vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

525 επισκέπτες, 2 χρήστες
camber, Βασίλης1966

Twitter

Πνευμονικές VS Τσιγαρίσιες

Αποσυνδεδεμένος Mr.R0bot

  • **
  • 416
  • Φύλο: Άντρας
  • #ComeToTheVapeSide
Απ: Πνευμονικές VS Τσιγαρίσιες
« Απάντηση #105 στις: Δεκεμβρίου 28, 2016, 13:31 »
nikonian:  υπάρχουνε ατμοποιητες που θα κανεις πνευμονική και θα πάθεις πλακα με την γεύση που δίνουνε.!!

από εργοστασιακούς είναι

1) cleito

2) estoc tank


Αποσυνδεδεμένος nikonian

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πνευμονικές VS Τσιγαρίσιες
« Απάντηση #106 στις: Δεκεμβρίου 28, 2016, 14:27 »
Ο πρώτος μου επισκευάσιμος ήταν ο Lemo 2 . Τον πέταξα και κυνηγούσα :laugh1:τον έμπορο που με έπεισε να τον πάρω, ενώ εγώ του είχα ζητήσει KL+ tobeco.

Αποσυνδεδεμένος Mr.R0bot

  • **
  • 416
  • Φύλο: Άντρας
  • #ComeToTheVapeSide
Απ: Πνευμονικές VS Τσιγαρίσιες
« Απάντηση #107 στις: Δεκεμβρίου 29, 2016, 00:20 »
nikonian: πολύ μέτρια γεύση ο λαιμό 2 για τα δικά μου γούστα... πλέον έχουμε προχωρήσει πολύ μπροστά...   :tongue_smilie:

απλά εδώ που μας φτάσανε με τους φόρους μας βλέπω να γυρνάμε όλοι σε τσιγαρισιες... 

Αποσυνδεδεμένος nikonian

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πνευμονικές VS Τσιγαρίσιες
« Απάντηση #108 στις: Δεκεμβρίου 29, 2016, 08:43 »
Λες ε; Θα ξαναδοκιμάσω με κανέναν cleito αν και οι εργοστασιακοί , όσοι έχω δοκιμάσει, ήταν μπάζα.

Αποσυνδεδεμένος Mr.R0bot

  • **
  • 416
  • Φύλο: Άντρας
  • #ComeToTheVapeSide
Απ: Πνευμονικές VS Τσιγαρίσιες
« Απάντηση #109 στις: Δεκεμβρίου 29, 2016, 12:53 »
αν δοκιμάσεις cleito με 0,4 στα 50W σίγουρα θα πάθεις πλακα με την γεύση...!  πολύ σημαντικό επίσης να δοκιμάσεις κάποιο καλο υγρό...! σου προτείνω χωρίς δεύτερη σκέψη odin...   

Αποσυνδεδεμένος christosagr

  • *
  • 66
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πνευμονικές VS Τσιγαρίσιες
« Απάντηση #110 στις: Ιανουαρίου 10, 2017, 11:44 »
Να πω ότι είμαι 5-6 μηνες στον ατμο ,4 χωρις τσιγαρο καθολου και εχω εναν ναυτιλο.
Σε ενα καταστημα δοκιμασα τρεις τεσσερεις τζουρες απο τον cubis ατμοποιητη της πωλητριας και ηταν πολυ δυνατος ετσι. Δεν τραβηξα ομως πνευμονικη. Με το ναυτιλο που το εκανα στην πιο ανοιχτη τρυπα και κατεβασα κατευθειαν στα πνευμονια πρεπει να σας πω οτι αισθανθηκα ασχημα, περιεργα ,σαν να εισεβαλε καποιος εκει κατω με τη βια. Γενικα δεν με εχει ενοχλησει το ατμισμα. Μονο κατι σπυρακια στο.στομα αλλα το ελεγξα με περισσοτερη καθαριοτητα και πλαστικο επιστομιο. Επειδη εχω ευαισθητα πνευμονακια, παλιοτερα μια φορα το χρονο βρογχιτιδα νιωθω οτι εαν εκανα πνευμονικες θα με χαλουσε. Με τις "τσιγαρισιες" νιωθω να ειμαι μια χαρα.
Το ίδιο συμβαίνει και σε μένα.. Όταν ήμουν 2 χρονών είχα περάσει μια μορφή βρογχίτιδας και από τότε μια φορά το χρόνο τουλάχιστον αρρώσταινα βαριά
και με χτύπαγε στο αναπνευστικό. Μεγάλο ρόλο είχε και το κ.τ. σε αυτό βέβαια.
Τώρα σχετικά με τις πνευμονικές όταν είχα ατμίσει για πρώτη φορά πριν 3 χρόνια (για λίγο βέβαια το είχα παρατήσει τότε) θυμάμαι με είχαν ενοχλήσει 
οι πνευμονικές πολύ μέσα σε 2 μήνες.
Τώρα με τις τσιγαρίσιες εδώ και 4 μήνες σχεδόν είμαι κομπλέ... Κανένα πρόβλημα.. Νομίζω μοιάζουν οι περιπτώσεις μας γι' αυτό το αναφέρω..

Αποσυνδεδεμένος Stiv22

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πνευμονικές VS Τσιγαρίσιες
« Απάντηση #111 στις: Ιανουαρίου 10, 2017, 12:13 »
Ξεκίνησα με τσιγαρίσιες όπως σχεδόν όλοι και ήμουν ευχαριστημένος αν και ένιωθα σαν κάτι να λείπει. Δύο βδομάδες αργότερα ένιωθα ότι κάτι σαν να μαζευόταν στον λαιμό μου αλλά δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία. 4 μήνες μετά αγόρασα τον TOPTANK για να δω τι είναι αυτή η πνευμονική τζούρα και σε περίπτωση που δεν μου άρεσε να συνέχιζα με πιο κλειστό αέρα στις τσιγαρίσιες . Ωστόσο μετά από τόσο καιρό ένιωθα σαν να έχω ένα μπαλάκι του πινγκ πονγκ στο λαιμό μου και πίστευα ότι μάλλον θα έχω αλλεργία στην PG...
Καθώς έκανα μόνο πνευμονικές τζούρες συνειδητοποίησα ότι ξεκίνησε να υποχωρεί αυτή η ενόχληση μέχρι που εξαφανίστηκε εντελώς!
Εκτός λοιπόν ότι μου άρεσε περισσότερο αυτός ο τρόπος ατμίσματος είχα ένα παραπάνω λόγο να μην γυρίσω στις τσιγαρίσιες ξανά.
Μια ακόμα παρατήρηση που έκανα είναι ότι 2 ml  σε τσιγαρίσιο ατμο με μπουχτίζουν περισσότερο από 6 ml σε αεράτο.

Αποσυνδεδεμένος Eternal

  • ****
  • 1079
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πνευμονικές VS Τσιγαρίσιες
« Απάντηση #112 στις: Ιανουαρίου 19, 2017, 22:58 »
Εγώ πάλι είμαι ανάμεσα και στους 2 τρόπους ατμισματος απλά αποφεύγω τις πνευμονικες από θέμα ασφαλείας να πω? Δεν ξέρω νομίζω ότι δεν είναι και το καλύτερο αν και να πω ότι δεν το έχω ψάξει γενικά να δω τι λέει το νετ

Αποσυνδεδεμένος lemar98

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
  • 23.09.2016
Απ: Πνευμονικές VS Τσιγαρίσιες
« Απάντηση #113 στις: Ιανουαρίου 19, 2017, 23:28 »
Ξεκίνησα τον πρώτο μήνα με πνευμονικές (Melo III). Στην συνέχεια τσιγαρίσιες (Nautilus) όπου και παρέμεινα γιατί με ευχαριστεί περισσότερο.

Απ: Πνευμονικές VS Τσιγαρίσιες
« Απάντηση #114 στις: Ιανουαρίου 20, 2017, 02:23 »
Ξεκίνησα με tron s. Μόλις άρχισα να στήνω αντιστάσεις και έμαθα,πήγα σε kl+ και τσιγαρισιες.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος artcoreceil

  • **
  • 159
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πνευμονικές VS Τσιγαρίσιες
« Απάντηση #115 στις: Φεβρουαρίου 05, 2017, 05:37 »
Ξεκίνησα το άτμισμα με πνευμονικές στον cubis 0.5 και 12mg νικοτίνη :o :o :o Θα μπορούσα να έχω μια ενημέρωση για αυτό από το κατάστημα, μιας κ ο πωλητής μου συναρμολόγησε τον ατμοποιητή και του ειπα "θελω πνευμονικές, βάλε μου 0.5.

anyway, να μην μακρηγορώ αφου, κατανάλωσα τα πρώτα μου 20ml σε μια εβδομαδα περιπου (κ με ζαλάδες απο την νικοτίνη :tongue_smilie: :tongue_smilie:), συνεχισα σε 0.25ohm με χαμηλότερη νικοτίνη των 6 και 3mg και μετα το γύρισα σιγα - σιγά σε τσιγαρίσιες, με υψηλή νικοτίνη με την προϋπόθεση ότι είναι πιο συμφέρουσες στην συνολική κατανάλωση (σε αυτό δεν έχω καταλήξει ακόμα) και γιατί οσο να ναι οι πνευμονικές σε δημόσιους χώρους δεν είναι και ότι καλύτερο για τους τρίτους.

Δυστυχώς ομως οι τσιγαρίσιες δεν μου δίνουν αυτή την ευχαρίστηση της πνευμονικής, ίσως κ λόγω ατμοποιητή μου φαίνονται φτωχές σε γεύση, σφίξιμο στα μηνίγγια και γενικά νιώθω πως δεν με βοηθούν όταν είμαι χαλαρός.
Αν και το Κ.Τ. είναι MTL η πνευμονική μου φέρνει την ίδια άνεση/χαλαρότητα τζούρας που είχα με αυτό.

Αποσυνδεδεμένος Palasd

  • ***
  • 536
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πνευμονικές VS Τσιγαρίσιες
« Απάντηση #116 στις: Φεβρουαρίου 27, 2017, 10:15 »
Και εγώ μόνο πνευμονικές πήρα μια φορα  τον ατμοποιητη ενος φίλου και δεν αστα σου λέω δεν  :dontknow: :eyesplash:

Αποσυνδεδεμένος Spiderman

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πνευμονικές VS Τσιγαρίσιες
« Απάντηση #117 στις: Φεβρουαρίου 27, 2017, 10:43 »
Τσιγαρίσιες  καθημερινά ... 
Ελάχιστα αεράτες σε κάποια υγρά ... 
4-5 πνευμονικές τσούρες μετά το φαγητό.
Αυτό το ντουμάνι μέσα στα πνευμόνια με τρομάζει λίγο !!

Αποσυνδεδεμένος Flavius Atticus

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πνευμονικές VS Τσιγαρίσιες
« Απάντηση #118 στις: Φεβρουαρίου 27, 2017, 16:04 »
Ακόμα δεν έχω σχηματίσει άποψη αλλά οι τσιγαρίσιες μου φαίνονται πιο κατάλληλες αν έχεις κόψει το τσιγάρο και χρειάζεσαι ένα ευχάριστο υποκατάστατο. Τουλάχιστον για μένα η τσιγαρίσια τζούρα είναι μια αυθόρμητη διαδικασία. Τώρα, αν κάποιος ατμίζει για αρκετό καιρό, χωρίς να το συνδέει πλέον με την παλιά συνήθεια, και ΔΕΝ το βλέπει σαν  'εναλλακτικό κάπνισμα', τότε σαφώς και μπορεί να πειραματιστεί με τις πνευμονικές. Δεν πιστεύω να είναι επιβλαβές, τουλάχιστον απο όσο έχω διαβάσει.
 
Εν τω μεταξύ πριν από λίγο πήγα κ εγώ στον πνευμονολόγο και έκανα σπιρομέτρηση, ολες οι τιμές ήταν στα ανώτερα όρια του φυσιολογικού, δλδ μόνο οι επαγγελματίες αθλητές αναπνεύουν καλύτερα. Απόρησα γιατί πολλές φορές λαχανιάζω κατά την άσκηση κ ο γιατρός μ εξήγησε ότι δεν φταίει το αναπνευστικό. Απλά το κάπνισμα μειώνει τις αντοχές του καρδιοαγγειακού συστήματος. Είναι βέβαια και τα φλέματα από τα στερεά κατάλοιπα του καπνού. Το καλό είναι ότι όλα αυτά είναι αναστρέψιμα.  
Αν ο οργανισμός μας μπορεί και αποβάλλει την πίσσα του κτ, τότε σίγουρα θα αποβάλλονται και τα κατάλοιπα του ατμού που είναι πολύ λιγότερα.           

Αποσυνδεδεμένος koukouvaou

  • *
  • 83
  • Φύλο: Άντρας
  • ατμιζειν εστί φιλοσοφείν
Απ: Πνευμονικές VS Τσιγαρίσιες
« Απάντηση #119 στις: Μαρτίου 09, 2017, 15:38 »
Από ότι φαίνεται τον καθένα τον πάει διαφορετικά και χρειάζεται δοκιμές για να βρει ο καθένας τι του ταιριάζει.Εγω με τσιγαρίδες ήμουν στα 7 με 8 μλ με τον gs m air και με τον melo iii και πνευμονικές στα 4 με 5.Τα W από 14 πηγανε 22 σε 0.75 coil και τα δύο .Αλλα η μεγάλη διαφορά μου είναι στην νικοτίνη.Απο 20αρα σε 10αρα σε μία μέρα.Και δεν μου λείπει νικοτίνη τόσο που θα δοκιμάσω να ρίξω και άλλο.Και από γεύση μπορώ να πω ότι τώρα κατάλαβα πόσο ωραίο είναι το RY69 σε 50/50.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 09, 2017, 15:51 από koukouvaou »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172098 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276483 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15404 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14037 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9400 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43107 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 426 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35574 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559007 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182582 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 205 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10545 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364