vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

122 επισκέπτες, 9 χρήστες
Parolos, antre, gigelis78, camber, Tem, Jorge, vasim, lagoudakis, Milarepa

Twitter

eXpromizer by eXvape

Αποσυνδεδεμένος Δερεκοπουλος νικολαος

  • ***
  • 691
  • Φύλο: Άντρας
  • monta πρωην καπνιστης νυν ατμιστης και υγιης
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #480 στις: Μαΐου 27, 2015, 10:35 »
Oταν εχεις διαροη συνηθως κατι συμβαινει με το στησιμο σου μαλλον ηποσοτητα του βαμβακιου


ειναι λιγη και δεν μπορει να συγκρατησει το υγρο  :)

Αποσυνδεδεμένος bobos

  • **
  • 172
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #481 στις: Μαΐου 27, 2015, 10:43 »
Το σκέφτηκα, αλλά μαλλον πολύ θα έλεγα ότι είναι. Αφού αναγκάστηκα να κόψω από τις άκρες για να σουλουπωθεί και να χωρέσει...

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #482 στις: Μαΐου 27, 2015, 11:10 »
Ο τρόπος που τον στήνω και δεν έχει (πια) διαρροές, είναι: όχι υπερβολικό βαμβάκι, στημένο Ζ, αλλά να καλύπτει όλη τη βάση, χωρίς να υπάρχει κανένα κενό σημείο για να “λιμνάσει” υγρό. Απλά πρόσεξε μη του κλείσεις τις τρύπες, γιατί εύκολα θα πάρεις καμένο. Οι τρύπες ανοιχτές (ούτε καν να ακουμπάει το βαμβάκι).

Αποσυνδεδεμένος bobos

  • **
  • 172
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #483 στις: Μαΐου 27, 2015, 11:16 »
Ευχαριστώ!


"Ζ" το έχω στημένο και φυσικά μακριά απ' τις τρύπες. Θα το ανοίξω μόλις ευκαιρήσω και θα προσέξω αυτό που έγραψες, να καλύπτει δηλαδή λολη τη βάση  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος bobos

  • **
  • 172
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #484 στις: Ιουνίου 09, 2015, 10:40 »
Όσο τον ατμίζω τον λατρέυω... όταν όμως μου κάνει τα φικά του και τον βρίσκω μούσκεμα μου ρχεται να τον πετάξω σε κανα τοίχο!! :angry_orange:


Αυτό που παρατήρησα, και διορθώστε με αν κάνω λάθος, είναι ότι όσο το βαμβάκι είναι σε καλή κατάσταση κρατάει μια χαρά τα υγρά. Συνήθως μάλιστα αποφεύγω να τον αφήνω ξαπλωτό γιατί περνάει υγρό απο την εισαγωγή του αέρα και βγαίνει κάτω. Μόλις όμως πλησιάζει η ώρα για αλλαγή βαμβακιού (και εδώ παίζει πολύ το υγρό) φαίνεται πως δεν συγκρατεί όσο υγρό χρειάζεται με αποτέλεσμα να π#@αριάζει υπερβολικά και να έχω διαρροές από την τρύπα της εισαγωγής και κάτω στον πόλο. Ο kanger πχ που έχω δεν το κάνει αυτό. Βέβαια έχει και πολύ μικρότερους αυλούς εισαγωγής υγρού.


Σμείωση: βάζω όσο βαμβάκι χωράει, δεν κλείνω τις οπές εισαγωγής του υγρού και το στρώνω καλά κάτω στη βάση αλλά και επάνω στο σώμα της αντίστασης εσωτερικά για να μη φεύγουν υγρά. Θα στείλω φωτό....

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #485 στις: Ιουνίου 09, 2015, 12:41 »
Στήσ' τον όπως στη φωτο, ούτε Ζ ούτε Η, ούτε τίποτα. Εφαρμοστό το βαμβάκι ή το ff μέσα στο κάθετα πιασμένο στις βίδες coil, φουντωτό αυτό που εξέχει και τόσο ώστε ίσα να ακουμπάει πάνω στο ντεκ κι όχι να ξαπλώνει σ' αυτό.
Αφού βρέξεις το υλικό, μετά θα βιδώσεις τον κύλινδρο και καθώς το κοιτάς από πάνω να μην φαίνονται οι τρύπες των αυλών εισαγωγής. Αν θες, για ακόμη καλύτερη γεύση, προσθέτεις και το έξτρα βαμβάκι από πάνω και μετά βιδώνεις το καπάκι.
Κάν'το και θα με θυμηθείς, χωρίς την παραμικρή διαρροή σε οποιαδήποτε θέση και με τη μεγάλη τρύπα αέρα θα έχεις ξεκούραστο γευστικό άτμισμα με πλούσιο ατμό.

Αποσυνδεδεμένος ramon

  • **
  • 427
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #486 στις: Ιουνίου 09, 2015, 12:55 »
ridot ποσα περιπου εκατοστα ειναι το βαμβακι???

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
σορρυ ribot ηθελα να γραψω

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #487 στις: Ιουνίου 09, 2015, 13:08 »
Δεν το έχω μετρήσει φίλε. Το περνάω στην αντίσταση, το κόβω στο περίπου με το μάτι και το γυρνάω προς τα κάτω κόβοντας τόσο ακόμη ώστε ίσα να φτάνει να ακουμπά στο ντεκ, μετά το αφρατεύω με μια οδοντογλυφίδα, το βρέχω για να παραμένει σταθερό προς τα κάτω και βιδώνω τον κύλινδρο.
Φαντάσου τον πήρα 4 Δεκέμβρη, πρώτος επισκευάσιμος και κανα 20ήμερο ως τα Χριστούγεννα με ταλαιπωρούσε. Από τότε μέχρι σήμερα με καθημερινή χρήση, ούτε μια φορά καμμένο, ούτε διαρροές, ούτε μπουρμπουλήθρες ούτε τίποτα :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος ramon

  • **
  • 427
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #488 στις: Ιουνίου 09, 2015, 13:18 »
επειδη τον εχω και εγω και ειμαι πολυ ικανοποιημενος μαζι του...απο τι καταλαβα η ακρη απο το βαμβακι ισα που ακουμπαει το ντεκ και το υπολοιπο το βαζεις σαν κυκλο απο πανω του..σωστα???

Αποσυνδεδεμένος bobos

  • **
  • 172
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #489 στις: Ιουνίου 09, 2015, 13:18 »
Φίλε μ έσωσες!! :respect:  Μόλις πάω σπίτι θα τον στήσω έτσι και θα επανέλθω με εντυπώσεις!

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #490 στις: Ιουνίου 09, 2015, 13:42 »
...και το υπολοιπο το βαζεις σαν κυκλο απο πανω του..σωστα???

Όχι το υπόλοιπο. Όπως έχω κόψει μια λωρίδα από το pad, περίπου 3-4 εκατοστά, τη χωρίζω σε δύο κομμάτια και με το ένα φτιάχνω το φυτίλι και το δεύτερο το χρησιμοποιώ σαν κύκλο από πάνω, σχεδόν όλο. Άντε να κόβω μισό εκατοστό κι απ' αυτό.
Πάντως εδώ και κάμποσο καιρό τον στήνω με ff2 γιατί έχει καλύτερη απορροφητικότητα και αντοχή από το βαμβάκι, χωρίς να βγάζει στον expro αυτή την αγριάδα που βγάζει στον kayfun και που έχουν αναφέρει αρκετοί στο φόρουμ.

@bobos
Όταν πας σπίτι, φάε μια μεγάλη μπουκιά αλλά μη λες μεγάλη κουβέντα :tongue_smilie:
Δοκίμασε πρώτα και μετά πες, όχι από σωτήρας να γίνω μαύρο πρόβατο :laugh1:
Κι αφού θα το κάνεις που θα το κάνεις, φτιάξε μια αντιστασούλα σε 2,5mm διάμετρο, μεταξύ 1,5 και 1,9Ω, νομίζω ότι εκεί παίζει καλύτερα.

Αποσυνδεδεμένος bobos

  • **
  • 172
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #491 στις: Ιουνίου 09, 2015, 13:46 »
XAXAXAXA :))  οκ, θα σου πω... Διάμετρος δεν ξέρω πόσο βγαίνει, την στρίδω στάνταρ πάνω στο κατσαβιδάκι, να την ανοίξω λίγο έ? Πάντως με 6 σπείρες βγαίνει στα 1,4Ω
Επίσης μη ρωτήσεις διατομή σύρματος... χαχαχα (αρχή είναι ακόμα) λεπτούλι είναι πάντως  :o

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #492 στις: Ιουνίου 09, 2015, 13:54 »
Το κατσαβιδάκι-μπρελοκ, αν εννοείς αυτό, έχει διάμετρο 1,7mm, είναι πολύ μικρή. Βρες ένα τρυπανάκι, μια μπατονέτα ή οδοντογλυφίδα τουλάχιστον. Είναι μεγάλο το ντεκ και τα αυλάκια τροφοδοσίας και με τόσο λεπτό φυτίλι θα έχεις υπερτροφοδοσία και θα πλημμυρίζει και πάλι.

Αποσυνδεδεμένος bobos

  • **
  • 172
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #493 στις: Ιουνίου 09, 2015, 13:58 »

Όχι ακριβώς αυτό το κατσαβιδάκι, αλλά αντίστοιχο. Αυτό του subtank. Εμ για αυτό κάνει συνέχεια μπουρμπουλήθρες (ειδικά όταν είναι γεμάτο) και θέλει κάθε τζούρα και ξάπλα για να βγουν επάνω... Θα το στρίψω επάνω σε κατσαβίδι κανονικό μου φαίνεται....  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος vasbillaros

  • **
  • 125
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #494 στις: Ιουνίου 09, 2015, 15:07 »
Η μπατονετα ή η οδοντογλυφίδα πόσα mm είναι? Μπορείς να στρίψεις και στο μπλε το κινεζοκατσάβιδο που είναι 2mm.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20052 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 192501 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1121 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4233 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1107247 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 179059 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1547 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1142 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 24129 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 288160 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 211368 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 70672 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro