vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

67 επισκέπτες, 5 χρήστες
bloodlessz, lidbab, Triadaffy, manoslykos, Tem

Twitter

Divided (DD) by Craven.gr

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Divided (DD) by Craven.gr
« στις: Νοεμβρίου 13, 2012, 01:38 »
Το Divided ή αλλιώς DD είναι μια μπαταριοθήκη (μηχανικό mod) από τον Έλληνα κατασκευαστή Craven.gr
Το mod είναι κατασκευασμένο από επιχρωμιωμένο ορείχαλκο και διαιρείται σε δύο τμήματα (από εκεί πήρε και την ονομασία του divided (=διαιρούμενο). Το δεύτερο τμήμα του είναι μια προέκταση για να παίρνει μεγαλύτερες μπαταρίες.
Οι μπαταρίες που μπορεί να δεχτεί είναι:
18650χ1...3.7 volt
18350χ1 η χ2...3.7volt και αντίστοιχα 7.4 volt
16340χ1 η χ2...3.7 volt και αντίστοιχα 7.4 volt
cr 123ax1 η χ2...  3 volt και αντίστοιχα 6 volt.
Οι διαστάσεις του είναι 9.5 mm ύψος σε πλήρη ανάπτυξη και 22 mm η διάμετρος. (*)
 

To DD δεν έχει κολλήσεις και καλώδια (*) ενώ ο διακόπτης του - αν και μινιατούρα - είναι μηχανικός. Στη νεότερη έκδοση διαθέτει και κλείδωμα διακόπτη το οποίο γίνεται με την περιστροφή μιας ροδέλας στο κάτω καπάκι.
Το σπείρωμα είναι για ατμοποιητές 510 αλλά με ανταπτοράκι μπορεί να πάρει οποιοδήποτε ατμοποιητή του εμπορίου ενώ ο πόλος του είναι ρυθμιζόμενος ώστε να αντιμετωπίζονται τα διάφορα προβλήματα επαφής σε ατμοποιητές που έχουν τον πόλο πιο μέσα από το συνηθισμένο ή που ο πόλος τους έχει μετατοπιστεί λόγω της χρήσης τους με άλλα mods ή μπαταρίες.

Παρακάτω βλέπουμε ένα βίντεο του κατασκευαστή όπου το παρουσιάζει δείχνοντας τις μπαταρίες που παίρνει και δίνει και τις βασικές συμβουλές για την αντιμετώπιση μικροπροβλημάτων με διάφορους ατμοποιητές.
 
[youtube]8DIZy8qbnyA[/youtube]

Σε μερικές περιπτώσεις προβληματικών στην επαφή ατμοποιητών υπάρχει περίπτωση να χρειάζεται να ρυθμισετε το ανταπτοράκι. Σύμφωνα με τον κατασκευαστή η σωστή διαδικασία είναι η παρακάτω και ισχύει για όλα τα mod:

Πρώτα βιδώνουμε το ανταπτοράκι στην μπαταριοθήκη, και "ποτέ" το ανάποδο..
Κατόπιν βιδώνουμε τον ατμό.  Αν δεν έχουμε ρεύμα... τότε ξεβιδώνουμε τον ατμό, και ξεβιδώνουμε λίγο το βιδάκι που έχει μέσα το ανταπτοράκι, και ξανά βάζουμε τον ατμοποιητή επάνω..
Επαναλαμβάνουμε την διαδικασία, μέχρι να δώσει ρεύμα..
(*)

Σημείωση: Οι πληροφορίες για τα παραπάνω πάρθηκαν από το θέμα του κατασκευαστή εδώ. Υπενθυμίζουμε τους κανονισμούς του φόρουμ για τις κριτικές εδώ: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,6.msg519377.html#msg519377

Αποσυνδεδεμένος nickma

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Divided (DD) by Craven.gr
« Απάντηση #1 στις: Νοεμβρίου 22, 2012, 20:29 »
Έχοντας συμπληρώσει ένα χρόνο και κάτι χρήσης του DD, θέλω να ευχαριστήσω το Γιάννη για την κατασκευή του που με βοήθησε να παραμείνω μακρυά από το κ.τ.
Ένας χρόνος απροβλημάτιστης χρήσης και συνάμα ποιοτικής. Και όταν χρειάστηκε το after sale του Γιάννη (πρόβλημα στο σπείρωμα της βάσης που βιδώνει ο ατμό), η λύση ήταν άμεση και χωρίς κανένα κόστος.
Με σωστή συντήρηση το βλέπω άνετα να με βγάζει το ίδιο απροβλημάτιατα και ποιοτικά για πολύ πολύ καιρό ακόμα.
Γιάννη :respect:

Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Απ: Divided (DD) by Craven.gr
« Απάντηση #2 στις: Νοεμβρίου 22, 2012, 20:55 »
Το πρώτο μου μηχανικό mod από τον άρχοντα Γιάννη craven.  :respect:

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Divided (DD) by Craven.gr
« Απάντηση #3 στις: Νοεμβρίου 22, 2012, 21:34 »
Παρομοίως ;)

Σεπτέμβριος του '11 αν θυμάμαι καλά...

Γιάννη :respect_hat:

Αποσυνδεδεμένος zetel

  • *
  • 163
  • Φύλο: Άντρας
    • Ενα λινκ απο youtube με την μουσικη που δημιουργω!!!
Divided (DD) by Craven.gr
« Απάντηση #4 στις: Νοεμβρίου 22, 2012, 21:42 »
και εμενα ηταν το πρωτο μου mod ever....!!!!

περσι τετοια εποχη...!!!

δωρο απο τον γιαννη διοτι βρισκομουν σε υπερβολικα στενη κατασταση...!!!

respect στον δημιουργο!!!!

Αποσυνδεδεμένος mariosnkaryes

  • **
  • 392
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Divided (DD) by Craven.gr
« Απάντηση #5 στις: Ιανουαρίου 13, 2013, 11:40 »
οσοι εχετε το μοντακι ξεβιδωστε μια στροφη το πανω μερος που βιδωνουμε τον ατμο και ατμιστε εκει στο δικο απλα τα :cigar: :cigar: :cigar: :cigar: :cigar: :cigar: :cigar: :cigar: :cigar: :cigar: :cigar:

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Απ: Divided (DD) by Craven.gr
« Απάντηση #6 στις: Ιανουαρίου 14, 2013, 02:18 »
Το DD ειναι το 2ο μοντακι (και τα 3 που εβγαλε τα πηρα) - με μηχανικο μοντ ξεκινησα και συνεχιζω σταθερα !!!


οσοι εχετε το μοντακι ξεβιδωστε μια στροφη το πανω μερος που βιδωνουμε τον ατμο και ατμιστε εκει
.....απο την ωρα που το διαβασα εχει κανα 40λεπτο που προσπαθω να δω αν ισχθει ή ειναι φαινομενο placebo !!!
Ε ναι λοιπον mariosnkaryes - μπορω να πω και 40% περισσοτερο ατμο !!!
Τωρα δεν εχω τροπο να το μετρησω αλλα ισχυει - Craven τροφη για σκεψη !!!!

Αποσυνδεδεμένος DjRevolution

  • *
  • 46
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Divided (DD) by Craven.gr
« Απάντηση #7 στις: Ιανουαρίου 14, 2013, 07:43 »
Το πρώτο μου μηχανικό mod και εμένα, οραίο μοντάκι, το χάρισα σε έναν φίλο που ξεκίνησε το Η.Τ. και ακόμα το έχει μάχιμο.

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Απ: Divided (DD) by Craven.gr
« Απάντηση #8 στις: Ιανουαρίου 14, 2013, 11:38 »
οσοι εχετε το μοντακι ξεβιδωστε μια στροφη το πανω μερος που βιδωνουμε τον ατμο και ατμιστε εκει στο δικο απλα τα :cigar: :cigar: :cigar: :cigar: :cigar: :cigar: :cigar: :cigar: :cigar: :cigar: :cigar:
.....μα πως δεν το σκεφτηκα χθες !!??

Ε ναι λοιπον mariosnkaryes - μπορω να πω και 40% περισσοτερο ατμο !!!
Τωρα δεν εχω τροπο να το μετρησω αλλα ισχυει - Craven τροφη για σκεψη !!!!
......η απαντηση γιατι συμβαινει αυτο ειναι οτι αλλαζει εσωτερικα θεση η βαση του πολου και το κουμπι βρισκει πλεον σε πιο καθαρη επιφανεια που δεν εχει πιασει την γνωστη τελεια απο μακα - μαυρο σποτ που μειωνει την αγωγιμοτητα !!!

Αποσυνδεδεμένος mariosnkaryes

  • **
  • 392
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Divided (DD) by Craven.gr
« Απάντηση #9 στις: Ιανουαρίου 15, 2013, 20:21 »
ενα ειναι αυτο που λες γιαννη και το αλλο οτι δεν ακουμπαει το καπακι στο σωμα ωστε η ενεργια της μπαταριας να μεταβερετε στο σωμα του μοντ και να ζεστενετε και να εχει απωλειες
δεν εχω εργαλεια να το μετρισω :wall: :wall: :wall:


αλλα το αποτελεσμα απο αποδοση ειναι το κατι αλλο οποτε :cigar: :cigar: :cigar:

Αποσυνδεδεμένος sifis

  • **
  • 109
  • Φύλο: Άντρας
  • ΛΕΥΚΟ CUBE,PROVARI MINI ΛΕΥΚΟ,spheroid,
Απ: Divided (DD) by Craven.gr
« Απάντηση #10 στις: Ιανουαρίου 15, 2013, 23:00 »
το πρωτο μου μωρό παροπλισμενο πλέων αλλα το εχω σε περίοπτη θεση στο δωμάτιο μου   

Αποσυνδεδεμένος divemaster77

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Divided (DD) by Craven.gr
« Απάντηση #11 στις: Απριλίου 25, 2013, 15:51 »
ειμαι νεος στο φορυμ αλλα παλιος ατμιστης και ακομα δεν εχω μαλλον την δυνατοτητα να στελνω πμ εχω το dd του γιαννη και εχω παθει προβλημα με το καπακι που βιδωνει ο ατμο. τι κανω??

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: Divided (DD) by Craven.gr
« Απάντηση #12 στις: Απριλίου 25, 2013, 15:57 »
Μπορείς να του στείλεις e-mail, το έχει εμφανές στο προφίλ του:
http://e-kapnisma.gr/index.php?action=profile;u=1425  ;)

Καλωσόρισες.

Αποσυνδεδεμένος divemaster77

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Divided (DD) by Craven.gr
« Απάντηση #13 στις: Απριλίου 25, 2013, 16:28 »
Vangos σε ευχαριστώ πάρα πολύ δεν το ει χα προσέξει.καλώς σας βρήκα παιδιά και εύχομαι ότι καλύτερο για το φόρουμ μου αρέσει πάρα πολύ

και με βοηθάει ακόμη περισσότερο. είναι ένα όπλο στα χέρια μου για την μάχη με το ΚΤ



Edit: Vangos δεν το βρίσκω αν μπορείς στείλε μου το. αλλά όπως πάω μαζεύω τα 5 και θα μπορώ μετά να στείλω πμ :thumpup:


Συγχωνευση
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 25, 2013, 18:18 από Vrs5 »

Αποσυνδεδεμένος testament

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Divided (DD) by Craven.gr
« Απάντηση #14 στις: Απριλίου 30, 2013, 23:30 »
Πως μπορώ να μάθω την τιμή του κι αν είναι διαθέσιμο; Με τον Vision Eternity δουλεύει;
Έστειλα μήνυμα αλλά δεν πήρα απάντηση ακόμη. Πρέπει να πέρασαν 2-3 μέρες από τότε που έστειλα μήνυμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 30, 2013, 23:44 από testament »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 245 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 201 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21059 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281961 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208038 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66410 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174968 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313181 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14627 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125031 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93745 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4248 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix