vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

72 επισκέπτες, 2 χρήστες
manoslykos, camber

Twitter

Υγρά αναπλήρωσης Chapter XII Vapors (USA)

Αποσυνδεδεμένος soulsym86

  • **
  • 113
  • Φύλο: Γυναίκα
Υγρά αναπλήρωσης Chapter XII Vapors (USA)
« στις: Μαΐου 15, 2014, 18:37 »
Γειά σας!

Θα ήθελα να σας παρουσιάσω 3 υγρά απο την εταιρεία υγρών αναπλήρωσης Chapter XII Vapors.



Τα ονόματα στη συγκεκριμένη σειρά υγρών βασίζονται σε διάσημους συγγραφείς και ονομάζονται Capote, Salinger και Hemingway.

Να πώ επίσης ότι η συγκεκριμένη εταιρεία είναι θυγατρική της πιο γνωστής ίσως 4 Seasonz Elixir (άλλα κολασμένα υγρά και αυτά!)

Τα υγρά τα αγόρασα απο την P-Vaperεδώ στην Αγγλία, και υπάρχει δυνατότητα αποστολής και στην Ελλάδα. Είναι ακριβά υγρά, αλλά υπάρχει προσφορά απο το κατάστημα σε περίπτωση που κάποιος αγοράσει και τις τρείς γεύσεις.






  • Τα υγρά αυτα έρχονται σε 15ml γυάλινα μπουκαλάκια, σε δυνάμεις νικοτίνης 0mg, 6mg, και 12mg. Τα δικά μου είναι όλα στα 6mg νικοτίνης.
  • Αποστέλλονται χωρίς πλαστικό περιτύλιγμα, χωρίς καπάκι ασφαλείας/προστασίας, με σταγονόμετρο πιπέτα για ευκολία. Οι ταμπέλες είναι απο χαρτί σχετικά καλής ποιότητας που δε ξεβάφει όταν πέσει υγρό πάνω τους. Δεν έχουν προειδοποιητικές σημάνσεις αλλά αναφέρουν ότι δεν είναι κατάλληλα για ανήλικους και ζώα. Αναγράφονται τα συστατικά, περιοχή προέλευσης, ενώ δεν αναγράφεται ημερομηνία λήξης.
  • Οι περιεκτικότητες στα συγκεκριμένα υγρά σύμφωνα με τον reseller εδώ στην Αγγλία είναι 30%PG/70%VG αλλά το μπουκάλι πάνω δε αναφέρει κάτι σχετικό.
Όλες οι δοκιμές έγιναν στον Igo-s ατμοποιητή, πάνω στο iTaste MVP v2.0, microcoil με οργανικό βαμβάκι (που αλλάζει σε κάθε υγρό), αντίσταση στα 2.0ohm, στα 8.0-9.5W






Ας ξεκινήσουμε με το Capote. Η επίσημη περιγραφή του υγρού μιλάει για συνδυασμό ανανά και ροδάκινου με ήπιους τόνους απο μπανάνα και κρέμα. Ανοίγοντας το μπουκάλι, μου έρχεται μια πλούσια και δυνατή φρουτένια μυρωδιά με έμφαση στο ροδάκινο. Δοκιμάζοντας το υγρό, παθαίνω την πλάκα μου! Ειλικρινά, δεν έχω ξαναδοκιμάσει τόσο μα τόσο καθαρές γεύσεις, προφανώς και η βάση είναι καλή και αναδεικνύονται όλα τα φρουτένια αρώματα του υγρού. Στην εισποή καταλαβαίνω το φρέσκο ροδάκινο μαζί με την γλύκα του ανανά, απίστευτος συνδυασμός! Στην εκπνοή απο το στόμα ο ανανάς είναι πιο έκδηλος, ενώ στην εκπνοή απο τη μύτη όντως αντιλαμβάνομαι και την μπανάνα. Γενικότερα ο χαρακτήρας του υγρού είναι κυρίως φρουτώδης ενώ η παρουσία της κρέμας έρχεται σε δεύτερο επίπεδο, άλλες φορές την καταλαβαίνω και άλλες όχι. Η μυρωδιά που αφήνει στην ατμόσφαιρα είναι ευχάριστη και φρουτένια. Είναι υγρό πιπίλα αδιαμφισβήτητα και άνετα κάνει για ολοήμερη χρήση. Το χτύπημα του είναι μέτριο, ενώ η παραγωγή ατμού σίγουρα εντυπωσιάζει γιατί βγάζει και αρκετό ατμό και πολύ πυκνό, οπότε για αυτούς που κυνηγάνε σύννεφα ατμού (cloud chasers) είναι ένα κ ένα!




Θα συνεχίσουμε με το Salinger. H επίσημη περιγραφή του υγρού μας ενημερώνει ότι πρόκειται για μείγμα ώριμου πεπονιού (ποικιλίας cantaloupe) και παπάγιας, μαζί με τόνους απο ρόδι! Σίγουρα είναι ένας εντυπωσιακός συνδυασμός όταν το διαβάζει κάποιος αλλά και η γεύση του είναι ακόμη πιο εντυπωσιακή. Ανοίγοντας λοιπόν το μπουκαλάκι αντιλαμβάνομαι έναν αναζοωγονητικό φρουτένιο συνδυασμό με κυρίαρχο άρωμα το πεπόνι. Δεν ξέρω τί έχουν κάνει και πως το κατάφεραν....αλλά η γεύση αυτού του υγρού είναι τόσο εθιστική και νόστιμη!Και στην εισπνοή και στην εκπνοή καταλαβαίνω το φρέσκο πεπόνι, που δεν είναι τόσο ώριμο όσο το περιγράφουν, αλλά είναι δροσιστικό και ξεκούραστο υγρό που με το που το ατμίσεις μεταφέρεσαι νοερά σε εξωτικές παραλίες! Η παπάγια και το ρόδι μένουν κυρίως ως επίγευση στο στόμα με μια ελάχιστα λουλουδένια αίσθηση που αφήνει μια απίστευτη φρεσκάδα στον ουρανίσκο. Δεν θα το χαρακτήριζα απαραίτητα γλυκό ως υγρό γιατί έχει μια ισορροπία που δε μπουχτίζει με τίποτα. Δεν θα το έκανα όλη μέρα για να μη το συνηθίσω, αλλα για ειδικές στιγμές με τη συνοδεία ενός ωραίου cocktail, για να μπορώ να εκτιμήσω τα αρώματα του στο μέγιστο. Η μυρωδιά που αφήνει στην ατμόσφαιρα είναι πάρα μα πάρα πολύ ευχάριστη, το χτύπημα του μέτριο εώς ανύπαρκτο (σε χαμηλά volt/watt), ενώ ο ατμός του είναι λίγο λιγότερος αλλά εξίσου πυκνός με το Capote.




Πάμε να δούμε και το τελευταίο υγρό, το Hemingway. Τρελή πιπίλα και σας το λέω απο τώρα, γιατί είναι υγρό επικίνδυνα εθιστικό και νόστιμο ως εκεί που δε πάει. Η επίσημη περιγραφή του μιλάει για συνδυασμό απο φρέσκιες φράουλες, κρέμα μπαβαρουάζ και κρέμα βανίλια custard (δλδ ζαχαροπλαστικής). Η μυρωδιά απο το μπουκάλι είναι ξεκάθαρα και έντονη της φράουλας. Καθώς το δοκιμάζω αναρρωτιέμαι ότι αν η ευτυχία ήταν κλεισμένη μέσα σε ένα μπουκάλι, θα είχε αυτό το άρωμα και αυτή τη γεύση! Είναι λοιπόν ένα υγρό, που δε μπορώ να αποφασίσω πότε υπερέχει σε γεύση η φράουλα και πότε οι κρέμες. Είναι όλα τόσο καλά αναμεμειγμένα που το αποτέλεσμα είναι το κάτι άλλο. Στην εισπνοή μου έρχεται πιο έντονη η γεύση της παχιάς και πλούσιας κρέμας ζαχαροπλαστικής (προσοχή, όχι γαλατίλα) μαζί με κάτι ελάχιστο απο αλκοόλ (εξ ού και η περιγραφή ως κρέμας μπαβαρουάζ) ενώ υπάρχει και μια δόση οξύτητας απο τις φρέσκιες φράουλες. Κατα την εκπνοή και απο το στόμα αλλά και απο τη μύτη, αντιλαμβάνομαι έντονη τη γεύση της βανίλιας και της φράουλας μαζί. Η επίγευση που αφήνει στο στόμα είναι κρεμώδης που μένει για αρκετή ώρα και μάλιστα νομίζω ότι η απόδοση της κρέμας που περιέχει είναι απο τις πιο ρεαλιστικές που έχω δοκιμάσει. Συνολικά θυμίζει και γλυκό με φράουλες αλλά ώρες ώρες και παγωτό φράουλα. Στη βάση του είναι γλυκό ως υγρό, αλλά όχι σερμπέτι, εγώ δε το βρήκα μπουχτιστικό ίσως επειδή υπάρχει και η οξύτητα του φρούτου. Μπορώ να το ατμίζω άνετα όλη μέρα και όλη νύχτα. Η μυρωδιά που αφήνει στην ατμόσφαιρα είναι απο άλλο κόσμο..και είχα και άτομα που ήθελαν να φυσάω τον ατμό επίτηδες πάνω τους για το μυρίζουν!Το χτύπημα του είναι λίγο πιο υποτονικό απο το Capote αλλά πιο έντονο απο Salinger, ενώ η παραγωγή ατμού είναι μεγαλύτερη και πυκνότερη απο τα προηγούμενα, σε σημείο που να μη με βλέπουν στο χώρο που βρίσκομαι και ατμίζω.

Συνοψίζοντας. Καθαρές γεύσεις χωρίς ίχνος χημικών ή άλλων στοιχείων, έντονα αλλά ισορροπημένα αρώματα, εξαιρετικοί συνδυασμοί. Το μόνο που με χάλασε στην όλη διαδικασία αφορά την συσκευασία/αποστολή των υγρών που θα την ήθελα για θέμα προστασίας καθαρά.


(Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τα υγρά και άλλα εδώ http://powerpuffsreviews.blogspot.co.uk/)
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 15, 2014, 18:45 από soulsym86 »

Αποσυνδεδεμένος Vasilis®

  • ****
  • 1185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Chapter XII Vapors (USA)
« Απάντηση #1 στις: Μαΐου 15, 2014, 19:31 »
Ενδιαφέροντα μου ακούγονται. :hmmm:
Μπράβο για την παρουσίαση. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος soulsym86

  • **
  • 113
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Chapter XII Vapors (USA)
« Απάντηση #2 στις: Μαΐου 15, 2014, 23:49 »
Ευχαριστώ  :) ... αν και θα μου επιτρέψεις να πώ πως είναι κάτι παραπάνω απο ενδιαφέροντα!

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Chapter XII Vapors (USA)
« Απάντηση #3 στις: Μαΐου 16, 2014, 00:05 »
Άλλο ένα σετάκι που η soulsy μας γνωρίζει, και που κάνει την τσέπη μου να τρώγεται!

Αν και φαν και των φρουτένιων, μόλις διάβασα τα ονόματα φαντάστηκα κάτι σε ιδιαίτερο καπνικό, όταν σκέφτεσαι συγγραφέα, σκέφτεσαι κάτι εκκεντρικό και ιδιαίτερο. Όχι φρούτα!!! Και με χάλασε κάπως σαν ιδέα καθώς πιστεύω ότι το όνομα είναι το 70% ενός υγρού, όταν το όνομα δεν παραπέμπει καθαρά σε γεύση! Παρόλα αυτά, δεν θα μου γλιτώσει ο Capote!!!

Αποσυνδεδεμένος soulsym86

  • **
  • 113
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Chapter XII Vapors (USA)
« Απάντηση #4 στις: Μαΐου 16, 2014, 00:29 »
 :)) :thumpup:


Τρύφωνα με πρόλαβες, ήθελα να πώ επίσης ότι στις περιγραφές των υγρών απο την εταιρεία, αναφέρουν ότι οι γεύσεις των υγρών δεν αντικατοπτρίζουν ή αντιπροσωπεύουν τον χαρακτήρα των συγγραφέων.


Για μένα εφόσον δίνουν ακριβείς περιγραφές (παρά το αφηρημένο του ονόματος) και όχι άρες μάρες κουκουνάρες με τόνους απο νεράϊδες και επιγεύσεις μονόκερων..είναι οκ!

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Chapter XII Vapors (USA)
« Απάντηση #5 στις: Μαΐου 16, 2014, 00:33 »
Εξαιρετικά λοιπόν, και στην πρώτη ευκαιρία θα τα περιλάβω! :thumpup:

Απ: Υγρά αναπλήρωσης Chapter XII Vapors (USA)
« Απάντηση #6 στις: Μαΐου 16, 2014, 01:09 »

  • Τα υγρά αυτα έρχονται σε 15ml γυάλινα μπουκαλάκια, σε δυνάμεις νικοτίνης 0mg, 6mg, και 12mg. Τα δικά μου είναι όλα στα 6mg νικοτίνης.
  • Αποστέλλονται χωρίς πλαστικό περιτύλιγμα, χωρίς καπάκι ασφαλείας/προστασίας, με σταγονόμετρο πιπέτα για ευκολία. Οι ταμπέλες είναι απο χαρτί σχετικά καλής ποιότητας που δε ξεβάφει όταν πέσει υγρό πάνω τους. Δεν έχουν προειδοποιητικές σημάνσεις αλλά αναφέρουν ότι δεν είναι κατάλληλα για ανήλικους και ζώα. Αναγράφονται τα συστατικά, περιοχή προέλευσης, ενώ δεν αναγράφεται ημερομηνία λήξης.
  • Οι περιεκτικότητες στα συγκεκριμένα υγρά σύμφωνα με τον reseller εδώ στην Αγγλία είναι 30%PG/70%VG αλλά το μπουκάλι πάνω δε αναφέρει κάτι σχετικό.[/l][/l]
1) δεν εχει πανω απο 12 νικοτινη
2) ερχονται χωρις πλαστικο περιτυλιγμα
3) χωρις καπακι ασφαλειας
4) δεν εχουν ημερομηνια ληξης
5) ειναι 30% PG / 70% VG αρα καποιος που θελει χτυπημα δεν θα το εχει αν λαβουμε υποψιν και το 1 οτι δεν εχει πανω απο 12 νικοτινη

πολλα αρνητικα στοιχεια..πρεπει να πηγαινουμε μπροστα και οχι πισω  :thumpdown:
[/list]

Αποσυνδεδεμένος soulsym86

  • **
  • 113
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Chapter XII Vapors (USA)
« Απάντηση #7 στις: Μαΐου 16, 2014, 01:14 »
Για τη συσκευασία και τις πληροφορίες το ξεκαθάρισα ότι ούτε εμένα μου άρεσε έτσι όπως έρχονται.


Για χτυπήματα κλπ. που λες, προφανώς δεν είναι για όλους αυτά τα υγρά..αλλά για αυτούς που τους ενδιαφέρει η γεύση κυρίως και τα ντουμάνια!

Απ: Υγρά αναπλήρωσης Chapter XII Vapors (USA)
« Απάντηση #8 στις: Μαΐου 16, 2014, 01:18 »
και η ημερομηνια ληξης ειναι ενα θεμα..οπως και το καπακι ασφαλειας για οσους εχουν παιδια...δεν μπορω να καταλαβω γιατι να μην γραφουν ημερομηνια ληξης; ποσο παραπανω θα κοστιζε αν εγραφε την ημερομηνια η ακομα αν εβαζαν και μια ζελατινα για να ειναι σφραγισμενα; τι να πω ...  :-\

Αποσυνδεδεμένος soulsym86

  • **
  • 113
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Chapter XII Vapors (USA)
« Απάντηση #9 στις: Μαΐου 16, 2014, 01:28 »
Δε διαφωνώ, μαζί σου μέσα σε ότι λές σχετικά με τη συσκευασία, μεγάλο φάουλ και απο τη μαμά εταιρεία και απο το κατάστημα εδώ στην Αγγλία..!


Αλλά τα υγρά σαν υγρά, απο πλευράς καθαρότητας στην απόδοση των γεύσεων είναι απο τα καλύτερα (αν όχι τα καλύτερα) που έχω δοκιμάσει.


Οπότε συνοψίζοντας, απο θέμα συσκευασίας ναι είναι ''πίσω''...αλλά απο γεύση είναι χιλιόμετρα μπροστά!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 234 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 192 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20921 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281759 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207991 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66191 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174856 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313062 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14525 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124946 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93686 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4242 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix