vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

182 επισκέπτες, 3 χρήστες
Mimhsdr, stsoulos, anetost

Twitter

Wotofo Dyadic Squonk Box Mod 200W

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Wotofo Dyadic Squonk Box Mod 200W
« στις: Νοεμβρίου 30, 2019, 14:44 »



Το Wotofo Dyadic Box Mod 200W είναι το δεύτερο mod της Wotofo που πέφτει στα χέρια μου, μετά το Wotofo Recurve Squonk mod.
Το Wotofo Dyadic Box Mod είναι ένα squonk mod που δέχεται δύο 18650 μπαταρίες και αποδίδει μέγιστη ισχύ 200W.

Το Wotofo Dyadic Box Mod 200W έρχεται στην παρακάτω συσκευασία



Στη συσκευασία περιλαμβάνονται τα παρακάτω

1x Dyadic Squonk Mod
 1x USB Charging Cable
 1x User Manual
 2x Squonk Bottles (one pre-installed on the mod)

Το εγχειρίδιο των οδηγιών χρήσης είναι γραμμένο και στην ελληνική γλώσσα




Το Wotofo Dyadic Box Mod 200W είναι διαθέσιμο στους παρακάτω πέντε χρωματικούς συνδυασμούς



Τα τεχνικά χαρακτηριστικά του και οι διαστάσεις του είναι τα παρακάτω. Το βάρος του, χωρίς τις δύο μπαταρίες είναι 158g

Wotofo Dyadic Squonk Mod adopts industry-leading inner chip which has an instant fire speed of 0.0001s
It features three power modes and can fire down to 0.05ohm, supporting your pro-level dual coil setup. 
Easy-to-loosen connector design ensures no more stuck-on-mod trouble. Feel elevated flavor with this super powerful mod.
Dimensions: 82.4mm x 61mm x 37.3mm
Zinc alloy + velvet rubber coating construction
TFT 0.96 inch color screen display
Battery type: dual 18650 battery (battery sold separately)
Working voltage: 6.6V-8.4V
Wattage range: 5W-200W
Working modes: STANDARD/ POWERFUL/ POWERFUL+ 
Resistance range: 0.05ohm-3.0ohm
Max charging current: 1800mA+-150mA
Squonk bottle capacity: 8.5ml
It utilizes industry-leading inner chip, has an instant fire speed of 0.0001s
It is a regulated mod that’s able to fire down to 0.05ohm. So it supports your pro-level dual coil setup
Featuring an easy-to-loosen connector design, there’re no more stuck-on-mod tragedies
With dual 18650 battery setup, it works longer and outputs steadier
It has a side-filling 8.5ml squonk bottle, on-mod refilling becomes more convenient
Whether you prefer left hand or right hand, it’s both super easy to operate
Come and feel its velvet rubber coating surface, plus these solid and clicky buttons
Assured safety protections are built-in with the Dyadic
510 threading connection
Micro-USB charging port



 
Το Wotofo Dyadic Box Mod 200W είναι σχεδιασμένο από τον Tony B και είναι κατασκευασμένο από κράμα αλουμινίου, με βελούδινης υφής rubber επικάλυψη στο μεγαλύτερο μέρος του.
Παρά το μέγεθός του, προσφέρει πολύ καλή εργονομία και κράτημα και με τα δύο χέρια. Η rubber επικάλυψη είναι ματ, δεν συγκρατεί σκόνη και δακτυλιές, προσθέτει στο καλό κράτημα και είναι και αντιολισθητική.

Στην πάνω βάση του και στην άκρη, βρίσκεται ο 510 ατσάλινος ελατηριωτός πόλος και η συσκευή μπορεί να δεχθεί ατμοποιητές με διάμετρο μέχρι και 24mm. Ίσως και 25mm οριακά.
Στη κάτω βάση του υπάρχουν δύο οπές διαφυγής αερίων



Το κύριο χαρακτηριστικό της συσκευής είναι τα δύο αποσπώμενα panels. Το ένα αποκαλύπτει το δοχείο του υγρού και το άλλο τον χώρο υποδοχής των δύο μπαταριών. Και τα δύο μπαίνουν και βγαίνουν πολύ εύκολα. Η όλη κατασκευή της συσκευής είναι πολύ ποιοτική και συμπαγής. Απολύτως κανένας ήχος κροταλίσματος ή κακής εφαρμογής των επιμέρους τμημάτων του.
Μπορεί κανείς με την αγορά έξτρα panels να παίξει με τους χρωματικούς συνδυασμούς.



Η TFT οθόνη των 0,96 ιντσών είναι κατακόρυφης διάταξης, βρίσκεται στο κέντρο της συσκευής, είναι έγχρωμη, έχει πολύ ωραία γραμματοσειρά, είναι πολύ φωτεινή και ευανάγνωστη και αναγράφει την ισχύ, την τάση, την τιμή της αντίστασης και το επιλεγμένο mode. Δύο οριζόντιες μπάρες δείχνουν τη στάθμη φόρτισης των δύο μπαταριών.



Το fire button βρίσκεται ακριβώς πάνω από την οθόνη. Κάτω από την οθόνη βρίσκονται τα πλήκτρα επιλογών συν (+) και πλην (-) και η θύρα φόρτισης micro usb. Αν κανείς επιλέξει να φορτίσει τις μπαταρίες του μέσω της θύρας micro usb, η φόρτιση γίνεται με ρεύμα έντασης 1,8Α. Και τα τρία πλήκτρα είναι άψογα στη χρήση τους. To fire button προσφέρει αμεσότατη απόκριση της τάξης των 0,0001sec.




Η τοποθέτηση των δύο μπαταριών γίνεται με τη βοήθεια της κλασικής κορδέλας. Οι μπαταρίες συγκρατούνται άψογα στη θέση τους, η τοποθέτησή τους είναι πολύ εύκολη, καθώς και η απόσπασή τους.



Το δοχείο σιλικόνης του υγρού έχει χωρητικότητα 8,5ml και έχει ιδανική ελαστικότητα. Προσφέρει απόλυτη στεγανότητα μετά την τοποθέτησή του και το πολύ θετικό του είναι το γέμισμα χωρίς να βγει από τη θέση του. Μια τάπα σιλικόνης ανασηκώνεται και η αναπλήρωση του υγρού μπορεί να γίνει από οποιοδήποτε μπουκάλι, με οποιοδήποτε ακροφύσιο.
Επίσης πάρα πολύ θετικό είναι το γεγονός πως στη συσκευασία περιλαμβάνεται και δεύτερο δοχείο σιλικόνης, μαζί με το απαραίτητο σωληνάκι του για την εφαρμογή στον squonk πόλο.








Το Wotofo Dyadic Box Mod 200W δεν διαθέτει έλεγχο θερμοκρασίας. Ίσως για κάποιους το γεγονός αυτό να είναι πολύ αρνητικό. 
Για εμένα, που δεν χρησιμοποιώ ποτέ έλεγχο θερμοκρασίας, είναι εντελώς αδιάφορο.


Το chipset που οδηγεί το Wotofo Dyadic Box Mod προσφέρει τρία διαφορετικά modes λειτουργίας. Και στα τρία modes, το χαρακτηριστικό είναι η προσθήκη επιπλέον ισχύος στα πρώτα δύο δευτερόλεπτα της πυροδότησης.

Στο standard mode δίνει +5W
Στο powerful mode δίνει +10W
Στο powerful + mode δίνει +15W

Λόγω της απουσίας της δυνατότητας ελέγχου θερμοκρασίας, το μενού είναι απλούστατο και πανεύκολο.

Το chipset διαθέτει έξι συστήματα προστασίας
Automatic atomizer recognition
Low resistance protection
Low voltage protection
Overheating protection
Short circuit protection
10s auto cut off protection




Στο Wotofo Dyadic Box Mod 200W ταίριαξα τον νέο ατμοποιητή της Wotofo, την αναθεωρημένη έκδοση του Wotofo Profile 1.5 RDA και το set είναι αφενός πάρα πολύ όμορφο για το δικό μου γούστο και αποδίδει θαυμάσια.






Το Wotofo Dyadic Box Mod 200W είναι ένα πολύ στιβαρό squonk mod, που παρά τις διαστάσεις του, δεν έχει πολύ μεγάλο βάρος, προσφέρει πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και εργονομία και ένα άψογο squonking με δοχείο υγρού που γεμίζει χωρίς να βγει από τη θέση του και είναι απροβλημάτιστα στεγανό.
 
Θετικά (+)
Ποιότητα κατασκευής
Εργονομία-Κράτημα
Συμπαγής και στιβαρή κατασκευή
Πολύ όμορφη οθόνη
Boost στα τρία modes λειτουργίας που προσφέρει
Άμεσο firing
Χαμηλότερη τιμή αντίστασης 0,05Ω
 
Αρνητικά (-)
Δεν προσφέρει τη δυνατότητα ελέγχου θερμοκρασίας






Ευχαριστώ για την ανάγνωση
 
 
 

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 889
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: Wotofo Dyadic Squonk Box Mod 200W
« Απάντηση #1 στις: Δεκεμβρίου 01, 2019, 14:10 »
[member=14633]aragiannis[/member] με πρόλαβες πάλι. :)) :)) [/size]


(Το προϊόν το παρέλαβα απευθείας από την Wotofo)
(Οι φωτογραφίες μεγαλώνουν κάνοντας κλικ πάνω τους, ώστε να δείτε καλύτερα τις λεπτομέρειες)




Διμπάταρο σκουόνκ μοντ, δέχεται δύο 18650 μπαταρίες, έχει διαστάσεις 82.4x61x37.3mm,
είναι κατασκευασμένο από zinc alloy και τα πορτάκια έχουν μία λαστιχένια επικάλυψη από πάνω.
Έχει μία TFT οθόνη 0.96", παίζει από τα 5-200W και το μπουκαλάκι του έχει χωρητικότητα 8.5ml.


Η συσκευασία περιλαμβάνει το μοντ, ένα καλώδιο φόρτισης, το μάνουαλ, ένα έξτρα μπουκαλάκι και ένα έξτρα σωληνάκι σιλικόνης.
Δυστυχώς το δεύτερο μπουκαλάκι δεν έχει το καπάκι με την τάπα για την αναπλήρωση οπότε αν χαλάσει η τάπα γκουντ λάκ!


Πάμε τώρα στο βασικότερο πρόβλημα που έχω με το μοντάκι και είναι η στάθμη των μπαταριών. Από την πρώτη μέρα που το πήρα μετά από κάποιες ώρες χρήσης μου δείχνει ότι οι μπαταρίες είναι σε τελείως διαφορετική στάθμη η κάθε μία. Αλλά όταν βγάλω τις μπαταρίες και τις βάλω σε άλλο μοντ εκεί δείχνουν σωστά. Με άνοιγμα και κλείσιμο του μοντ δεν φτιάχνει, καμιά φορά φτιάχνει αν τις βγάλω και τις βάλω πάλι αλλά όχι πάντα.

Έχω δοκιμάσει αρκετά ζευγάρια μπαταριών και πολλά μοντάκια αλλά συνεχίζει να συμβαίνει. Εγώ προσωπικά δεν έχω θέμα γιατί η πλακέτα του μοντ είναι πολύ απλή και δεν έχει την δυνατότητα να δίνει τα ίδια ρεύματα μέχρι το τέλος οπότε ατμίζοντας καταλαβαίνω πότε πέφτουν οι μπαταρίες μου και πρέπει να τις αλλάξω.


Το μπουκαλάκι είναι πολύ έξυπνα και ωραία φτιαγμένο. Μπορείς να το γεμίσεις εύκολα χωρίς να το βγάλεις από την θέση του, οι βόλτες στο καπάκι και στη βάση είναι άριστες και βιδώνει τέλεια. Μου αρέσει που είναι σταθερό και μπαινοβγαίνει λίγο δύσκολα. Δεν είναι πάρα πολύ μαλακό αλλά ούτε και σκληρό οπότε για μένα έχει την τέλεια αίσθηση στο πάτημα. Μπορείς εύκολα να καταλάβεις πόσο υγρό σκουόνκαρες μέσα στον ντρίπερ σου ανάλογα την δύναμη που θα βάλεις.


Πολύ ωραία φτιαγμένο μοντάκι χωρίς ατέλειες. Όλα κουμπώνουν τέλεια, δεν κουνιέται τίποτα, τα κουμπιά δεν παίζουν και γενικά είναι το σουλούπι του τέτοιο που το κάνει πολύ σταθερό μοντ. Θα το βάλεις στο τραπέζι και δεν θα φοβάσαι αν θα πέσει, ακόμα και αν το κουνήσεις λίγο θα κουνηθεί αλλά θα μείνει στην θέση του.

Θα ήθελα να σκεφτούν λίγο καλύτερα όταν έφτιαχαν το πορτάκι της μπαταρίας γιατί όταν το βγάζεις για να αλλάξεις τις μπαταρίες σου, η δεύτερη που βρίσκεται μέσα δεν βγαίνει και πρέπει να βγάλεις και το δεύτερο πορτάκι που καλύπτει το μπουκαλάκι. Οπότε ξαφνικά είσαι με δύο πορτάκια στο χέρι απλά για να αλλάξεις τις μπαταρίες σου.


Μεγάλη οθόνη, απίστευτα φωτεινή αλλά φαίνεται θολή. Λογικά φταίει το τζαμάκι που βρίσκεται μπροστά από την οθόνη, έχει κλίση και η απόσταση μεταξύ τους είναι κάνα 1cm οπότε κάθε τόσο σκουπίζω με το δάχτυλο την οθόνη γιατί νιώθω ότι είναι βρώμικη για αυτό δεν βλέπω καθαρά. Δικό μου προσωπικό κόλλημα, ίσως να μη το προσέξει κανείς άλλος.


Πάρα πολύ γρήγορη απόκριση το μοντ, η πλακέτα είναι απλή οπότε το μοντάκι ανοίγει και κλείνει στο μισό δευτερόλεπτο. Η απόκριση είναι αμεσότατη, πατάς και δίνει με την μία ρεύμα. Σε συνέχεια των προσωπικών μου κολλημάτων όταν πατάς συνεχόμενα το συν ή το πλην για να ανέβουν γρήγορα τα βατ αυτά πάνε πολύ αργά, φαίνεται και στο gif από κάτω. Δηλαδή όταν στήνω και κάνω dry burn στα 15W και μετά θέλω να το πάω στα 100 για να ατμίσω, θα μου πάρει λίγη ώρα και βαριέμαι.


Οι μόνες επιλογές που μπορείς να κάνεις σε αυτό το μοντ είναι να διαλέξεις πόσο boost θέλεις όταν ατμίζεις. Έχεις τρεις επιλογές, standard, powerful, powerful+ και με την πρώτη έχεις +5W, με την δεύτερη +10W και με την τρίτη +15W. Για κάποιο πολύ παράξενο λόγο ακόμα και η πρώτη επιλογή έχει boost θέλεις δε θέλεις και δεν καταλαβαίνω το γιατί. Τις πρώτες ώρες που το τέσταρα και ξεχνούσα ότι έχει boost απλά πάταγα το fire και μου έσκαγε 5W παραπάνω τα οποία δεν ήθελα και δεν ευχαριστιόμουν την πρώτη τζούρα.

Τα κουμπιά έχουν πολύ ωραία αίσθηση, αντίσταση στο πάτημα και ακούγονται λίγο όταν τα πατάς. Το κουμπί του fire είναι αρκετά πιο σκληρό στο πάτημα από ότι θα το ήθελα αλλά δεν λες δεν το παίρνω λόγω αυτού.


Κάτι που με ενοχλεί ακόμα είναι ο 510 πόλος του μοντ. Οι βόλτες του δεν ξεκινάνε από την αρχή αλλά πρέπει να πιέσεις τον ατμοποιητή σου και να βιδώσεις. Η λογική λέει ότι το έκαναν για να ξεβιδώνει με λιγότερες κινήσεις αλλά στην πράξη γλιτώνεις μόνο δύο γυρίσματα παραπάνω. Εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει γιατί με το πίεσε-βίδωσε είμαι σίγουρος με τον καιρό οι πρώτες βόλτες στον 510 θα αρχίσουν να φθείρονται.



Ο τρόπος που κλείνουν τα πορτάκια, που απλά κουμπώνουν, θα με έκανε να μην το προτιμήσω αν ήταν πλαστικά αλλά από την στιγμή που τα πορτάκια είναι σιδερένια δεν πρόκειται να σπάσουν ούτε να λυγίσουν. Δεν ξέρω τι θα συμβεί με την μπίλια πάνω στο μοντ που συγκρατεί το πορτάκι βέβαια αλλά αυτό θέλει, ελπίζω, πάρα πολλά βάλε-βγάλε.


Γενικά μιλάμε για ένα πολύ στιβαρό μοντ με απίθανη αίσθηση στο χέρι αν είσαι δεξιόχειρας. Το κουμπί του fire βρίσκεται στην κατάλληλη θέση, το μπουκαλάκι είναι ακριβώς εκεί που πρέπει για να σκουονκάρεις χωρίς να κουνήσεις τίποτα. Από την άλλη αν χρησιμοποιείς το αριστερό σου χέρι όπως εγώ δεν είναι όλα τόσο εργονομικά φτιαγμένα. Το κρατάς ανάποδα για να βρίσκεται το fire εκεί που πρέπει αλλά αν θες να σκουονκάρεις πρέπει να γυρίσεις το μοντ, να πιέσεις το μπουκαλάκι και μετά να το ξαναγυρίσεις για να ατμίσεις.

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2380
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wotofo Dyadic Squonk Box Mod 200W
« Απάντηση #2 στις: Δεκεμβρίου 01, 2019, 16:18 »
και οι δύο είστε κορυφή Μπράβο και φροντίστε στο μέλλον να τα κάνετε όλα παρέα για να συμπληρώνει ο ένας τον άλλον.  ;) :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Απ: Wotofo Dyadic Squonk Box Mod 200W
« Απάντηση #3 στις: Δεκεμβρίου 01, 2019, 16:21 »
Ήθελα νάξερα πως έγινες ζάμπλουτος με τέτοια γκαντεμιά.
Αν βγει κομμάτι με ελαττώματα (και κάποιες φορές σοβαρά), απάνω σου θα πέσει ενώ σε κάποιους άλλους τυχαίνουν πάντα τα καλά...
Την επόμενη φορά που θα λάβεις δέμα, πριν το ανοίξεις να το πας στον Άη Γιάννη το Ρώσσο να σου το διαβάσουν...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171374 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275287 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15206 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13932 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9243 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42678 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 381 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34806 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557447 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181872 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 160 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9000 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364