vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

346 επισκέπτες, 8 χρήστες
manoslykos, Milarepa, FaniFox, Sergios, gfilip, ZoeM, camber, JohnDag

Twitter

Εχει νόημα το φύσημα για καθαρισμό του ατμοποιητή ?

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Εχει νόημα το φύσημα για καθαρισμό του ατμοποιητή ?
« Απάντηση #15 στις: Ιουνίου 07, 2010, 01:23 »
Δεν το βρίσκω καθόλου λάθος το σκεπτικό. Ίσα ίσα!  8)

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Απ: Εχει νόημα το φύσημα για καθαρισμό του ατμοποιητή ?
« Απάντηση #16 στις: Ιουνίου 07, 2010, 15:04 »
Πριν τους καθάριζα τους έψηνα τους έβραζα  κλπ και μου κρατούσαν ένα μήνα...
Τώρα δεν τους κάνω .....τίποτα ...και παλι ένα μήνα κρατούν και ....λίγο παραπάνω!!!
Τα συμπεράσματα δικά σας  :)
Πάντως πρέπει να αναγνωρισω και να παραδεχτώ ότι έχει αλλάξει η ποιότητα των υγρών και νομίζω ότι οι ατόμ τους τελευταίους 2 μήνες -που το έχω προσέξει-λειτουργούν καλύτερα.

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: Εχει νόημα το φύσημα για καθαρισμό του ατμοποιητή ?
« Απάντηση #17 στις: Ιουνίου 07, 2010, 15:26 »
Πριν τους καθάριζα τους έψηνα τους έβραζα  κλπ και μου κρατούσαν ένα μήνα...
Τώρα δεν τους κάνω .....τίποτα ...και παλι ένα μήνα κρατούν και ....λίγο παραπάνω!!!
Τα συμπεράσματα δικά σας  :)
Πάντως πρέπει να αναγνωρισω και να παραδεχτώ ότι έχει αλλάξει η ποιότητα των υγρών και νομίζω ότι οι ατόμ τους τελευταίους 2 μήνες -που το έχω προσέξει-λειτουργούν καλύτερα.

Εννοεις οτι χρησιμοποιεις τον ιδιο ατμο και σου κραταει 1 μηνα;
Χμμμ σε ποια υγρα αναφερεσαι; :)

Αποσυνδεδεμένος ggero

  • ***
  • 613
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εχει νόημα το φύσημα για καθαρισμό του ατμοποιητή ?
« Απάντηση #18 στις: Ιουνίου 07, 2010, 19:17 »
Εγώ χρησιμοποιώ εδώ και μήνες τις ίδιες βάσεις στα υγρά μου (DIY) και δεν βλέπω διαφορά στη ζωή των ατμ, σε σχέση με τότε που τους έβραζα, τους φυσούσα κτλ ...Διάρκεια ζωής το ελάχιστο 1 μήνα (για 901 μιλάω)..
Επίσης απο τον Φεβρουάριο καπνίζω μόνο με dripping οπότε ίσως βοηθάει και αυτό στην μακροζωία του ατμ ...Εφόσον η αντίσταση δεν ξεμένει απο υγρό, παρατείνεται η ζωή της....
Καμιά φορά όταν καταλαβαίνω οτι μπουκώνει απο άκαυτο υγρό ο ατμ απλά τον φυσάω με το στόμα μου και επανέρχεται κανονικά..Τα καθημερινά όμως φυσήματα τα έχω κόψει εδώ και καιρό και δεν είδα διαφορά στη ζωή του ατμ

Αποσυνδεδεμένος Lancerlot

  • **
  • 407
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εχει νόημα το φύσημα για καθαρισμό του ατμοποιητή ?
« Απάντηση #19 στις: Ιουνίου 08, 2010, 09:59 »
Εγώ θεωρώ ότι αν με πάει τουλάχιστον 3 εβδομάδες τα βγαλε τα λεφτά του οπότε πάει κουβά χωρίς 2η σκέψη.
Φύσημα μόνο αν καταλάβω ότι έχει κατακρατήσει περισσότερο υγρό.

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εχει νόημα το φύσημα για καθαρισμό του ατμοποιητή ?
« Απάντηση #20 στις: Αυγούστου 07, 2010, 01:19 »
Φυσημα ανα 5 μερες και κατω απο μηνα δεν μου χαλασε κανενας και ανεξαρτητα τα υγρα που δοκιμαζω. :yes:

Απ: Εχει νόημα το φύσημα για καθαρισμό του ατμοποιητή ?
« Απάντηση #21 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2010, 23:03 »
αντι να τον φυσαμε όταν μπουκώνει, είναι λύση να βγάζουμε το φίλτρο και να φυσάμε απο την μεριά της καύτρας όσπου να εξατμιστεί το έξτρα υγρό;

Αποσυνδεδεμένος ggero

  • ***
  • 613
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εχει νόημα το φύσημα για καθαρισμό του ατμοποιητή ?
« Απάντηση #22 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2010, 01:42 »
Εαν κατάλαβα καλά μιλάς για φύσημα απο την μεριά που βιδώνει στην μπαταρία ... Ναι ...είναι σωστό ..χαρτάκι και φύσημα και απο τις δύο μεριές καθώς και ρούφηγμα απο την τρυπουλα που έχει χαμηλά (εαν μιλάμε για τον 901)

Απ: Εχει νόημα το φύσημα για καθαρισμό του ατμοποιητή ?
« Απάντηση #23 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2010, 09:37 »
Εαν κατάλαβα καλά μιλάς για φύσημα απο την μεριά που βιδώνει στην μπαταρία ... Ναι ...είναι σωστό ..χαρτάκι και φύσημα και απο τις δύο μεριές καθώς και ρούφηγμα απο την τρυπουλα που έχει χαμηλά (εαν μιλάμε για τον 901)

δεν καταλαβες καλα :(

Αποσυνδεδεμένος zoobi

  • ****
  • 1159
  • Φύλο: Άντρας
  • Όπου υπάρχει καπνός... μπορεί να είναι ατμός.
Απ: Εχει νόημα το φύσημα για καθαρισμό του ατμοποιητή ?
« Απάντηση #24 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2010, 10:54 »
δεν καταλαβες καλα :(
Εννοείς να φυσάς την κάφτρα ώστε να ενεργοποιείται ο ατμοποιητής μέχρι να στεγνώσει το υγρό; Ποιο η/τ έχεις;

Απ: Εχει νόημα το φύσημα για καθαρισμό του ατμοποιητή ?
« Απάντηση #25 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2010, 11:15 »
Εννοείς να φυσάς την κάφτρα ώστε να ενεργοποιείται ο ατμοποιητής μέχρι να στεγνώσει το υγρό; Ποιο η/τ έχεις;

ναι. Έχω 801 και 401 αλλα και σε άλλα που το έχω δοκιμασει δουλευει

Αποσυνδεδεμένος zoobi

  • ****
  • 1159
  • Φύλο: Άντρας
  • Όπου υπάρχει καπνός... μπορεί να είναι ατμός.
Απ: Εχει νόημα το φύσημα για καθαρισμό του ατμοποιητή ?
« Απάντηση #26 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2010, 12:19 »
ναι. Έχω 801 και 401 αλλα και σε άλλα που το έχω δοκιμασει δουλευει
Οι γνώμες διίστανται για το αν είναι καλό. Προσωπικά θεωρώ πως το "κάψιμο" του ατμοποιητή δεν χρειάζεται, ίσα ίσα που μειώνει τη ζωή του.

Το φύσηγμα που συζητάμε όμως είναι άλλο πράγμα, φυσάμε τον ατμοποιητή δυνατά ώστε με την πίεση του αέρα να βγουν τα υγρά. Όταν το κάνουμε αυτό, ο ατμοποιητής δεν βρίσκεται βιδωμένος στη μπαταρία. Όπως θα φυσούσαμε ένα σωληνάκι φαντάσου το.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Εχει νόημα το φύσημα για καθαρισμό του ατμοποιητή ?
« Απάντηση #27 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2010, 12:40 »
Εγώ έχω σταματήσει να ασχολούμαι...
Αν πέσει η απόδοση τον πετώ και παίρνω άλλον.
Ούτως ή άλλως πλέον οι ατμοποιητές μου κρατάνε 1 μήνα ή περισσότερο είτε από καλή τύχη είτε από καλή μεταχείριση.
π.χ ποτέ δεν χρησιμοποιώ ένα ατμοποιητή όλη την ημέρα για όσες μέρες αντέξει. Έχω 2-3 και αλλάζω συνέχεια μέσα στην ημέρα και
αποφεύγω πλέον πολύ σκουρόχρωμα υγρά μια που αυτά όπως είδα κουράζουν γρήγορα έναν ατμ (αφήνουν πολλά υπολείμματα).

Η μόνη περίπτωση που θα φυσήξω τον ατμοποιητή είναι αν κατά λάθος ρίξω πολύ υγρό και μπουκώσει.

Αποσυνδεδεμένος Geraki

  • ***
  • 975
  • Φύλο: Άντρας
  • Pico-Cloud-Doggy-Gotank
Απ: Εχει νόημα το φύσημα για καθαρισμό του ατμοποιητή ?
« Απάντηση #28 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2010, 13:10 »
αποφεύγω πλέον πολύ σκουρόχρωμα υγρά μια που αυτά όπως είδα κουράζουν γρήγορα έναν ατμ (αφήνουν πολλά υπολείμματα).
Εδώ και ένα τρίμηνο χρησιμοποιώ cartomizers και έχω παρατηρήσει το ίδιο πράγμα.
Τα σκουρόχρωμα υγρά (όπως κάποια κινέζικα που δοκίμασα) ή αυτά που έχουν MTS μπουκώνουν το carto πολύ πιο γρήγορα.
Τα υγρά από flavourart που κάνω τώρα (latakia,perique και black cherry) είναι όλα διάφανα και το carto αντέχει τουλάχιστον 2 μέρες περισσότερο.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Εχει νόημα το φύσημα για καθαρισμό του ατμοποιητή ?
« Απάντηση #29 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2010, 14:09 »
Σταμάτησα εδω και πολλούς μήνες να φυσάω τον ατμο. Νομίζω δεν έχει νόημα αφού ο ατμο πρέπει πάντα να είναι υγρός για να δουλέψει. Αν πέσει παραπάνω υγρό το ατμίζω ενω φαίνεται ότι ο ατμο υπολειτουργεί και κάποια στιγμή μετά απο μερικές τζούρες ξεμπουκώνει.
Τωρα ο 801 και 401  είναι λίγο ιδιαίτερη περίπτωση, ο ένας είναι θηρίο και ο άλλος πολύ μικρός και μπουκώνει με το παραμικρό.
Το κάψιμο λένε ότι καθαρίζει τον 401, αλλά δεν το συνιστώ σε κανέναν άλλο άτμο. Και πάλι με τον 401 αμφιβάλλω για τη χρησιμότητά του , αφού καταστρέφει το φυτίλι που θεωρητικώς είναι άκαυστο αλλά όχι και στις ψηλές θερμοκρασίες που δημιουργούνται όταν "ψήνεις" έναν  ατμο.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279609 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207662 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64795 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173704 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312011 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13445 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124269 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93301 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4073 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1341 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15771 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14520 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias