vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

284 επισκέπτες, 8 χρήστες
Jorge, johnath, I.P, tapantari, aragiannis, stamatisgr, bloodlessz, nightdream

Twitter

Κλώνοι του Kayfun V5

Αποσυνδεδεμένος serpe7

  • **
  • 412
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V5
« Απάντηση #1455 στις: Φεβρουαρίου 01, 2017, 20:20 »
Θα ήθελα τα φώτα σας σε ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω με τον v5 mini. Συχνά όταν αλλάζω βαμβάκι ή ακόμα κι όταν απλά αναπληρώνω υγρό, πάω να τραβήξω τζούρα και καταλαβαίνω αμέσως ότι κάτι περίεργο παίζει αφού ακούω έναν περίεργο θόρυβο (αν όλα πάνε καλά είναι πολύ αθόρυβος στην τζούρα), έπειτα ο ατμός είναι περιορισμένος και καυτός. Πάντα μα πάντα όταν συμβαίνει αυτό αρχίζω αμέσως να έχω διαρροές από το δαχτυλίδι και κάποιες φορές κάτω από τη βάση. Έπειτα ξεβιδώνω την καμπάνα, καθαρίζω λίγο το ντεκ κι όταν βιδώνω πάλι όλα είναι εντάξει αφού έχω σκουπίσει χυμένα υγρά εντός του deck.

Για την πρώτη περίπτωση λοιπόν έχω αρχίσει να πιστεύω ότι φταίει το γεγονός πως βρέχω και το σύρμα εκτός από το βαμβάκι. Ίσως κατά λάθος μου πέφτει υγρό στην τρύπα από κάτω και δημιουργείται υπερτροφοδοσία?  :dontknow: Θα δοκιμάσω την επόμενη φορά να βρέξω μόνο το 2ο, αν το αφήσω για λίγο με ανοιχτή τη ροή υγρών υποθέτω πως η μέση του σύρματος θα ποτιστεί, έτσι δεν είναι?

Αποσυνδεδεμένος ivris

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V5
« Απάντηση #1456 στις: Φεβρουαρίου 01, 2017, 23:53 »
.
δεν νομιζω οτι εχει να κανει το βρεξιμο του συρματος μαζι με το βαμβακι. οι περισσοτεροι αυτο κανουμε αν και αφου νωπιζεις το βαμβακι πατα μια και το mod να καει λιγο υγρο εν δραση,μετα κλεισε καπακι και γεμισε. αν εχεις διαροη τοτε ενδεχομενος η στουμπωνεις το βαμβακι η θελει αλλαγη το oring και χανει.Βεβαια εξαρταται και τα βατ που παιζεις και την αντισταση.
Αν στησεις καινουργιο συρμα ανοιξε το λιγο ετσι ωστε να παιρνει αερα το βαμβακι και αν δεν βαριεσαι τραβα μια φωτο .

Αποσυνδεδεμένος serpe7

  • **
  • 412
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V5
« Απάντηση #1457 στις: Φεβρουαρίου 02, 2017, 10:41 »
Το βαμβάκι το στουμπώνω αναγκαστικά σε διάφορα σημεία αφού μετά το στήσιμό του πάντα αναγκάζομαι να προσθέτω στις άκρες του deck λόγω μεγάλης επιφάνειας. Κι αφού προσθέσω ξαναβρέχω το καινούργιο σημείο. Δε νομίζω ωστόσο να δημιουργεί διαρροές το στούμπωμα, απ' ό,τι ξέρω αν γίνονται εξαιτίας του βαμβακιού είναι λόγω μικρής ποσότητας.

Όταν έχω αυτό το θέμα πάντως λίγο πριν τη διαρροή, ο θόρυβος που ακούω είναι παραπλήσιος διάφορων άτμο εμπορίου μετά την αναπλήρωση που θέλουν 5-10 τζούρες για να ξεμπουκώσουν χωρίς να παράγουν πολύ ατμό μέχρι τότε. Γι' αυτό πιθανολογώ ότι κάτι παίζει με το στήσιμο... Αν όλα έχουν πάει καλά και τραβάω από την αρχή απροβλημάτιστη τζούρα χωρίς να ακούω τον V5 να δυσκολεύεται μετά δεν παρατηρώ διαρροές από πουθενά.

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V5
« Απάντηση #1458 στις: Φεβρουαρίου 02, 2017, 11:00 »
παιδια οτι στησιμο και αν εχω κανει...( Mονο κανθαλ παιζω ) δεν εχω παρει ουτε την μιση γευση του fodi . μην σας πω οτι υστερει και του παππου subtank Mini . τo mtl λετε να βοηθησει σε αυτο το θεμα?

Μετά από πολλούς μήνες χρήσης του Kayfun V5, αυτό που έχω να πω είναι:

Εξαιρετικός ατμοποιητής για να ατμίζεις σκέτη βάση (εφόσον θες αέρα και χτύπημα).

Άμα περιμένεις -γενικά- να πάρεις γεύση από αυτή τη χρυσή μετριότητα, άστο... γύρνα στο τσιγάρο.
Τόσο τραγικός είναι. Δε μπορώ να πω, μου κάτσαν κάποια υγρά από αυτά που ατμίζω που "παίζουν"
καλά, αλλά στα περισσότερα η γεύση αγνοείται χαρακτηριστικά. Σε στησίματα: 2.5άρης πυρήνας,
kanthal 35/40mm, 5-6 στροφές. Το αν παίζει καλύτερα με clapton ή ζιρκόνιο δεν με ενδιαφέρει.

Αποσυνδεδεμένος serpe7

  • **
  • 412
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V5
« Απάντηση #1459 στις: Φεβρουαρίου 02, 2017, 11:33 »
Όταν από ένα σημείο εξαντλείς τα διάφορα στησίματα και συνεχίζει να μη σε ικανοποιεί, καταλαβαίνεις ότι δεν πρόκειται να αποδώσει καλύτερα τη γεύση ό,τι κι αν του κάνεις. Εμένα μου έχει παίξει καλά σε φρουτένια μόνο που δεν είναι και πολύ του γούστου μου. Στα γλυκά κάτι κάνει, αλλά στα περισσότερα καπνικά είναι μαύρο χάλι.  :'( Πρέπει να μπω και σε άλλα έξοδα τώρα να πάρω κάναν doggy για τη γεύση, κι έλεγα με τον v5 να έκλεινα για αρκετούς μήνες μέχρι να αποσβέσω τα μέχρι τώρα ατμιστικά συμπράγκαλα. :angry_orange:

Είναι πολύ όμορφος πάντως, ιδίως όταν του βάζω και πολύχρωμα ορινγκάκια προστασίας στο εξωτερικό του, αλλά έχω κι αυτά τα θέματα διαρροών και δεν έχω διακινδυνεύσει να τον πάρω έξω μέχρι στιγμής.

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Κλώνοι του Kayfun V5
« Απάντηση #1460 στις: Φεβρουαρίου 02, 2017, 12:26 »
Για μενα παλι ειναι ενα αψογος ατμοποιητης που στηνεται ευκολα και αποδιδει εξαιρετικα σε καθε τομεα και γενικα δεν εχει βγαλει κανενα προβλημα.

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V5
« Απάντηση #1461 στις: Φεβρουαρίου 02, 2017, 14:14 »
Για μια ακόμα φορά αποδεικνύεται το υποκειμενικό του θέματος. Έχω τον κλώνο sxk mini και η άποψη μου έχει ως εξής:
1. Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής
2. Εύκολο στήσιμο
3. Εύκολο γέμισμα
4. Μηδέν διαρροές
5. Ρύθμιση αέρα σε 4 προκαθορισμένες θέσεις που αν σου κάτσουν έχει καλώς (εγώ τον ατμίζω στις 3...)
6. Γεύση άνω του μετρίου αλλά σίγουρα όχι στα επίπεδα άλλων άτμο.

Σε γενικές γραμμές με ικανοποίησε και θα τον κρατήσω μιας και είναι ο πιο αεράτος που έχω. Πάντως δεν θα προχωρούσα στην αγορά του αυθεντικού γιατί για τα γούστα μου υπάρχουν καλύτεροι άτμο εκεί έξω. 

Αποσυνδεδεμένος lakgav2

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V5
« Απάντηση #1462 στις: Φεβρουαρίου 02, 2017, 14:19 »
Εγκρίνω και επαυξάνω !  :respect:
Ακριβώς όπως τα λες , καμία σχέση με τον V4 κλώνο που είχα πρίν και τώρα τον έχω παροπλίσει... 

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Κλώνοι του Kayfun V5
« Απάντηση #1463 στις: Φεβρουαρίου 02, 2017, 20:11 »
καλημερα σας. ενδιαφερομαι να αγορασω τον kayfun v5 και δεν ξερω ποιο κλωνο.. εχω δει αυτον
http://www.3fvape.com/rebuildable-atomizer-supply/9835-sxk-kayfun-v5-kayfun-5-style-rta-rebuildable-tank-atomizer-silver-316-stainless-steel-5ml-22mm-diameter.html?search_query=Kayfun+V5&results=5#.WJGe_Jh97ct

ειναι καλος η προτεινεται καποιον αλλο κλωνο? ευχαριστω
Τον έχω και είναι πολύ καλός.
Έχει όλα τα λογότυπα όπως του γνήσιου.
Επίσης τα κομμάτια του ταιριάζουν στον γνήσιο.
Επειδή έχω και τον γνήσιο πολλές φορές τους μπερδεύω.
Η λειτουργία του είναι υποδειγματική και τον συστήνω ανεπιφύλακτα.

Απ: Κλώνοι του Kayfun V5
« Απάντηση #1464 στις: Φεβρουαρίου 02, 2017, 20:29 »
Στη γέυση ίσως να χάνει λίγο σε σύγκριση με άλλους μάλλον λόγω του ότι είναι πιό ψηλός και πιό αεράτος, αλλά δεν είμαι και ειδικός.

Αποσυνδεδεμένος nikos99

  • **
  • 106
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V5
« Απάντηση #1465 στις: Φεβρουαρίου 03, 2017, 20:50 »
Λοιπόν θα το παίξω ειδήμων .βρήκα την γεύση   ;)( κάπως δλδ)
0.40 mm kanthal 6 σπείρες 0.8 ohm 2.5 πυρήνα 17-18 βατακια στην μία τρύπα .τσιγαρισια τζουρα

Αποσυνδεδεμένος serpe7

  • **
  • 412
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V5
« Απάντηση #1466 στις: Φεβρουαρίου 03, 2017, 21:41 »
Εγώ την καλύτερη γεύση μάλλον την έχω πάρει με το τωρινό στήσιμο, 0.40mm microcoil σε 3άρι διάμετρο, 7 σπείρες:1.10ohm, σχεδόν πάντα στη 2η τρύπα αέρα... κάτι μου λέει ότι υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης.

Τελικά στις τελευταίες αλλαγές βαμβακιού δοκίμασα να κάνω burn με μουσκεμένο βαμβάκι και βιδωμένο μόνο το deck για 2-3 φορές... μόλις βίδωσα τον άτμο και αναπλήρωσα, τράβηξα κατευθείαν φυσιολογική τζούρα και φαίνεται πως δεν έχω πια το πρόβλημα που περιέγραψα και που οδηγούσε στις διαρροές. Για να δούμε αν τώρα θα λυθεί το πρόβλημα...  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Pseudonumo

  • *
  • 45
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V5
« Απάντηση #1467 στις: Φεβρουαρίου 03, 2017, 21:59 »
Την καλυτερη γευση την πηρα απο 40αρι twisted kanthal 5 σπειρες στα 23 watt

Αποσυνδεδεμένος nikos99

  • **
  • 106
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V5
« Απάντηση #1468 στις: Φεβρουαρίου 03, 2017, 23:37 »
Ναι δεν το διευκρίνηση την καλύτερη δυνατή με απλό κανθαλ

Αποσυνδεδεμένος vapetasos

  • *
  • 14
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V5
« Απάντηση #1469 στις: Φεβρουαρίου 15, 2017, 00:26 »
Σήμερα παρέλαβα τον v5 πολύ καλός με δυνατό χτυπημα και καλο ντουμανι πιστεύω οτι ο v4 που λειτουργω αποκλειστικά έχει λιγο ανωτερη γευση! Αλλά σε γενικές γραμμές είναι πολύ αξιολογος! Για υγρά 50/50 μιάμιση στροφη άνοιγμα ειναι καλά θεωρειτε;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92694 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 03:53
από Tem
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63470 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3818 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1065 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172720 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278102 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15522 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14183 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9544 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43763 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 484 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36518 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex