vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

509 επισκέπτες, 8 χρήστες
Doubt, dkostas, ZoeM, camber, Tazz, manoslykos, Jorge, jim356

Twitter

Ακρίβεια στα DIY: Όγκος ή μάζα?

Αποσυνδεδεμένος SpirosK

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
    • Το famousvapors.gr είναι μια ιστοσελίδα για το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Παρουσιάσεις - Κριτικές και τις καλύτερες προσφορές στο εμπόριο για το ηλεκτρονικό τσιγάρο.
Απ: Ακρίβεια στα DIY: Όγκος ή μάζα?
« Απάντηση #90 στις: Απριλίου 26, 2017, 19:20 »
Θέλω να φτιάξω 50 μλ  πόσες σταγόνες να βάλω για το max blend σε 10 μλ έβαλα για δοκιμή 10 σταγόνες και το άφησα 3 μέρες καλό μου φάνηκε
Για το Maxx Blend η FA δίνει 1-2%. Τώρα στα 50ml που θέλεις να φτιάξεις, θα βάλεις 49ml (Βάση με ή χωρίς Νικοτίνη) και 1ml άρωμα.

Αποσυνδεδεμένος dimitris1167

  • **
  • 316
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ακρίβεια στα DIY: Όγκος ή μάζα?
« Απάντηση #91 στις: Απριλίου 26, 2017, 19:45 »
Το 1 μλ πόσες σταγόνες είναι στο περιπου

Αποσυνδεδεμένος Chronisb

  • *****
  • 1772
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ακρίβεια στα DIY: Όγκος ή μάζα?
« Απάντηση #92 στις: Απριλίου 26, 2017, 19:57 »
Κάποιος συνατμιστής έχει αναφέρει λίγο πίσω ότι με τα μπουκαλάκια της FA είναι ~70 σταγόνες ;)
Τώρα πρόσεξα ότι σε εσένα είχε απαντήσει :yes:

Αποσυνδεδεμένος SpirosK

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
    • Το famousvapors.gr είναι μια ιστοσελίδα για το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Παρουσιάσεις - Κριτικές και τις καλύτερες προσφορές στο εμπόριο για το ηλεκτρονικό τσιγάρο.
Απ: Ακρίβεια στα DIY: Όγκος ή μάζα?
« Απάντηση #93 στις: Απριλίου 26, 2017, 19:58 »
Το 1 μλ πόσες σταγόνες είναι στο περιπου
20 Σταγόνες είναι το 1ml

Ρίξε και ματιά εδώ: http://www.endmemo.com/sconvert/milliliterdrop.php

Αποσυνδεδεμένος bluegeorge

  • **
  • 214
  • Φύλο: Άντρας
  • There is no substitute for experience
Απ: Ακρίβεια στα DIY: Όγκος ή μάζα?
« Απάντηση #94 στις: Απριλίου 26, 2017, 21:06 »
Φίλε, οι σταγόνες δεν είναι μονάδα μέτρησης. Εγώ που κάνω μόνο flavour art, έχω μετρήσει από 50-60 σταγόνες ανά ml στα μπουκαλάκια. Εξαρτάται από το ιξώδες του υγρού και από τη διάμετρο της μύτης του μπουκαλιού. Άρα, αν θέλεις ακρίβεια, ΔΕΝ μετράς με σταγόνες. Εγώ χρησιμοποιώ ζυγαριά ακριβείας. Για μεγάλες ποσότητες τελικού υγρού και οι σύριγγες μετράνε καλά. Για μικρές ποσότητες σύριγγα ινσουλίνης.

Αποσυνδεδεμένος dimitris1167

  • **
  • 316
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ακρίβεια στα DIY: Όγκος ή μάζα?
« Απάντηση #95 στις: Απριλίου 26, 2017, 22:12 »
Συγγνώμη ρε παιδιά από τα λίγα που ξέρω τα μλ είναι μονάδα μέτρησης όγκου πως τα μετράει η ζυγαριά που μετράει βάρος τώρα μπορεί και να λέω μακακιες

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: Ακρίβεια στα DIY: Όγκος ή μάζα?
« Απάντηση #96 στις: Απριλίου 26, 2017, 22:15 »
ταχεις ψιλομπερδεψει λιγο..το νερο και το λαδι ας πουμε δεν εχουν το ιδιο βαρος(το λαδι ειναι πιο ελαφρυ)αλλα 100 μλ λαδι ειναι ιδιο με 100 μλ νερο.αρα αλλο ογκος αλλο βαρος

Απ: Ακρίβεια στα DIY: Όγκος ή μάζα?
« Απάντηση #97 στις: Απριλίου 26, 2017, 22:17 »
Να κάνω μια ερώτηση, εάν κάνει κάποιος DIY το Tuscan reserve τι ποσοστό % σας ικανοποιεί? η εταιρία λέει 2-3% εγώ το έχω φτιάξει και με 10% σε 60/40 βάση, πιο κάτω μου φαίνεται άγευστο.

Αποσυνδεδεμένος dimitris1167

  • **
  • 316
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ακρίβεια στα DIY: Όγκος ή μάζα?
« Απάντηση #98 στις: Απριλίου 26, 2017, 22:22 »
Το ίδιο λέμε η ζυγαριά δε καταλαβαίνω πως το μετράει σε μλ

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: Ακρίβεια στα DIY: Όγκος ή μάζα?
« Απάντηση #99 στις: Απριλίου 26, 2017, 22:26 »
τωρα δημητρη μπερδευτηκα καιγω.χααχαχαχα...αλλο παραδειγμα.γεμιζεις 1 μπαλονι με αερα.ο χωρος που καταλαμβανει ο αερας μεσα στο μπαλονι ειναι ο ογκος.αν τωρα γεμισεις 1 αλλο με νερο και το ιδιο μεγεθο δεν θαναι πιο βαρυ?αρα θα πιανουν τον ιδιο χωρο(μεγεθος-ογκος-ml)αλλα θαχουν αλλο βαρος(kg)

Αποσυνδεδεμένος gipsy

  • *****
  • 1261
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ακρίβεια στα DIY: Όγκος ή μάζα?
« Απάντηση #100 στις: Απριλίου 27, 2017, 08:25 »
Το ίδιο λέμε η ζυγαριά δε καταλαβαίνω πως το μετράει σε μλ

Δεν μετράει μλ η ζυγαριά. Βάρος μετράει (γραμμάρια) που είτε το βρίσκεις από κάποιο πρόγραμμα (πχ JuiceCalculator) ή βάζοντας να χρησιμοποιεί grams αντί για σταγόνες στο e-liquid-recipes.com 



Αποσυνδεδεμένος mpari

  • ***
  • 632
  • Φύλο: Άντρας
  • Δυο λαλούν και τρείς χορεύουν
Απ: Ακρίβεια στα DIY: Όγκος ή μάζα?
« Απάντηση #101 στις: Απριλίου 27, 2017, 08:34 »
Καλοί μου συνατμιστές συγνώμη αν σας λέω γνωστά πράγματα αλλά αισθάνομαι ότι θα βοηθήσω αν τα πώ. Αν όχι συγχωρνάτε με αν τρώω το χρόνο σας.

Λοιπόν η μάζα είναι η ποσότητα της ύλης ενός πράγματος και είναι ίδια παντού (είτε τον ισημερινό είτε στους πόλους είτε στη σελήνη. Το βάρος είναι κάτι άλλο (που να μη σας ζαλίσω εδώ) και δεν είναι το ίδιο στον οσημερινό, στους πόλους στη σελήνη.

Εμείς με τη ζυγαριά μετράμε μάζα και τα gr ή το kgr είναι μονάδα μάζας  ας χρησιμοποιείτε "λαικά" η λέξη βάρος.
Τα ml ή λίτρα ή m3 είναι μονάδες όγκου, και τα ρευστά (όπως τα υγρά και τα αέρια) καταλαμβάνουν τον όγκο του δοεχείου που τα εμπεριέχει.

Με το ίδιο δοχείο π.χ. ένα μπουκάλι αν τα γεμίσουμε με διαφορετικό υγρό και τα ζυγίσουμε (δηλαδή μετρήσουμε τη μάζα του) με λάδι ή με νερό το μπουκάλι με νερό θα είναι βαρύτερο (ουσιαστικά μεγαλύτερη μάζα) από το λάδι. Ο λόγος είναι επειδή το νερό έχει μεγαλύτερη πυκνότητα από το λάδι. Να θυμίσω ότι η πυκνότητα είναι ένα φυσικό μέγεθος που ορίζεται ως το πηλίκο της μάζας δια του όγκου (p=m/v) με μονάδες kg/m3 (ενίοτε gr/cm3), δηλαδή το νερό με πυκνότητα 1000 και το λάδι με 920 kgr/m3 σημαίνει ότι ενα m3 νερό ζυγίζει 1000 Κgr ενώ ένα m3 λάδι ζυγίζει 920 kgr.

Από τα παραπάνω καταλαβαίνει κανείς ότι αν θέλει να κάνει τις αναμίξεις του μετρώντας όγκο του φτάνει μια σύριγγα, ένας ογκομετρικός σωλήνας κ.λ.π. αν θέλει όμως να κάνει τις αναμίξεις του με ζυγαριά αν θέλει να είναι ακριβής πρέπει ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ να γνωρίζει τις πυκνότητες των διαφόρων υγρών (βάση pg, βάση vg, αρώματα) αφού οι συνταγές δίνονται (κατα κανόνα) σε ποσοστά κατόγκο (δηλαδή όταν δίνεται 10 % σημαίνει 10ml στα 100ml υγρού) δεν μπορεί να μεταφραστεί σε 10% ως προς τη μάζα. Είναι βέβαια μικρές οι διαφορές και υπάρχουν αλλού στο νήμα που μπορείτε να βρείτε τέτοιους πίνακες με πυκνότητες.

Συγνώμη αν κούρασα (ουφ με έπιασε το δασκαλίστικο μου)

Συνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2811
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ακρίβεια στα DIY: Όγκος ή μάζα?
« Απάντηση #102 στις: Απριλίου 27, 2017, 13:03 »
Καλά τα λες, αλλά η ζυγαριά μετράει βάρος κι όχι μάζα, απλά είναι βαθμονομημένη σε kgr/gr γιατί έτσι επικράτησε.
Πρακτικά δε σημαίνει κάτι αυτό, πέρα από το μεταβλητό της μέτρησης σε διαφορετικό υψόμετρο και γεωγραφικό πλάτος.
Ο όγκος δεν έχει τέτοια "θεματάκια".
M-V 0-1   ;D

Αποσυνδεδεμένος bluegeorge

  • **
  • 214
  • Φύλο: Άντρας
  • There is no substitute for experience
Απ: Ακρίβεια στα DIY: Όγκος ή μάζα?
« Απάντηση #103 στις: Απριλίου 27, 2017, 14:00 »
Δεν έχει θεματάκια ο όγκος με τη θερμοκρασία; Αυτό που βάζουμε είναι υλικό, μάζα. Μόνο που το υλικό αυξάνει τον όγκο του με την αύξηση της θερμοκρασίας. Η ίδια μάζα (ας πούμε νερού) στους 4 βαθμούς έχει πυκνότητα 0,99997 g/ml και στους 30 βαθμούς 0,99565 g/ml. Έχει κι όγκος τα "θεματάκια" του. Αν η απόκλιση της βαρύτητας από τις μέσες τιμές γεωγραφικού πλάτους και υψομέτρου είναι κάτω του 0,43% τότε...

M-V 1-0

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Ακρίβεια στα DIY: Όγκος ή μάζα?
« Απάντηση #104 στις: Απριλίου 27, 2017, 23:27 »
1) Βρίσκομαι εδώ και μια βδομάδα στον ISS (διαστημικό σταθμό). Τα ατμιστικά μου δεν τα δήλωσα, τα έκρυψα σε μπουκαλάκι. Τώρα όμως, πάω να τα ογκομετρήσω αλλά αυτά... φεύγουν, καθώς είμαστε σε συνθήκες έλλειψης βαρύτητας...
Πάω να τα ζυγίσω, τα ίδια.
Κρίμα, κι ήθελα να μετρήσω την επίδραση της βαρύτητας καθώς περνάμε πάνω από τα Ιμαλάια.

2) Σούβλισα αρνί το Πάσχα, αλά κάτι δεν μου άρεσε... 
μέτρησα την ταχύτητα του ανέμου, την τυρβώδη ροή λόγω του λοφίσκου που ήταν μπροστά από τη σούβλα, τη δύναμη Coriolis λόγω περιστροφής της Γης, την κατανομή των μυρωδικών που έβαλα με ειδικό ηλεκτρονικό μύλο εξοπλισμένο με ταλαντωτή άπνοιας...
Τι φταίει;

3) Έβαλα το άρωμα Ντελόν Αλέν αφού έβαλα το πουκάμισο, έτσι ώστε να μην καλυφθούν ερωτογενείς ζώνες. Φρόντισα η ροή να μην είναι τυρβώδης, ενώ προηγουμένως είχα υπολογίσει, με βάση την μέση τιμή όλων των δελτίων καιρού, την ταχύτητα εξάτμισης όλων των εστέρων του αρώματος, σε σχέση με την εξάτμιση της αλκοόλης διαλύτη. Κι όμως, δεν με πλησίασε θηλυκό.
Μήπως φταίει το ότι έγραψα το Αλέν με έπσιλον;

Ηθικό δίδαγμα:
ο ερωτευμένος δεν βλέπει κουσούρια και αδυναμίες
το ίδιο και ο χομπίστας

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8339 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180649 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33977 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536290 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59801 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237497 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 587 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15667 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136147 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085335 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35419 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10256 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12