vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8895 στις: Ιανουαρίου 26, 2017, 18:17 »
Καλησπέρα Νικόλα και καλή αρχή. 
Σίγουρα μια μικρή ενόχληση μπορεί να προέρχεται απτή μετάβαση απτον καπνό στον άτμο. Προσωπικά ο λαιμός μου με ενοχλούσε περίπου δύο βδομάδες όταν ξεκίνησα τα ατμισμα μέχρι να ηρεμήσει και να αρχίσει η απόλαυση. :)
Κάτι άλλο που σκέφτομαι είναι ίσως να έχεις πάρει υψηλότερο επίπεδο νικοτινης από αυτό που σου ταιριάζει. Πόση νικοτινη έχει το υγρό και πόση τα τσιγάρα που κάπνιζες; 

Αποσυνδεδεμένος nikolas36

  • *
  • 39
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8896 στις: Ιανουαρίου 26, 2017, 19:21 »
ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια! θα δοκιμασω κ με αλλο υγρο προφανως..καπνο καπνιζα παντα  old holborn ασπρο ,το επιπεδο νικοτινης δεν το γνωριζω,παντως του υγρου ειναι στα 11mg  κ το υγρο ειναι της bordo2 50 50 vg pg ...και γενικα πιο απο τα δυο κοιταζουμε να ειναι περισσοτερο για λιγοτερο γδαρσιμο στο λαιμο το vg h to pg 

Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8897 στις: Ιανουαρίου 26, 2017, 19:23 »
Η vg αλλα καλο θα ηταν να πεσεις κ σε νικοτινη πχ 9.

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8898 στις: Ιανουαρίου 26, 2017, 19:31 »
Αν δεν κάνω λάθος (δεν κάπνιζα ποτέ καπνό και πολλά μπορούν να έχουν αλλάξει απτό 2012 που έκοψα το κανονικό τσιγάρο), ο λευκός καπνός είναι αρκετά ελαφρύς.
Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις υγρά με νικοτινη 6 (το πολύ 9) mg/ml. Αν και με υγρά 6mg/ml συνεχίζει να σε καίει ο λαιμός σου, δοκίμασε κάποιο με λιγότερη (ή καθόλου) PG.

Αποσυνδεδεμένος nikolas36

  • *
  • 39
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8899 στις: Ιανουαρίου 26, 2017, 19:36 »
θα κοιταξω να αγορασω κ καινουργιο υγρο ... ευχαριστω για τις απαντησεις!υπαρχει καποια προταση για καποιο αξιολογο υγρο?

Αποσυνδεδεμένος Atoner

  • **
  • 298
  • Φύλο: Άντρας
  • Σοβαρος ΝΑΙ σοβαροφανης ΠΟΤΕ!!!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8900 στις: Ιανουαρίου 26, 2017, 19:48 »
nikolas καλώς ήρθες στην παρέα μας.

Στίς πρώτες τζούρες ανάλογα το υγρό ακομα και μετα 4 χρόνια εχω μερικές φόρες ενοχλήσεις ,παίζει ρόλο και με τι ειναι αραιωμένο ( σε κάποια περιέχονται και αλκοολες ,οι οποίες φυσικά μετα τα πρώτα πατήματα εξαερώνονται).

Νικοτίνη μην βιαστείς να κατεβάσεις ,ακόμα δεν το ξεκίνησες ,γιατί ΔΕΝ θα σε καλύπτει ,ή θα πρέπει να το εχεις " πιπιλα ,πολλά ml οπότε και πάλι οχι οτι καλύτερο( προσωπικές και μόνο γνώμες εκφράζω υπάρχουν και πολύ περισσότερο Γνώστες )


Η pg εχει την "ιδιότητα " να γρατζουνά- κτυπά ," περισσότερο στο λαιμό ,η Vg ποιό απαλή περισσότερο ατμό ,αλλά και ενα " στούμπωμα  στην στοματική κοιλότητα.

Αν τυχών δείς τα ούλα να ματώνουν ,μην τρομάξεις ειναι εντελώς φυσιολογικό τις πρώτες βδομάδες ,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ παρενέργεια ,ειναι το οτι αρχίζει να φεύγει το δηλητήριο του τσιγάρου ,και οι εκατοντάδες ουσίες που εμπεριέχει ,οπότε αρχίζει σιγά σιγα να κυκλοφορεί ΞΑΝΑ το αιμα στο στόμα.


Λίγο κουχ κουχ,λίγο ενοχλήσεις κλπ ειναι εμπάς περιπτώσει ,μερικά απο τα Soft και αναμενόμενα τον πρώτο καιρό , όπως προανέφερε ο φίλτατος Nemesis.

Me 3 πακέτα την ημέρα 35 χρόνια ,και το τελείωσα το ρημάδι σε μια μερα ,και με εξοπλισμό και υγρά  για γέλια ,και πάνω στα βουνά .

Τελείωσε το το ακατονόμαστο ,στείλε το στο διάτανο μια για πάντα ,και ειναι ποιό σίγουρο και απο τον θάνατο ,οτι θα αλλάξει η ζωή σου φίλε.

Γιά ολα τα αλλα εχεις το φόρουμ να ρωτάς Οτι θέλεις ,και οτι απορίες εχεις .

Θα χαρούμε να απαντάμε ( ολο και κάποιος φίλος θα βρεθεί ) :)

Και  πάλι καλώς μας ήρθες.
Καλό βράδυ σε ολους .

Υ.γ Διάβασε ,διάβασε ,διάβασε..Σε νήματα υγείας ,κλπ θα βρείς απαντήσεις σχεδόν στα ποιο πολλά σου ερωτήματα..Αν οχι ...:)
Edit : και προσυπογράφω και το τελευταίο ποστ του Nemesis......Αυτααα..












Αποσυνδεδεμένος nikolas36

  • *
  • 39
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8901 στις: Ιανουαρίου 26, 2017, 19:59 »
ευχαριστω παιδια! θα περασω απο το καταστημα να δοκιμασω κ αλλα υγρα κ πιστευω θα καταληξω καπου.παντως μολις βρω κατι στα μετρα μου, κ φυγει κ αυτη η ενοχληση,ειναι σιγουρο πως δεν προκειται να ξανακαπνισω ηδη μετραω 3 μερες χωρις τσιγαρο :respect:

Αποσυνδεδεμένος asdgeorge7

  • **
  • 343
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8902 στις: Ιανουαρίου 26, 2017, 20:53 »
δεν ξερω που δοκιμαζεις κ με τι αλλα συνηθως ο μελο χτυπα παραπανω απο αυτους που εχουν τα 9 στα 10 δοκιμαστηρια.εγω δοκιμαζα 12mg κ με εγδερνε η 9αρα στο μελο με τις 1,8.
μετα συνηθησα κ πλεον συνεχιζω 9αρα κ σε ατμοποιητες με χτυπημα καλο.
κανε υπομονη παρε μια γευση που να σου αρεσει πραγματικα κ για 10μλ πεσε νικοτινη να ερθει να γινει η μεταβαση με ηρεμια.σε λιγο καιρο κ επηδη εισαι εδω μεσα θα εισαι αρχοντας κ φυσικα επηδη ξαναλεω εισαι εδω τωρα στο τσιγαρο δε θα ξαναγυρισεις,αν δεν ησουν εδω κ πηγαινες με βαση τα μαγαζια παιζει κ να γυρναγες με μανια στο τσιγαρο.
κ φυσικα γνωμη μου ταμαμ για αρχαριο ειναι ο ναυτιλος κ οχι ο μελο3μινι ακομα κ με τις 1,8.
ετσι την πατησα κ εγω με το starterkit αλλα εκανα υπομονη διαβασα κ τωρα τον τρωει το συρταρι κ παιζω με αλλους.

Αποσυνδεδεμένος Jokeraki

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8903 στις: Ιανουαρίου 26, 2017, 23:14 »
Λοιπον μου εχουν δημιουργηθει 2 αποριες σε σχεση με την μπαταρια που αγορασα και μου την εστειλαν πριν 3 μερες, η μπαταρια ειναι η Sony VTC6 3000mah 20A.Λοιπον το πρωτο που θελω να ρωτησω ειναι το αν ειναι φυσιολογικο να μου στελνουν την μπαταρια μεσα σε ενα πλαστικο σακουλακι (αεροστεγως κλεισμενο) και οχι σε κουτακι της Sony μιας και ειναι η πρωτη μπαταρια που αγοραζω.Και το δευτερο εχει να κανει με την διαρκεια της μπαταριας, λοιπον την φορτιζω μεσω  usb απο το λαπτοπ και αν για παραδειγμα ειναι στο 70% οταν σταματαω να την φορτιζω χρειαζονται μολις 150-200 τζουρες για να παω στο 20%-25%, ειναι λογικο για μια μπαταρια των 3000mah ή φταιει η φορτιση μεσω λαπτοπ?Τελος το μοντακι που χρησιμοποιω ειναι το Smok koopor knight mini2 80w και συνηθως ατμιζω γυρω στα 40w.

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8904 στις: Ιανουαρίου 27, 2017, 07:34 »
θα κοιταξω να αγορασω κ καινουργιο υγρο ... ευχαριστω για τις απαντησεις!υπαρχει καποια προταση για καποιο αξιολογο υγρο?
Νικο καλημερα εγω ειμαι στις 10 μερες κοντα περιπου. Εκανα holborn λευκο με φιλτρο suan κ drum μπλε. Παίρνω προς το παρον μονο καπνικα υγρα της pulp νομιζβ πως ειναι 70/30 αλλα δεν ειμαι κ σιγουρος. Δεν κανω πνευμομικες εισπνοες αλλα τσιγαρισιες με cubis pro κ νικοτίνη 6. Νιωθω λιγο στεγνο το στομα μου μονο οποτε θα ψαχτω αργοτερα. Κατεβασε λιγο νικοτινη δεν χρειάζεσαι την 9 γνωμη μου.

😄😄


Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8905 στις: Ιανουαρίου 27, 2017, 09:08 »
Jokeraki αν οι τζουρες σου είναι 3 δευτερόλεπτα νομίζω είναι οκ.
Το σωστό είναι να υπολογίζεις με βάση τον χρόνο και όχι τις τζουρες.
Επίσης καλύτερα να φορτιζεις με εξωτερικό φορτιστή για να μην καταπονεις την πλακέτα και την μπαταρία σου.
Στα 40βατ που ατμιζεις μην περιμένεις να σε βγάλει την μέρα,  αναλόγως βέβαια και πόσα μλ κάνεις.
Τέλος τα κουτάκια, τα προσπέκτους, τις κορδέλες κτλ. Θα τα βρεις σε άλλες μπαταρίες και όχι σε αυτές. Όλες έτσι έρχονται 

Αποσυνδεδεμένος kaisharga

  • *
  • 35
  • Φύλο: Άντρας
  • I read, therefore I am mad
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8906 στις: Ιανουαρίου 27, 2017, 10:42 »
Γενικά όσο περισσότερο καιρό ατμίζεις τόσο θα ανακαλύπτεις καινούργια πράματα (δυστυχώς ή ευτυχώς). 

Επίσης αν νιώθεις ξερό το λαιμό, ιδίως το πρωί, πρέπει να πίνεις περισσότερο νερό. Η προπυλενογλυκόλη/γλυκερίνη έχει την τάση να αφυδατώνει.

Αποσυνδεδεμένος nikolas36

  • *
  • 39
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8907 στις: Ιανουαρίου 27, 2017, 11:29 »
τελικα ισως ειναι κ απο την αλαγη σημερα ηδη η ενοχληση ειναι πολυ πιο λιγο στο λαιμο ακομα κ στις πρωτες τζουρες..βεβαια θα αγορασω κ ενα πιο light υγρο για να εχω και μια πιο ολοκληρωμενη αποψη...!επισης υπαρχουν κ διαφορετικες ποιοτητες αντιστασης στα 1.8 ohm για το ατμοποιητη που εχω (melo 3 mini) η ειναι σχεδον ολες ιδιες πανω κατω? ? ? ευχαριστω και παλι!

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8908 στις: Ιανουαρίου 27, 2017, 11:35 »
Έχει διαφορετικής ωμικής αντίστασης 0,3 - 0, 5 - 0,75 κλπ, που όσο πιο χαμηλή η τιμή, τόσο περισσότερη ενέργεια watt  χρειάζονται για να δουλεψουν σωστά άρα και πιο έντονο ατμιστικό αποτέλεσμα.

Αποσυνδεδεμένος sertikos

  • **
  • 106
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8909 στις: Ιανουαρίου 27, 2017, 11:43 »
nikolas36 , στον μέλο 3 μινι παίζουν οι κεραμικές κεφαλές Vaporesso, οι cCell. Οι κλασσικές μεγάλες σε 

Νι200 0,2 Προσοχή Χρήση Μονο σε TC έλεγχο θερμοκρασίας
Kanthal δεν θυμάμαι ohm
SS 0,6 power kai TC έλεγχο θερμοκρασίας

Γενικά εμένα μου αρέσουν που είμαι της τσιγαρίσιας, αν και θεωρητικά είναι πιο αερατες-πνευμονικές.

Ακόμα πρέπει να ταιρίαζουν και οι eco Vaporesso με το θηκακί-ανταπτοράκι τους πιο οικονομικές αλλα δεν τις έχω δοκιμάσει.

Θα σου έλεγα να ψαχτείς και μετά απο έρευνα να δοκιμάσεις και τον έλεγχο θερμοκρασίας. Ίσως βοηθήσει ο κόφτης της θερμοκρασίας σε πιο ήπιο ατμισμα και λιγότερους ερεθισμούς.

Δίαβασε εδώ, και πήγαινε και σε κάποιο καλό και υπεύθυνο κατάστημα με όρεξη να βοηθήσει.   :yes:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 27, 2017, 11:59 από sertikos »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 263 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 211 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21230 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282232 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208092 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66696 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175068 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313366 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14756 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125139 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93808 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4390 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix