vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

121 επισκέπτες, 6 χρήστες
manoslykos, Milarepa, lagoudakis, camber, Jorge, nuts

Twitter

Kayfun Lite by SvoёMesto

Αποσυνδεδεμένος vagnest

  • **
  • 156
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #2175 στις: Ιανουαρίου 16, 2015, 16:02 »

Να υποθέσω μετά την τοποθέτηση με βαμβάκι,το βρέχεις με υγρό κάνοντας τότε 2-3 burns να δεις αν υπάρχουν hot spots έτσι;
ναι εννοείται..
όσο για τα λούκια, συμφωνώ και γώ με την παραπάνω αποψη.. αν υπάρχει βαμβάκι στα λούκια θα διαβρέχονται καλύτερα απ ότι αν κολλάμε πισω πισω το βαμβάκι..

Αποσυνδεδεμένος ChRiS82

  • ***
  • 817
  • Φύλο: Άντρας
  • Που είναι το VaporShark μου;
    • Personal Website
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #2176 στις: Ιανουαρίου 16, 2015, 16:10 »
Έκανα μερικά στησίματα μετά απο τις συμβουλές σας.. πιο λίγο βαμβάκι.. ισα ισα να ακουμπάει στο ντεκ.. πιστευω ήταν πολυ καλά.. τώρα πχ έκανα μικροκοιλ στα 1.5 με 0.32 συρμα σε 2αρι τρυπανακι.. 10 σπείρες βγήκε.. βαμβάκι ίσα να περνάει και κατέβασμα απλο στο ντεκ.. αλλα ΔΕΝ.... μετά απο 5-6 τζουρες ψιλοκαμμένο.. να φταίει το castle long τόσο?? μάλλον θα φύγει ο ατμο και θα πάω για κάτι άλλο.. δεν τα βρίσκουμε..


Η συμβουλή δεν είναι "ισα ισα να ακουμπαει στο ντεκ" αλλά το βαμβάκι να "μην κλεινει τα λούκια".Το βαμβάκι σαφώς και πρέπει να εχει
καλή επαφή με το ντεκ κάτω,ειδάλλως θα έχεις υποτροφοδοσία όπως και το είδες και απο μόνος σου.Λούκια,δεν είναι ο χώρος όπου
τοποθετούμε το βαμβάκι,αλλά οι τρύπες που περνάει το υγρό.Αν έχεις βιδωμένο το σώμα της καμπάνας πάνω στο ντεκ,τότε θα πρέπει
να τις βλέπεις τις τρυπούλες,είναι αρκετά μικρές.

Αποσυνδεδεμένος vagnest

  • **
  • 156
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #2177 στις: Ιανουαρίου 16, 2015, 16:17 »
Θα ξαναστήσω σε λίγο σε 3αρι τρυπανακι πλεον για να βγούν λιγοτερες σπείρες με 0.32 συρμα.. να μην έχει δλδ τόσο μεγαλη επιφάνεια ατμοποιησης (10 σπειρες) και επίσης πριν πάραω τις πρώτες μου κανονικές τζούρες θα ρίξω 2-3 κουφιες με το χέρι στην τρυπούλα και βλέπουμε..

Συνδεδεμένος nuts

Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #2178 στις: Ιανουαρίου 16, 2015, 16:21 »
Ρίξε και εδώ μια μάτια http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,21916.msg794825.html#msg794825
Πιστεύω 10 σπείρες είναι αρκετές, εγώ στρίβω με 0.28μμ σε 2.4μμ διάμετρο περίπου 6-7 σπείρες μου βγαίνει γύρω στο 1.3 - 1.4Ω.

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #2179 στις: Ιανουαρίου 16, 2015, 16:27 »
φιλε μου στησε σε 2.5 τριπανακι 6 με 7 σπιρες με 28αρι συρμα  παρε cotton pad  και αν εχεις KGD τοσο καλυτερα και βγαλε ενα φύλο απο κει το ενα pad χωρισε το στην μεση στα στρωματα που εχει .. κοψε απο ενα απο αυτα τα δυο φυλλα  ενα ποντο λωριδα και ισως λιγο λιγοτερο.. διπλωσε την στην μεση και κοψε την παλι .. με την μιση λωριδα στριψε την μια ακρη της και περασε στο MC  σου .. αφου περασεις μεσα το pad  σε ισα μερη κοβεις τις ακρες και αφηνεις και απο εδω και απο κει ενα ποντο βαμβακι ... βρεξτο και με το μπουκαλακι με την σιδερενια μυτη ποτιζε το βαμβακι και ταυτοχρονα σπρωξετο στο ντεκ στα τοιχωματα του περασε την καμπανα και διορθωσε στο μερος στα λουκια να μην κλεινουν με ενα πλατι μικρο κατσαβιδακι .. δοκιμασε να κανεις burn  να δεις αν εχεις hot spot  πουθενα .. αφου σιγουρευτεις κλεινεις την καμιναδα και γεμιζεις ... δεν θα εχεις επουδενη καμενο ... ποτε δεν ειχα ...και ειμαι 3 μηνες στον επισκευασιμο :yes: :yes: :yes:

Αποσυνδεδεμένος vagnest

  • **
  • 156
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #2180 στις: Ιανουαρίου 16, 2015, 16:53 »
Το θεμα ειναι οτι ετσι ακριβως στηνω και εχω θεματα τροφοδοσιας.. με νακαμιτσι..


Στάλθηκε από το GT-N8010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2


Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #2181 στις: Ιανουαρίου 16, 2015, 16:57 »
αλλαξε συρμα .. βάλε οτι αλλο εχεις να δεις αν εχεις θεμα απο κει ....  την εχω πατησει και εγω αλλα εμενα μου έβγαζε  μια καμένη σιδεριλα και διαπιστωσα οτι έφταιγε το σύρμα μου ...

Αποσυνδεδεμένος vagnest

  • **
  • 156
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #2182 στις: Ιανουαρίου 16, 2015, 17:06 »
Είναι σίγουρα τροφοδοσία γτ οταν ανοιγω να τον φτιάξω το βαμβάκι είναι στεγνό.. Τα λούκια όμως σίγουρα είναι ορθανοιχτα..

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #2183 στις: Ιανουαρίου 16, 2015, 17:33 »
το ίσα-ίσα όπως αναφέρεται ειναι σχετικό, κυρίως φωτογραφικό
εδώ http://www.e-cigarette-forum.com/forum/tutorials/503153-kayfun-3-1-microcoil-cotton-guide.html το περιγράφει ως "να κάθεται όμορφα και αναπαυτικά στο deck" και όχι να είναι βεβαια σαν τα μαλλιά του Ζούγα
εγώ ειμαι της άλλης άποψης πως ο Καυφουν αποδίδει καλύτερα γευστικά με περισσότερο βαμβάκι, τα μέγιστα σε 3mm διάμετρο  -δεν εχω δοκιμάσει ακόμα με 3,5Mm- και με εμφανή διαφορά απο τα 2,5mm. Εγώ δηλαδή αυτό κάνω -και μου αρκει για να έχω περισσότερο βαμβάκι, αυξάνω τη διάμετρο και αντίσταση στα 1,6-1,8Ωμ με όποιον τρόπ[ο.

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #2184 στις: Ιανουαρίου 16, 2015, 18:27 »
Είναι σίγουρα τροφοδοσία γτ οταν ανοιγω να τον φτιάξω το βαμβάκι είναι στεγνό.. Τα λούκια όμως σίγουρα είναι ορθανοιχτα..
αφου ειναι ο αυθεντικος kayfun  δες απο κει που τον πηρες να σου πουν αλλα μου φαινεται παραξενο να ειναι στεγνο το βαμβακι ...
 με ποσα watts  ατμιζεις και με ποια αντισταση τωρα ?

Αποσυνδεδεμένος vagnest

  • **
  • 156
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #2185 στις: Ιανουαρίου 16, 2015, 19:02 »
Χαμηλά παίζω.. με αντίσταση 1.5 στο προβαρι εχω 3.8 βολτ.. τωρα θα κάτσω να στήσω και είδωμεν.. βασικά θα κάνω αυτό που διάβασα με κουφιες τζουρες στην αρχη.. για να ποτιστεί καλα το βαμβάκι..

Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #2186 στις: Ιανουαρίου 16, 2015, 19:29 »
Θα πας σε 0.28 συρμα κ λιγοτερες σπειρες,τοσο χοντρο συρμα με τοσες σπειρες,ειναι λογικο να εχεις καμμενα (προσεχε τα Ηot spots,στανδαρ εχεις).Θα χρησιμοποιησεις αλλο βαμβακι,κ θα βαλεις οσο χρειαζετε,να περναει απ την αντισταση χαλαρα,κ να μη φραζει τα λουκια.μολις στησεις πριν βιδωσεις καμπανα,καμιναδα κτλπ (παντα καλα μην ειναι ξεβιδωμενα) βρεχεις βαμβακι με 2 3 σταγονες (οσο πιο πολυ τοσο το καλυτερο),2 3 φορες fair,βιδωνεις τα παρτς καλα,γεμιζεις,τραβας κενες τζουρες,κατεβαζεις watt στο πατωμα,κ ανεβαινεις σταδιακα (στις πρωτες ισως τρως καμμενα λογο υγρου,μετα στρωνει).

Αποσυνδεδεμένος kgardas

  • *
  • 96
  • Φύλο: Άντρας
  • Try Hard
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #2187 στις: Ιανουαρίου 16, 2015, 19:42 »
Να ξεκαθαρίσω οτι είμαι πολύ καινούριος στον kayfun, μόλις την Πέμπτη τον παρέλαβα κλώνο βέβαια, οπότε δεν ξέρω αν θα έχει σχέση...

1ο στήσιμο σταγόνες στο στόμα
2ο στήσιμο φουλ καμένο
3ο στήσιμο με σκέψεις να τον πετάξω (αλλά και πείσμα οτι αφού στήνω των Erlprinz χωρίς προβλήματα θα τον καταφέρω και αυτόν  :) )  όλα καλά στις 4-5 πρώτες συνεχόμενες τζούρες μετά υποψία καμένου προς καμένο. Δοκιμάζω πριν πάρω τζούρα να πάρω μισή τζούφια και βλέπω οτι έχει αποτέλεσμα αλλά μετά από λίγο ξανά καμένο. Πάνω στην απογοήτευση κατα λάθος αλλάζω τρόπο που τραβάω τζούρα και αντί να είναι ομαλό προς αργό το γέμισμα στο στόμα του ατμού δοκιμάζω λίγο ποιο έντονα προς τσιγαρίσια τζούρα και ......  :idiot1: πουθενά καμένο! 4 - 5 ... 10 τζούρες συνεχόμενες με αυτό τον τρόπο και πουθενά καμένο.

Δεν ξέρω τελικά αν είναι εξαιτίας του κλώνου (μικρότερες διατομές στα αυλάκια και στην οπή του αέρα) αλλά μέχρι τώρα όλα καλά. Όλα τα στησίματα με 28αρι σύρμα, 2.5 mm διάμετρο και οργανικό βαμβάκι. Αντιστάσεις μεταξύ 1.3 και 1.5.

Δοκίμασε το μήπως και....

Αποσυνδεδεμένος vagnest

  • **
  • 156
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #2188 στις: Ιανουαρίου 16, 2015, 20:11 »
Έστησα τώρα με 0.30 σε 2αρι 7 σπειρες 1.2 ωμ... νακαμιτσι εβαλα αφου εβγαλα τις 2 χοντρες φετεσ πανω κατω που εχει..και μεχρι τωρα καλα φαίνονται τα πράγματα.. απλα θέλει όντως στρωσιμο στην αρχη και οπως είπε ο φιλος πιο πάνω λιγο δυνατες τζουρες στην αρχη για να γεμίζει με υγρο.. Άντε να δούμε..

Συνδεδεμένος nuts

Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #2189 στις: Ιανουαρίου 16, 2015, 20:34 »
Αν θες στο επόμενο δοκίμασε και άλλη διατομή 2.5μμ - 3μμ είναι ακόμα πιο εύκολο σχετικά με πόσο βαμβάκι θα μπει και το πως θα περάσει.
Κάποιες προσπάθειες που έκανα εγώ σε 2μμ δεν ήταν καλές  είχα βαμβακιλα ακόμα και καμένο.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 328 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 250 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21707 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 283116 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208998 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67578 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175785 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314551 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14969 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125944 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94853 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4838 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix