vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

109 επισκέπτες, 11 χρήστες
chara22, tony1976, maprix, ZoeM, Jorge, nuts, Blackwolf, treloneritis, tasos1976, camber, manoslykos

Twitter

Σύρμα SS (stainless steel)

Αποσυνδεδεμένος dttas

  • **
  • 110
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1140 στις: Απριλίου 28, 2016, 12:53 »
Είναι φυσιολογικό να αρπάζει (να μαυρίσει) η αντίσταση με έλεγχο θερμοκρασίας;

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1141 στις: Απριλίου 28, 2016, 12:55 »
Μετα απο αρκετη καταναλωση ναι

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1142 στις: Απριλίου 28, 2016, 13:31 »
Εγώ δεν κάνω πλέον dry-burn στα σύρματά μου. Στο SS βάζω 12-14W για 0.32mm σύρμα (πιο λιγα watt για λεπτότερα) και 180 βαθμούς και πατάω το fire 5-6 φορές για 2-3 δευτερόλεπτα την φορά για να "καεί" ότι έχει μένει πάνω στο σύρμα μετά τον καθαρισμό του και το στρίψιμο, βγαίνει λίγος καπνός/μυρωδιά έτσι. Δεν ανεβαίνουν πολύ οι θερμοκρασίες (πχ πάνω από 200-220 βαθμούς) για να γίνει οξείδωση ή να αλλάξει χρώμα, στο κάτω κάτω 180-200 βαθμούς ατμίζω. Έτσι με τον ίδιο τρόπο καθαρίζω και το SS σύρμα όταν στις 2-3 μέρες αλλάζω το βαμβάκι, αφού πρώτα το τρίψω απαλά με μια βρεγμένη οδοντόβουρτσα. 
    
Άσχετο με το SS: και το Kanthal A1 με τον ίδιο τρόπο το καθαρίζω πριν το βαμβάκι και μετά το στρίψιμο αλλά αντί για θερμοκρασία βάζω μικρά watt (5-6) και πατάω πολλές φορές το fire για κλάσματα του δευτερολέπτου (πατάω αφήνω, πατάω αφήνω - κύδος στον Kostas44). Αυτό θέλει λίγη δουλίτσα για να το πετύχεις καλά και να βγεί αυτή η μυρωδιά/καπνός όπως στο κανονικό dry-burn χωρίς να σου κοκκινίσει το σύρμα.

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1143 στις: Απριλίου 30, 2016, 17:11 »
Έπεσε στα χέρια μου σύρμα SS 316 διαμέτρου 0,25mm.
Αν φτιάξω μια αντίσταση 1,1-1,2 Ω σε έναν kayfun mini V3 ή σε cloudone και το δουλέψω χωρίς έλεγχο θερμοκρασίας στα 12-13 W, θα πάρω κάτι καλύτερο από το canthal ή να μην ασχοληθώ???
Όχι τίποτ' άλλο αλλά η μουργέλα μου έχει χτυπήσει κόκκινο: Βλέπω 3 άτμο λυμένους & πλυμένους που πρέπει να φτιάξω αντιστάσεις & όλο το αναβάλλω χρησιμοποιώντας αποκλειστικά τον kabuki...

Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1144 στις: Απριλίου 30, 2016, 17:24 »
σε γευση δεν ξερω γιατι δεν χρησιμοποιω αρωματα αλλα κατα τα αλλα μην περιμενεις και παππαδες να παρεις.κατι λιγο καλυτερο ναι αλλα οχι τρελα πραματα.εγω ετσι το δουλευα καιρο

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1145 στις: Απριλίου 30, 2016, 21:22 »
Σχετικό είναι αυτό...άλλοι έχουν πάρει καλύτερη γεύση με το ατσάλι, άλλοι όχι. Εμένα ας πούμε το ατσάλι δε μου έδωσε ούτε τη μισή γεύση απο το Kanthal...  :dontknow:
Απο μεταλλίλα πάντως θα δεις οτι δε θα σου δώσει. Είναι πιο "καθαρό".
Πάντως χωρίς έλεγχο θερμοκρασίας μια χαρά δουλεύει! Στους περισσότερους αρέσει! Είναι και ευκολοδούλευτο, οπότε δε βρίσκω το λόγο να μην κάνει τις δοκιμές του ο φίλος!  :)

Αποσυνδεδεμένος spastos

  • **
  • 332
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1146 στις: Απριλίου 30, 2016, 21:33 »
Έπεσε στα χέρια μου σύρμα SS 316 διαμέτρου 0,25mm.
Αν φτιάξω μια αντίσταση 1,1-1,2 Ω σε έναν kayfun mini V3 ή σε cloudone και το δουλέψω χωρίς έλεγχο θερμοκρασίας στα 12-13 W, θα πάρω κάτι καλύτερο από το canthal ή να μην ασχοληθώ???
Όχι τίποτ' άλλο αλλά η μουργέλα μου έχει χτυπήσει κόκκινο: Βλέπω 3 άτμο λυμένους & πλυμένους που πρέπει να φτιάξω αντιστάσεις & όλο το αναβάλλω χρησιμοποιώντας αποκλειστικά τον kabuki...
Στην αρχη δεν μου αρεσε το ss αλλα μολις βρηκα την θερμοκρασια και τα watt που μου έκαναν κοιταω το κανθαλ και στριβω συνεχεια SS316 elite. 32mm σε kayfun minιV3 πολυ ανωτερη γευση για εμενα.
Μια δοκιμη δεν κανει κακο πουλανε και με το μέτρο.
Οποτε αμα δεν σου κανει μικρες οι απωλειες.
Καλη Ανασταση σε όλους παιδια μακαρι να αλλαξει κατι για ολους.

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1147 στις: Απριλίου 30, 2016, 21:53 »
Το έβαλα στον mini. Πάρα πολύ ευκολοδούλευτο, έπαθα πλάκα. Έχει τέτοια ελαστικότητα που νόμισα πως ξεπιάστηκε από τα βιδάκια όταν το ίσιωνα. Βγήκε 1,3Ω.
Το δοκιμάζω με το Hip Toss της FUU στα 11W και δε βλέπω καμιά σοβαρή διαφορά με το canthal αλλά το υγρό το δοκιμάζω για πρώτη φορά οπότε σύγκριση θα κάνω στο επόμενο στήσιμο...

Αποσυνδεδεμένος spastos

  • **
  • 332
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1148 στις: Μαΐου 02, 2016, 12:32 »
Καλημερα παιδια ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ
Δοκιμασε λιγο με τα watt karmakoma πανω κατω γιατι εχω δει ατμιζω σε περισσοτερα watt to ss316 απο οτι το κανθαλ για να παιρνω καλυτερη γευση.Στα ιδια οομ.
Και φυσικα με ελενχο θερμοκρασιας εχω ατμιση το πεπονι της ατμος (που το ξερω σαν γευση πολυ καλα) με πολυ μεγαλυτερη διαφορα στην γευση απο οτι τo ss σε watt.

Αποσυνδεδεμένος DimRx

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1149 στις: Μαΐου 04, 2016, 15:56 »
Επιβεβαιώνω κ εγώ την διαφορά ανάμεσα στα σύρματα μαύρο/πράσινο καρούλι

Δοκίμασα από τον αδελφό μου το μαύρο κ έμεινα πάρα πολύ ικανοποιημένος, πρώτη φορά με ss...
στα 0,67ωμ 7 σπείρες σε 2m πυρήνα, 12w 200c, πολύ καλή απόδοση γεύσης ντουμανιού θερμοκρασίας για τα γούστα μου.
αγοράζω κ εγώ καπάκι αλλά το πράσινο καρούλι :( , μου λένε απ το κατάστημα ότι είναι η νέα συσκευασία.... 

αμέσως φάνηκε η διαφορά όμως ότι η αλλαγή δεν είναι μόνο στο χρώμα, κλείδωμα σε χαμηλότερη αντίσταση με τις ίδιες σπείρες 
( 0,58ωμ 7 σπείρες 2m πυρήνα) σκληρότερο σύρμα, ποιο υποτονικό αποτέλεσμα (γεύση/ντουμάνι) σε αυτές τις ρυθμίσεις κ ποιο ζεστός ατμός στο στόμα  

Η επόμενη κίνηση μου ήταν να παραγγείλω απ τον αδερφό, ένα μαύρο επειγόντως! ε με αυτό είμαι εδώ κ δυο εβδομάδες, πολύ καλά!

Αφού διάβασα κ της 77 σελίδες είδα πως είναι τσεκαρισμένες αυτές οι διαφορές ανάμεσα στα δυο χρώματα, αλλά δεν βλέπω τι μπορεί να κάνω λάθος κ να μου αρέσει το μαύρο καρούλι 

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1150 στις: Μαΐου 04, 2016, 20:26 »
Μήπως και εσένα είναι λάθος οι διατομές των συρμάτων τελικά?  :dontknow:
Για να μην το πάω πιο μακριά...

Αποσυνδεδεμένος DimRx

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1151 στις: Μαΐου 05, 2016, 04:57 »
Ειμαι σιγουρος πως το μαυρο ειναι λεπτοτερο απο το πρασινο, στανταρ!
Κανα 28mm το βλεπω
αλλα γιατι τοσο μεγαλη αποκληση απο το 32 που δηλωνει η ud? Να παιζει monkey κατασταση?

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1152 στις: Μαΐου 05, 2016, 10:10 »
Άρα για αυτό σου δουλεύει καλύτερα το μαύρο! Αν ανεβάσεις λίγο τα watt στο πράσινο, λογικά θα παίζει και αυτό το ίδιο αφού είναι πιο χοντρό σύρμα.
Τώρα τι παίζει...κανείς δεν ξέρει... ελαττωματικές παρτίδες...?  :dontknow:
Να έχουν βάλει κανέναν έλληνα να τα τυλίγει και αντί για 28AWG να βάζει 0,28mm?  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1153 στις: Μαΐου 05, 2016, 10:53 »
Ειμαι σιγουρος πως το μαυρο ειναι λεπτοτερο απο το πρασινο, στανταρ!
Κανα 28mm το βλεπω
αλλα γιατι τοσο μεγαλη αποκληση απο το 32 που δηλωνει η ud? Να παιζει monkey κατασταση?
Δεν ξέρω τι μοντάκι έχεις. Έχω 2 Evic VTC mini και έχω και μαυρο και πράσινο καρουλάκι SS316L UD 28awg, αυθεντικά και τα 2! Αντίθετα από σένα το μαυρο καρούλι δεν παίζει καθόλου καλά με TC ενώ το πράσινο μια χαρά. Τελικά το χρώμα στο καρούλι δεν παίζει καμιά σημασία στο αν το σύρμα θα παίξει σωστά ή όχι με TC. Μπορεί βέβαια το πρόβλημα να είναι του mod και δεν μπορεί να διαχειριστεί σωστά τα SS. Πάντως 3 άλλα καρουλάκια SS που έχω (Geekvape 28awg, και άμαρκα 0.25mm & 0.2mm) παίζουν μια χαρά. Και όπως έχουν γράψει και άλλοι εδώ μέσα, τα πάχη των συρμάτων της UD είναι άλλα αντί άλλων. Εγώ "τελείωσα" με την UD στα σύρματα, θα προτιμώ άλλες εταιρίες. Ούτως ή άλλως στα 10m σύρμα, 1 ευρώ πάνω ένα ευρώ κάτω σε τιμή (ανά καρουλάκι) είναι δέκατα του λεπτού του ευρώ ανά αντίσταση.  

Αποσυνδεδεμένος DimRx

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1154 στις: Μαΐου 06, 2016, 06:46 »

Estrifan δεν ανεβαζω γενικος τα βατ παραπανω γιατι μου αρεσει οσο γινεται ο ποιο δροσερος ατμος κ ηδη στα 12 w που εβαζα κ στο πρασινο μου φαινοταν παραπανω ζεστος, ισως επειδη ητανε ποιο χαμηλη η αντισταση (0.58)? Ετσι οπως μου τα λες, στο επομενο στριψιμο θα κανω 8 σπειρες με το πρασινο να το τσεκαρω αλλη μια φορα.... Αλλα κ παλι λογικα, λιγα δεν ειναι τα 12w για 32αρι συρμα?

Σιγουρα κατι περιεργο συμβαινει με το τυλιγμα στην ud  :hmmm:


Tzifos_f1 εχω το pico, αν ηταν προβλημα του mod δεν θα υπηρχε θεμα κ με το συρμα του μαυρου καρουλιου? Υποθετω πως ειναι ολα στο θεμα ατμιστικου γουστου του καθενος, εμενα μου αρεσε να χρησιμοποιω ανεκαθεν λεπτα συρματα κ γι αυτο τον λογο να μην μου καθεται το 32αρι στο πρασινο.

Τα συρματα τα προμηθευτηκα απο 310 το μαυρο κ απο replase smoke το πρασινο. Συμφωνω μαζι σου για τις επομενες αγορες, σιγουρα οχι, για μενα ξανα το πρασινο της ud, εκτος εαν βγαλει σε μικροτερη διαμετρο.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 323 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 247 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21685 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 283035 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208857 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67505 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175706 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314523 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14956 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125901 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94782 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4788 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix