vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

96 επισκέπτες, 1 χρήστης
manoslykos

Twitter

Fodi F2 από την Hcigar

Αποσυνδεδεμένος truckman

  • ***
  • 988
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #675 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2016, 11:30 »
Φίλε @makis66 νομίζω ότι είσαι λίγο χαμηλά στα watt σε αυτό το στήσιμο, δε προλαβαίνει να ζεσταθεί καλά το σύρμα. Δώσε λίγα παραπάνω να σου βγάλει γούστα :)

LG G4

Αποσυνδεδεμένος GK1980

  • ***
  • 523
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #676 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2016, 22:15 »
Τον  παρέλαβα  και  εγώ  προχθές  και  σήμερα  έκανα  το  πρώτο μου  στήσιμο  που  έχω  ελεύθερο  χρόνο 0,28 kanthal σε  2,5 άξονα στα  1,6 ohm υγρό gandalf  στα  10 watt, πρώτες  εντυπώσεις  πολύ  καλές,γεύση  πολύ  έντονη τόσο  καιρό έλεγα  ότι το gandalf   είναι πολύ  νόστιμο υγρό  αλλά  είναι  κάπως  άτονο στο  Fodi  f2  με  βλέπω να το  αραιωνω  με  βάση ,χτύπημα  αρκετό  για  6 νικοτίνη  που  ατμίζω, ντουμανι  μέτριο, θα  τον  τσεκάρω πως  τα  πάει  και  με  της  διαρροές που  διάβασα γιατί  με  μια  μέρα  δε  βγάζω άκρη, για  τα  χρήματα που κοστίζει είναι τέλειος!




Σε  αυτά  που  έγραψα  εχθές.Τον  άφησα το  βράδυ επίτηδες  ξάπλα με  μισό γεμάτο  tank  πάνω  σε  μια  χαρτοπετσέτα το  πρωί  η  χαρτοπετσέτα  μούσκεμα,τον  λύνω  τον  ξανά  στήνω  με  0,35 kanthal   6 σπείρες  και  βαμβάκι  fiber freaks  αυτή τη φορά  εχθές  είχα  βάλει  cotton bacon  v2,γεύση  φοβερή , ντουμανι  πολύ  περισσότερο από  χθες ,τον  αφήνω  για  τέσσερις  ώρες  ξάπλα και  ξανά  διαρροές, κρίμα  γιατί  μου  αρέσει  πολύ  σαν  μέγεθος  και  θα αναγκαστώ να  τον  δουλεύω  μόνο  στο  σπίτι. Το  στήσιμο  είναι  σίγουρα  σωστό γιατί  έχω  αρκετό  καιρό  ένα  κλώνο  nectar Micro που  είναι  παρόμοιος  και  δεν  είχα  ποτέ  θέμα  με  διαρροές.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 04, 2016, 22:31 από GK1980 »

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #677 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2016, 22:51 »
Σίγουρα κάτι φταίει για τις διαρροές στον ατμοποιητή, μάλλον κάποιο ορίνγκ. έλεγξέ τα όλα για σιγουριά, μήπως κάποιο σου ξέφυγε ή είναι κομμένο. Δεν έχει και πολλά.

Φίλε @makis66 νομίζω ότι είσαι λίγο χαμηλά στα watt σε αυτό το στήσιμο, δε προλαβαίνει να ζεσταθεί καλά το σύρμα. Δώσε λίγα παραπάνω να σου βγάλει γούστα :)
Του έδωσα μέχρι 16W με το 0,40mm αλλά ήδη είμαι παραπάνω από αυτό που έχω συνηθίσει και ο ατμός έρχεται αρκετά ζεστός, πράγμα που δεν μου αρέσει. Επίσης στα πολλά Watt ζεσταίνεται η καμπάνα και το ντριπτιπ. Ακόμα και με αλλαγή του ντριπτιπ με resin ή τεφλόν, πάλι ο ατμός ήταν ζεστός.
Οπότε ξαναέστησα με 0,32mm στα 14W και αρπάζει καλύτερα. Από γεύση και ντουμάνι όλα καλά και ζεσταίνεται λιγότερο.

Αποσυνδεδεμένος ambient

  • **
  • 417
  • Φύλο: Άντρας
  • Δημήτρης
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #678 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2016, 23:56 »
Τώρα γύρισα σπίτι από τις τελευταίες διακοπές γι΄αυτό το καλοκαίρι. Ψάχνω στο σακουλάκι του Fodi να βρω το μαύρο oring που στεγανοποιεί την καμπάνα. Δεν υπάρχει μέσα στο σακουλάκι. Υπάρχουν 4 ανταλλακτικές βίδες τα 2 διάφανα oring που μπαίνουν πάνω κάτω στο γυαλί, το oring του πόλου, ένα κόκκινο μικρό που φαντάζομαι ότι μπαίνει στη βάση του drip tip, ένα πολύ μικρό μαύρο που δεν ξέρω που μπαίνει και 2 τάπες. Σε σας υπάρχει και το μαύρο που στεγανοποιεί την καμπάνα; Σε περίπτωση που χρειαστεί που μπορούμε να βρούμε;  

Αποσυνδεδεμένος snot

  • **
  • 126
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #679 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2016, 00:06 »

Τον είχα πάρει στο χωριό το σκ και όταν έμενε ξαπλωτός άδειαζε μέχρι τελευταία σταγόνα. Τον άφησα ξάπλα χωρίς την καμπάνα και είδα ότι έχανε από την τρύπα που έχει για να βάζεις υγρό αλλά και από την άλλη την μικρή δίπλα της.
Γύρισα Αθήνα και άλλαξα την τάπα της τρύπας που συμπληρώνεις υγρό και τον μισογέμισα. Τον έχω ξάπλα τρεις ώρες τώρα και δεν έχει χάσει σταγόνα.
Τώρα τι να πω; Είτε δεν του αρέσουν τα ορεινά είτε η τάπα ήταν ελαττωματική. Και τα 2 κουφά μου φαίνονται.
Αν σταματήσει τις διαρροές θα τον κρατήσω για βραδινά ποτάκια, μιας και έχει όντως πολύ δυνατό χτύπημα. Ατμό και γεύση πάντως μέτρια πράγματα.

Αποσυνδεδεμένος truckman

  • ***
  • 988
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #680 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2016, 00:29 »
Τώρα γύρισα σπίτι από τις τελευταίες διακοπές γι΄αυτό το καλοκαίρι. Ψάχνω στο σακουλάκι του Fodi να βρω το μαύρο oring που στεγανοποιεί την καμπάνα. Δεν υπάρχει μέσα στο σακουλάκι. Υπάρχουν 4 ανταλλακτικές βίδες τα 2 διάφανα oring που μπαίνουν πάνω κάτω στο γυαλί, το oring του πόλου, ένα κόκκινο μικρό που φαντάζομαι ότι μπαίνει στη βάση του drip tip, ένα πολύ μικρό μαύρο που δεν ξέρω που μπαίνει και 2 τάπες. Σε σας υπάρχει και το μαύρο που στεγανοποιεί την καμπάνα; Σε περίπτωση που χρειαστεί που μπορούμε να βρούμε;  
Σε μένα υπήρχε το συγκεκριμένο λαστιχάκι και λέω υπήρχε γιατί το έχω ήδη περάσει μιά που το αρχικό είχε θέμα. Θα πάρω όμως και μερικά after market να τα έχω καβάτζα.

Αποσυνδεδεμένος ambient

  • **
  • 417
  • Φύλο: Άντρας
  • Δημήτρης
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #681 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2016, 02:32 »
Το θέμα είναι από που παίρνουμε τα ανταλλακτικά orings;

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #682 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2016, 08:27 »
Το συγκεκριμμένο o-ring που ψάχνεις, μοιάζει πολύ κοινό. Δεν ξέρω τις διαστάσεις του αλλά ψάξε στο stock σου, όλο και κάποιο θα κάνει από κάποιον άλλο 22άρη έστω και αν το βάλεις λίγο τεντωμένο. Ακόμα και αν δεν έχεις, υπάρχουν ατμιστικά καταστήματα που πωλούν o-rings σε πολλές διαστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #683 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2016, 09:40 »
@ambient
Σε εμένα υπάρχει.
Αλλά κάνουν 100% και τα δύο εφεδρικά που έχει ο 22άρης Avocado.
Και, όπως λέει και ο megst, πιστεύω ότι θα κάνουν και από κάποιον άλλον 22άρη ατμο.

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #684 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2016, 09:50 »
αυτο το θέμα με ελλειπή ανταλλακτικα στην συσκευασία με είχε αγχώσει ακόμα και έμενα που έως και τώρα δεν είχα κανένα θέμα με ότι και αν έχω πάρει απο κίνα ....
και σε έμενα η συσκευασία είχε όλα τα Oring ακόμα και εφεδρικό τζαμι ...
η διάστασης του μαύρου Oring είναι 17 εσωτερική διάμετρός Χ 1 πάχος Oring = 19 εξωτερική διάμετρος .  τα ίδια ακριβώς Oring φοράνε πολύ ατμό στη βάση τους Π.Χ φαινόμενο
πριν πάτε σε όποιο κατάστημα κοιταξτε λίγο τα Oring που είδη εχετε...  

 

Αποσυνδεδεμένος mansel

  • *
  • 22
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #685 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2016, 11:07 »
Aφου για ενα τριημερο λοιπον αφησα τον fodi να ξεκουραστει και να ηρεμησει......(και να ηρεμησω κι εγω απ αυτον εδω που τα λεμε) αποφασισα χθες το βραδυ να τον στησω. Βεβαια λεω....''στησε και τον squape μετα για να εχω και τους 2 ρε αδερφε .....να αλλαζω γευσεις''. Παιρνω λοιπον τον fodako του ειπα γλυκολογα τον κερασα μηλοπιτακι και ξεκιναω πολυ προσεκτικα το στησιμο. Ολα καλα....οι σπειρες αψογες, το βαμβακι εως τη μεση. Εκανα και αλλαγη στο o ring εκει στη βαση του deck οπως μου ειπε ο φιλος  truckman (και  ειχες πολυ δικιο φιλε truckman γι αυτο, η καμπανα γυριζει καλυτερα). Καποια στιγμη, ειχα τελειωσει το στησιμο, ειχα βαλει υγρα, τον ειχα βιδωσει και χτυπαει τηλεφωνο. Τον αφηνω ξαπλωτο (ευτυχως πανω σε χαρτοπετσετα) για κανα 10λεπτο, γυρναω να τον βιδωσω στο mod......ειχε χασει περιπου το μισο ταγκακι. !!! Να πω εδω στο φιλο Λοξίας  πως το o ring που μου εδειξε στη φωτο ηταν στη θεση του, οπως και ολα του τα o.ring. Aμεσως πιανω και στηνω τον squape λεω δεν αλλαζει η ιστορια με τον fodi.....παμε χειροτερα. Τελος παντων  λεω διαροες ειναι....το εχω συνηθισει ας τον ατμισω λιγο. Η συμπεριφορα της τζουρας δεν αλλαξε.....κουραστική  τσιγαρισια (32αρι συρμα ss316) υποτονικος ατμος, τις οποιες τζουρες εκανα τις εκανα με ανοιχτες απο 3 τρυπες και πανω για να παρω την καλη του σφιχτη πνευμονικη τουλαχιστον.Καποια στιγμη μετα απο καποιες τζουρες πηρα εντονη υποψια καμμενου!!!!!!!! Τον αφηνω ηρεμει καποια λεπτα, τραβαω τζουρα τα ιδια και χειροτερα. Ανοιγω την καμπανα το βαμβακι ολα στη θεση τους. Ε δεν εκατσα αλλο να ασχοληθω αλλο πισω στον squape να τελειωνουμε. Ο fodakos δε με γουσταρει τελικα. Απλα για μενα ως τωρα (1 χρονο ατμισης) βγηκε μακραν η χειροτερη αγορα σε οτι εχει σχεση με το ατμισμα. Αυτο που με τσαντιζει ειναι πως  σε ολο το φορουμ ειμαι ο μονος που του βγηκε μαπα το καρπουζι.

Αποσυνδεδεμένος Georgechalkida

  • ****
  • 1047
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #686 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2016, 11:09 »
Και σε μένα τα ίδια αδερφέ παρά τον ενθουσιασμό μου.. Οπότε είμαστε 2.. Μη σκας..

Στάλθηκε από το HUAWEI GRA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #687 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2016, 11:23 »
Από την μέρα που έπεσε στα χέρια μου έχω τα ίδια θετικά συναισθήματα γι'αυτόν και απορώ πως έκατσε τόσο ανάποδα σε κάποιους. Ένα ελάττωμα του βρήκα μέχρι στιγμής που δεν απασχολεί και τρελά, αυτό αφορά το μεγάλο οring της καμπάνας. Όχι κάτι τραγικό, απλώς αν μείνει για ώρες καλυμμένο με υγρό αναπλήρωσης σαν να φουσκώνει λίγο και ζορίζει περισσότερο την περιστροφή της καμπάνας. Αρκεί βέβαια ένα πλύσιμο με καθαρό νερό και επανέρχεται για λίγο, μέχρι να περάσουν πάλι μερικές ώρες δηλαδή που θα φουσκώσει ξανά. Σίγουρα βρίσκεται εύκολα κάποιο άλλο καλύτερης ποιότητας που να μην παρουσιάζει τόσο το φαινόμενο αυτό, θα δούμε.

Χτες τον έστησα με 0.40 kanthal σε 2.4mm και 6 σπείρες, κάθε μέρα και καλύτερος ο άτιμος..

Α! Άλλαξα και το drip tip του με ένα γνήσιο του cloud one (ήθελε λίγο στενότερα orings για να κουμπωσει ) και πλέον δεν μου αφήνει αλλά περιθώρια για παραπονάκια.. :D


Αποσυνδεδεμένος ati

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #688 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2016, 11:41 »
Και σε μένα τα ίδια αδερφέ παρά τον ενθουσιασμό μου.. Οπότε είμαστε 2.. Μη σκας..

Στάλθηκε από το HUAWEI GRA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γιώργο απλά ήθελα να ρωτήσω εσένα που είσαι ο πρώτος πρώτος που παραπονέθηκε για διαρροή αν θυμάμαι καλά από τις εισόδους του αέρα αλλά και τα άλλα παιδιά να μας πείτε αν ξεβιδώσατε για να τον καθαρίσετε τα τρία βιδάκια που συγκρατούν το χώρο κάτω από το ντεκ. Εγώ που δεν έχω διαρροή δεν τα ξεβίδωσα ποτέ, μήπως κάτι γίνεται από εκεί να ξέρουμε. Τώρα για τα παιδιά που παραπονούνται για λίγο ατμό αν μπορούσαν να δοκιμάσουν να στήσουν την αντίσταση κοντά στην τρύπα του αέρα και να μας πουν αν και τότε δεν έχουν ατμό. 

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #689 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2016, 11:44 »
Δεν ξέρω τι να πω για τους φίλους που αντιμετωπίζουν τέτοια διαρροή, ενώ όλα δείχνουν εντάξει.
Το μόνο που μπορώ να υποθέσω, είναι πως έχουν πέσει σε ελαττωματικό κομμάτι.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279670 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207685 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64835 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173727 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312081 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13469 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124289 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93310 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4078 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1351 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15775 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14528 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias