vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

397 επισκέπτες, 2 χρήστες
Jorge, noname...

Twitter

TCR (Temperature Coefficient of Resistance) - Τί είναι και σε τί χρησιμεύει!

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: TCR (Temperature Coefficient of Resistance) - Τί είναι και σε τί χρησιμεύει!
« Απάντηση #225 στις: Οκτωβρίου 07, 2018, 00:22 »
 :dontknow:   στο συρμα αφου. ;)

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: TCR (Temperature Coefficient of Resistance) - Τί είναι και σε τί χρησιμεύει!
« Απάντηση #226 στις: Οκτωβρίου 07, 2018, 01:19 »
Εχω την εντυπωση οτι στο SS δεν ειναι και οτι καλυτερο
Απλά μην ρουφάς ενώ κάνεις dry burn.

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: TCR (Temperature Coefficient of Resistance) - Τί είναι και σε τί χρησιμεύει!
« Απάντηση #227 στις: Οκτωβρίου 07, 2018, 01:40 »
Τί να ρουφάει; Ούτε ο ατμοποιητής έχει δεθεί σ’ αυτή την φάση, ούτε βαμβάκι έχει περαστεί  :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος kkoumas

  • ***
  • 756
  • Φύλο: Άντρας
  • DON'T PANIC
Απ: TCR (Temperature Coefficient of Resistance) - Τί είναι και σε τί χρησιμεύει!
« Απάντηση #228 στις: Οκτωβρίου 07, 2018, 12:45 »
Απλά μην ρουφάς ενώ κάνεις dry burn.
Θα μας τρελανεις ρε συ GRat

Αποσυνδεδεμένος TheMadGreek

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E|
TCR (Temperature Coefficient of Resistance) - Τί είναι και σε τί χρησιμεύει!
« Απάντηση #229 στις: Οκτωβρίου 07, 2018, 13:07 »
Ο άνθρωπος εννοεί να μην εισπνέετε κατά τη διάρκεια του dry burn.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: TCR (Temperature Coefficient of Resistance) - Τί είναι και σε τί χρησιμεύει!
« Απάντηση #230 στις: Οκτωβρίου 07, 2018, 13:16 »
Ο άνθρωπος αναφέρεται σε παλιότερα δημοσιεύματα που λέγανε ότι το dry burn πιθανά να εκλύει μέταλλα επιβλαβή και καλό θα είναι να αποφεύγεται.

Δεν μπορώ να επιβεβαιώσω ή να διαψεύσω εκείνα τα δημοσιεύματα, τα οποία βέβαια σημειωναν ότι ακόμα και το καμμένο μέταλλο δεν έχει σχέση με το τσιγάρο.

Όμως στην κατεύθυνση που ρωτάει να επαναλάβω την πρόταση μου για ανοιχτές σπείρες και καλή ποιότητα σύρμα.

Εγω, προσωπικά, κάνω κανονικά dry burn.

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: TCR (Temperature Coefficient of Resistance) - Τί είναι και σε τί χρησιμεύει!
« Απάντηση #231 στις: Οκτωβρίου 07, 2018, 13:45 »
Δεν βλέπω λόγο να ΜΗΝ κάνουμε dry burn εκτός αν έχουμε n200 ή τιτάνιο.

Απο την στιγμή που δεν εισπνέεις τα παράγωγα την ώρα του dry burn, δεν πρόκειται να υπάρξει κάποιο θέμα.

Αντίθετα αν δεν κάνεις dry burn και δεν πλύνεις την αντίσταση πριν βάλεις βαμβάκι, μπορεί να έχει γράσο, σίγουρα θα έχει λάδια απο το χέρι όταν την τύλιξες. Πέρα απο τα λάδια/γράσο αν έχει κάποιο βραχυκύκλωμα θα "ατμίσεις" μέταλλο και πιθανότατα και καμμένο βαμβάκι.

Γι'αυτό, αφού βάλουμε την αντίσταση στο deck, την κάνουμε ενα μπανάκι και μετά dry burn. Δεύτερο μπανάκι και στέγνωμα με χαμηλό pulsing για όσους φοβούνται κατάλοιπα απο μέταλλα στην επιφάνεια της αντίστασης.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: TCR (Temperature Coefficient of Resistance) - Τί είναι και σε τί χρησιμεύει!
« Απάντηση #232 στις: Οκτωβρίου 07, 2018, 14:05 »
Που να δεις grat την απορία μου εμπρός σε ένα υβριδικό clapton ni200 με kanthal. To dry burn or not to dry burn;

Τελικά επέλεξα το toss into the bucket.

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: TCR (Temperature Coefficient of Resistance) - Τί είναι και σε τί χρησιμεύει!
« Απάντηση #233 στις: Οκτωβρίου 07, 2018, 14:14 »
Καλά έκανες.

Αποσυνδεδεμένος kkoumas

  • ***
  • 756
  • Φύλο: Άντρας
  • DON'T PANIC
Απ: TCR (Temperature Coefficient of Resistance) - Τί είναι και σε τί χρησιμεύει!
« Απάντηση #234 στις: Οκτωβρίου 07, 2018, 15:00 »
Εγω παντως για την υγρασια και τα λαδια απο τα χερια, πριν το βαμβακωμα κανω "dry burn heat" σε TC στους 215 βαθμους και φευγουν μια χαρα χωρις να οξειδωνεται το συρμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 07, 2018, 17:33 από kkoumas »

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: TCR (Temperature Coefficient of Resistance) - Τί είναι και σε τί χρησιμεύει!
« Απάντηση #235 στις: Οκτωβρίου 07, 2018, 15:27 »
Γι'αυτό, αφού βάλουμε την αντίσταση στο deck, την κάνουμε ενα μπανάκι και μετά dry burn. Δεύτερο μπανάκι και στέγνωμα με χαμηλό pulsing για όσους φοβούνται κατάλοιπα απο μέταλλα στην επιφάνεια της αντίστασης.
Σιγά μην κάνουμε μπάνια και πιστολάκια τις αντιστάσεις ρε συ Γιάννη, ένα γαμοατμοποιητή θα στήσουμε, δε θα κάνουμε χειρουργική επέμβαση σε αποστειρωμένο περιβάλλον. Καθαρά χέρια, ένα καθαρισματάκι με οινόπνευμα το σύρμα, dry burn όταν χρειάζεται κι έτοιμοι!
Πραγματικά δε σας καταλαβαίνω ώρες ώρες, αν δίναμε τόσο μεγάλη προσοχή και στα υγρά θα έπρεπε να αποσυρθούν τα μισά τουλάχιστον με τη σκατίλα που αφήνουν στο βαμβάκι και τα ελάχιστα ml κατανάλωσης.

Αποσυνδεδεμένος XEPO68

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
Απ: TCR (Temperature Coefficient of Resistance) - Τί είναι και σε τί χρησιμεύει!
« Απάντηση #236 στις: Οκτωβρίου 07, 2018, 16:08 »
μου αρέσει παρα πολύ αυτή τι συζήτηση...και τιμάμε τα παλιά τα χρονια που καπνίσαμε τα βρομώ τσιγάρα  και κάναμε ίδιες συζήτησις πως και από τι είναι φτιαγμένο το φίλτρο στα βρομώ τσιγάρα μη παθαίνουμε κάτι σοβαρό

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: TCR (Temperature Coefficient of Resistance) - Τί είναι και σε τί χρησιμεύει!
« Απάντηση #237 στις: Οκτωβρίου 07, 2018, 17:06 »
Σιγά μην κάνουμε μπάνια και πιστολάκια τις αντιστάσεις ρε συ Γιάννη, ένα γαμοατμοποιητή θα στήσουμε, δε θα κάνουμε χειρουργική επέμβαση σε αποστειρωμένο περιβάλλον. Καθαρά χέρια, ένα καθαρισματάκι με οινόπνευμα το σύρμα, dry burn όταν χρειάζεται κι έτοιμοι!
Πραγματικά δε σας καταλαβαίνω ώρες ώρες, αν δίναμε τόσο μεγάλη προσοχή και στα υγρά θα έπρεπε να αποσυρθούν τα μισά τουλάχιστον με τη σκατίλα που αφήνουν στο βαμβάκι και τα ελάχιστα ml κατανάλωσης.
Εγώ αφότου λουστώ, πιάνω τις αντιστάσεις μου. 5-5 περνάμε μαζί αφρόλουτρο και σαμπουάν μπεμπέ (no tears) και μετά πιστολάκι, απαλά απαλά και χλιαρά, μη καψαλιστούν. Αν δεν θες εσύ μην τους δίνεις φροντίδα! Άκαρδε!  :'(

Αποσυνδεδεμένος annastas

  • ****
  • 1254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ο,τι θελω θα κανω....
Απ: TCR (Temperature Coefficient of Resistance) - Τί είναι και σε τί χρησιμεύει!
« Απάντηση #238 στις: Οκτωβρίου 07, 2018, 18:23 »
Εγώ τους βανω και κοντισιονερ...άρπα την προεδρα...

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: TCR (Temperature Coefficient of Resistance) - Τί είναι και σε τί χρησιμεύει!
« Απάντηση #239 στις: Οκτωβρίου 07, 2018, 19:01 »
Κ αντιπσειρικο να βανετε.  :tongue_smilie:
Πριν περάσουμε βαμβάκι ένα βρέξιμο με υγρό, κ πάτημα μια δυο το ρεβμα  ;)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279440 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207572 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64629 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173608 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311718 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13365 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124200 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93213 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4019 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1274 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15713 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14469 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias