013, 21:50 »
Το θεωρώ ακριβό χωρίς να το έχω δοκιμάσει πάντα, για 2 λόγους:

Ιδεολογικός: Καθώς είναι κρίμα να απορίπτεις ένα τόσο ρυπογόνο προϊόν στα σκουπίδια όταν μάλιστα είναι μιας χρήσης (Ας μην επεκταθούμε σε αυτό, ξέρω υπάρχουν πολλά παραδείγματα για αντιπαράθεση, όπως οι σακούλες του σούπερ μάρκετ), εννοώντας τη μπαταρία κ τη νικοτίνη από το υγρό που θα περισσέψει εντός.

Πρακτικός: Αφού το πούρο από μαμά του, είναι χοντρό, γιατί να μη δουλεύει με μια επαναφορτιζόμενη ΑΑ 2000mAh NiMh ώστε να είναι κ κάτι εφεδρικό στο μέλλον στη περίπτωση που ο δοκιμαστής εξαργυρώσει σωστά το εισητήριό του στο Η.Τ.??? Γιατί να μη γεμίζει πάλι με υγρό έστω και με κάποιο δύσκολο τρόπο ώστε να επιτυγχάνει το παραπάνω?? Το κόστος? 2,5-3€ η ΑΑ 2000mAh, 4-5€ το υγρό μαζί τον άτμο και κανά 1€ τα πλαστικά, άλλο 1€ η συσκευασία, δε ξεπερνάει το 10ρικο σε τιμές λιανικής, μη τρελαθούμε τώρα. Όχι 12€ για μιας χρήσης...!!!

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: NOBAHITO disposable e-cigar
« Απάντηση #26 στις: Ιανουαρίου 19, 2013, 22:07 »
Αυτες οι ΑΑ που αναφερεις στα 1,2βολτ δεν ειναι? δεν μας φτανει για την δουλεια αυτη...
Οσο για το επαναφορτιζομενη γενικα...θα συμφωνησω. Καλο θα ηταν να ειναι...για να μην ειναι μιας χρησης. Δυστυχως, ομως, ειναι μιας χρησης το προιον και με βαση αυτο πορευομαστε.

Απ: NOBAHITO disposable e-cigar
« Απάντηση #27 στις: Ιανουαρίου 19, 2013, 22:16 »
Αν ήταν επισκευάσιμο και αν φόρτιζε και αν ξαναγέμιζε τότε θα είχε και άλλη τιμή
όπως για παράδειγμα :  Ηλεκτρονικό Πούρο TECC E.Cigar 50 €  8)

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9582
  • Φύλο: Άντρας
Απ: NOBAHITO disposable e-cigar
« Απάντηση #28 στις: Ιανουαρίου 19, 2013, 22:33 »
Τελικά μόνο τα ΗΠ μιάς χρήσεως μοιάζουν εμφανισιακά με πραγματικά πούρα.

Αποσυνδεδεμένος Giorgakis

  • *
  • 92
  • Φύλο: Άντρας
Απ: NOBAHITO disposable e-cigar
« Απάντηση #29 στις: Ιανουαρίου 20, 2013, 02:27 »
Η ''γνωστή'' μας μπαταρία με σχέδιο θα έλεγα. :hmmm:


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1686 180389 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:40
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8278 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33906 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 535057 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59714 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237252 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 556 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14478 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136093 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085197 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35326 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10138 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12