vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

515 επισκέπτες, 6 χρήστες
billythekid, dkostas, aragiannis, Jorge, Doubt, manoslykos

Twitter

Ύμνος στο σταθεροποιημένο ξύλο

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Ύμνος στο σταθεροποιημένο ξύλο
« Απάντηση #180 στις: Ιουνίου 06, 2019, 12:25 »
Kατασκευαστικά είναι τα προβλήματα,μπορεί να ανοίξει το block εκεί που δεν το περιμένεις συν οτι είναι αρκετά εύθραστο σε μικρό πάχος και γι αυτό τον λόγο συνήθως χρησιμοποιούν το derlin που είναι πολύ πιο ανθεκτικό.
Απο προσωπική εμπειρία πίστεψε με έτσι και σου πέσει κάτω full resin mod κλαις....

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ύμνος στο σταθεροποιημένο ξύλο
« Απάντηση #181 στις: Ιουνίου 06, 2019, 12:58 »
Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Εδώ που τα λέμε, η πτώση από ύψος σε αυτά τα μοντάκια είναι πραγματικός εφιάλτης!  :eyesplash:

Σε απλή καθημερινή χρήση πάντως, το μοντάκι του Danny δίνει απίστευτη αίσθηση στιβαρότητας και σιγουριάς, ενώ τα υπόλοιπα τρία μοντάκια μου δείχνουν πολύ λεπτεπίλεπτα, ότι με το παραμικρό μπορούν να κάνουν σημάδια χρήσης ή ότι με την παραμικρή επαφή κάπου θα εμφανίσουν χτύπημα, βαθούλωμα κτλ. Ότι απαιτούν δηλαδή χρήση με στοργή και προδέρμ!.  :))

Του Danny πάλι το έχω σκίσει σε καθημερινή χρήση, στο γραφείο μου πάντα, δεν το παίρνω έξω μαζί μου, και δεν φαίνεται να παίρνει χαμπάρι. Ίσως για τους λόγους που αναφέρεις, το έχει ενισχύσει με τα δύο μεταλλικά τμήματα από ορείχαλκο, πάνω και κάτω. 

Το μοναδικό που μου έχει κάνει, είναι ότι με τη χρήση άρχισε να θολώνει και να μαυρίζει στα τμήματα από ορείχαλκο. Πήρα πριν μερικές μέρες μία αλοιφή για γυάλισμα και τα ειδικά πανάκια  και κάθισα και το γυάλισα για πρώτη φορά, ήμουν εντελώς άσχετος από τέτοια θέματα.  :dontknow:

Το μοντάκι άστραψε κυριολεκτικά!  :thumpup:

Εδώ πριν το γυάλισμα στο επάνω μέρος.

" />



Κι εδώ μετά το γυάλισμα.

" />

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Ύμνος στο σταθεροποιημένο ξύλο
« Απάντηση #182 στις: Ιουνίου 06, 2019, 13:23 »
Aπο την σχισμή του μπουκαλιού βλέπω οτι έχει πάχος το συγκεκριμένο και φαίνεται μπαμπάτσικη που λέμε κατασκευή ...
Να το χαίρεσαι :thumpup:

Όσο για το καθάρισμα και γυάλισμα είναι κάτι που το παντρεύεσαι αν είσαι του μηχανικού γενικά.
Είναι και αυτό μες στην ιεροτελεστία... :respect:

Τα πανάκια είναι μεγάλη ευκολία αλλά πρόσεχε μην ακουμπάς πολύ με αυτά το resin γιατί τα πετραιλωειδή συστατικά που έχουν το θολώνουν σταδιακά και μετά μπλέκεις σε άλλες ιστορίες,πάντα καλό καθάρισμα μετά με υφασμάτινο πανί ;)

Αποσυνδεδεμένος ptf

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ύμνος στο σταθεροποιημένο ξύλο
« Απάντηση #183 στις: Ιουνίου 06, 2019, 13:31 »
Hybrids ονομάζονται τα μπλοκς που είναι φτιαγμένα με ρητίνες χύτευσης (casting resins) και ξύλο ή άλλα υλικά. Η χύτευση γίνεται σε καλούπι το οποίο στη συνέχεια μπαίνει σε καζάνι πίεσης με 60+ Psi ώστε να εξαφανιστούν οι φυσσαλίδες.
 Οι ρητίνες που χρησιμοποιούνται είναι 3 ειδών: πολυεστερικές, εποξικές και πολυουρεθάνης με υπέρ και κατά η κάθε μία. Σκληραίνουν σε 24 και πλέον ώρες (ανάλογα με το είδος) και κάποιες χρειάζονται κι επιπλέον χρόνο στους 50-60 βαθμούς Κελσίου.
 Το βασικό τους μειονέκτημα είναι η μη αντοχή στη θερμότητα, μαλακώνουν από τους 80 βαθμούς και πάνω και αυτό σημαίνει πως όποιος δουλεύει με hybrids θα πρέπει να προσέξει πολύ καλά να μην αναπτύσσονται μεγαλύτερες θερμοκρασίες κατά την κοπή, το τρίψιμο κλπ. Το αισθητικό αποτέλεσμα όμως πολλές φορές είναι τέτοιο που αξίζει την ταλαιπωρία και το ρίσκο.

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ύμνος στο σταθεροποιημένο ξύλο
« Απάντηση #184 στις: Ιουνίου 06, 2019, 13:59 »
Σε ευχαριστούμε θερμά Παναγιώτη, για μία ακόμη φορά, για τη συμμετοχή σου στο νήμα. Είναι σημαντικό να παίρνουμε πληροφορίες απευθείας από έναν έμπειρο κατασκευαστή, που ξεκαθαρίζουν με τη μία το τοπίο και βάζουν τα πράγματα στη θέση τους, λύνοντας τις απορίες όλων μας.  :thumpup:


Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ύμνος στο σταθεροποιημένο ξύλο
« Απάντηση #185 στις: Ιουνίου 06, 2019, 23:10 »
Ρώτησα περί υβριδικών γιατί είχα μείνει στην εποχή που υβριδικά ήταν τα μηχανικά που ο κεντρικός πόλος του mod ήταν απευθείας ο ένας πόλος της μπαταρίας. Προφανώς αναφέρεται και στο ποσοστό ρητίνης όταν μιλάμε για ξύλο. Και μια επιπλέον ερώτηση παγίδα: γιατί δεν φαίνεται καθόλου ρητίνη στα mod του Γιάννη (Craven);

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ύμνος στο σταθεροποιημένο ξύλο
« Απάντηση #186 στις: Ιουνίου 07, 2019, 10:54 »
Μπορώ να σου απαντήσω μόνο για το Curve, που είδαμε στις φωτογραφίες λίγα μηνύματα πριν, μια και μου το εξήγησε ο Παναγιώτης σε pm. Το μοντάκι είναι φτιαγμένο από Honduran Rosewood, ένα πανάκριβο φαντάζομαι ξύλο, το οποίο είναι τόσο σκληρό και πυκνό που είναι ουσιαστικά αδύνατον να σταθεροποιηθεί, μια και δεν απορροφά σχεδόν καθόλου ρητίνη. 

Μετά από τρεις κύκλους σταθεροποίησης, απορρόφησε ελάχιστα γραμμάρια ρητίνης και σε ποσοστό κάτω από το 3% του βάρους του. Από το ίδιο ξύλο είναι φτιαγμένο και το μοντάκι της Gepetto, που είδαμε ότι έφτασε στα 4.700 δολάρια στη δημοπρασία!  :Whaaat:

Αποσυνδεδεμένος ptf

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ύμνος στο σταθεροποιημένο ξύλο
« Απάντηση #187 στις: Ιουνίου 07, 2019, 12:41 »
Ρώτησα περί υβριδικών γιατί είχα μείνει στην εποχή που υβριδικά ήταν τα μηχανικά που ο κεντρικός πόλος του mod ήταν απευθείας ο ένας πόλος της μπαταρίας. Προφανώς αναφέρεται και στο ποσοστό ρητίνης όταν μιλάμε για ξύλο. Και μια επιπλέον ερώτηση παγίδα: γιατί δεν φαίνεται καθόλου ρητίνη στα mod του Γιάννη (Craven);
Η λέξη Hybrid αφορά στο μπλοκ και μόνο, δεν έχει σχέση με το τελικό προϊόν (μοντάκι, λαβή μαχαιριού κλπ).
Από κει και πέρα οι ρητίνες που χρησιμοποιούνται στο σταμπιλάρισμα είναι διαφορετικές και δεν γεμίζουν τυχόν κενά παρά μόνο πάρα πολύ μικρά. Σε ένα μπλοκ που έχει σταμπιλαριστεί σε διάφανη ρητίνη αυτή δεν γίνεται εύκολα αντιληπτή.
Ένα ακόμη σημείο που θα ήθελα να διευκρινήσω είναι αυτό των "χρωματιστών" μπλοκ. Το χρώμα μπαίνει στη ρητίνη και δεν βάφει το ξύλο γιατί η ρητίνη καλύπτει απλά τους πόρους. Επομένως μόνο είδη ξύλων που θα πάρουν πολύ ρητίνη μπορούν να "χρωματιστούν", αυτά που έχουν μικρή πυκνότητα και ανοιχτούς πόρους. Θα έχετε δει φαντάζομαι μπλοκ που σε κάποια σημεία έχουν διατηρήσει το φυσικό τους χρώμα. Σε αυτά τα σημεία η ποσότητα της χρωματιστής ρητίνης που αποροφήθηκε δεν είναι τόση ώστε να βλέπουμε χρώμα γιατί προφανώς σε αυτά τα σημεία το ξύλο είχε μεγαλύτερη πυκνότητα. Φυσικά για να πετύχουμε φωτεινά χρώματα θα πρέπει και το ξύλο να μην έχει σκούρο φυσικό χρώμα.
Και τέλος δεν μπορούν να σταμπιλαριστούν όλα τα ξύλα με θερμοσκληρυνόμενες ρητίνες. Υπάρχουν πολλά είδη που η πυκνότητα και η περιεκτικότητά τους σε έλαια είναι τέτοιες που είτε δεν απορροφούν καθόλου είτε αδρανοποιούν τη ρητίνη και δεν σκληραίνει, για παράδειγμα σχεδόν όλα τα Rosewoods (Honduran, Cocobolo, Kingwood) η Thuya, το Bocote .κ.ά.

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ύμνος στο σταθεροποιημένο ξύλο
« Απάντηση #188 στις: Ιουνίου 07, 2019, 12:52 »
Ένα άλλο ενδιαφέρον στοιχείο Παναγιώτη, θα ήταν να μας έδινες περισσότερες πληροφορίες για το πώς μπορούμε να πετύχουμε αυτό το πανέμορφο γυάλισμα που θυμίζει καθρέφτη, στα μοντάκια από σταθεροποιημένο ξύλο.

Τα πιο εντυπωσιακά αποτελέσματα είναι με τη χρήση υγρού γυαλιού ή με μία επίστρωση κόλλας CA, από όσο γνωρίζω. Αν θα μπορούσες να μας δώσεις κάποιες πληροφορίες για τα +/- της κάθε μεθόδου, θα ήταν πολύ χρήσιμο.

ΥΓ.: Επίσης πιστεύω ότι θα ήταν πολύ χρήσιμο αν κάποιος από τους συντονιστές έφτιαχνε ένα συγκεντρωτικό μήνυμα, ενσωματώνοντας σταδιακά τις απαντήσεις που μας δίνει εδώ ο Παναγιώτης. Αυτό το συγκεντρωτικό μήνυμα μπορεί να το ενσωματώσει στο πρώτο μήνυμα ή να φτιάξει ένα νέο νήμα, σαν FAQ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 07, 2019, 13:02 από Zarko27 »

Απ: Ύμνος στο σταθεροποιημένο ξύλο
« Απάντηση #189 στις: Ιουνίου 08, 2019, 13:37 »
το clear coat λες, γνωρίσω τα ακρυλικά που ειναι πανεύκολα και εποξικά που θέλουν ελάχιστη δουλιτσα παραπάνω, αν και πλέον υπάρχουν άπειρες  φόρμουλες ετοιμες, πχ για στέγνωμα σε μία ώρα ή σε τέσσερις, με σχετικο της κατασκευής ιξώδες κλπ

(δεν εχω ιέα απο stab wood ;D )

Αποσυνδεδεμένος ptf

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ύμνος στο σταθεροποιημένο ξύλο
« Απάντηση #190 στις: Ιουνίου 11, 2019, 11:46 »
Δεν κρύβω πως όσο κι αν μου αρέσει σε εμφάνιση το mirror finish (ή piano coating όπως συνηθίζουν να το λένε οι modders) έχει ένα σημαντικό, για μένα, μειονέκτημα: στην αφή χάνεται αρκετά η αίσθηση του ξύλου.
Αν θα έπρεπε να διαλέξω μία μέθοδο λοιπόν το κριτήριό μου θα ήταν αυτό. Κι εδώ μάλλον υπερτερεί η μέθοδος που είναι γνωστή ως French finish, με χρήση Shellac, η οποία μπορεί να εφαρμοστεί στα περισσότερα αν όχι όλα τα είδη ξύλου.
Ανεξάρτητα από τη μέθοδο και το τελικό υλικό που θα επιλέξει κάποιος, πολύ σημαντικός παράγοντας είναι η χρήση grain sealer και sanding sealer ώστε να να επιτύχει απόλυτα λεία επιφάνεια.

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ύμνος στο σταθεροποιημένο ξύλο
« Απάντηση #191 στις: Ιουλίου 17, 2019, 10:01 »
Για να το ξυπνήσουμε λίγο το νήμα.  ;)

Από την ομάδα Visionary Mods, δύο απλά πανέμορφα υβριδικά Ballet!  :_love_heart:

Ο Marko Jagarcek δεν διευκρινίζει εάν το λευκό υλικό είναι ρητίνη ή juma, εμένα πάντως μάλλον για juma μου μοιάζει. Και θα είναι η πρώτη φορά που βλέπω τέτοιο πάντρεμα σταθεροποιημένου ξύλου και juma σε ποσοστό 50-50%.

Μία γυναίκα ατμίστρια αγόρασε και τα δύο μοντάκια!  :o


how to get url for picture
" />

" />

" />

" />

" />

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ύμνος στο σταθεροποιημένο ξύλο
« Απάντηση #192 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2019, 10:19 »
Ο Παναγιώτης Αναγνώστου μου ετοίμασε αυτά τα δύο κτηνώδη blocks από σταθεροποιημένο Carpathian Elm Burl, και ένα φιλόδοξο project ξεκινά. Σε μερικούς μήνες (και Γιάννη Craven επιτρέποντος), θα έχουμε πιθανότατα το πιο κτηνώδες μοντάκι από σταθεροποιημένο ξύλο που έχει κατασκευαστεί ποτέ.  :))

Μιλάμε για ένα μοντάκι που θα μπορεί κανείς να ατμίζει στα 150W, και να μην ψάχνεται καθόλου για φόρτιση την πρώτη μέρα, ίσως ούτε και την δεύτερη...  :Whaaat:



the hole 2009 plot
" />

Αποσυνδεδεμένος TheMadGreek

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E|
Απ: Ύμνος στο σταθεροποιημένο ξύλο
« Απάντηση #193 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2019, 12:39 »
Για το παράλληλο του Καρχαρία μιλάς?
Στην έκθεση θα κανει την εμφάνιση του.

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ύμνος στο σταθεροποιημένο ξύλο
« Απάντηση #194 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2019, 14:38 »
Όχι, καμία σχέση, δεν έχω ιδέα τι ακριβώς ετοιμάζει ο paloukaros.  :dontknow:

Το μοντάκι που θέλω να φτιάξω εγώ, θα έχει πλακέτα την DNA250C και τρεις 21700 μπαταρίες σε σειριακή σύνδεση!  :))

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8471 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180887 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34111 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537258 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60005 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238038 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 620 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16265 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136255 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085524 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35558 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10415 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12