vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

277 επισκέπτες, 5 χρήστες
Tem, John5gt, I.P, manoslykos, tibolaso

Twitter

Ultrasonic Cleaners - Αξεσουαρ καθαρισμου μηχανικων "mods"

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Ultrasonic Cleaners - Αξεσουαρ καθαρισμου μηχανικων "mods"
« Απάντηση #225 στις: Μαΐου 05, 2015, 10:01 »
Διαβασε εδω εχει διαφορα για Ultrasonic steeping

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Ultrasonic Cleaners - Αξεσουαρ καθαρισμου μηχανικων \"mods\"
« Απάντηση #226 στις: Μαΐου 05, 2015, 10:01 »
Στό πιρούνι δεν ειδα διαφορά.. Του έβαλα τωρα ένα ανοιχτήρι με 400 gr τετανο επάνω και του εδωσα φουλ γκαζια για 20 λεπτα. Θα δουμε..

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Μάλλον πρέπει να το ανοίξω και να δω τι εχει κρυμμένο στα σωθικά του, και πως μπορουμε να το αναβαθμίσουμε αν χρειαστεί. Μετα όμως, γιατι έχω κατι αντρικες δουλειές τωρα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 05, 2015, 10:17 από mimis »

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Ultrasonic Cleaners - Αξεσουαρ καθαρισμου μηχανικων "mods"
« Απάντηση #227 στις: Μαΐου 05, 2015, 10:39 »
Για 15 λεπτα που το δοκίμασα δεν ζεστάθηκε το νερό.

Eγώ στο δικό μου που είχα βάλει δύο 10λεπτα το νερό ζεματίστηκε , με δυσκολία έβαλα τα δάχτυλά μου μέσα...

Και έτσι πρέπει να συμβαίνει απ' ότι ξέρω..

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Ultrasonic Cleaners - Αξεσουαρ καθαρισμου μηχανικων "mods"
« Απάντηση #228 στις: Μαΐου 05, 2015, 10:46 »
Ανανέωση: Το νερό ζεσταίνει στο 20άλεπτο. Πόσο δεν ξερω θα το μετρήσω βέβαια, η κατασκευη ειναι σχετικα απλή και σίγουρα μπορεί να βελτιωθεί τουλάχιστον όσο αφορά το ζεσταμα του νερού, αν ειναι αρκετό μπορει να μπει μια υποτυπώδης μόνωση στη λεκάνη του νερού, η και να αναβαθμιστεί στο κομμάτι του θερμοστοιχείου..
Μπορει να χωρέσει οριακά φιάλη 100ml. 

Αποσυνδεδεμένος Perikles

  • **
  • 174
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ultrasonic Cleaners - Αξεσουαρ καθαρισμου μηχανικων "mods"
« Απάντηση #229 στις: Μαΐου 05, 2015, 10:50 »
Περικλη ποτε θα σου ερθει ?  ενδιαφερομαι για το συγκεκριμενο και ελπιζω να ειναι καλο

Τεταρτη πέμπτη μου είπαν ότι θα το έχουν.
Και εγώ ελπίζω να κάνει τη δουλίτσα του.
Θεωρητικά για να ανεβαίνει μέχρι τα 60 λεπτά πρόγραμμα, θα πρέπει να είναι και κατάλληλα σχεδιασμένο ώστε να αντέχει..
Θα δούμε..

Αποσυνδεδεμένος Perikles

  • **
  • 174
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ultrasonic Cleaners - Αξεσουαρ καθαρισμου μηχανικων "mods"
« Απάντηση #230 στις: Μαΐου 13, 2015, 12:46 »
Ήρθε και για την ώρα πετάει.
Τον βρομιάρη k4 316 ivogo με 10 λεπτά με υγρό για τα πιάτα και αλλα 15 λεπτά σκέτο νερό τον καθάρισε τέλεια.
Θα βάλω κάτι πραγματικά βρώμικο σύντομα να δω τι θα καταφέρει..


Είναι μικρός ο χώρος πάντως. Ένας Kayfun v4 τελείως λιμένος χωράει ισα ισα μέσα χωρίς να είναι το ένα κομμάτι πάνω στο άλλο.

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Ultrasonic Cleaners - Αξεσουαρ καθαρισμου μηχανικων "mods"
« Απάντηση #231 στις: Μαΐου 13, 2015, 13:26 »
Το νερό ζεσταίνεται μεχρι 50 βαθμούς στην καλύτερη περίπτωση, κλεισμένο με το καπάκι του και μονωμένο.
Κυματάκια στην επιφάνεια δεν κάνει όσο περίμενα, ειναι ανεπαίσθητα.
Ο χώρος μπορει να χωρέσει ενα μπουκάλι 50ml με κλειστό καπάκι και καλυμμένο με νερό, αλλά το υγρό νομίζω ότι θα πρέπει να ειναι το πολύ λίγο πάνω  μέση του μπουκαλιού για να υπάρχει δραστηριότητα και από τους υπερήχους. Με 100ml μπουκάλι δεν κλείνει το καπάκι και δεν το σκεπάζει το νερό του εργαλείου. Φτάνει μέχρι το 70% με το μπουκάλι ξαπλωμένο.
Από τις δοκιμές που του έκανα, για να πέσει η θερμοκρασία στα επίπεδα του δωματίου ωστε να λειτουργήσει και πάλι, χρειάζεται 20-30 λεπτά αν αλλαχθεί η αφαιρεθεί το ζεστό νερό της δεξαμενής η, 60 -90 λεπτα αν παραμείνει.
Αν λειτουργεί ως ωριμαντήρας πιστεύω ότι θα πρέπει να αφήσουμε το μπουκάλι μεσα ώστε να πέσει σε θερμοκρασία δωματίου ομαλά.
Συμπερασματικά, αν θέλει κάποιος να κάνει τη δουλειά του όσο μπορεί πιο οικονομικά, με ξεκάθαρα βασικού επιπέδου ερασιτεχνική απόδοση, το Bakur αξίζει αυτά τα 25-30 ευρώ. Αν ειχε 50 με τίποτα, όταν με 100 ευρώ υπάρχουν μηχανάκια με 3 λίτρα, ελεγχόμενης θερμοκρασίας θερμαντικό στα 60-70 watt, και μετατροπείς υπερήχων 120 watt η ακόμα, με 2 λίτρα λίγο χαμηλότερη τιμή και χαρακτηριστικά.
Αν κάποιος ασχολείται σταθερά και σχετικά σοβαρά για δική του χρήση υποστηρίζω ότι πρέπει να έχει ενα πραγματικό τέτοιο εργαλείο, τοσο για την ωρίμανση, αλλά περισσότερο για υγιεινά σωστό καθαρισμό.
Ενδεχομένως να ειναι πιο σοφή αγορά από την απόκτηση πλεονασματικού mod.

Αποσυνδεδεμένος Harris

  • ***
  • 682
  • Φύλο: Άντρας
  • Chef of e-Liquids.
    • Vape Greece

Αποσυνδεδεμένος Theo164

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ultrasonic Cleaners - Αξεσουαρ καθαρισμου μηχανικων "mods"
« Απάντηση #233 στις: Νοεμβρίου 24, 2015, 02:35 »
έφτασε σήμερα στα χερια μου o YX2050A http://yaxuntools.com/caseinfo_en.aspx?id=1121&o=6

Φαίνεται να είναι αρκετά καλός και δυνατός. πρώτη φορα ακούω το όνομα απo αυτόν τον κατασκευαστή αλλα από ότι είδα στο site έχει μεγάλη γκάμα κατασκευάζουν από απλά κατσαβίδια κατσαβίδια μέχρι TIG, μικροσκόπια και αλλα εξειδικευμένα μηχανήματα

τα χαρακτηριστικά άπο το manual

Stanless steel ultrasonic cleaner ΥaΧun 2050A
Certification: CE
220V-50/60 HZ
Power: 50W
Frequency: 62KHz (Στο internet το γραφουν 40KHz δεν ξέρω τι από τα 2 ισχύει)
 Water Shortage Alarm
 Tank volume: 150mm χ 140mm χ 65 mm 1.3L ( To μέτρησα 130mm x140mm x 92mm που αντιστοιχεί σε 1.7L+ γεμάτο μέχρι τέρμα επάνω)
 Working time: 1 εως 600 sec, Οταν ρθμιστει ο χρονος μετα απο 6 δευτερολεππτα ξεκιναει αυτοματα
Continuous working time: more than 12 hours
Minimum 500ml υγρό στο tank κατά την χρήση (εδω τονίζει οτι απαγορεύται χρήση με λιγότερα απο 500ml υγρό)



Καθάρισα κάποια κοσμήματα μπιζού μαυρισμένα και εμφανιστικε το μέταλλο μαζί έριξα κάμποσα drip tip μεταλλικά teflon και πλαστικα που ήταν ήδη καθαρά αλλα παρόλα αυτά τα ss νομίζω ότι  ξεθαμπωσαν λίγο
Το επομενο που δοκίμασα ήταν steeping σε DIY υγρό RY4 & hazelnut που έφτιαξα χθες και το SOHO που έφτιαξα πριν 4 μέρες

το SOHO θα το αφήσω ακόμα για ταρακούνημα 1-2 μέρες ακόμα από ότι έχω διαβάσει χρειάζεται μηνα κανονικής ωρίμανσης για να στρώσει οποτε θα το πάω συνολικά 6-8 ώρες και θα δείξει...
Έριξα μέσα και το MilfsMilk για καμια ώρα και νομίζω ότι δυνάμωσε λίγο η γεύση του μπισκότου

Τις λίγες ώρες που έχω χρησιμοποιήσει τον καθαριστή αλλα και χωρίς να έχω μετρο σύγκρισης έμεινα εντυπωσιασμένος από το καθάρισμα που κάνει και από το steeping στα υγρά!

Παρόλο που δεν αναφέρει κάπου να είναι θερμαινόμενο το νερό ζεσταίνεται αρκετά μετά από 1 ώρα το μέτρησα στους 45c και μένει εκεί σταθερά ακόμα και όταν φτάσει 3 ώρες,
Δεν δοκίμασα να αφήσω πολλές ώρες το power της συσεκευης on χωρίς χωρίς να δουλεύει για να δω αν το κρατάει ζεστό η αν ζεστάθηκε από τα khz πάντως εξωτερικά η συσκευή δεν  ζεστάθηκε με 3 ώρες χρήσης παρόλο που το νερό είναι ζεστό





Το soho 250ml μπουκάλι με 200 ml υγρό φαίνεται να το ταρακουνάει καλά, όρθια χωράει άνετα 4 x 250ml ίσως και 2x100ml μαζί


 
Το RY4-HAZ μετά από 3 ώρες σκούρυνε αρκετά φαίνεται σαν να είναι αρκετών ημερών ακόμα δεν το δοκίμασα να έχω εντυπώσεις μάλλον αύριο αλλα από το χρώμα και μονο χόρτασα αρκετά!
Eίναι ποιο σκουρόχρωμο από ότι φαίνεται, το φραπεδιασα πριν το ρίξω στον αναδευτήρα και το led του κινητού το ασπρίζει

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ultrasonic Cleaners - Αξεσουαρ καθαρισμου μηχανικων "mods"
« Απάντηση #234 στις: Νοεμβρίου 24, 2015, 15:40 »
Επειδη εχω παρομοια συσκευη "επαγγελματικη" βεβαια, μια και τη χρησιμοποιω στη δουλεια μου, θα ελεγα πως το μηχανημα που πηρες φαινεται αρκετα στιβαρο και αξιοπιστο.
 Θα προτεινα παντως να το ψαξεις λιγο (οπως και ολοι που χρησιμοποιουν τετοιου ειδους συσκευες) για το ποσο μπορει να δουλευει για ωρες μια τετοια συσκευη. Μπορει να μην χαλαει εντελως αλλα να αλλαζουν τα χαρακτηριστικα λειτουργιας της προς το χειροτερο με το καιρο.
Τη "Hard duty" παντως συσκευη μου εγω δεν τολμω να τη δουλευω πανω απο μια ωρα συνεχομενα (4 φορες την εβδομαδα).

Σ.Σ. το  νερο θερμαινεται λογω της λειτουργιας , και οχι λογω των αντιστασεων/θερμοστατη/θερμομετρου, που περιλαμβανουν οι συκευες που το αναφερουν και ειναι της " πιο πανω κατηγοριας"
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 24, 2015, 15:53 από DIMTH »

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2380
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ultrasonic Cleaners - Αξεσουαρ καθαρισμου μηχανικων "mods"
« Απάντηση #235 στις: Νοεμβρίου 24, 2015, 16:15 »
Από που έγινε η αγορά???

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Ultrasonic Cleaners - Αξεσουαρ καθαρισμου μηχανικων "mods"
« Απάντηση #236 στις: Νοεμβρίου 24, 2015, 17:49 »
Ισως για τη δική μας δουλειά να μην χρειάζονται αυτα που διαθέτουν επιπλέον θέρμανση.
 Αυτο που χρησιμοποιώ με τη θέρμανση κλειστή ανεβάζει 50 βαθμους μετα από μια ώρα λειτουργίας. Χωρίς καπάκι.
Του έχω φτιάξει μια απλή μόνωση σαν καπέλο και η θερμοκρασία από 48-50 βαθμούς πέφτει μετα από 24 ωρες λίγο πάνω από 40 (42-43).
Το δουλευω 4 ωρες σε κάθε υγρό, μια ωρα κάθε μερα, και μετα κλείσιμο στο ντουλάπι για τρία 24ωρα τουλάχιστον. ( το υγρό, όχι τη συσκευη)
Πλέον βέβαια από τις 5-6 βασικές συνταγές έχω απόθεμα για να μεινουν αρκετές εβδομάδες ανεπαφα αυτα που ειναι φρεσκα.
Ειναι πολύ καλό το μηχανημα και κάποιος που έχει βασικα υγρα συνταγες που φτιάχνει ό ίδιος, αξίζει να έχει ενα καλούτσικο ultrasonic, όχι τίποτα τερατώδες, το πολύ μεχρι 3 λίτρα.
Κάνουν τέλειο καθαρισμό στους ατμο, τα drip tip, στα μπουκαλάκια, πλενουν μασέλες (για τα γεράματα μας), ξυραφάκια, κάνουν μαρμελάδα, καίνε το λίπος, καθαρίζουν τα νεφρά...

Αποσυνδεδεμένος Theo164

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ultrasonic Cleaners - Αξεσουαρ καθαρισμου μηχανικων "mods"
« Απάντηση #237 στις: Νοεμβρίου 25, 2015, 09:19 »
Από ότι φαίνεται έχει καλή απόδοση όταν φραπεδιαζω το μπουκάλι με το υγρό και δημιουργούνται φυσαλίδες μόλις το βάλω στον cleaner μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα εξαφανίζονται και το υγρό καθαρίζει, με αφορμή αυτό μπήκα στον πειρασμό να δοκιμάσω το foil test που είδα στο yutube για 600 sec (10 λεπτά) το αλουμινόχαρτο το πετσόκοψε , από το πρώτο λεπτό άρχισε να τρυπάει

[youtube]Fhn4g3EoHI8[/youtube]

Στο τέλος έγινε έτσι



Στο manual γραφει και το παρακάτω

« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 25, 2015, 09:26 από Theo164 »

Αποσυνδεδεμένος Yannis2810

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
  • Μόνο άτμισμα από 1 Απριλίου 2015...
Απ: Ultrasonic Cleaners - Αξεσουαρ καθαρισμου μηχανικων "mods"
« Απάντηση #238 στις: Νοεμβρίου 25, 2015, 09:35 »
Επειδη εχω παρομοια συσκευη "επαγγελματικη" βεβαια, μια και τη χρησιμοποιω στη δουλεια μου, θα ελεγα πως το μηχανημα που πηρες φαινεται αρκετα στιβαρο και αξιοπιστο.
 Θα προτεινα παντως να το ψαξεις λιγο (οπως και ολοι που χρησιμοποιουν τετοιου ειδους συσκευες) για το ποσο μπορει να δουλευει για ωρες μια τετοια συσκευη. Μπορει να μην χαλαει εντελως αλλα να αλλαζουν τα χαρακτηριστικα λειτουργιας της προς το χειροτερο με το καιρο.
Τη "Hard duty" παντως συσκευη μου εγω δεν τολμω να τη δουλευω πανω απο μια ωρα συνεχομενα (4 φορες την εβδομαδα).

Επειδή πρόσφατα πήρα κι εγώ ultrasonic cleaner, είμαι σίγουρος ότι σε οδηγίες κατασκευαστών διάβασα ότι δεν συνίσταται συνεχόμενη λειτουργία για περισσότερο από 10 λεπτά χωρίς ενδιάμεσο διάλειμμα για να μην υπερθερμανθεί η συσκευή.

Προσωπικά, τη δουλεύω 8 λεπτά (480 δευτερολεπτα) και μετά περιμένω 4-5 λεπτά πριν τον επόμενο κύκλο λειτουργίας.

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Ultrasonic Cleaners - Αξεσουαρ καθαρισμου μηχανικων "mods"
« Απάντηση #239 στις: Νοεμβρίου 25, 2015, 09:58 »
Αν ισχύει αυτό Γιάννη, γιατί να έχουν χρονοδιακόπτη μεχρι και 60 λεπτά και θερμοστάτη μέχρι 80 βαθμους;
Ισως να έχει να κάνει και με την χωρητικότητα της δεξαμενής, άλλο να ειναι 1 λιτρο, άλλο τα 3, τα 6, ή τα 9.
Δεν ξέρω αν η καθημερινή χρήση για 2-3 ώρες το σμπαραλιάζει, αλλά αν δεν δουλεψει για μια συνεχόμενη ώρα την ημερα για 4-5 φορές την εβδομαδα η χρηστικότητα πάει μακρινό περίπατο.
Εγώ έχω ένα 3λιτρο και ειναι πολύ βολικό, αν και το θέλει να μου το πάρει ενας φίλος οδοντοτεχνίτης. Σκέφτομαι να του το δωσω και να πάρω ένα 6λιτρο.
Οπως και να έχει αν υπάρχει πρόβλημα για μια συνεχόμενη ωρα λειτουργίας καθε μερα, η για 4 ώρες μεσα στην ήμερα κάθε τόσο, θα το μάθω σύντομα..

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 5 189 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:12
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181416 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 62 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8794 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34377 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537963 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60356 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238575 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 741 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16636 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 138781 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085896 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63