vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

242 επισκέπτες, 2 χρήστες
Jorge, camber

Twitter

Joyetech evic vtc mini

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #3270 στις: Ιανουαρίου 19, 2016, 16:22 »
Δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα με το tc στο vtc. Μου δουλευει μια χαρα μεχρι τωρα. Αρκει να ασχοληθει καποιος για να καταλαβει πως δουλευει το tc και θα τη βρει την ακρη. Απο εκει και περα makis206 και Ntinlanden κραξτε οσο θελετε, αλλα καντε το στο σωστο νημα (ή ανοιξτε ενα εσεις). Το joyetech vtc mini δε χρωσταει σε τιποτα να λουζεται τα κραξιματα σας  ;) .
Δεν εκραξα κανένα vtc (τρία έχω αγοράσει και έχω τα δυο στα χέρια μου αυτή τη στιγμή ;) ) αλλά ούτε και κάποιον που "παλεύει" να βρει το άτμισμα που του αρέσει στον έλεγχο θερμοκρασίας. Για προσωπική προτίμηση μίλησα να το δουλεύω σε vw και μόνο, δεν είπα καν ότι υπολειτουργεί σε tc. Δεν το είπα καν όταν όντως κάποιες εποχές (μιας και το έχω από τους πρώτους εδώ ) δούλευε στον έλεγχο κάπως "άκυρα", για όσους θυμούνται ή είχαν την εμπειρία. ;)

 Τώρα εσύ που το είδες το κράξιμο και μάλιστα το "λούστηκες" κιόλας..

Αποσυνδεδεμένος atsirtsis

  • **
  • 270
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #3271 στις: Ιανουαρίου 19, 2016, 16:34 »
Αυτό ακριβώς είναι το δυνατό του σημείο λοιπόν, καταφέρνει να ευχαριστεί και αυτούς που αρέσκονται σε παραδοσιακό Kanthal άτμισμα, και αυτούς που θέλουν να πειραματιστούν με κάθε λογής σύρματα μετά και την τελευταία του αναβάθμιση με το TCR (μέσα σ'αυτούς κι εγώ - παρότι ατμιστής 4 χρόνια μου αρέσει να δοκιμάζω καινούρια πράγματα) .Και όλα αυτά σε χαμηλή τιμή.

Ελπίζω ο μεγάλος του αδερφός που περιμένω να αποδειχθεί το ίδιο καλός.

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #3272 στις: Ιανουαρίου 19, 2016, 16:39 »
Δεν εκραξα κανένα vtc (τρία έχω αγοράσει και έχω τα δυο στα χέρια μου αυτή τη στιγμή ;) ) αλλά ούτε και κάποιον που "παλεύει" να βρει το άτμισμα που του αρέσει στον έλεγχο θερμοκρασίας. Για προσωπική προτίμηση μίλησα να το δουλεύω σε vw και μόνο, δεν είπα καν ότι υπολειτουργεί σε tc. Δεν το είπα καν όταν όντως κάποιες εποχές (μιας και το έχω από τους πρώτους εδώ ) δούλευε στον έλεγχο κάπως "άκυρα", για όσους θυμούνται ή είχαν την εμπειρία. ;)

 Τώρα εσύ που το είδες το κράξιμο και μάλιστα το "λούστηκες" κιόλας..


Μακη μεγαλα παιδια ειμαστε, τι τωρα να σου δειξω το ποστ σου που μονος σου μιλας για κραξιμο; Απο εκει δανειστηκα την εκφραση, δε θα τη χρησιμοποιουσα αλλιως. Επισης μου βαζεις λογια που δεν ειπα, τα ποστ μιλανε απο μονα τους. Εγω δε λουστηκα τιποτα, στο νημα αναφερθηκα οτι δεν ειναι το καταλληλο για ευρυτερη αναφορα σε tc. Kαι τελος βεβαια δεν ειπα πως εκραξες το vtc, ισα ισα αν το εκραζες καλα θα εκανες να το γραψεις εδω. Άλλα γραφω, άλλα διαβαζεις, προσοχη λιγο... :o

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #3273 στις: Ιανουαρίου 19, 2016, 17:39 »
Δεν εκραξα τίποτα και κανέναν, το μήνυμα που αναφέρεσαι ήταν αποκλειστικα ένα προσωπικό "ουφ" σε "χιουμοριστικό" μάλιστα τόνο και ειλικρινά λυπάμαι που δεν το κατάλαβες, δεν με ξέρεις κιόλας όμως οπότε οκ, ίσως δεν το έκανα κι εγώ τόσο κατανοητό όσο θα ήθελα ή όσο πίστευα ότι ήταν.
Επί της ουσίας όμως και για να τελειώνει αυτή η ανούσια κουβέντα, δεν έκραξα τίποτα και κανέναν. Αυτό. ;)

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #3274 στις: Ιανουαρίου 19, 2016, 17:52 »
Το ξερω και το καταλαβα οτι δεν εκραξες, γι αυτο ακριβως σου ειπα οτι χρησιμοποιησα τη λεξη μονο και μονο επειδη εσυ τη χρησιμοποιησες, εγω δε θα την εγραφα γιατι οντως δεν εκραξες, απλα βαρεθηκες το tc οπως ειπες. Απλα το συναισθημα σου αφορα γενικοτερα το tc  και οχι το vtc. Τελος και απο μενα  :) .

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #3275 στις: Ιανουαρίου 19, 2016, 18:48 »
Το δουλεύω στην εργοστασιακή ρύθμιση SS316 με το τελευταίο firmware, κι από τη στιγμή που είμαι πλήρως ικανοποιημένος δεν δοκίμασα καθόλου σε άλλα TCR. Σίγουρα μου δουλεύει καλύτερα από Ni200.
Ίσως φταίει ότι η γεύση του καθενός είναι υποκειμενική, ίσως ο κάθε ατμοποιητής να τα πάει καλύτερα με άλλο τύπο σύρματος, τι να πω.
Όλα τα παραπάνω με δοκιμή σε Τηλέμαχο V2 και Le Magister, κάποια στιγμή θα το δοκιμάσω και στο KFL+ τον οποίο έχω παροπλίσει μετά την αγορά Τηλέμαχου.

Sorry για το ετεροχρονισμένο αλλά έχουμε και δουλειές...  ;D
Μου έρχεται και εμένα στο μυαλό η υποκειμενικότητα της γεύσης και δεν θέλω να το παραδεχτώ ακόμα. Μέχρι στιγμής το έχω δοκιμάσει στον billow v2 nano με διάφορα στησίματα και υγρά για να δω διαφορές. Σειρά έχει ο subtank mini. Ελπίζω εκεί να πάρω και εγώ τη γεύση που περίμενα! Δεν γίνεται να μην έχω κανένα άλλο πρόβλημα, να ατμίζει τέλεια, αντιστάσεις μια χαρά, ντουμάνια, το vtc κομπλέ σε όλα του... και εγώ να αντιλαμβάνομαι άτονη τη γεύση σε σχέση με Ni200... Όσο αναφορά το στήσιμο, έγινε το αγαπημένο μου σύρμα! Μειώθηκε ο χρόνος στησίματος στο μισό. Αν υποψιαστώ οτι φταίνει οι γευστικοί μου κάλυκες που δεν τους αρέσει το ατσάλι, θα τους μεταμοσχεύσω...  :angry_orange:

Αποσυνδεδεμένος Thorin13

  • ***
  • 837
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #3276 στις: Ιανουαρίου 19, 2016, 19:21 »
Ελπίζω ο μεγάλος του αδερφός που περιμένω να αποδειχθεί το ίδιο καλός.


Άγγελε, ο μεγάλος αδερφός, ο ΠΡΩΤΟΤΟΚΟΣ είναι το VT! Μην ξεχνιόμαστε...  :tongue_smilie:
Αν εννοείς το Cuboid πάντως, είναι ο ΔΥΝΑΤΟΤΕΡΟΣ (να πούμε καλύτερα) αδερφός...  :))


Πέρα από την πλάκα, παιδιά, έχω αρχίσει κι εγώ λιγάκι να βαριέμαι το TC τελευταία...  :-\  Σχετικά καλά αποτελέσματα πάντως και που ευχαριστιέμαι ως ένα βαθμό, είναι με SS στο VTC και με τιτάνιο στο VT... Τείνω λίγο περισσότερο στο τιτάνιο να πω την πικρή μου αλήθεια...

Αποσυνδεδεμένος bazexa

  • **
  • 271
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #3277 στις: Ιανουαρίου 19, 2016, 19:37 »
Εγώ πάνω στον Bellus το δουλεύω πάντα 92 tcr 210c-230c 15-20W με 6αρα νικοτινη έχει μια βελούδινη τζουρα και πολύ γευστική..

Μια ερώτηση.... (το ειχα διαβάσει κάπου αλλα δεν συγκράτησα....)
Εχω βάλει στον melo2  ,  coil εργοστασιακό από triton  0.4 που από οτι λεει είναι ss316. ΑΡΑ και w και tc...
εχω φορτώσει το ss316 , και ρωτάω τώρα αυτό το tcr ποθ αναφέρεστε που είναι και πως το "βάζουμε?"
Και το coil επάνω λεει 30-35w...δηλαδή αν το ανεβάσει κάποιος αλλάζει κάτι??  στα 40-45 ας πούμε... (αναφέρομαι σε power mode)...σε tc δουλεύω στα 30w 230c.

Αποσυνδεδεμένος atsirtsis

  • **
  • 270
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #3278 στις: Ιανουαρίου 19, 2016, 20:38 »

Άγγελε, ο μεγάλος αδερφός, ο ΠΡΩΤΟΤΟΚΟΣ είναι το VT! Μην ξεχνιόμαστε...  :tongue_smilie:
Αν εννοείς το Cuboid πάντως, είναι ο ΔΥΝΑΤΟΤΕΡΟΣ (να πούμε καλύτερα) αδερφός...  :))


Πέρα από την πλάκα, παιδιά, έχω αρχίσει κι εγώ λιγάκι να βαριέμαι το TC τελευταία...  :-\  Σχετικά καλά αποτελέσματα πάντως και που ευχαριστιέμαι ως ένα βαθμό, είναι με SS στο VTC και με τιτάνιο στο VT... Τείνω λίγο περισσότερο στο τιτάνιο να πω την πικρή μου αλήθεια...


Χρήστο έχεις δίκιο, το Cuboid εννοώ (VT δεν έχω) κι αυτό που με νοιάζει κυρίως είναι το SS (τιτάνιο έχω παραγγείλει επίσης της UD όπως όλα τα σύρματά μου, το αναμένω μαζί με το Cuboid την άλλη βδομάδα) - Χρωστάω και καφέ, ευκαιρία μόλις έρθουν να κάνουμε δοκιμές.


Μια ερώτηση.... (το ειχα διαβάσει κάπου αλλα δεν συγκράτησα....)
Εχω βάλει στον melo2  ,  coil εργοστασιακό από triton  0.4 που από οτι λεει είναι ss316. ΑΡΑ και w και tc...
εχω φορτώσει το ss316 , και ρωτάω τώρα αυτό το tcr ποθ αναφέρεστε που είναι και πως το "βάζουμε?"
Και το coil επάνω λεει 30-35w...δηλαδή αν το ανεβάσει κάποιος αλλάζει κάτι??  στα 40-45 ας πούμε... (αναφέρομαι σε power mode)...σε tc δουλεύω στα 30w 230c.


Δεν χρειάζεισαι το TCR για το SS316,  χρησιμοποιείς την εργοστασιακή ρύθμιση.
Αν πάλι θες να πειραματιστείς με δικές σου τιμές όταν είναι κλειστό πατάς το fire και το δεξί για 5 δεύτερα και μπαίνεις στο μενού.


Εδώ http://www.joyetech.com/download/vt-software-v1-00-for-upgrading-evic-vtc-mini/ στο τέλος της σελίδας πατάς το How to use TCR κι έχεις όλον τον οδηγό.

Αποσυνδεδεμένος konmac

  • **
  • 405
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #3279 στις: Ιανουαρίου 19, 2016, 21:42 »
Απο τότε πού βγήκε το TC έχω πάρει 6 συσκευές ελέγχου θερμοκρασίας. Ναι με προβλημάτισε στην αρχή.
Αλλά τώρα στο κανθαλ δεν ξαναγυρίζω.
Και γεύση και κτύπημα έχω.
Αντί να κράζουμε τα μοντακια και το tc ας δούμε τα στησιματα μας και να μην αποποιουμαστε των ευθυνών μας σαν ποιο εύκολη λύση.
Έχω χχρησιμοποιήσει χρησιμοποιώ delta2, expromaizer, calix, aris pro, magma σε ipvd2 + d3, stick 40, evic mini, cloupor mini και ολα δουλευουν τέλεια,  όταν εγω τα κάνω καλα

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9594
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #3280 στις: Ιανουαρίου 19, 2016, 21:45 »
.......και φυσικά όταν και το σύρμα είναι καλό.

Αποσυνδεδεμένος Psitgr

  • ***
  • 761
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #3281 στις: Ιανουαρίου 19, 2016, 21:53 »
Αυτά τα ni200 τι θα τα κάνω όμως που βαρέθηκα το tc σε κάθε του μορφή, ούτε να το έχω στο μενού της συσκευής μου δεν το θέλω πια!


Θα σου κάνω την χάρη να σε διευκολύνω ;D και να τα πάρω εγώ να στα φυλάω..  :))

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #3282 στις: Ιανουαρίου 19, 2016, 21:53 »
Γεια χαρα παιδες ! εχω αποφασισει να παρω το evic mini με τον subtank mini (kangertech). επειδη ψαχνω και δεν εχω βρει κατι μεχρι στιγμης. μπορει καποιος να προτεινει τη μπαταρια να παρω και τι συρμα-βαμβακι?

ευχαριστω εκ των προτερων !
Για αρχή να ξέρεις πως subtank και evic vtc δεν συνεργάζονται και τόσο καλά στο βίδωμα, οπότε να ξέρεις θα παλατζάρει λίγο, τη λύση την έχει δώσει ο FML και ο makis66:

Αν έχει κάποιος πρόβλημα με VTC mini και Subtank που δεν κάθετε
καλά και κουνιέτε όλο το εσωτερικό του box, ας βάλει ένα o-ring
στον πόλο του Subtank και λύνεται το -super ενοχλητικό- πρόβλημα.

https://www.fasttech.com/p/2156300
Με αυτό γίνεται δουλειά και με ένα άλλο -πάλι από fasttech- σε μαύρο
χρώμα. Αν ενδιαφέρεται κανείς ας το πει να ψάξω τον κωδικό προϊόντος
γιατί δεν τον έχω εύκαιρο.

https://www.fasttech.com/product/2173201
Ίσως να κάνουν και αυτά (και θα δέσουν και πιο όμορφα από το o-ring)
αλλά δεν τα έχω για να γνωρίζω (θα τα παραγγείλω, αλλά όχι σύντομα).


Αυτό το θεματάκι λύνεται και με ορινγκς που είναι για τα ντριπτιπς αλλά όχι τα λεπτά, τα λίγο πιο χοντρά πάχους 1,5mm (8 Χ 1,5mm).
Δοκιμασμένο. ;)



Τώρα για μπαταρίες έχει αναφερθεί πολλές φορές, οι τοπ είναι η LG HG2 και η Samsung 30Q

Το σύρμα και το βαμβάκι είναι ολόκληρος τόμος μόνο εσύ μπορείς να δεις τι είναι καλύτερο;
Για αρχή ένα Kanthal 28 AWG και βαμβάκι muji είναι μια καλή αρχή.
Αν θές να μπλέξεις με έλεγχο θερμοκρασίας τότε πας σε δύσκολά μονοπάτια και πρέπει να ρίξεις πολύ διάβασμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 19, 2016, 22:00 από Alxhmisths »

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #3283 στις: Ιανουαρίου 19, 2016, 22:00 »
Αντί να κράζουμε τα μοντακια και το tc ας δούμε τα στησιματα μας και να μην αποποιουμαστε των ευθυνών μας σαν ποιο εύκολη λύση.
Έχω χχρησιμοποιήσει χρησιμοποιώ delta2, expromaizer, calix, aris pro, magma σε ipvd2 + d3, stick 40, evic mini, cloupor mini και ολα δουλευουν τέλεια,  όταν εγω τα κάνω καλα
Εκεί ακριβώς είναι το θέμα, από χρήστες μάλιστα που είναι έμπειροι στο στήσιμο και το πρόβλημα το έχουν με VTC mini + SS316, αν δείς πιο πάνω.

Τους παίζει καλά για μια-δυο-τρείς ώρες, ακόμα και μια μέρα και μετά δεν παίζει, γαϊδουρώνει. Με ξεβίδωμα/βίδωμα του άτμο χωρίς αλλαγή στο στήσιμο,  τους ξαναπαίζει !!

Αποσυνδεδεμένος Silvester

  • *
  • 64
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #3284 στις: Ιανουαρίου 19, 2016, 22:19 »
Πρώτο στήσιμο αντίστασης από μένα σε clr (πρώτη φορά ever :) ) με ss316 28awg εκανα 7 σπείρες σε 2,5mm και μολις το έβαλα διάβασε 0,91ohm. Μετά από λίγο σταθεροποιήθηκε στα 0,85 ohm και επειδή έπαιζε η αντίσταση όταν άτμιζα, μηδένισα το mod πάτησα νέος ατμοποιητής και κατευθείαν κλείδωσα την αντίσταση στο 0,85.  Το έχω tempSS με 150C και 12watt αλλά όταν πατάω παρότι είναι κλειδωμένη η αντίσταση, αυτή μεταβάλλεται και πηγαίνει έως 0,91 πάλι. Μάλλον δεν μπορω να το ρυθμίσω σωστά. Τι κάνω λάθος βρε παιδιά;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1126 92623 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 08, 2024, 16:38
από john 7
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63451 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3811 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1058 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172694 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278065 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15516 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14170 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9535 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43740 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 480 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36495 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex