vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

206 επισκέπτες, 5 χρήστες
Tem, Υπ ατμόν, Jorge, thanos1071, camber

Twitter

Joyetech evic vtc mini

Αποσυνδεδεμένος prevezano

  • *
  • 91
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4155 στις: Μαρτίου 01, 2016, 19:47 »
Αν πατήσεις το κουμπί θα σου βγάλει μήνυμα. Όπως και να χει πρέπει να φτιάξεις την αντίσταση σου

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος akilleas

  • **
  • 166
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4156 στις: Μαρτίου 02, 2016, 10:01 »
Καλημέρα. Μιας και το περιμένω και εγώ από μέρα σε μέρα, εσείς τον φορτίζεται με USB καλώδιο ή χρησιμοποιείται εξωτερικό φορτιστή;

Αποσυνδεδεμένος thomasprevere

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4157 στις: Μαρτίου 02, 2016, 10:09 »
Απο την θυρα usb εγω  κ δεν εχω κανενα προβλημα. Mια χαρα φορτιζει ,αλλιως παιρνεις και εξωτερικο φορτιστη και συν μια μπαταρια για να εχεις καβατζα.
Αλλη μια λυση που εχω κανει  ,αντι να παρεις εξωτερικο φορτιστη ,παιρνεις ενα δευτερο vtc mini κ μπαταρια και δεν ξεμενεις ποτε :))

Αποσυνδεδεμένος burku318

  • ***
  • 626
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4158 στις: Μαρτίου 02, 2016, 10:23 »
Και εγώ εδω και 3 εβδομαδες φορτιζω κατευθειαν το μοντακι μεχρι να βρω την ανεση να παρω και εναν φορτιστη.
Αντε με το καλο να σου ερθει.

Αποσυνδεδεμένος alldaynews

  • ***
  • 629
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4159 στις: Μαρτίου 02, 2016, 10:55 »
Και εγώ με καλώδιο χωρίς κανένα πρόβλημα εδώ και μια εβδομάδα μέχρι να πάρω και γω τον φορτιστή+1 έξτρα μπαταρία για να είμαστε ήσυχοι

Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4160 στις: Μαρτίου 02, 2016, 11:04 »
Κι εγώ από το usb φορτιζα στην αρχή και όλα καλά.

Αλλά για να μην έχω την αναμονή του φορτισματος αν ξεμενα μες στη μέρα πήρα άλλη μια μπαταρία και και εξωτερικό φορτιστή.

Αν θες κάτι οικονομικό και καλό για εξωτερικό ρίξε μια ματιά στον liitokala lii 100, εκτός αν σκοπεύεις να πας κάποια στιγμή σε mod με περισσότερες μπαταρίες.

Αποσυνδεδεμένος Humphrey

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
  • Σήμερα είναι το αύριο για τ οποίο ανησυχούσες χτες
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4161 στις: Μαρτίου 02, 2016, 12:16 »
Καλημέρα σε όλη την παρέα, καλώς σας βρίσκω και πάλι. Μετά απο πολύ καιρό, και αφου κύλησα στο βούρκο της νικοτίνης, αποφάσισα να αποτινάξω οριστικά το τέρας .
Παρέλαβα χθες το σετάκι, σε γκρι σκουρο, με τον s-tron, το αναβάθμισα και οι πρώτες εντυπώσεις είναι άριστες. Στιβαρή κατασκευή, πολύ εργονομική λαβή, δέχεται μεγαλη ποσότητα υγρού, η οθόνη αριστούργημα, η αφαιρούμενη μπαταρία έξτρα βολική κλπ κλπ. 
Οπως ειναι εύλογο, αν και διαβασα σχεδόν ολο το θέμα, μου έχουν δημιουργηθεί ορισμένες απορίες, αν έχετε την καλοσύνη μπορείτε να με βοηθήσετε να ξεδιαλύνω την κατάσταση :
α) Με δεδομένο ότι δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με μόντες , αξίζει πραγματικά τον κόπο να μπω στη διαδικασία με τα νικελοτιτάνια και τις ρυθμίσεις; Θέλω να πω, θα δω ουσιαστική διαφορά στην ποιότητα του ατμίσματος ή να χαμε να λέγαμε και σε δουλειά να βρισκόμαστε; Να σημειώσω ότι με τη λέξη ποιότητα αναφέρομαι σε παραμέτρους οπως χτυπημα λαιμού, βάθος εισπνοής και γεύση.
β) Καπνιζα 1,5 περίπου πακέτο ημερησίως, βαριά τσιγάρα. Σύμφωνα με τους προχειρους υπολογισμους μίας ημέρας, θα χρειαστεί να καταναλώνω περίπου 5 ml υγρου ημερησίως και 400-450 εισπνοές 2 δευτερολέπτων. Προς το παρόν έχω την εργοστασιακή μαύρη κεφαλή  του 1 ωμ. Γνωρίζουμε πόση κατα μέσο ορο διάρκεια ζωής της να αναμένω; Μήπως οι Νικελίου , Τιτανίου κλπ έχουν διαφορετική αντοχή; 
γ) Οταν η αποδοση του ατμίσματος πέφτει, δε μπορώ να προσδιορίσω το αίτιο και αυτο με ενοχλεί ιδιαίτερα. Θελω να πω, δεδομένου οτι υπεισέρχονται διάφοροι πιθανοι λόγοι (αδύναμη μπαταρία, φθαρμένη μπαταρία, "τελειωμένη" κεφαλή, μείωση περιεκτικότητας νικοτίνης κα), υπάρχει κάποιος μπούσουλας για να ξέρω τι απ όλα φταίει κάθε φορά για να μπορω να το διορθώσω; Πχ , οταν ο ατμός μειώνεται αισθητά φταίει το Χ, όταν η τζούρα δεν έχει βάθος το Ψ κοκ ; Αντιλαμβάνομαι ότι εάν η αντίσταση είναι καινούρια ή η μπαταρία φρεσκοφορτισμένη μπορω να αποκλείσω καθε φορά ένα παράγοντα, το πρόβλημα εμφανίζεται όταν τα εξαρτήματα έχουν ηδη λειτουργήσει για Χ χρονικό διάστημα
δ) ισχύει η συμβουλή που έλαβα ότι αν η αντίσταση αρχίσει να πέφτει σε απόδοση, μπορούμε να ανεβάσουμε τα βατ για να επιμηκύνουμε την απόδοση και τη διάρκεια ζωής της; 
ε) ισχύει οτι οι αντιστάσεις 0,5 ωμ δίνουν πιο βαθιά-έντονη  τζούρα απο τις 1 ωμ;  
Να με συμπαθάτε για το μακροσκελές ποστ και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε απάντηση-βοήθεια. 

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4162 στις: Μαρτίου 02, 2016, 12:40 »
Παιδιά τα φώτα σας,
αυτό είναι ίδιο με αυτό ?
καταλαβαίνω οτι έχουν άλλο ατμοποιητή,  ποιά θα ήταν καλύτερη επιλογη?

Αποσυνδεδεμένος bono

  • **
  • 382
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4163 στις: Μαρτίου 02, 2016, 12:45 »
Πέρα από τον διαφορετικό άτμο σε αυτό από την gearbest δεν περιλαμβάνεται ο φορτιστής τοίχου στο πακέτο.

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4164 στις: Μαρτίου 02, 2016, 12:49 »
μιλάμε δηλαδή για 5 ευρώ διαφορά, ο cubis σε σχέση με τον τρον?

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4165 στις: Μαρτίου 02, 2016, 12:53 »
@Humphrey .
Tα περισσότερα που ανέφερες ναι είναι λόγοι για διαφορετική πιο άτονη εμπειρία άτμισης.  
Είχα κ εχώ κ εγω τις απορίες μου ειδικά στο θεμα diy.
To προβλημα είναι φίλε μου ότι είναι τόσα πολλά τα δεδομενα και οι παράμετροι που θα συνδυαστούν, που αν δεν πας δια της ατόπου, άκρη δεν θα βγάλεις. Τι θα πει ό ένας και τι θα πει ο άλλος, μπορει να απέχει έτη φωτός από το δικό σου.

Πειραματίσου σ αυτά που είπες με ένα σταθερο υγρό ας πούμε. Κατόπιν στην ίδια αντίσταση και στα ίδια watt παρατήρησε πόσο ρόlο παίζει η φορτισμένη από την αφόρτιστη μπαταρία.

Σε όλες τις αντιστάσεις η αρχή της ζωής της μεxri  το τελος της , δεν έχουν καμιά σχέση με το μέσο όπου έχουν πιάσει την σωστή απόδοση.
Όταν πλένεις τανκ κλπ η δεν το κάνεις και αλλάζεις υγρό ας πούμε, στις πρώτες τζόύρες θα έχεις λίγμο ατμό λόγω νερού στην πρώτη περιπτωση,
ενώ στην δευτερη ένα πάντρεμα γευσεων παλιού και νέου υγρού.  Αρα περιμένεις λιγάκι για να εκφέρεις συμπεράσματα.

Η επισκευασιμη αντίσταση αν την φτάξεις σωστά νομίζω ότι αποδίδει μέρα με την νυχτα προς το καλύτερο σε σχέση με τις εργοστασιακές σε όποιες τιμές και να παίξεις.
Μικρότερη αντίσταση περισσότερα watt για πιο σπιρτάδα και γρηγορότερη ανάφλεξη της αντίστσης.

Νέος κ εγώ και προσπαθώ να τα καταλάβω λίγο ακόμα, αλλά θεώρησα καλύτερα να στα πω εγώ αν τα καταφέρα φυσικά,  για να τα δεις από την πλευρά κάποιου σαν κ εσένα.Και όσο αναφορά τα σύρματα κλπ, εκεί πάμε σε πιο εξεζητημένες καταστάσεις που στη φάση την δική μας πιστευω λίγο δύσκολο να βγάλουμε σε πρώτη φάση τουλάχιστον κάποια συμπεράσματα.

Τα παιδιά εδώ μέσα ειναι μεγάλες παιχτουρες και με σοβαρή γνώση και ειμαστε τυχεροί που υπαρχει μια τέτοια κοινότητα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 02, 2016, 13:00 από savo »

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4166 στις: Μαρτίου 02, 2016, 13:19 »
@humphrey
Πρώτον...πάρε κεφαλή clr 1,0Ω και τίποτα άλλο για αρχή. Πειράματα με "νικελοτιτάνια" αργότερα και με την άνεση σου.
Δεύτερον...στο vtc mini, καθότι ηλεκτρονικό δεν παίζει ρόλο το επίπεδο φόρτισης της μπαταρίας. Ίδια απόδοση γεμάτη και σχεδόν άδεια.

Αποσυνδεδεμένος alexq

  • *
  • 57
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4167 στις: Μαρτίου 02, 2016, 13:20 »
@nikosallos
Τα VTC mini με Cubis κατά τις 10 Μαρτίου είναι διαθέσιμα και στα 2 site.
Το αντίστοιχο στην fasttech είναι το  https://www.fasttech.com/products/3024/10014483/4347901

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4168 στις: Μαρτίου 02, 2016, 13:24 »
@alexq Ευχαριστώ φίλε

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4169 στις: Μαρτίου 02, 2016, 14:52 »

α) Με δεδομένο ότι δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με μόντες , αξίζει πραγματικά τον κόπο να μπω στη διαδικασία με τα νικελοτιτάνια και τις ρυθμίσεις; Θέλω να πω, θα δω ουσιαστική διαφορά στην ποιότητα του ατμίσματος ή να χαμε να λέγαμε και σε δουλειά να βρισκόμαστε; Να σημειώσω ότι με τη λέξη ποιότητα αναφέρομαι σε παραμέτρους οπως χτυπημα λαιμού, βάθος εισπνοής και γεύση.
β) Καπνιζα 1,5 περίπου πακέτο ημερησίως, βαριά τσιγάρα. Σύμφωνα με τους προχειρους υπολογισμους μίας ημέρας, θα χρειαστεί να καταναλώνω περίπου 5 ml υγρου ημερησίως και 400-450 εισπνοές 2 δευτερολέπτων. Προς το παρόν έχω την εργοστασιακή μαύρη κεφαλή  του 1 ωμ. Γνωρίζουμε πόση κατα μέσο ορο διάρκεια ζωής της να αναμένω; Μήπως οι Νικελίου , Τιτανίου κλπ έχουν διαφορετική αντοχή;
γ) Οταν η αποδοση του ατμίσματος πέφτει, δε μπορώ να προσδιορίσω το αίτιο και αυτο με ενοχλεί ιδιαίτερα. Θελω να πω, δεδομένου οτι υπεισέρχονται διάφοροι πιθανοι λόγοι (αδύναμη μπαταρία, φθαρμένη μπαταρία, "τελειωμένη" κεφαλή, μείωση περιεκτικότητας νικοτίνης κα), υπάρχει κάποιος μπούσουλας για να ξέρω τι απ όλα φταίει κάθε φορά για να μπορω να το διορθώσω; Πχ , οταν ο ατμός μειώνεται αισθητά φταίει το Χ, όταν η τζούρα δεν έχει βάθος το Ψ κοκ ; Αντιλαμβάνομαι ότι εάν η αντίσταση είναι καινούρια ή η μπαταρία φρεσκοφορτισμένη μπορω να αποκλείσω καθε φορά ένα παράγοντα, το πρόβλημα εμφανίζεται όταν τα εξαρτήματα έχουν ηδη λειτουργήσει για Χ χρονικό διάστημα
δ) ισχύει η συμβουλή που έλαβα ότι αν η αντίσταση αρχίσει να πέφτει σε απόδοση, μπορούμε να ανεβάσουμε τα βατ για να επιμηκύνουμε την απόδοση και τη διάρκεια ζωής της;
ε) ισχύει οτι οι αντιστάσεις 0,5 ωμ δίνουν πιο βαθιά-έντονη  τζούρα απο τις 1 ωμ;  
Να με συμπαθάτε για το μακροσκελές ποστ και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε απάντηση-βοήθεια.


Γειά σου φίλε μου και καλώς ξαναήρθες στην παρέα μας. :D

α. Είναι νωρίς για να ασχοληθείς με νικελοτιτανιοατσαλοσύρματα.
Άρχισε με απλά πράγματα για να ευχαριστηθείς το άτμισμα και να αντικαταστήσεις το τσιγάρο τελείως.
Μετά άφού διαβάσεις τα νήματα για πιο εξειδικευμένα θέματα, όπως στησίματα επισκευάσιμων ατμοποιητών προχωράς σε άλλες καταστάσεις.

β. Η διάρκεια ζωής μιας κεφαλής παίζει ανάλογα τα υγρά (σκούρα - ανοιχτόχρωμα κλπ) που χρησιμοποιείς, τα Watt κλπ.
Οι νικελίου και τιτανίου δουλεύουν σε έλεγχο θερμοκρασίας και έχουν σχεδόν την ίδια αντοχή με αυτές που χρησιμοποιείς σε power mode (τις απλές CL).
Θα σου συνιστούσα στην αρχή να μην ασχοληθείς με έλεγχο θερμοκρασίας γιατί μπορεί να απογοητευτείς αν δεν ξέρεις να ρυθμίσεις σωστά το μοντάκι σου (VTC mini).
Το TC (έλεγχος θερμοκρασίας) είναι ακόμη σε νηπιακό στάδιο και πολλοί από μας που ασχολούμαστε καιρό με μερικά σύρματα παιδευόμαστε και άκρη δεν βρήκαμε.
Άρχισε για αρχή από τα απλά και σιγά σιγά προχωράς.

γ. Η μειωμένη απόδοση του ατμίσματος σε καμμία περίπτωση με το συγκεκριμένο μοντάκι δεν οφείλεται σε πεσμένη μπαταρία.
Το μοντάκι σου θα αποδίδει το ίδιο μέχρι να χρειαστεί φόρτιση και αυτό θα σε ειδοποιήσει.
Οι εργοστασιακές κεφαλές που χρησιμοποιείς (CL) είναι πολύ κατώτερης ατμιστικής ποιότητας θα έλεγα από τις ημιεπισκευάσιμες CLR του 1 Ohm, οι οποίες κοστίζουν το ίδιο.
Το ότι ατονεί η τζούρα και δεν την ευχαριστιέσαι είναι δείγμα ότι η κεφαλή σου CL "τελειώνει" και θέλει αντικατάσταση.
Το Χ χρονικό διάστημα όπως έγραψα παραπάνω παίζει ανάλογα υγρού, ml που κατανάλωσες, Watt που δούλεψες κλπ.

δ. ΟΧΙ

ε. ΟΧΙ. Οι 0,5 Ohm χρειάζονται περισσότερα Watt για να δουλέψουν σωστά.
Έχω πετάξει όλες τις κεφαλές και δουλεύω μόνο CLR από τότε που βγήκαν.
Σ' αυτόν τον ατμοποιητή οι κεφαλές CLR του 1 Οhm είναι ότι καλύτερο μπορείς να βάλεις για να έχεις το καλύτερο δυνατό άτμισμα.
Επιπλέον οι κεφαλές CLR είναι επισκευάσιμες γι αυτό δεν τις πετάς αλλά τις κρατάς καβάτζα για να τις επισκευάσεις αργότερα με σύρμα και βαμβάκι, αφού μάθεις κάποια απλά πραγματάκια . Είναι πανεύκολο και γλιτώνεις πολλά ευρώ. ;)
Τις δουλεύεις στα 12 με 14 Watt και έχουν μεγαλύτερη διάρκεια από αυτές που χρησιμοποιείς.
Επίσης για αρχή μπορείς να αγοράσεις ένα κομματάκι (παντ) βαμβάκι ( ή να σου δώσει κάποιος φίλος σου λίγο) και να αλλάζεις μόνο το βαμβάκι για αρχή, οπότε οι CLR θα σου πηγαίνουν τριπλάσιο ίσως και παραπάνω χρόνο.

Ότι χρειαστείς εδώ είμαστε για να βοηθήσουμε όσο και όπου μπορούμε. :D



 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92626 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 03:53
από Tem
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63452 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3811 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1058 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172694 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278066 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15516 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14170 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9535 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43748 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 480 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36504 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex