vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

D.I.Y. Καπνικών γεύσεων Κατάθεση απόψεων Ηοw to:

Αποσυνδεδεμένος Αsimos

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: D.I.Y. Καπνικών γεύσεων Κατάθεση απόψεων Ηοw to:
« Απάντηση #75 στις: Μαρτίου 06, 2016, 00:05 »
μια πολυ απλη συνταγη για τους τεμπελιδες (οπως εμενα)
ακρος καπνικο με μια επιγευση μηλου και ενα μουδιασμα απο την σοκολατα.
αρωματα,βαση ολα atmos lab
10σταγωνες Barbara  σε 10 ml βαση
12 σταγωνες havana σε 10 ml βαση
ξεχωριστα και οριμανση για 4 μερες σε σκωτηνο σημειο
σε ενα 20ml μουκαλι βαζουμε 2 σταγωνες black chocolate και αδειαζουμε τα προηγουμενα μπουκαλακια
οριμανση 2 μερες
ανεκατευουμε οποτε θυμηθουμε :yes: :yes:
εγω εχω και ενα αρωμα κοκκινου μηλου απο την εποχη του νωε.(δεν ξερω ποτε το εφτιαξα εχει πολυ καιρο)
εσεις φτιατξε 1ml κοκκινο μαζι με τα προηγουμενα 2 σταγωνες αρωμα 1ml βαση
πριν ξεκινισω να ατμιζω βαζω οσο ακομα χωραει το 20ml μπουκαλι λιγο απο το μηλο ανεκατεμα,2ωρες τουλαχιστον ανοιχτο μπουκαλι και σε φωτεινο σημειο και ατμισμα....προσωπικα οτι καλυτερο εχω φτιαξει.....αυτο και η ομελετα με πατατες...... :laugh1: :laugh1: :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος anniv

  • *
  • 12
  • Φύλο: Άντρας
Απ: D.I.Y. Καπνικών γεύσεων Κατάθεση απόψεων Ηοw to:
« Απάντηση #76 στις: Μαρτίου 12, 2016, 21:46 »
γεια σας κι απο μένα ... εχω μάλλον καταλήξει στα Καπνικα κι εχω αρώματα ry4 και soho απο FA και ry4 Asian απο TPA.. βάση χρησιμοποιώ σκέτη VG ... εχω κάνει κάτι δοκιμές με μοιρασμένα αποτελέσματα... υπάρχουν δοκιμασμένες συνταγές με συνδυασμο των ανωτερω??

Αποσυνδεδεμένος SNOWOLF

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
Απ: D.I.Y. Καπνικών γεύσεων Κατάθεση απόψεων Ηοw to:
« Απάντηση #77 στις: Απριλίου 10, 2016, 20:38 »
Καλησπέρα. Είμαι καινούριος ατμιστής εδώ και δύο μήνες περίπου.Πήρα το desert ship & 7 leaves της FA για DIY αλλά μετά από ΄τεσσερις μέρες ωρίμανση μου αφήνουν γεύση μεταξύ σιροπιού και ξινίλας. Μήπως κάποιος έχει παρατηρήσει κάτι παρόμοιο ή είανι ιδέα μου;

Απ: D.I.Y. Καπνικών γεύσεων Κατάθεση απόψεων Ηοw to:
« Απάντηση #78 στις: Απριλίου 10, 2016, 20:57 »
desert ship & 7 leaves της FA  max  1.5%     υπεροχο  /// μετα  δεν  παιρνεις   αρωμα  ειναι  νεροχυτης 
ειδικα  το  desert ship με  1%  ειναι   θεικο 


Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: D.I.Y. Καπνικών γεύσεων Κατάθεση απόψεων Ηοw to:
« Απάντηση #79 στις: Απριλίου 11, 2016, 20:06 »
@xalkidapro 

+1000 (οχι μονο για 7 leaves αλλα για την πλειοψηφια των καπνικων αρωματων της FA με καποιες ελαχιστες εξαιρεσεις) αφου διαβαζω ενα σωρω συνταγες με πανω απο 4-5% κι ελεγα πως ειμαι εγω ο δυστροπος (βασικα το μονο που χρησιμοποιω σε υψηλη περιεκτικοτητα σε συνταγες  ειναι το storm, τα υπολοιπα θελουν πολυ χαμηλοτερα ποσοστα απ τα προτεινομενα ) ...αποψη μου παντα συμφωνα με τη δικη μου γευση

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: D.I.Y. Καπνικών γεύσεων Κατάθεση απόψεων Ηοw to:
« Απάντηση #80 στις: Απριλίου 13, 2016, 00:53 »
Σαρακοστή...
Δεν ξέρω αν
αλλάζουν οι ορμόνες (όσες έχουν απομείνει στον με τα δύο πόδια τα  -ήντα  πατήσαντα),
φταίει η Άνοιξη (χελιδόνι δεν έχω συναντήσει ακόμα ο είλωτας, ήρθαν;)
η τρίχρονη αποχή από καπνικά,
η αλλαγή της αίσθησης της γεύσης και της μυρωδιάς λόγω του από πάνω λόγου...
πάντως...

σήμερα είπα να κάνω ένα καπνικό, έτσι...
όπλα:
η αίσθηση της μύτης και η πείρα που απέκτησε να φαντάζεται συνδυασμούς 
εφόδια του 2012.

βάση της επιλογής μας
KAI...
nutacco (atmos) 3%
honeymoon (atmos) 3%
oryental 4 flavor (FA) (1,5%) (υπάρχει ακόμα;)
RY69 (atmos) 1,5%

Το αποτέλεσμα μου άρεσε... πολύ.
Το καταθέτω διότι ήταν το πρώτο πετυχημένο μου καπνικό.
Ίσως το μέλι δίνει μια άλλη αίσθηση, ΧΩΡΙΣ όμως να εξουδετερώνει εντελώς την ξηρότητα του nutacco,
ίσως γιατί αποζητούσα μια αλλαγή προσωπικά.

Πάντως, το 10 μελο εξαντλήθηκε και μάλλον θα το επαναλάβω.


Αποσυνδεδεμένος Foyle

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
Απ: D.I.Y. Καπνικών γεύσεων Κατάθεση απόψεων Ηοw to:
« Απάντηση #81 στις: Μαΐου 06, 2016, 20:02 »
2 μήνες ατμιστής και λέω να φτιάξω το πρώτο μου DIY. Θα ήθελα κάτι καπνικό για καφέ/μπύρα/ποτό. Υποθέτω πως κάποιος συνδυασμός των παρακάτω θα είναι οκ:

Ξηροί καρποί
Aλκοόλ
Ίσως και Κακάο/Βανίλια

Σε 50/50 με 12 ή 18 νικοτίνη.

Μπορείτε να προτείνετε κάποια σχετική συνταγή με αρώματα, κατά προτίμηση από την ίδια εταιρία για να τα πάρω πακέτο;

Απ: D.I.Y. Καπνικών γεύσεων Κατάθεση απόψεων Ηοw to:
« Απάντηση #82 στις: Μαΐου 06, 2016, 20:31 »
555 State express - holyjuise  6%

A/P        2DROPS

ethyl maltol-  3DROPS

STEEP 7DAYS :thumpup:


Γλυκα  χαρμανια καπνου  [Ardath Tobacco''Virginia]  βουτηγμενα  σε  μειγμα καραμελας &  βανιλιας με  νοτες ξηρων  καρπων  

Αποσυνδεδεμένος otakis

  • **
  • 424
Απ: D.I.Y. Καπνικών γεύσεων Κατάθεση απόψεων Ηοw to:
« Απάντηση #83 στις: Φεβρουαρίου 28, 2018, 00:44 »

Παράδειγμα συνταγής Turkish Tobacco delight:
FA Desert Ship 3%
FW Virginia Fire Cured 1.5%
PA DK Tobacco 1.5%
A Classic Vanilla/PA Caramel 50/50 7.5%
PA Hazelnut/PA Sweetener 50/50 5.5%

  
 
πάρα πολύυυυ παλιόοοο το post της αναφοράς, αλλά μπορεί κάποιος περισσότερο ειδήμων, να ερμηνεύσει τις τελευταίες δύο γραμμές?

στην πρώτη 7.5% κ στην δεύτερη 5.5% είναι, άραγε, το ποσοστιαίο άθροισμα υλικών ή βάζουμε το αντίστοιχο ποσοστό για το καθένα από τα δύο?

επίσης τί είναι το sweetener? αντικαθιστά αρώματα ζάχαρης ή μελιού λ.χ.?

 
EDIT:
τώρα πρόσεξα το 50/50
αρχικά το θεώρησα βάση
αυτό μάλλον σημαίνει ίσες ποσότητες - από 3.75% στην προτελευταία γραμμή κ από 2.75% στην τελευταία, για κάθε ένα από τα δύο υλικά
δεν είναι πάρα πολύ?
 
 
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 28, 2018, 00:54 από otakis »

Αποσυνδεδεμένος kkoumas

  • ***
  • 756
  • Φύλο: Άντρας
  • DON'T PANIC
Απ: D.I.Y. Καπνικών γεύσεων Κατάθεση απόψεων Ηοw to:
« Απάντηση #84 στις: Απριλίου 26, 2018, 00:18 »
Παιδια θελω να κανω μερικες δοκιμες σε καπνικα αρωματα, (κυριως TPA & FA) μονα τους αλλα και σε συνδιασμους. Αν κανω μονο 5μελα ή 10μελα, θα θελουν παλι το 20ημερο τους για να στρωσουν, ή λογω μικρης ποσοτητας θα μειωθει ο χρονος ωριμανσης; Τις εμπειριες σας παρακαλω

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: D.I.Y. Καπνικών γεύσεων Κατάθεση απόψεων Ηοw to:
« Απάντηση #85 στις: Απριλίου 26, 2018, 01:09 »
Την χημικίλα σε κάποια και την απροσδιόριστη γεύση σε άλλα δεν θα την γλυτώσεις, τουλάχιστον πριν το 15ήμερο, αλλά ούτε και το μάξιμουμ του προφίλ τους θα πάρεις. Σε single flavor μίξεις τα πράγματα γίνονται λίγο καλύτερα, αλλά, προσωπική γνώμη μου και εμπειρία, μόνο αν έχεις ξεμείνει και χρειάζεσαι κάτι να ατμίσεις. 
Φυσικά, αυτός είναι ένας τομέας που άνετα μπορείς να δοκιμάσεις και να διαφωνήσεις μαζί μου. :)

Αποσυνδεδεμένος ThioVag

  • ***
  • 602
  • Φύλο: Άντρας
Απ: D.I.Y. Καπνικών γεύσεων Κατάθεση απόψεων Ηοw to:
« Απάντηση #86 στις: Απριλίου 26, 2018, 08:04 »
Συμφωνω με τον απο πανω συνατμιστη. Το 15ημερο δεν θα το γλυτωσεις. Οταν βρεις το καπνικο που σου ταιριαζει, μπορεις να το συνδιασεις και με αλλα υγρα. Δεν θα παει χαμενο. Το εχω κανει πολλες φορες που ειχα υγρα αδυναμα σε γευση. Αυτα. ;)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180443 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8288 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33910 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 535582 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59730 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237274 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 565 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15055 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136093 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085235 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35345 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10175 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12