vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

73 επισκέπτες, 3 χρήστες
GeorgeGTS, manoslykos, infernity

Twitter

Αναγόμωση φίλτρων

Αποσυνδεδεμένος ggero

  • ***
  • 613
  • Φύλο: Άντρας
Αναγόμωση φίλτρων
« στις: Μαΐου 22, 2009, 11:38 »
OK..Ευχαριστώ για την απάντηση ...

Όσον αφορά την αναγόμωση ...1 ημέρα μου διαρκούνε τα έτοιμα φιλτράκια με "γέμιση" ..Απότι είδα ενα πλαστικό φιλτράκι είναι με σφουγγαρακι μέσα..

Μέχρι πόσες φορές μπορούμε να τα ξαναγεμίζουμε τα φιλτράκια ?
Επίσης το "σφουγγαράκι¨που έχουνε μέσα είναι κάτι το ιδιαίτερο ?...

Γιατί αν δεν είναι μπορεί ο καθένας να το βγάζει, να πλένει και το φιτλρο και να έχει πάλι καινούριο φιλτράκι για γέμισμα

Αποσυνδεδεμένος lights

  • **
  • 141
  • Φύλο: Άντρας
Αναγόμωση φίλτρων
« Απάντηση #1 στις: Μαΐου 22, 2009, 12:15 »
Μέχρι πόσες φορές μπορούμε να τα ξαναγεμίζουμε τα φιλτράκια ?

Aυτή την απορία την είχα εγώ και στο παλιό φόρουμ δεν είχα πάρει απάντηση, αλλά εδώ θα επιμείνω  :angry_orange:

Γιατί αν δεν είναι μπορεί ο καθένας να το βγάζει, να πλένει και το φιτλρο και να έχει πάλι καινούριο φιλτράκι για γέμισμα

Όλοι αυτό κάνουν, αν και εγώ χρησιμοποιώ πιο πολύ το direct dripping

Επίσης το "σφουγγαράκι¨που έχουνε μέσα είναι κάτι το ιδιαίτερο ?...

Μου φαίνεται είναι πολυεστέρας

Αποσυνδεδεμένος Undertaker

  • *****
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Undead, Undefeated, UNDERTAKER!
    • Το Blog του Undertaker
Αναγόμωση φίλτρων
« Απάντηση #2 στις: Μαΐου 22, 2009, 12:19 »
OK..Ευχαριστώ για την απάντηση ...

Όσον αφορά την αναγόμωση ...1 ημέρα μου διαρκούνε τα έτοιμα φιλτράκια με "γέμιση" ..Απότι είδα ενα πλαστικό φιλτράκι είναι με σφουγγαρακι μέσα..

Μέχρι πόσες φορές μπορούμε να τα ξαναγεμίζουμε τα φιλτράκια ?
Επίσης το "σφουγγαράκι¨που έχουνε μέσα είναι κάτι το ιδιαίτερο ?...

Γιατί αν δεν είναι μπορεί ο καθένας να το βγάζει, να πλένει και το φιτλρο και να έχει πάλι καινούριο φιλτράκι για γέμισμα

Το σφουγγαράκι είναι πολυεστέρας, δεν είναι κάτι ιδιαίτερα "εξωτικό".
Μπορείς να το βγάζεις και να το πλένεις κανονικά (εγω το κάνω κάθε βράδυ), με χλιαρό νερό, να το αφήνεις να στεγνώσει και το πρωί είναι σαν καινούργιο.

Βέβαια, κάποια στιγμή καλό θα είναι να αλλαχθεί με πιο "φρέσκο", οπότε μια καλή ιδεα είναι ανα μήνα να παίρνεις ενα καινούργιο πακέτο φιλτράκια και να χρησιμοποιείς αυτα, πετώντας τα παλιά.

Αποσυνδεδεμένος ggero

  • ***
  • 613
  • Φύλο: Άντρας
Αναγόμωση φίλτρων
« Απάντηση #3 στις: Μαΐου 22, 2009, 12:41 »
Καλό αυτό !!! Να γλιτώνω και τα έξοδα μεταφοράς κάθε τρεις και λίγο για καινούρια φιλτράκια....

Υποθέτω πως το ίδιο ισχύει και για τα έτοιμα "γεμισμένα" με νικοτίνη φιλτρα έτσι ??
Κανονικά γενίζουν και αυτά ?

Αποσυνδεδεμένος Undertaker

  • *****
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Undead, Undefeated, UNDERTAKER!
    • Το Blog του Undertaker
Αναγόμωση φίλτρων
« Απάντηση #4 στις: Μαΐου 22, 2009, 12:49 »
Καλό αυτό !!! Να γλιτώνω και τα έξοδα μεταφοράς κάθε τρεις και λίγο για καινούρια φιλτράκια....

Υποθέτω πως το ίδιο ισχύει και για τα έτοιμα "γεμισμένα" με νικοτίνη φιλτρα έτσι ??
Κανονικά γενίζουν και αυτά ?

Βέβαια.
Εννοείται φυσικά πως πρώτα τα "αδειάζεις" καπνίζοντάς τα, τα καθαρίζεις μια με νερό και είναι έτοιμα.

Αποσυνδεδεμένος GIORGOS1969

  • ***
  • 634
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αναγόμωση φίλτρων
« Απάντηση #5 στις: Μαΐου 22, 2009, 18:59 »
τι να πλένεις,με ένα πακέτο φίλτρο απορροφητήρα θα περάσεις 10 χρόνια...
αν και η γευση που εχουν μερικα μαμισια ειναι αξεπεραστη.

Αποσυνδεδεμένος Cyan

  • *****
  • 477
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αναγόμωση φίλτρων
« Απάντηση #6 στις: Μαΐου 23, 2009, 02:13 »
Τελικα χρησιμοποιει κανεις την τεχνικη με τα φιλτρα τσαγιου που λεγαμε;
Αν θελει ο φιλος liquidx ας ξανανεβασει και εδω, το βιντεακι που ειχε φτιαξει με το συγκεκριμενο κολπο.

Αποσυνδεδεμένος ggero

  • ***
  • 613
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αναγόμωση φίλτρων
« Απάντηση #7 στις: Μαΐου 30, 2009, 12:36 »
Σας έχει τύχει ποτέ να γεμίσετε απο το βράδυ 5 φίλτρα και την αλλη μέρα τα μισά να σας βγάζουνε πολλές τζούρες ενώ τα υπόλοιπα πολύ λιγότερες ? ..Μιλάμε για στάξιμο 6 στ στο πλαστικό και 2 πάνω στο σφουγγαράκι...Φταίει οτι μένουνε έξω και στεγνώνουνε μήπως ??   :'(

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Αναγόμωση φίλτρων
« Απάντηση #8 στις: Μαΐου 30, 2009, 13:10 »
Δε νομίζω ότι είναι τόσο πτητικά τα υγρά ώστε να εξατμίζονται τόσο γρήγορα. Υποθέτω ότι βάζεις το καπάκι τους έτσι;

Πιστεύω ότι οφείλεται περισσότερο στο πόσο ταλαιπωρημένο είναι το πολυεστερικό σφουγγαράκι που συγκρατεί το υγρό. Αν έχει κατάλοιπα από προηγούμενες χρήσεις και έχουν "κοριάσει" πάνω στις ίνες του, χάνει αρκετή από την ιδιότητά του να αφήνει το υγρό να κυκλοφορεί από τις ίνες στον ατμοποιητή με αποτέλεσμα ένα μέρος από αυτό να εγκλωβίζεται εκεί και να μη φτάνει ποτέ στο στόχο του δίνοντας την εντύπωση ότι δεν υπάρχει υγρό.

Ένα πλύσιμο με νεράκι και στέγνωμα του πολυεστέρα ώστε να αποκτήσει ξανά την αφράτη όψη του νομίζω ότι βελτιώνει πολύ την κατάσταση.
Βέβαια με τον καιρό χάνονται και κάποιες ίνες. Κάποια στιγμή θα πρέπει να αντικατασταθεί ο πολυεστέρας. Ή παίρνεις καινούργια φιλτράκια ή τον αντικαθιστάς.

Αρκετοί λένε ότι το υλικό που μπαίνει για φίλτρο στους απορροφητήρες ή στα φίλτρα των ενυδρείων είναι ολόιδιο και μπορεί να έχουν δίκιο. Εγώ πάντως προτιμάω καινούργια φιλτράκια γιατί π.χ. υπάρχουν πλαστικά σκεύη που έχουν σήμα το μαχαιροπίρουνο, που σημαίνει ότι κάνουν για φαγητά, και άλλα που είναι για άλλες χρήσεις. Κι εκείνα φαίνονται ολόιδια.  :-\

Πιο πολύ εμπιστοσύνη θα έβαζα στο χαρτάκι από φακελάκια τσαγιού, που βράζουν κανονικότατα κι εμείς πίνουμε το τσαγάκι στη συνέχεια χωρίς προβλήματα. Υποθέτω ότι οι τσαγιο-βιομηχανίες θα έχουν κάνει τις έρευνές τους, αν και δεν έχω φτιάξει τέτοια μέχρι στιγμής.

Αποσυνδεδεμένος ggero

  • ***
  • 613
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αναγόμωση φίλτρων
« Απάντηση #9 στις: Μαΐου 30, 2009, 13:18 »
Εννοείται τα κρατάμε κλειστά με το καπάκι ...
Ίσως θέλει "άνοιγμα" το φιλτράκι στις ίνες του ...Να είναι πλυμένο και ψιλοχαλαρό μέσα στο πλαστικό για να κυκλοφορεί ο αέρας καλύτερα..

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Αναγόμωση φίλτρων
« Απάντηση #10 στις: Μαΐου 30, 2009, 13:21 »
Αυτό ακριβώς.
Αυτό εννοώ "αφράτο".  :)

Αποσυνδεδεμένος Cyan

  • *****
  • 477
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αναγόμωση φίλτρων
« Απάντηση #11 στις: Μαΐου 30, 2009, 17:37 »
Θα παρακαλούσα και εγω το φίλο, νομιζω οτι ηταν ο liquid-x να ξανανεβάσει εδω, το βιντεάκι με την κατασκευή φίλτρου απο τα φιλτρα τσαγιου.

Αποσυνδεδεμένος GIORGOS1969

  • ***
  • 634
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αναγόμωση φίλτρων
« Απάντηση #12 στις: Μαΐου 30, 2009, 19:31 »
για οτι προχωρημενο(τουλαχιστον .....μεχρι ωρας) να μην το σκεφτεστε του liquidx θα ειναι!

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Αναγόμωση φίλτρων
« Απάντηση #13 στις: Μαΐου 31, 2009, 17:02 »
To βιντεάκι δημοσιεύτηκε εδώ: http://vaping.gr/index.php?topic=119.0
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 20, 2022, 22:13 από Tem »

Απ: Αναγόμωση φίλτρων
« Απάντηση #14 στις: Ιουνίου 02, 2009, 14:50 »
Ερώτηση: Πως ακριβώς (αφού έχουμε καθαρίσει) γεμίζουμε το φίλτρο;)

Τις 2 σταγόνες πάνω στο σφουγγαράκι τις κατάλαβα. Τις 6 πάνω στο πλαστικό δεν κατάλαβα!


Sorry για τις ερωτήσεις, αλλά είμαι πολύ νεος στον χώρο (και πολύ πολύ ευχαριστημένος από το Evo).

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 223 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 187 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20885 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281701 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207974 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66144 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174817 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313036 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14484 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124927 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93658 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4239 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix