vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

256 επισκέπτες, 6 χρήστες
face7off, tasos1976, fysa-roufa-travatone, manoslykos, Jorge, camber

Twitter

Melo by eleaf

Αποσυνδεδεμένος george_kyr

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #240 στις: Ιουνίου 21, 2016, 19:02 »
Φιλαράκι, george kyr ...
Κάνε τον κόπο να διαβάσεις τις προηγούμενες 3-4 σελίδες, έχουν απαντηθεί όλες οι απορίες σου  
Η γνώμη μου είναι ν' ασχοληθείς λίγο με τον συγκεκριμένο πριν πας πιο πάνω σε επισκευάσιμο καθαρά ή σε άλλον εργοστασιακό Καλό θα σου κάνει η ασχολία, θ' αποκτήσεις εμπειρία  
Φίλε Κώστα, τις διάβασα τις σελίδες (και όχι μόνο αυτού του νήματος) και παρόλο που τις διάβασα και προσπάθησα να ξαναφτιάξω αντίσταση (πρεπει να έχω φτιάξει 6 συνολικά απο προχθές) διαφορά δεν είδα, γι' αυτό αποφάσισα να ποστάρω. Δυστυχώς οι διαρροές επιμένουν. Αν και στα 1,5Ω η γεύση κάπως βελτιώθηκε, οι διαρροές είναι ο λόγος που τρελαίνομαι.
Καλύτερα να πας σε κάποιον επισκευάσιμο άτμο και να κρατήσεις τον μελο για δευτερο.Δεν αξίζει να πολεμάς με την επισκευασιμη η οποία δουλευει καλά με ποιό χοντρά σύρματα και δεν κάνει για τσιγαρίσιες.
(επίσης καλός εργοστασιακός με πληθώρα κεφαλών που καλύπτουν σχεδόν όλα τα γούστα και άριστη επισκευασιμη ,όλα σε ένα ,είναι ο smok tfv4 micro)
Σ' ευχαριστώ, θα το κοιτάξω, αν και είμαι πεισματάρης και όπως είπε και ο Κώστας θ' αποκτήσω και εμπειρία (στο leakage :)))

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #241 στις: Ιουνίου 21, 2016, 19:23 »
η επισκευασιμη κεφαλη του μελο3, οσο καιρο τον ειχα ηταν αρκετα καλη.
εστηνα παντα σε 2αρι αξονακι, 28αρι συρμα. η μετατροπη που ειχα κανει για να εχω σφιχτη τζουρα ηταν να προσαρμοσω τον πολο της 1.8 κεφαλης, τροχιζοντας την. (το χω ξαναγραψει αυτο).
απο εκει κ περα εχω την αισθηση οτι πολυ καλη αποδοση μου εδινε με αντισταση κοντα στο 1Ω, κ 20 βατ.

Αποσυνδεδεμένος ΚΩΣΤΑΣ Η2Ο

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
    • KostasSpear
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #242 στις: Ιουνίου 21, 2016, 19:31 »
Κάνε μία κίνηση την φορά 
Φόρα τα γάντια σου και προμηθεύσου και ένα ρολό χαρτί 
Κοίτα αν έχει όρινγκ η κεφαλή, αν έχει σχιστεί το μονωτικό  Άλλαξε τα 2 όριγκ του τανκ τα λεπτά 
Το βαμβάκι κόψε το  ίσα να καλύπτει της τρύπες,  αν συνεχίζει κόψε το κι άλλο Να μην το βλέπεις καθόλου από τις τρύπες του αέρα όταν έχεις γεμίσει βιδώσει το τανκ και είναι έτοιμο 
Εντόπισε από που χάνει, από τις τρύπες του αέρα ; Η βάση έχει υγρό;
Κόψε τα σύρματα πολύ καλά να μην ακουμπάνε στην βάση και βραχυκύκλωνει 
Το βαμβάκι σου να μην είναι σφιχτό στην αντίσταση  ούτε να βγαίνει εύκολα 
Τα σύρματα να μην ακουμπάνε μεταξύ τους (της αντίστασης) 
Κάνε περισσότερες και λιγότερες σπείρες για να βρεις που αρπάζει καλύτερα (αφού δεν βγάζει ατμό) , μάλλον λιγότερες 
Ένα την φορά και γεμίζεις, για να δεις τι φταίει και πες μας 

Αποσυνδεδεμένος george_kyr

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #243 στις: Ιουνίου 21, 2016, 20:02 »
η επισκευασιμη κεφαλη του μελο3, οσο καιρο τον ειχα ηταν αρκετα καλη.
εστηνα παντα σε 2αρι αξονακι, 28αρι συρμα. η μετατροπη που ειχα κανει για να εχω σφιχτη τζουρα ηταν να προσαρμοσω τον πολο της 1.8 κεφαλης, τροχιζοντας την. (το χω ξαναγραψει αυτο).
απο εκει κ περα εχω την αισθηση οτι πολυ καλη αποδοση μου εδινε με αντισταση κοντα στο 1Ω, κ 20 βατ.
Το είχα διαβάσει για το τρόχισμα που είχες γράψει (και σε άλλο νήμα νομίζω, εκτός απο εδώ). Απλά δεν είναι ό,τι καλύτερο για μένα να δράσω τόσο...επεμβατικά. Ξέρω, απλό είναι, αλλά ακόμα και αυτό δεν το θεωρώ βολικό για κάποιον που πριν λίγο καιρό έκανε κ.τ. και ψάχνει όσο το δυνατόν λιγότερες φασαρίες. Δυστυχώς εγώ τις βρήκα με τις διαρροές. Δεν το βάζω κάτω όμως μιας και λές ότι "η επισκευασιμη κεφαλη του μελο3, οσο καιρο τον ειχα ηταν αρκετα καλη".
Κάνε μία κίνηση την φορά
Φόρα τα γάντια σου και προμηθεύσου και ένα ρολό χαρτί
Κοίτα αν έχει όρινγκ η κεφαλή, αν έχει σχιστεί το μονωτικό  Άλλαξε τα 2 όριγκ του τανκ τα λεπτά
Το βαμβάκι κόψε το  ίσα να καλύπτει της τρύπες,  αν συνεχίζει κόψε το κι άλλο Να μην το βλέπεις καθόλου από τις τρύπες του αέρα όταν έχεις γεμίσει βιδώσει το τανκ και είναι έτοιμο
Εντόπισε από που χάνει, από τις τρύπες του αέρα ; Η βάση έχει υγρό;
Κόψε τα σύρματα πολύ καλά να μην ακουμπάνε στην βάση και βραχυκύκλωνει
Το βαμβάκι σου να μην είναι σφιχτό στην αντίσταση  ούτε να βγαίνει εύκολα
Τα σύρματα να μην ακουμπάνε μεταξύ τους (της αντίστασης)
Κάνε περισσότερες και λιγότερες σπείρες για να βρεις που αρπάζει καλύτερα (αφού δεν βγάζει ατμό) , μάλλον λιγότερες
Ένα την φορά και γεμίζεις, για να δεις τι φταίει και πες μας
Το μόνο που έχω καταλάβει είναι οτι χάνει απο την εισαγωγή του αέρα (είτε κλειστή είτε ανοιχτή κι αν την έχω κατά το γέμισμα). Η βάση έχει υγρό ναι, οπότε δεν χάνει απο το γυαλί. Απο μέσα γίνεται η "δουλειά"... :)) . Όσον αφορά το βαμβάκι επειδή είχα διαβάσει εδώ ότι ίσως ευθύνεται ο όγκος που προεξέχει απο την κεφαλή προσπάθησα και με σύριζα κομμένο και με φούντωτό (που το έβλεπα με στημένο τον άτμο απ' έξω ). Θα προσπαθήσω ξανά (τελειώνει και το σύρμα...χαχα) και θα ενημερώσω. Απλά φοβάμαι οτι και να το πετύχω τώρα και την επόμενη φορά και να μην έχει διαρροή, ο ...φόβος της ενδεχόμενης μελλοντικής διαρροής σε τσαντάκι, τσέπη με κάνει επιφυλακτικό...
Όπως και να έχει σε ευχαριστώ πολύ για τις...βηματικές οδηγίες :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #244 στις: Ιουνίου 21, 2016, 20:10 »
κανε εναν ελεγχο ακομα στο ορινγκ που εχει στη βαση. μηπως σου ειναι κομμενο κ γλυφει απο εκει υγρα?
δοκιμασε να αλλαξεις κ επιστομιο...
το τροχισμα δεν ειναι τιποτα. 5 λεπτα δουλεια. πιασε με ενα δραπανακι τον πολο, βαλτο να γυριζει σταθερα κ με μια λιμα παρτο μισο χιλιοστο.
θα ασου αλλαξει εντελως (προς το καλυτερο) συμπεριφορα ο μελο.

Αποσυνδεδεμένος ΚΩΣΤΑΣ Η2Ο

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
    • KostasSpear
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #245 στις: Ιουνίου 21, 2016, 20:11 »
Αφού θα πάρεις σύρμα, που σου τελειώνει, πάρε μια μηδενική βάση 50-50 που είναι φτηνή να κάνεις δοκιμές για να μην χαλάς υγρό που κοστίζει 
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΟΡΙΓΚ Η ΚΕΦΑΛΗ ΣΟΥ !  πάω στοίχημα  (κι ας το χάσω) 

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #246 στις: Ιουνίου 21, 2016, 20:21 »
insulating ring.  ή αλλιως μονωτικο πολου.

Αποσυνδεδεμένος ΚΩΣΤΑΣ Η2Ο

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
    • KostasSpear
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #247 στις: Ιουνίου 21, 2016, 20:33 »
Δεν λέω το μονωτικό του πόλου (drum) το όρινγκ λέω 
Και εννοείτε ότι μετά από κάθε αποτυχιμένη δοκιμή, θα σκουπίζεις τα πάντα Πόλο, βάση, επιστόμιο  

DRUM, άμα βάλεις τον δικό της πόλο και μετρήσεις την αντίσταση που έφτιαξες και μετά του τρίτων και το μετρήσεις, σου βγάζει ίδια Ω;
 Εμένα όχι  

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #248 στις: Ιουνίου 21, 2016, 20:38 »
δεν ειχα απικλιση στην τιμη της αντιστασης με την αλλαγη του πολου. 
ουτως η αλλως δεν εδινα κ ιδιαιτερη σημασια, μιας κ ολη τη δουλεια, ανεξαρτητα απο τα Ω, την κανουν τα βατ.
απο οσο θυμαμαι μιας κ τον εχω δωσει πανω απο μηνα, ειναι οτι δεν εχανε η τιμη της αντιστασης του.
στο προβλημα που εχει ο φιλος, λογικα απο καπου περναει αερας κ του δημιουργει υποπιεση. με λιγη υπομονη κ καλο ψαξιμο θα το βρει πιστευω.

Αποσυνδεδεμένος savvas1350

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #249 στις: Ιουνίου 22, 2016, 01:17 »
Το πινάκι από την 1,8 γιατί θέλει τρόχισμα;Εγω με ψιλό σύρμα δεν είχα πρόβλημα να το βάλω -αν και λίγο δύσκολα η αλήθεια.

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #250 στις: Ιουνίου 22, 2016, 02:00 »
....για αυτη τη δυσκολια, κ για να μην χαλασεις το ορινγκακι θελει, λιγο λιμμαρισμα. :)

Αποσυνδεδεμένος savvas1350

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #251 στις: Ιουνίου 22, 2016, 11:11 »
Υπάρχει και αυτή η επισκευασιμη που είναι κλάσεις καλύτερη από της eleaf.

Αποσυνδεδεμένος ΚΩΣΤΑΣ Η2Ο

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
    • KostasSpear
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #252 στις: Ιουνίου 22, 2016, 12:12 »
ΟΠΑ!
Την έχεις στήσει ;
Το βαμβάκι πάει μέχρι το λούκι;
Στον μίνι μπαίνει;
Τώρα που τον έκανα τον melo σφιχτοτζούρη με ενδιαφέρει η περαιτέρω  βελτίωση 

Αποσυνδεδεμένος arxiloxos

  • ***
  • 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα αγαθα κο(λ)ποις κτωνται
    • arxiloxos.simplesait.com
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #253 στις: Ιουνίου 22, 2016, 12:14 »
Και αν κανει και για τον melo τον πρωτο

Αποσυνδεδεμένος ΚΩΣΤΑΣ Η2Ο

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
    • KostasSpear
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #254 στις: Ιουνίου 22, 2016, 12:47 »
Εδώ υπάρχει η κεφαλή   http://www.easyvape.gr/furytank-anyvape
Στο άλλο σάιτ που έβαλα ο φίλος δεν έχει
Κάνει αλλά έχει αεράτη τζούρα ο πόλος είναι βιδωτός για ν' αλλάξει με του τρίτων, οπότε δεν μπορούμε ν' τον αλλάξουμε (άντε βούλωνε τρύπες πάλι)
Και κάνει σε όλους τους melo που παίρνουν κεφαλές  ατλαντίς, τρίτων κ.λ.π

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 278623 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:33
από stavax
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 12898 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123777 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63979 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206645 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92988 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3918 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1146 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173141 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15604 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14318 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9672 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos