vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

380 επισκέπτες, 3 χρήστες
Jorge, chris71, camber

Twitter

Joyetech evic vtc mini

Αποσυνδεδεμένος pkiriakos

  • **
  • 185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #2910 στις: Ιανουαρίου 04, 2016, 14:21 »
Αφήνοντας στο συρτάρι 3 προβάρια αγόρασα κι εγώ το βί τί σί ακριβώς για όλους τους λόγους που ανέφερες.Κομψό.όμορφο,ωραία οθόνη,ωραίο πιάσιμο,μικρό κι βολικό.Διαπίστωσα καλύτερη λειτουργεία με τον κάνκερ και τον εξπρομάιζερ μου απ ότι με το προβάρι.Επιπλέον σχετικά φθηνό και αντικατάστάσιμο σε περίπτωση βλάβης.Ενώ το προβάρι πανάκριβο.Βέβαια για να πώ την αλήθεια δεν χαλάει με τίποτα.Τέλος πάντων.Πανευτυχής μιάς και ατμίζω και το ευχαριστιέμαι. :)

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #2911 στις: Ιανουαρίου 04, 2016, 15:25 »
Aν το προσέχεις πιστεύω πρώτα θα το βαρεθείς και μετά θα χαλάσει.
Μέχρι στιγμής όπως σου είπα με καθημερινή χρήση δεν έχει δώσει κανένα δείγμα αναξιοπιστίας.
Σου εύχομαι καλοάτμιστο. :)

Αποσυνδεδεμένος nikosma

  • **
  • 122
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #2912 στις: Ιανουαρίου 04, 2016, 16:58 »
Δεν γνωρίζω αν εχει αναφερθεί κάτι παρόμοιο, όποιος γνωρίζει ας μου δώαει τα φώτα του.
Έκανα αναβάθμιση σε V3, παρόλα αυτά σε λειτουργία VW το power φτάνει μέχρι τα 48,2 Watt.....είναι φυσιολογικό αυτό;
Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #2913 στις: Ιανουαρίου 04, 2016, 17:03 »
Ειναι. Αν εχεις αντισταση με πολλα Ω επανω. Για δοκιμασε χωρις ατμοποιητη να δεις ποσο παει.

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #2914 στις: Ιανουαρίου 04, 2016, 17:03 »
Εξαρτάται απο τα ωμ τισ αντίστασης που έχεις στων ατμό αν είναι πολύ χαμηλά ίσως για αυτό δίνη το μάξιμουμ  εγω που το τεσταρο συχνα οπωσ τωρα με ss 0.88 ωμ σε power τα δινη ολα

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος nikosma

  • **
  • 122
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #2915 στις: Ιανουαρίου 04, 2016, 17:13 »
Όντως το δοκίμασα χωρίς άτμο και τα δίνει κανονικά....προφανώς φταίνε τα ohm (1,6).
Σας ευχαριστώ πολύ....μου βγήκαν τα μάτια τόση ώρα να διαβάζω...αυτά παθαίνει όποιος χρησιμοποιεί μηχανικά mod 6 χρόνια και ξαφνικά
το γυρνάει στα ηλεκτρονικά  :)) :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #2916 στις: Ιανουαρίου 04, 2016, 17:16 »
Δεν γνωρίζω αν εχει αναφερθεί κάτι παρόμοιο, όποιος γνωρίζει ας μου δώαει τα φώτα του.
Έκανα αναβάθμιση σε V3, παρόλα αυτά σε λειτουργία VW το power φτάνει μέχρι τα 48,2 Watt.....είναι φυσιολογικό αυτό;
Ευχαριστώ.
Δίνει μέχρι 9 Volts, άσχετα απο τα Watts, σαν να λέμε κόφτη. Kαι από τον τύπο P (ισχύς watts)  = V (volts) * V / R (αντίσταση)  για να σου δίνει μόνο 48.2 Watts  πρέπει να έχεις αντίσταση ~= 1.7 Ω (ohms)


Για παράδειγμα, αν είχες 2.3Ω αντίσταση θα μπορούσε να δώσει μέχρι 9*9/2.3 ~=35Watts


Δεν είναι λίγα τα Watt για τόσο μεγάλες αντιστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος prevezano

  • *
  • 91
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #2917 στις: Ιανουαρίου 05, 2016, 00:26 »
Πρέπει να είμαι ο μόνος που του χάλασε το Mοdάκι...
Μπήκα στο ΗΤ για δεύτερη φορά πριν 3-4 μήνες με evtc-mini pack με (ego one mega) .
Φυσικά και τον ατμοποιητή  τον πέταξα μετά απο λίγο και έβαλα ένα ναυτίλο και ένα τρίτωνα..
Πριν δυο βδομάδες λοιπόν σταμάτησε να δουλεύει,έτσι ξαφνικά ... :wall:
Ευτυχώς αν και ΄Σάββατο απόγευμα πέτυχα το μαγαζί ανοιχτό και με εξυπηρέτησε  δίνοντάς μου ένα άλλο να κάνω την δουλεία μου και τις επόμενες μέρες μου το αντικατέστησε με καινούργιο!

Δεν έχω μάθει ακόμα από τον τεχνικό τους τι έπαθε αλλά πρέπει να είναι το πρώτο που χαλάει .
Ήταν το μόνο μου  Mod με κατανάλωση 3-5 ml την μέρα(αν παίζει κάποιο ρόλο)

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #2918 στις: Ιανουαρίου 05, 2016, 02:19 »
Δίνει μέχρι 9 Volts, άσχετα απο τα Watts, σαν να λέμε κόφτη. Kαι από τον τύπο P (ισχύς watts)  = V (volts) * V / R (αντίσταση)  για να σου δίνει μόνο 48.2 Watts  πρέπει να έχεις αντίσταση ~= 1.7 Ω (ohms)


Για παράδειγμα, αν είχες 2.3Ω αντίσταση θα μπορούσε να δώσει μέχρι 9*9/2.3 ~=35Watts


Δεν είναι λίγα τα Watt για τόσο μεγάλες αντιστάσεις.




Ολα σωστα αυτα που εγραψες , αλλα εχω μια απορια για το τελευταιο που εγραψες.
Τι εννοεις ;;;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 05, 2016, 03:23 από shadockan »

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #2919 στις: Ιανουαρίου 05, 2016, 03:04 »
Πρέπει να είμαι ο μόνος που του χάλασε το Mοdάκι...
Μπήκα στο ΗΤ για δεύτερη φορά πριν 3-4 μήνες με evtc-mini pack με (ego one mega) .
Φυσικά και τον ατμοποιητή  τον πέταξα μετά απο λίγο και έβαλα ένα ναυτίλο και ένα τρίτωνα..
Πριν δυο βδομάδες λοιπόν σταμάτησε να δουλεύει,έτσι ξαφνικά ... :wall:
Ευτυχώς αν και ΄Σάββατο απόγευμα πέτυχα το μαγαζί ανοιχτό και με εξυπηρέτησε  δίνοντάς μου ένα άλλο να κάνω την δουλεία μου και τις επόμενες μέρες μου το αντικατέστησε με καινούργιο!

Δεν έχω μάθει ακόμα από τον τεχνικό τους τι έπαθε αλλά πρέπει να είναι το πρώτο που χαλάει .
Ήταν το μόνο μου  Mod με κατανάλωση 3-5 ml την μέρα(αν παίζει κάποιο ρόλο)


Παραξενο το οτι χαλασε, αλλα δεν ειναι απιθανο. Και οχι, 3 - 5 ml την ημερα δεν ειναι πολυ. Εγω απο τον Αυγουστο που το εχω κανω τουλαχιστον 8 με 10 ml την ημερα. Και απο 25 μεχρι 40W.

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #2920 στις: Ιανουαρίου 05, 2016, 13:26 »
Τι εννοεις ;;;;;
Ότι αυτοί που ατμίζουν με τόσο μεγάλες αντιστάσεις δεν χρειάζονται τόσα watt.

Όσο πιο μεγάλη η αντίσταση ενός αγώγιμου υλικού τόσο πιο μεγάλη θερμοκρασία παράγεται. Συνεπώς αν σε μια αντίσταση 2.3Ω μπορέσεις να δώσεις πχ 75w ισχή τότε οι θερμοκρασίες που θα πάρεις θα είναι τόσο μεγάλες που θα πάνε περίπατο βαμβακια/υγρά ακόμα και το ίδιο το συρμα της αντίστασης. Ασε που τόση ένταση ρεύματος (Amperes) και Volts (V=I*R) είναι πολύ δύσκολο να δωθεί από τέτοιες μπαταρίες.

Για 75W & 2.3Ω χρειάζονται 13.14V/~5.8A από μια μπαταρία που δίνει 3.6~3.8volts με peak 2.5-3A ?!?!?! για "μπουμ" το βλέπω :p
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 05, 2016, 13:43 από tzifos_f1 »

Αποσυνδεδεμένος mel9887

  • ***
  • 731
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #2921 στις: Ιανουαρίου 05, 2016, 13:36 »
Λοιπον παιδια συνεχιζω εδω μια απορια που ειχα χθες και την οποια εγραψα σε αλλο νημα και αφορα το vtc με συρμα ss σε ελεγχο θερμοκρασιας! Για να μην σας κουραζω η καταληξη της συζητησης ηταν πως μαλλον κλειδωνω λαθος την αντισταση με αποτελεσμα να μην λειτουργει σωστα το tc! Ξαναστηνω λοιπον (χθες αργα το βραδυ), εχω ανενεργα μοντ και ατμοποιητη για περιπου ενα μισαωρο ωστε να βρισκονται σε θερμοκρασια δωματιου-στη συνεχεια στηνω και μετα αφου στησω περιμενω αλλο ενα τεταρτο...τοποθετω τον ατμο στο μοντ και κλειδωνω χωρις να πατησω ουτε μια στιγμη το fire στα 0.85ohm..Με 220 βαθμους και 20 βατ η θερμοκρασια κυμαινοταν καπου μεταξυ 170-175 βαθμων! Το πρωι λοιπον που ξυπναω ανοιγω το μοντ βλεπω οτι παραμενει κλειδωμενο σε 0.85 γυρναω απο περιεργεια σε power και βλεπω μου διαβαζει την αντισταση 0.04 πιο κατω απ οτι ειχα κλειδωσει...ρε παιδες ειναι νορμαλ αυτο? Τα παιδια χθες μου ειπαν πως προκειται περι λαθος κλειδωματος της αντιστασης αλλα δεν νομιζω να κανω κατι λαθος εγω...

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Aν δεν σε θελει....προσπαθησα να βαλω την version 2 ξανα, κατα τη διαρκεια του update μου εβγαλε καποιο error με αποτελεσμα τωρα η συσκευη να μην ανοιγει! Καθε φορα που συνδεω με το usb με εμφανιζει ενα μνμ πως η συσκευη δεν αναγνωριζεται απο τα windows...το κακο ειναι πως το πηρα απο φαστεκ οποτε σκουρα τα πραγματα...δεν ανοιγει, δεν φορτιζει δεν κανει τιποτα :'( .Αν εχει καποιος καποια ιδεα να μου πει...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 05, 2016, 14:23 από mel9887 »

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #2922 στις: Ιανουαρίου 05, 2016, 14:27 »
Για 75W & 2.3Ω χρειάζονται 13.14V/~5.8A από μια μπαταρία που δίνει 3.6~3.8volts με peak 2.5-3A ?!?!?! για "μπουμ" το βλέπω :p

Δεν πρόκειται να δεις ποτέ αυτά τα νούμερα σε ένα ηλεκτρονικό mod γιατί υπάρχουν οι περιορισμοί και οι ασφάλειες τις πλακετας.
Άρα για πυροτεχνήματα πρέπει να περιμένουμε το Πάσχα. :))

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #2923 στις: Ιανουαρίου 05, 2016, 14:29 »
#Mel9887, μηπως εχεις αγορασεις το Styled VTC Mini?

Αποσυνδεδεμένος vaggos59

  • **
  • 437
  • Φύλο: Άντρας
    • meteoacharnes
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #2924 στις: Ιανουαρίου 05, 2016, 14:33 »
Aν δεν σε θελει....προσπαθησα να βαλω την version 2 ξανα, κατα τη διαρκεια του update μου εβγαλε καποιο error με αποτελεσμα τωρα η συσκευη να μην ανοιγει! Καθε φορα που συνδεω με το usb με εμφανιζει ενα μνμ πως η συσκευη δεν αναγνωριζεται απο τα windows...το κακο ειναι πως το πηρα απο φαστεκ οποτε σκουρα τα πραγματα...δεν ανοιγει, δεν φορτιζει δεν κανει τιποτα :'( .Αν εχει καποιος καποια ιδεα να μου πει...


Με λίγα λόγια, την έκανες brick (τούβλο) τη συσκευή. Κάτι πέρασε η πέρασες λάθος. Δοκίμασε σε άλλον υπολογιστή.
Όσο για την άλλη αντίσταση που βλέπεις όταν το βάζεις σε power είναι φυσιολογικό. Βάζει άλλο συντελεστή. Εκτός και αν αυτή δεν παίρνει update.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63336 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3765 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1022 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172605 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277957 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15487 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14141 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9496 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43695 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 470 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36435 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560761 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem