vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

NOBAHITO disposable e-cigar

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9582
  • Φύλο: Άντρας
NOBAHITO disposable e-cigar
« στις: Ιανουαρίου 13, 2013, 15:46 »
Tρία περίπου χρόνια από τη δοκιμή του κλασσικού Ruyan cigar που μου είχε αφήσει καλές εντυπώσεις, σκέφτηκα να δοκιμάσω -έτσι από περιέργεια- ένα ακόμα ''ηλεκτρονικό πούρο'' μιας χρήσης....το Nobahito της Nobacco.
Παραθέτω στη συνέχεια φωτογραφικό υλικό και τις απόψεις μου μετά τη δοκιμή του συγκεκριμένου πούρου.


















Όπως όλα τα πούρα αυτού του τύπου, δεν χρειάζεται κάποια συναρμολόγηση και βέβαια δεν χρειάζεται επίσης να φορτιστεί πριν από την πρώτη χρήση.
Η αυτόματη μπαταρία του Nobahito ενεργοποιείται με κάθε εισπνοή. Δεν επαναγεμίζεται με υγρό αναπλήρωσης και δεν επαναφορτίζεται. Επομένως μόλις τελειώσει η μπαταρία του απλά το πετάμε.....ή το ανοίγουμε για να ικανοποιήσουμε την περιέγειά μας για το τι κρύβεται στο εσωτερικό του.
Είναι ένα μικρό σε μέγεθος πούρο. Το συνολικό του μήκος είναι 119 mm και η διάμετρός του 13 mm.
Σύμφωνα με τη Nobacco διαρκεί περίπου για 500 εισπνοές. Ανάλογα βέβαια με τη διάρκεια των εισπνοών ο παραπάνω αριθμός είναι λογικό να περιορίζεται , ίσως και σημαντικά, προς τα κάτω. Δεν έκανα καταμέτρηση των εισπνοών αλλά με σχετικά συχνή χρήση μου κράτησε από το μεσημέρι μέχρι το βράδυ. Εχει cut off στα δέκα δευτερόλεπτα περίπου.
Γευστικά θυμίζει ένα μάλλον αρκετά ελαφρύ πούρο με άνετη τζούρα. Το υγρό είναι Cuba Cigar με περιεκτικότητα νικοτίνης 16mg.
Πιθανότατα πρόκειται για το ίδιο υγρό της σειράς Classic της Nobacco. Σε κάθε περίπτωση είναι η γνωστή γεύση που δίνουν τα υγρά με την ονομασία Cigar, Cuban cigar ή με κάποια άλλη παρεμφερή ετικέτα/ονομασία. Το χτύπημα δεν μου φάνηκε ιδιαίτερα έντονο. Προσωπικά θα προτιμούσα μια μεγαλύτερη περιεκτικότητα νικοτίνης.  Η γεύση παραμένει καθαρή και σταθερή στη διάρκεια της χρήσης, χωρίς οποιαδήποτε υποψία καμένου. Φτάνοντας στο τέλος , η ''κάφτρα'' θα αναβοσβήσει δέκα φορές και το πούρο θα σταματήσει να λειτουργεί....όπως επίσης και ο παραγόμενος ατμός. Σε γενικές γραμμές δεν είναι κακό.
Θεωρώ την τιμή του (12 €) αρκετά υψηλή για κάτι που θα διαρκέσει μερικές μόνο ώρες. Αλλά είναι βέβαια απλά για περιστασιακή χρήση......
Το Nobahito διατίθεται και σε συσκευασία των τριών πούρων




 

Αποσυνδεδεμένος Farmax

  • **
  • 198
  • Βαριεμαι που Ζεις
Απ: NOBAHITO disposable e-cigar
« Απάντηση #1 στις: Ιανουαρίου 13, 2013, 21:20 »
Aν εχεις ορεξη μολις σου τελειωσει χεριασε το να το δουμε κ απο μεσα ετσι για το ονορε


Εμφανισιακα ωραιο ειναι αλλα για αυτα που ζηταει προτιμω









ναι ναι πεστε ελευθερα να με φατε :laugh1:

Απ: NOBAHITO disposable e-cigar
« Απάντηση #2 στις: Ιανουαρίου 13, 2013, 21:33 »
Ομορφο αλλα ακριβο.

Αποσυνδεδεμένος navy

  • ***
  • 530
  • Φύλο: Άντρας
  • PROVARI V2.5+GGTS+ΟΔΥΣΣΕΑΣ-ΙΑΤΤΥ-ΠΗΝΕΛΟΠΗ-SKYLINE
Απ: NOBAHITO disposable e-cigar
« Απάντηση #3 στις: Ιανουαρίου 13, 2013, 21:42 »
Παντως σαν σκεψη ειναι αρκετα πρωτοτυπο!

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: NOBAHITO disposable e-cigar
« Απάντηση #4 στις: Ιανουαρίου 13, 2013, 21:52 »
Αν μπορεις βαλε μας και μια φωτογραφια απο την μερια του επιστομιου να δουμε πως ειναι.
Ενα πραγμα που μου αρεσε στο συγκεκριμενο πουρο (πουρακι βασικα οπως το βλεπω στην συγκριση) απο τις φωτογραφιες σου ειναι οτι η "καύτρα" ειναι διακριτικη και ωραια.

Αποσυνδεδεμένος xsad

  • **
  • 241
  • Φύλο: Άντρας
Απ: NOBAHITO disposable e-cigar
« Απάντηση #5 στις: Ιανουαρίου 13, 2013, 21:59 »
OK είναι στην κατηγορία "ντρέπομαι αλλά μ' αρέσει".
Το πήρα εν μέσω εορταστικής διάθεσης λίγο πριν την παραμονή πρωτοχρονιάς.
Σε τέτοιες περιπτώσεις καλό είναι να μην τα κλαις τα χρήματα που πιθανότατα θα τα έκλαιγες σε κάθε άλλη περίπτωση.
Καταλαβαίνετε... για γούρι... λεφτά να υπάρχουν... καλά να μας πάει... κλπ, κλπ.


Προσωπικά μου άρεσε σαν ντουμάνι και σαν γεύση - vg καπνικό στα 16 - όμως το απίστευτο ήταν ότι αρκετοί γνωστοί μου πίστεψαν για πολύ ώρα πως πρόκειται για πούρο. Το provari ούτε να το φτύσουν, όλοι κοίταζαν και ήθελαν να δοκιμάσουν το nobahito!
Είναι τέτοιο το μέγεθος και το χρώμα αλλά κυρίως η "κάφτρα" που σε ένα σπίτι στην αρχή μου έφεραν και τασάκι  :laugh1: .










Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: NOBAHITO disposable e-cigar
« Απάντηση #6 στις: Ιανουαρίου 13, 2013, 22:02 »
Γιατι ντρεπεσαι καλε?
Αφου σου αρεσει σαν ντουμανι και γευση (αν μπει και το χτυπημα εισαι βασιλιας) και ειναι και ομορφουλι...μια χαρα εκανες...

Αν βρεις και πατεντα να το ξαναγεμιζεις/φορτιζεις ακομη καλυτερα ;)

Απ: NOBAHITO disposable e-cigar
« Απάντηση #7 στις: Ιανουαρίου 13, 2013, 22:03 »
Ακριβό ακόμα και στη συσκευασία με 3 τεμάχια.

Επίσης δεν νομίζω να αρέσει σε κανέναν το πόσο ψεύτικο μοιάζει μπροστά στο πούρο
σε σημείο που θα χρησιμοποιείς τασάκι ή και κοφτάκι για να ψαρώνεις βλέμματα  :laugh1:
Ίσως αν δεν είχε τις αποχρώσεις και τον φωτισμό μπροστά με την εισπνοή να το έλεγες η.τ.
Μάλλον ένα προϊόν που απευθύνεται για χρήση εντός συρταριού για μια ώρα ανάγκης
αλλά και πάλι ........
Εδώ πετάξαμε το κ.τ. και δεν θα θελα να μου το θυμίζει οτιδήποτε παραπλήσιο αυτού  :yes:

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: NOBAHITO disposable e-cigar
« Απάντηση #8 στις: Ιανουαρίου 13, 2013, 22:07 »
Εδώ πετάξαμε το κ.τ. και δεν θα θελα να μου το θυμίζει οτιδήποτε παραπλήσιο αυτού  :yes:

Σωστο και αυτο για την φαση που εισαι τωρα. Αυτοι που πρωτομπαινουν στον χωρο ομως ψαχνουν για κατι τετοιο...και οσο πιο κοντα σε αυτο που καπνιζαν τοσο μεγαλυτερες πιθανοτητες να το δοκιμασουν....και να ξεκινησουν την ατμιστικη τους πορεια. Για μενα αυτη η κατηγορια ειναι must. Απο εκει και περα σε αρκετους αρεσει να μενουν εκει, ενω αλλοι προχωρουν παραπερα..

Απ: NOBAHITO disposable e-cigar
« Απάντηση #9 στις: Ιανουαρίου 13, 2013, 22:30 »
Σαν προοίμιο πάλι δεν θα συνιστούσα σε κανέναν λόγω πως η απεικόνιση είναι τέτοια
που μπορεί να έχει ακόμα και τα ακριβώς αντίθετα αποτελέσματα από της διακοπής κ.τ.

Αποσυνδεδεμένος xsad

  • **
  • 241
  • Φύλο: Άντρας
Απ: NOBAHITO disposable e-cigar
« Απάντηση #10 στις: Ιανουαρίου 13, 2013, 23:42 »


Στα σοβαρά τώρα, αν αρχίσουμε συγκρίσεις για να καταλήξουμε πόσο πιο ακριβό είναι σε σχέση με τι τα off topic θα είναι τόσα όσο το forum όλο.
Εγώ τουλάχιστον δεν το πήρα για φτηνό όπως και δεν θα υπερασπιστώ μια κατά τα άλλα συμπαθή εταιρία που το εισήγαγε για να κερδίσει.


Το πόσο ψεύτικο είναι σαν θέμα κουβέντας αποτελεί αντίφαση για το αντικείμενό μας όσο και ο τίτλος του forum μας.
Όσον αφορά τη χρήση εντός συρταριού για ώρα ανάγκης, αλίμονο μας αν πέσουμε στην ανάγκη του. VG και μετρημένα paf δεν πιστεύω ούτε κι εγώ πως θα μας σώσουν. Πέταξα το κ.τ. και χρησιμοποιώ p.v. 13+ μήνες τώρα (αλλά ποιος μετράει;) και είναι ωραίο να μην φοβάμαι να κάνω πλάκα με το nobahito.


Ανοίγω παρένθεση, πήγαιναν για cohiba και βρέθηκαν στο mohito, κλείνω παρένθεση.


Επίσης σοβαρά, όπως άλλωστε διατυπώθηκε, ποια μπορεί να είναι τα ακριβώς αντίθετα αποτελέσματα από τη διακοπή του κ.τ;
Με ρώτησαν περισσότεροι άνθρωποι σε ανάλογο χρονικό διάστημα για το nobahito (και το άτμισμα) παρά άλλοτε για το sd keyring ή το provari, για να δώσω δύο παραδείγματα που έχουν κάποιες αισθητικές ιδιαιτερότητες.


 

Απ: NOBAHITO disposable e-cigar
« Απάντηση #11 στις: Ιανουαρίου 13, 2013, 23:58 »
Με 12 € το τεμάχιο και με διάρκεια περίπου για 500 εισπνοές μόνο θα ρωτούσαν  :)) :)) :))

Αποσυνδεδεμένος WileECoyote

  • *****
  • 533
  • Φύλο: Άντρας
  • Voyage of H.M.S. Beagle - C.Darwin
Απ: NOBAHITO disposable e-cigar
« Απάντηση #12 στις: Ιανουαρίου 14, 2013, 00:09 »
Κι όμως για αρκετούς θα μπορούσε να είναι το εισιτήριο για το η.τ.:
έτοιμο, ούτε γέμισμα χρειάζεται, ούτε φόρτιση η μπαταρία. Ατμίζεις 1-2 μέρες και το πετάς.

Μ' αυτόν τον τρόπο δοκιμάζεις και βλέπεις αν σου πάει το η.τ. Αν σ' αρέσει, συνεχίζεις με κάτι άλλο, αν δεν σ' αρέσει σου στοίχισε 12 € (ενώ μια δοκιμή με την φθηνότερη μπαταρία, τον φθηνότερο ατμοποιητή και το φθηνότερο υγρό πιο ακριβά στοιχίζει και, αν δεν τα βρεις με το η.τ., σου μένουν ή ψάχνεις να τα χαρίσεις)

Αποσυνδεδεμένος xsad

  • **
  • 241
  • Φύλο: Άντρας
Απ: NOBAHITO disposable e-cigar
« Απάντηση #13 στις: Ιανουαρίου 14, 2013, 00:11 »
Τώρα θα κάνω το  :angel:  και θα εκδηλώσω τον απέραντο  :respect: μου στα απανωτά επιχειρήματα.

Απ: NOBAHITO disposable e-cigar
« Απάντηση #14 στις: Ιανουαρίου 14, 2013, 00:13 »
Δεν αντιλέγω αλλά με μια παράμετρο. Πολλοί ξεκινούν το η.τ. για οικονομικούς λόγους.
Οι 500 εισπνοές είναι πολύ λίγες μέσα στη μέρα και τα 12 € είναι πολλά για αυτές  :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1686 180395 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:40
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8279 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33907 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 535101 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59716 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237253 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 556 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14509 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136093 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085198 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35326 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10141 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12