vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

181 επισκέπτες, 9 χρήστες
Tem, lagoudakis, ZoeM, Jorge, FaniFox, John K, camber, Milarepa, manoslykos

Twitter

CLOUPOR T5

Αποσυνδεδεμένος swtos

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
  • Geekvape B100 - Pico 21700 - Zeus X
CLOUPOR T5
« στις: Οκτωβρίου 29, 2014, 23:21 »
 Ας κάνω και εγώ τη πρώτη μου παρουσίαση (συγνώμη εκ των προτέρων για τα όποια λάθη).
 
        Κάτοχος πλέον του CLOUPOR T5 θα ήθελα να αναφερθώ στα θετικά και αρνητικά που είδα μέχρι τώρα και όχι στα τεχνικά χαρακτηριστικά τα οποία μπορείτε να δείτε εδώ : http://www.cloupor.com/cloupor-t5-50-watts-mod-for-sale
        Παρεξηγημένο Mod (ίσως όχι άδικα) λόγω του φιάσκου με το Firmware Update (στις 16/09/2014) το οποίο θα ανέβαζε την ισχύ στα 75W και θα διόρθωνε τη κατανάλωση μπαταρίας αλλά αντί αυτών κάποιες συσκευές χρηστών αχρηστεύθηκαν. Από τότε η CLOUPOR δεν διόρθωσε το πρόβλημα και οι κάτοχοι περιμένουν ακόμα κάποια λύση. Αναφέρθηκε επίσης ότι σε κάποιους κατόχους έγινε αντικατάσταση της καμένης συσκευής.
             
        Τα θετικά του MOD :  :thumpup:

·         Πολύ καλό κράτημα στο χέρι λόγω του κυκλικού σχήματος,
·         Άριστα πλήκτρα με πολύ καλή αίσθηση και «κλικ» και σε σωστή θέση,
·         Αρκετή ισχύς (πιστεύω προσωπικά) για οποιοδήποτε στήσιμο,
·         Φόρτιση με micro USB,
·         Κλείδωμα των δύο πλήκτρων UP & DOWN Power,
·         Δυνατότητα εισόδου σε STEALTH MODE κατά την οποία απενεργοποιεί την οθόνη,
·         Κατασκευή αλουμινίου,
·         Αυθεντική συσκευή (όσο αυθεντική μπορεί να είναι η όποια κινέζική συσκευή),
·         Μεγάλη οθόνη με όλες τις πληροφορίες (υπόλοιπο μπαταρίας, ισχύς ατμοποίησης, αντίσταση ατμοποιητή, τάση που εφαρμόζεται στον ατμοποιητή και μετρητή τζούρας)
 
        Τα αρνητικά του MOD :  :thumpdown:

·         Η φόρτιση από USB που δοκίμασα στον υπολογιστή είναι ανέφικτη διότι δεν πηγαίνει ποτέ στο 100% και μόνη λύση είναι η αφαίρεση της μπαταρίας και φόρτιση σε εξωτερικό φορτιστή,
·         Τρεις βίδες στο καπάκι της μπαταρίας, οπότε κάθε μέρα «βίδωνε – ξεβίδωνε»,
·         Δύσκολο να το βολέψεις σε κάποια τσέπη λόγω μεγέθους και κυκλικού σχήματος (ευτυχώς βρήκα θήκη κρεμαστή που χώρεσε ακριβώς),
·         Μάλον δεν πρόκειται να δούμε ποτέ το διορθωτικό FIRMWARE UPDATE,
 
Αγορασμένο από εδώ : https://www.fasttech.com/products/1833800   53,93€.
Και κάποιες φωτογραφίες που τράβηξα :
 
 














 

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: CLOUPOR T5
« Απάντηση #1 στις: Οκτωβρίου 30, 2014, 04:57 »
Ωραία παρουσίαση φίλε swtos και πολύ όμορφο και "ιδιαίτερο" εμφανισιακά θα έλεγα μοντ, ξεφεύγει αρκετά από τους συνηθισμένους σωλήνες και κουτάκια.  :)

Μου είχε γυαλίσει και μένα στο fasttech, ήμουν έτοιμος μάλιστα κάποια στιγμή να πατήσω το buy.

Το μόνο που θα ζητούσα εγώ επιπλέον, μια και το μοντ φαίνεται να το επιτρέπει λόγω διαστάσεων αν και δεν μπορώ να ξέρω τον εσωτερικό του σχεδιασμό, είναι να έπαιρνε 26650 μπαταρία ή να υπήρχε μία επιπλέον έκδοση για 26650 μπαταρία για να έχει μεγαλύτερη αυτονομία.

Αλήθεια τι αυτονομία έχει, το έχεις τσεκάρει; Αν δηλαδή κάποιος του κοτσάρει έναν dripper στα 0,6-0,7Ω και αρχίσει να ατμίζει σαν ατμομηχανή στα 20-30W, πόσο μακριά θα πάει η 18650 μπαταρία; Ή αν του βάλει έναν απλό ατμοποιητή στα 9-10W, πόσα περίπου ml θα δώσει σε αυτονομία υγρού;

Αποσυνδεδεμένος swtos

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
  • Geekvape B100 - Pico 21700 - Zeus X
Απ: CLOUPOR T5
« Απάντηση #2 στις: Οκτωβρίου 30, 2014, 07:14 »
Ευχαριστώ φίλε Zarko27,

όσο αφορά την αυτονομία, με τον Veritas στημένο με 0,8Ω και 25W και φορτισμένη μπαταρία 100%, στη πρώτη μία ώρα είχε πέσει στο 65%, ενώ με τον Aerotank Mega με 1,2Ω και 10w στη πρώτη ώρα ατμίσματος δεν είχε πέσει κάτω από 92%.
Όλα αυτά με την SONY VTC5 και νομίζω δεν είναι τόσο άσχημα ...

Αποσυνδεδεμένος dimag093

  • **
  • 159
  • Φύλο: Άντρας
  • Run Silent , Run Deep
Απ: CLOUPOR T5
« Απάντηση #3 στις: Νοεμβρίου 04, 2014, 16:29 »
Δηλαδή εάν το Τ5 θεωρείται ενεργοβόρο,σύμφωνα με τις έως τώρα κριτικές,πόσο καλύτερη διαχείριση θα έπρεπε να είχε ?
Δηλαδή υπάρχουν συσκευές που πχ με ίδιο στήσιμο όπως το δικό σου έχουν 80% ή 90% αντί του 65% του Τ5 ?
Είμαι ένα κλικ μακρυά από την παραγγελία του Τ6 & αναρωτιέμαι αν κι αυτό θα παρουσιάζει την ίδια συμπεριφορά κι ας δέχεται 26650  ::)

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: CLOUPOR T5
« Απάντηση #4 στις: Νοεμβρίου 04, 2014, 19:08 »
Είναι πολύ δύσκολο να βγουν ασφαλή συμπεράσματα για την αυτονομία των μπαταριών, ειδικότερα εάν κάποιος δεν κάτσει να μετρήσει με ακρίβεια συγκεκριμένα setup.

Π.χ.: έχω αυτό το mod, του βάζω έναν ατμοποιητή στα 1,8Ω και ρυθμίζω στα 9W, άρα θα δίνει 4V και θα ζητάει περίπου 2,2Α ρεύμα από τη μπαταρία.

Με αυτό ακριβώς το setup που σου περιέγραψα, το X-Man 35 με την θηριώδη 26650 Enerpower των 4500mAh, που είναι μπαταρία protected με τον κόφτη της στα 8Α, μου έδωσε 2600 μετρημένες τζούρες και 16 ml αυτονομία υγρού. Η μοναδική παραφωνία ήταν ότι επειδή το X-Man 35 διαβάζει ψιλοκουκουρούκου τις αντιστάσεις πάνω από τα 1,5Ω (τις βλέπει 0,3-0,4Ω παραπάνω), έβλεπε τον Ναυτίλο μου στα 2,2Ω και άρα ζητούσε 2Α ρεύμα από τη μπαταρία, αντί για τα 2,2Α που θα ζητούσε εάν διάβαζε σωστά την αντίσταση του Ναυτίλου στα 1,8-1,9Ω. Και να σκεφτείς ότι στις 2600 τζούρες δε είχε αδειάσει καν εντελώς η Enerpower, ήταν ακόμα στο 20% περίπου!  :))

Απλά το X-Man 35 για κάποιο λόγο δεν μπορούσε πλέον να τη διαχειριστεί με τόσο χαμηλή φόρτιση. Την έβγαλα και την έβαλα στο Seven-22 που είναι σαφώς ανώτερο mod από το X-Man 35 και την έπαιζε κανονικά την Enerpower, άτμιζε δηλαδή κανονικά. Επίσης, με το ίδιο ακριβώς setup, δηλαδή τον Ναυτίλο μου και στα 9W, το Seven-22 μου έδωσε επίσης 16ml αυτονομία υγρού, αλλά φυσικά την άδειασε εντελώς την Enerpower μέχρι τα 3,3V.

Από τις δοκιμές και συγκρίσεις που έχω κάνει εγώ τουλάχιστον, οι δυνατές 26650 μπαταρίες φαίνεται ότι μας πάνε πολύ μακρύτερα, αναλογικά πάντα, σε σχέση με τις μπαταρίες 18xxx. Δηλαδή: μία 18350 800άρα Efest V2 θα μου δώσει με τις ίδιες ακριβώς συνθήκες (Ναυτίλος 1,8-1,9Ω και ρυθμισμένο το μοντ στα 9W) το πολύ 1,2-1,5ml αυτονομία υγρού. Άρα θα περίμενε κανείς, ότι η Enerpower που είναι περίπου έξι φορές μεγαλύτερη σε χωρητικότητα, να δώσει και περίπου έξι φορές μεγαλύτερη αυτονομία υγρού. Αλλά βλέπεις ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει, η Enerpower δίνει άνετα πάνω από 10 φορές μεγαλύτερη αυτονομία υγρού.

Για να ξαναγυρίσουμε τώρα στο Cloupor T5, για να σου πω την αλήθεια, τα νούμερα που έδωσε ο φίλος swtos μου φάνηκαν και μένα σχετικά χαμηλά. Αλλά αν δεν μπορέσει να μετρήσει αναλυτικά, δηλαδή ατμοποιητής με αυτή την αντίσταση, στα τόσα βατ, μου έδωσε τόση αυτονομία υγρού σε ml μέχρι να αδειάσει η μπαταρία, είναι πολύ δύσκολο να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα.

Πάντως αν αληθεύει αυτό που γράφει ένας τύπος στο fasttech, τα πράγματα είναι ανησυχητικά: "Sucks the juice from the battery... but I already knew that! (50 puffs down to 75% battery!!). Αλλά νομίζω ότι είναι απλά υπερβολικός και τίποτα παραπάνω. Σιγά μην αδειάζει τώρα μια 18650 μπαταρία με 200 τζούρες μόνο!!!  :))

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 344 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 262 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21808 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 283277 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209225 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67864 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175986 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314753 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15031 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126124 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94943 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4907 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix