vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

235 επισκέπτες, 10 χρήστες
Sergios, funes, dkostas, john 7, lidbab, lagoudakis, Xxristos, dvelev, lounik, Jorge

Twitter

Joyetech evic vtc mini

Αποσυνδεδεμένος takkat

  • **
  • 218
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #2880 στις: Ιανουαρίου 02, 2016, 13:16 »
Καλημέρα και χρόνια πολλά!


Το πρόβλημα δεν είναι στα μοντάκια, αλλά στα κράματα των συρμάτων που δεν έχουν καθορισμένο Tcr.


Υπάρχουν προμηθευτές, που γράφουν σ' όλα τα σύρματά τους tcr.


Π.χ. εδώ

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #2881 στις: Ιανουαρίου 02, 2016, 13:28 »
Δηλαδή αν βάλουμε το ίδιο σύρμα, με καθορισμένο tcr από τον προμηθευτή, όλα τα μοντάκια θα παίζουν το ίδιο?
Είτε δοκιμάσουμε σε vtc, είτε σε dna200, sx mini, dicodes? Περνώντας στο tcr την (σωστή)τιμή που δίνει ο προμηθευτής του σύρματος θα έχουμε το ίδιο αποτέλεσμα? :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #2882 στις: Ιανουαρίου 02, 2016, 13:35 »
takkat   προαναφέρθηκε και ποιο πίσω αλλά το νήμα του vtc τρέχει με γοργούς ρυθμούς  και τα ποστ πολλαπλασιάζονται ανα 5 λεπτο...σαφώς η τεχνολογία του ΗΤ αναπτύσεται και αυτή πολύ γρήγορα και και η τεχνογνωσία μασ περί συρμάτων έως τώρα ηταν μηδενική
Με το tcr θα φανούν η καλές εταιρίες με ποιοτικά σύρματα που ανταποκρίνονται σε αυτά που γράφουν εκανα παραγγελία απο zivipf και σε  αναμονή έως την  παραλαβή ..

Τώρα αν κάποιος έχει και το μοντ και το σύρμα απο την συγκεκριμένη εταιρία ασ μας πει την άποψη του και ίσως είναι μια καλη  βοήθεια και για κάποιους που δεν έχουν την δυνατότητα για αγορές απο εξωτερικο

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Paschal

  • **
  • 222
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #2883 στις: Ιανουαρίου 02, 2016, 13:47 »
Σε μένα παιζει άψογα ο έλεγχος θερμοκρασίας.Σύρμα αυτό: 3237700
7 σπειρες σε 2,5 χιλ. διάμετρο,κλείδωμα 0,44ωμ στον τηλέμαχο v2+ και η θερμοκρασία ρυθμισμένη στους 210 και τα βατ στα 22,η προστασία επεμβαίνει μόνο στις συνεχόμενες απανωτές τζούρες.Δεν έχω πειράξει το tcr και από απόδοση παρόμοια με το κάνθαλ,πλούσιος,γευστικός ατμός.
Δοκίμασα να κλείσω την τροφοδοσία στον Τηλέμαχο και ο ατμός μειώθηκε και η προστασία, οσο στέγνωνε το βαμβάκι,επέμβαινε ολο και πιο συχνά.Καμμένο παντως δεν πήρα.

Αποσυνδεδεμένος Atairiastos7

  • **
  • 268
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #2884 στις: Ιανουαρίου 02, 2016, 13:59 »
Καλησπέρα και κάλη χρονια... Έστησα εχθές ένα magma με ss 316L και δούλευε μέχρι πριν από λίγο τέλεια... Πάνω να ξανά ατμισω και τίποτα... Το γυρνάω σε power και παίζει κανονικά... Το γυρνάω πάλι στο ss και πάλι τίποτα... Εχω στήσει και το Kl+ με ss το βάζω και παίζει... Τι μπορεί να παίζει;
Καλησπέρα... Έκανα αλλαγή συρματος και δουλεύει μια χαρά... Λέτε το σύρμα να έχει κάποιου ίδιους "ημερομηνία λήξης"; για να δουλεύει με ελέγχω ; περίεργο αλλά είπα να ρωτήσω

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #2885 στις: Ιανουαρίου 02, 2016, 14:01 »
@paschal λογικότατο μου ακούγεται αφού αν δεν έχεις πειράξει την ρύθμιση του tcr η εταιρια  σε δικές τισ ρύθμισης έχει δώσει 120 εδώ μιλάμε για αυτές που δίνη η εκάστοτε εταιρία  για το συρμα τησ το ss 0.88 και παει λέγοντας

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #2886 στις: Ιανουαρίου 02, 2016, 14:24 »
Δηλαδή αν βάλουμε το ίδιο σύρμα, με καθορισμένο tcr από τον προμηθευτή, όλα τα μοντάκια θα παίζουν το ίδιο?
Είτε δοκιμάσουμε σε vtc, είτε σε dna200, sx mini, dicodes? Περνώντας στο tcr την (σωστή)τιμή που δίνει ο προμηθευτής του σύρματος θα έχουμε το ίδιο αποτέλεσμα? :dontknow:


Περνώντας την σωστή τιμή tcr, θα δουλέψει το κάθε mod σωστά. Αυτό δεν σημαίνει πως θα δουλέψουν όλα το ίδιο με ίδιο αποτέλεσμα. Εκεί θα μετρήσει το πως αποδίδει η πλακέτα του κάθε mod. Αλλά για να γίνει σύγκριση θα πρέπει πρώτα όλα να δουλέψουν σωστά και όχι όπως νά' ναι με ότι νά' ναι τιμές tcr.


Θεωρώ πως όπως είπε και ο takkat, σύντομα όλα τα σύρματα θα έρχονται με τιμές tcr και δεν θα υπάρχει τέτοιο μπέρδεμα. Μέχρι τώρα δεν χρειαζόταν να το αναφέρουν. Τώρα που έχει σημασία, πιστεύω πως θα το κάνουν.

Αποσυνδεδεμένος kk

  • **
  • 240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #2887 στις: Ιανουαρίου 02, 2016, 14:51 »
Το TCR είναι ένας μέσος όρος και η απόκλιση του είναι από μικρή ως μεγάλη από την πραγματική τιμή .


Το TFR θα δίνουν σε βαθμούς Κελσίου  -50,20,100,150,200,250,300,426.6666666666667  κ.λ.π.
..η τους αντίστοιχους σε Φαρενάιτ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 02, 2016, 14:58 από kk »

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #2888 στις: Ιανουαρίου 02, 2016, 14:51 »
Περνώντας την σωστή τιμή tcr, θα δουλέψει το κάθε mod σωστά. Αυτό δεν σημαίνει πως θα δουλέψουν όλα το ίδιο με ίδιο αποτέλεσμα.

Συγγνώμη Μάκη αλλά τέτοιες κατηγορηματικές απαντήσεις δεν με καλύπτουν, από τη στιγμή που δεν έχουμε ορίσει τι σημαίνει "σωστή λειτουργία".
Επιπλέον, αν δεν έχουν το ίδιο αποτέλεσμα τότε ποιο είναι αυτό που δουλεύει σωστά? Ή να το πω αλλιώς, αν για να πάρεις το ίδιο(περίπου) αποτέλεσμα, ορίζεις στο ένα μοντ 210 βαθμούς και στο άλλο πρέπει να ορίσεις 280, ε δεν μπορεί να είναι και τα δύο σωστά! Και τι είναι πιο ασφαλές για την υγεία του ατμιστή τελικά?
Εμένα τέτοια ερωτήματα με απασχολούν και όχι σε ποια τιμή πρέπει να βάλω το tcr ώστε να έχω το ντουμάνι που επιθυμώ ή να μην μπαίνει το protection με το που πατάς το fire και δεν μπορείς να ατμίσεις. Αυτά τα βρίσκω και μόνος μου, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι επειδή πέτυχα το αποτέλεσμα που με ικανοποιεί, ατμίζω σωστά και με σχετική ασφάλεια  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος OpenMind

  • **
  • 412
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #2889 στις: Ιανουαρίου 02, 2016, 15:56 »
Δηλαδή αν βάλουμε το ίδιο σύρμα, με καθορισμένο tcr από τον προμηθευτή, όλα τα μοντάκια θα παίζουν το ίδιο?
Είτε δοκιμάσουμε σε vtc, είτε σε dna200, sx mini, dicodes? Περνώντας στο tcr την (σωστή)τιμή που δίνει ο προμηθευτής του σύρματος θα έχουμε το ίδιο αποτέλεσμα? :dontknow:
Η λογική, λέει " ναι ", θα πάρουμε το ίδιο αποτέλεσμα.
Επίσης σωστές τιμές για TCR θα πάρουμε απο ---} http://www.steam-engine.org/wirewiz.asp  μέχρι σήμερα.
Πιστεύω όμως, πως με την πάροδο του χρόνου, ο κάθε κατασκευαστής θα αναγράφει την τιμή, οπως αναγράφει τα AWG διατομή, κλπ.

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #2890 στις: Ιανουαρίου 02, 2016, 16:07 »
Τελικά υπάρχει λύση/τρόπος να διαβάζει τα ohm σωστά?
Ό,τι και να στήσω, το διαβάζει 1.5-2ohm παραπάνω ενώ
σε άλλα modάκια όλα comple...

Αποσυνδεδεμένος kk

  • **
  • 240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #2891 στις: Ιανουαρίου 02, 2016, 16:10 »
Το TCR είναι ένας μέσος όρος και η απόκλιση του είναι από μικρή ως μεγάλη από την πραγματική τιμή .


Το TFR θα δίνουν σε βαθμούς Κελσίου  -50,20,100,150,200,250,300,426.6666666666667  κ.λ.π.
..η τους αντίστοιχους σε Φαρενάιτ


Όσο καλύτερο chip φοράει σχετικά με την θερμοκρασία το εκάστοτε mod σε συνδυασμό με το σωστό ρεύμα που μπορεί να δώσει θα έχεις και καλύτερο αποτέλεσμα στην θερμοκρασία που θες.


To TCR είναι μια βλακεία κατεμε.


Μπορείς να ταιριάξεις θερμοκρασίες (σε C η F )με βάση το TFR ni200 και να παίζεις χωρίς να έχεις ανάγκη το TCR κάθε πλακέτας... θα παίζεις τα πάντα σαν να παιζεις TCR

Εγώ έπαιξα με το VS dna40 το NiFe 30 ταιριάζοντας τις θερμοκρασίες.









« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 02, 2016, 17:21 από kk »

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #2892 στις: Ιανουαρίου 02, 2016, 17:39 »
Εγώ φίλε δεν έχω μάθει ακόμη τι είναι το TFR, εσύ λες ότι το TCR είναι βλακεία, ο άλλος φίλος παραπάνω γράφει ότι δεν παίζει ρόλο η πλακέτα αλλά μόνο το σύρμα και άρα όποιοι πληρώνουν 200ευρα είναι κορόιδα αφού και με 30€ το ίδιο αποτέλεσμα θα έχεις.
Μήπως είμαστε όλοι ότι να 'ναι και βαδίζουμε στα τυφλά? :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #2893 στις: Ιανουαρίου 02, 2016, 18:03 »
Δεν με εννόησες Γιώργο. Ο takkat είπε και εγώ συμφώνησα πως τα σύρματα φταίνε για το μπέρδεμα και για την ασυνέπεια στην λειτουργία ελέγχου θερμοκρασίας. Δηλαδή τις αναφορές που βλέπουμε σε αυτό το thread για όχι σωστή λειτουργία του mod τις αποδίδουμε στα σύρματα. Ειδικά όταν μπλέκουμε με custom tcr.

Ένας άλλος λόγος που δεν λειτουργεί πάντα καλά το tc είναι κατα τη γνώμη μου τα κακά στησίματα με υποτροφοδοσία, κάτι που μου έχει συμβεί και προσωπικά.

Από εκεί και πέρα αυτό που είπα είναι ότι άπαξ και λυθούν τα προβληματάκια αυτά, που δεν οφείλονται στο mod (κατα την γνώμη μου πάντα) τότε μόνο θα μπορέσουμε να συγκρίνουμε και να βγάλουμε αντικειμενικό συμπέρασμα για το αν μια πλακέτα λειτουργεί πιο καλά/σωστά από μια άλλη. Με μονόπλευρες αναφορές από άτομα που έχουν μόνο ένα mod με tc, δεν θα βγαλουμε αντικειμενικά συμπεράσματα.

Το ότι βαδίζουμε στα τυφλά είναι το μόνο σίγουρο, αλλά αυτό συμβαίνει με το η.τ. γενικότερα και το έχουμε αποδεχτεί οι περισσότεροι.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 02, 2016, 18:27 από modivin »

Αποσυνδεδεμένος kk

  • **
  • 240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #2894 στις: Ιανουαρίου 02, 2016, 18:04 »

Εγώ φίλε δεν έχω μάθει ακόμη τι είναι το TFR, εσύ λες ότι το TCR είναι βλακεία, ο άλλος φίλος παραπάνω γράφει ότι δεν παίζει ρόλο η πλακέτα αλλά μόνο το σύρμα και άρα όποιοι πληρώνουν 200ευρα είναι κορόιδα αφού και με 30€ το ίδιο αποτέλεσμα θα έχεις.Μήπως είμαστε όλοι ότι να 'ναι και βαδίζουμε στα τυφλά? :dontknow:




Ναι ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει αλλά θα πρέπει να μπορεί να το υποστηρίξει...


Εγώ όταν λέω για TCR και TFR γράφω και γιατί.


Το TCR είναι μια γραμμική άνοδος τιμής και δίνει μια θερμοκρασία μέσου όρου
Ενώ το TFR είναι μια καμπύλη που αποτελείται από κάποια σημεία θερμοκρασίας ανά 50 βαθμούς και παίζεις εξαιρετικά κοντά στο ιδανικό..


To Chip αν δεν είναι αξιοπρεπές ώστε να διαβάζει σωστά την καμπύλη και να μπορεί να την παίξει θα έχεις λάθος αποτέλεσμα ....το ίδιο ισχύει αν δεν έχει την ακρίβεια στο ρεύμα που δίνει..


απλά πραγματάκια είναι μην τρελαθούμε..



 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1126 92519 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 16:38
από john 7
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63419 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3803 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1046 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172660 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278023 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15512 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14159 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9524 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43723 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 479 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36478 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex