vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

130 επισκέπτες, 4 χρήστες
Tem, thanos1071, camber, manoslykos

Twitter

Σύρμα SS (stainless steel)

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1095 στις: Απριλίου 16, 2016, 00:23 »
Εδώ μάλλον έχεις άδικο.. Μια χαρά πάνε μαζί, στα δικά μου μοντάκια τουλάχιστον..
θεωρητικα οταν οι σπειρες ειναι ενωμενες η αντισταση αυξανει την θερμοκρασια απο μεσα προς τα εξω
το γεγονος αυτο δεν βοηθαει την πλακετα να διαβασει την θερμοκρασια ολοκληρης της αντιστασης σωστα γιατι αλλη ειναι η θερμοκρασια στο κεντρο και αλλη στις ακρες.
στην πραξη μπορει να παιζει και σωστα :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1096 στις: Απριλίου 16, 2016, 00:41 »
Σε αυτό δεν έχεις άδικο αλλά το ίδιο θα έπρεπε να συμβαίνει και σε spaced coil αφού αν το πυρώσεις θα δεις οτι και εκεί "ανάβει" πρώτα στο κέντρο και μετά προς τα έξω...
Εγώ πίστευα οτι αφού είναι κολλητές οι σπείρες, θα ζεσταίνεται περισσότερο το βαμβάκι, αφού ζεσταίνεται σε πιο στενά σημεία, να το πω έτσι...
Κάπως έτσι το είχα σκεφτεί...
Για αυτό έκανα τις δοκιμές που έκανα και κατέληξα οτι και στα δύο είχα τα ίδια αποτελέσματα. Αυτό βέβαια σε dry burn γιατί δεν έχω δοκιμάσει ποτέ να ατμίσω contact coil...

Με αυτό το σκεπτικό όμως (food for thought), μήπως τελικά έχουμε λιγότερο ατμό με πολλές σπείρες σε έλεγχο θερμοκρασίας, γιατί ας πούμε μπορεί να ζεσταίνονται λιγότερο οι άκρες σε σχέση με power mode? :dontknow:
Αν ας πούμε στους 200 βαθμούς, στις 8 σπείρες, τελικά ατμοποιούν οι 4-5 κεντρικές σε σχέση με power mode που κάποια στιγμή θα ατμοποιούσαν όλες? Δε θα έχουμε λιγότερο ατμό?

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1097 στις: Απριλίου 16, 2016, 01:23 »
βασικα με το σκεπτικο αυτο μαλλον θα πρεπει να κανουμε περισσοτερες για να ατμοποιουν και περισσοτερες κεντρικες.
γιαυτο ρε συ με τις 9 που κανεις παιρνεις καλυτερη/περισσοτερη γευση :hmmm:
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 16, 2016, 01:29 από antonelos »

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1098 στις: Απριλίου 16, 2016, 01:29 »
Αν μιλάς για έλεγχο θερμοκρασίας πάντα, πιθανό να είναι για αυτό...αφού ατμοποιούν περισσότερες σπείρες ίσως...
Γιατί φαντάζομαι σε power mode έτσι και αλλιώς συμβαίνει αυτό ε...

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1099 στις: Απριλίου 16, 2016, 01:31 »
για τον ελεγχο μιλαω και σιγουρα ειμαστε εκτος θεματος  :yes: :bye:

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1100 στις: Απριλίου 16, 2016, 13:28 »
Μα ρε παιδιά (και διορθώστε με αν έχω λάθος) η πλακέτα δεν διαβάζει την θερμοκρασία της αντίστασης. Την υπολογίζει με έμμεσο τρόπο με βάση το tcr του σύρματος (ss ή όποιου άλλου) και την ομικότητα της αντίστασης ή καλύτερα τις διαφοροποιήσεις που παρουσιάζει η ομικότητα αυτή κατά την διάρκεια του ατμίσματος (σε σχέση με την αρχική τιμή όπου και κλειδώσαμε). Συμφωνώ κι εγώ πως οι περισσότερες σπείρες μάλλον ευνοούν λίγο την γεύση αλλά νομίζω πως αυτό οφείλεται περισσότερο στην μεγαλύτερη επιφάνεια ατμοποίησης (και τελικά στην ατμοποίηση μεγαλύτερης ποσότητας υγρού) και λιγότερο στην ακρίβεια του υπολογισμού της θερμοκρασίας της αντίστασης που η δική μου λογική (λογική, όχι απόλυτη γνώση έτσι;) λέει πως θα είναι μεγαλύτερη (η ακρίβεια δηλαδή) με λιγότερες σπείρες. Και όταν λέμε περισσότερες, πάντα σε κάποια λογικά πλαίσια. Γιατί είμαι σίγουρος πως αν χωρέσουμε στον ατμο μια αντίσταση με 62 σπείρες, θα γυρίσουμε στο κανονικό τσιγάρο πριν προλάβουμε να ψελλίσουμε 'antonelos'... ;)

Just Food for thought, όπως λέει κι ο Γιάννης πιο πάνω...

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1101 στις: Απριλίου 16, 2016, 14:09 »
Μια χαρά τα λες και συμφωνώ σε όλα! Κανείς δεν είπε οτι διαβάζει κατευθείαν τη θερμοκρασία...
Προβληματιστήκαμε πάλι απλά...και εκφράσαμε κάποιες σκέψεις μας! :)
Το όλο σκεπτικό ήταν οτι σε έλεγχο θερμοκρασίας, βάση συγκεκριμένης θερμοκρασίας που ρυθμίζουμε εμείς, επειδή οι αντιστάσεις ζεσταίνονται απο μέσα προς τα έξω, ίσως να ζεσταίνονται περισσότερο και να ατμοποιούν τελικά οι 3-4 μεσαίες αντί για όλες. Σε αντίθεση με power mode που σε κάποια φάση λογικά ατμοποιούν όλες. Και αυτό ακριβώς επειδή όπως είπες προσπαθεί το mod να κρατήσει τη θερμοκρασία σταθερή σύμφωνα με τη σταθεροποίηση της συγκεκριμένης τιμής Ohm που υπολογίζει οτι πρέπει να έχει η αντίσταση για τη συγκεκριμένη θερμοκρασία! Μπορεί σε κάποια δεδομένη θερμοκρασία να ατμοποιούν μόνο 3-4 όπως είπα αντί για περισσότερες σε μεγαλύτερη θερμοκρασία. Έτσι, αν έχουμε περισσότερες σπείρες, 8 με 10 ίσως, εκείνες που θα ατμοποιούν τελικά σε έλεγχο θερμοκρασίας ίσως είναι περισσότερες απο 3-4, 5-6 ξέρω γω, σε σχέση με μια αντίσταση στις 6 σπείρες ας πούμε...  :dontknow:
Άρα καταλήγουμε στο ίδιο συμπέρασμα, οτι όντως έχουμε μεγαλύτερη επιφάνεια ατμοποίησης και συνεπώς ατμοποιείται περισσότερο υγρό. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1102 στις: Απριλίου 16, 2016, 14:16 »
επειδη ασχολουμαι λιγο παραπανω τωρα με σσ εχω να δηλωσω οτι εχετε δικιο..οι εσο σπειρες ζεστενονται πρωτες..αρα περισσοτερες σπειρες(γυρω στις 7-8 ειναι καλα)τοσο το καλυτερο το αποτελεσμα..το λεω απο εμπειρικη χρηση και μονο.χωρις στοιχεια!!

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1103 στις: Απριλίου 16, 2016, 14:21 »
Τι να τα κάνεις τα στοιχεία...η εμπειρία σου αρκεί για να καταλάβεις τι σε ικανοποιεί περισσότερο... :thumpup:
Μας πιάνει κάτι βράδυα τέτοιες ώρες και κάνουμε κάτι αναλύσεις.... :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1104 στις: Απριλίου 16, 2016, 14:24 »
ε μα με 5 -6 σπειρες συνεχεια ειχα φτασει σε σημειο να πω α στο καλο σου για σσ..αλλα τωρα τοχω βρει και δεν το αλλαζω..7 8 ακατεβατες..σημερα που θα σεταρω θα κανω 9 σπειρες να δουμε αποτελεσμα

Αποσυνδεδεμένος athkatla

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1105 στις: Απριλίου 16, 2016, 14:33 »
Και σε power mode αμα δωσεις λιγα βαττ οι εξωτερικές σπείρες δε θα ζεσταθουν πότε.

Και σε ΤC mode αν επιλέξεις 300 βαθμούς και 5 watt ούτε καν οι μεσαιες δε θα ζεσταθουν. 

Αναλογα την επιφανεια ατμοποίησης του συρματος: 
π * διαμετρος * μηκος

και αναλογα τα βαττ υπολογίζεται η θερμικη ροη :
Βαττ/Επιφανεα ατμοποιησης



Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1106 στις: Απριλίου 16, 2016, 15:21 »
7 και για μένα σχεδόν κολητές με 32mm !

Αποσυνδεδεμένος BlaCkMamba

  • **
  • 113
  • Φύλο: Άντρας
  • VTC+Pico, CloudOne V3, Kayfun L+, Vaporesso Gemini
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1107 στις: Απριλίου 16, 2016, 15:24 »
Και γω με 5-6 σπειρες τελευταια εχω αρχισει να χω θεματα, ειτε σκασιματα ειτε να μη βρισκω στους ποσους βαθμους και ποιο TCR με ικανοποιει.
Λεω να δοκιμασω κι εγω 7-8 σπειρες να δω..
Παρεπιπτοντως μιας και ειμαι νιουφης.. την πρωτη κουρμπα και την τελευταια που κανουμε στην αντισταση, τις μετραμε σαν σπειρες ή οχι? (επειδη ειναι half γι'αυτο ρωταω) :confused1:

Αποσυνδεδεμένος geanagno

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1108 στις: Απριλίου 16, 2016, 15:44 »
Έχω δοκιμάσει και contact και spaced. Κατέληξα στο spaced, 5 σπείρες σε 2αρι πυρήνα (0,40mm ss316L). Μέχρι στιγμής, θεωρώ το ss το καλύτερο υλικό που έχω δοκιμάσει. 

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1109 στις: Απριλίου 16, 2016, 16:11 »
Και σε power mode αμα δωσεις λιγα βαττ οι εξωτερικές σπείρες δε θα ζεσταθουν πότε.

Και σε ΤC mode αν επιλέξεις 300 βαθμούς και 5 watt ούτε καν οι μεσαιες δε θα ζεσταθουν.

Αναλογα την επιφανεια ατμοποίησης του συρματος:
π * διαμετρος * μηκος

και αναλογα τα βαττ υπολογίζεται η θερμικη ροη :
Βαττ/Επιφανεα ατμοποιησης

Καλά τα λες και καλά κάνεις που τα διευκρινίζεις, γιατί εγώ τουλάχιστον μιλούσα σύμφωνα με τα δικά μου δεδομένα που είναι αρκετά watt...  :thumpup:

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Και γω με 5-6 σπειρες τελευταια εχω αρχισει να χω θεματα, ειτε σκασιματα ειτε να μη βρισκω στους ποσους βαθμους και ποιο TCR με ικανοποιει.
Λεω να δοκιμασω κι εγω 7-8 σπειρες να δω..
Παρεπιπτοντως μιας και ειμαι νιουφης.. την πρωτη κουρμπα και την τελευταια που κανουμε στην αντισταση, τις μετραμε σαν σπειρες ή οχι? (επειδη ειναι half γι'αυτο ρωταω) :confused1:

Τώρα σχετικό είναι αυτό...για μένα τουλάχιστον και έτσι όπως μετράω εγώ που δεν ξέρω καν αν είναι σωστό.
Μετράω δηλαδή οτι βλέπω. Αν τα ποδαράκια είναι απο την ίδια μεριά, την κρατάω απο αυτά και μετράω οτι βλέπω απο την άλλη.
Αν είναι τα ποδαράκια ανάποδα, την ακουμπάω κάτω και μετράω πάλι οτι βλέπω. Αλλά στο ποδαράκι που είναι απο κάτω, δεν μετράω τίποτα. Μόνο οτι βλέπω απο πάνω σαν σπείρα. Όσο είναι κατανοητά αυτά...
Με αυτό τον τρόπο πάντα είμαι πολύ κοντά στο steam-engine ας πούμε, που ούτε και αυτό είναι ευαγγέλιο όμως όπως έχει αναφερθεί ε!
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 16, 2016, 16:19 από estrifan »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499350 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 01, 2024, 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 190 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7326 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20888 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194624 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1628 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4783 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109274 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180635 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2042 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1444 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25401 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy