vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

124 επισκέπτες, 8 χρήστες
manoslykos, Milarepa, lagoudakis, camber, Jorge, nuts, mathimatikos1966, Blackwolf

Twitter

Σύρμα SS (stainless steel)

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #990 στις: Μαρτίου 29, 2016, 01:57 »
Έλα μου ντε...εσύ πες μου...αλλά έχεις σκοπό να προβληματιστείς παραπάνω? Εγώ φταίω που εξέφρασα τις ανησυχίες μου... :tongue_smilie:


@Thorin
Το 316 με το 316L είναι θεωρητικά πολύ κοντά σε TCR και πολύ κάτω απο το default SS316 της Joyetech που είναι 120, της eleaf δεν το γνωρίζω!
Στους περισσότερους και το 316L παίζει καλά στο SS316 mode. Το σύρμα που μας προτείνεις μπορεί να είναι καλύτερο απο της UD και να σου παίζει απροβλημάτιστα. Αλλά ούτε αυτό δίνει TCR απο οτι είδα ε...
Έχει ενδιαφέρον πάντως αυτό εδώ στην αρχή του νήματος! http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,26785.45.html

Αποσυνδεδεμένος Bocler

  • **
  • 254
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #991 στις: Μαρτίου 29, 2016, 02:11 »
Εγώ τώρα θα τον πω τον νυχτερινό μου προβληματισμό...και όποιος θέλει ας προβληματιστεί μαζί μου :tongue_smilie:

Φίλε estrifan, είναι πλέον γνωστόν στους περισσότερους εδώ μέσα ότι οι ανησυχίες σου όπως και οι απόψεις σου προσφέρουν τα μάλα στο φόρουμ...ελπίζω να μην με παρεξήγησες...  :-\

Απλά τους προβληματισμούς μου εκφράζω και εγω, μπας και βγάλουμε καμία άκρη...

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #992 στις: Μαρτίου 29, 2016, 02:20 »
Φίλε μου σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. αλλά είμαι πολύ νέος για να προσφέρω τα μάλα...κάποια λίγα μπορεί... :thumpup:
Και φυσικά δεν σε παρεξήγησα. Απλά σε καμία περίπτωση δε θέλω να ξεκινάνε υστερίες και υπερβολές χωρίς λόγο. Όπως είπα, ένας απλός προβληματισμός ήταν, μια αναλαμπή που μου ήρθε τέτοια ώρα, για ένα συγκεκριμένο σύρμα το οποίο έχει υπεραναλυθεί... :dontknow:
Επειδή λοιπόν δεν το είχα διαβάσει πουθενά αλλού, είπα να το ρίξω στο τραπέζι... ;D

Αποσυνδεδεμένος Thorin13

  • ***
  • 837
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #993 στις: Μαρτίου 29, 2016, 02:29 »
Τελικά τσάμπα πήρα τα ποπ κορν...  :))

Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #994 στις: Μαρτίου 29, 2016, 02:43 »
Παιδιά δεν ξέρω τι να πω αλλά θα παραθέσω την δικιά μου ιστορία.
Ξεκίνησα με τον πρώτο μου επισκευάσιμο πριν απο δυο μήνες. Τα σύρματα που πήρα ήταν δυο καρουλάκια ss.
Το ενα mkws 316 30ga και το άλλο
Ένα UD 316l 28ga.

Ομολογώ πως το mkws παρά την ασχετοσύνη μου επαιξε εξ αρχής υποδειγματικά. Το UD απο την άλλη τον πρωτο μήνα είχε κάτι σκαμπανεβάσματα στην απόδοση.

Και ξαφνικά αναλογίζομαι τώρα πως ο δεύτερος μήνας ενασχόλησης με επισκευάσιμο και ss πέρασε ξένοιαστα σε σημείο βαρεμάρας.
Τα στησίματα διαδέχονταν το ενα το άλλο και με τα δυο σύρματα χωρίς το παραμικρό πρόβλημα όλον τον τελευταίο μήνα. Οι αντιστάσεις από την πρωτη μέρα μέχρι και την ημερα της αντικατάστασης έπαιζαν άριστα με το εύρος που έπαιζα στην θερμοκρασία να μην ξεπερνάει τους 10-15 βαθμούς για να έχω πάντα το αποτέλεσμα που ήθελα.

Και αναρωτιέμαι λοιπόν, μήπως έφταιγαν τα δυο αριστερά χέρια με τα οποία ξεκίνησα και μόλις έμαθα να στήνω έφτιαξαν όλα?

Αν με ρωτήσει κανείς δεν μπορώ να του πω πως άλλαξα κάτι στο στήσιμο μου. Οτι έκανα σε σπείρες διάμετρο κτλ εξ αρχής, αυτά κάνω ακόμα. Μήπως όμως μου λύθηκαν τα χέρια και πλέον τα κάνω όπως ακριβώς πρέπει?

Δεν μπορεί το UD στην αρχή την μια μέρα να μου δούλευε στους 220c όπως ήθελα και την επόμενη να χρειάζομαι 260c για το ίδιο αποτέλεσμα και τώρα να παίζω μόνιμα 230-240 μια βδομάδα σερί με το ίδιο ατμιστικό αποτέλεσμα....
Εκτός αν ωρίμασε το καρουλάκι...

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #995 στις: Μαρτίου 29, 2016, 02:56 »
Μπα είναι αυτό το σύρμα της UD που είναι του σατανά... :idiot1:
Έχεις ένα δίκιο σε αυτό που λες αλλά ίδιες αστάθειες έχουν αναφερθεί και απο πολύ έμπειρους χρήστες...οπότε τί το ψάχνουμε...
Εγώ νομίζω δεν έχω κάτι άλλο να πω για αυτό το σύρμα πια..I rest my case... :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #996 στις: Μαρτίου 29, 2016, 02:56 »
Να μπω και γω στην συζήτηση, μιας και διαβάζω το ποστ του φίλου συνατμιστή estrifan που λέει για το μαύρο και πράσινο καρουλάκι 28AWG (0,32mm) της UD, για το οποίο είχε γίνει μέτρηση να θυμίσω από μένα και τον Γιώργο τον Μανιαδάκη αρκετό καιρό πριν.

Ο Γιώργος το είχε μετρήσει 0,28mm σε μαύρο καρουλάκι και εγώ σε πράσινο το είχα μετρήσει 0,32mm με παχύμετρο και μάλιστα είχαμε ποστάρει και οι δύο φωτογραφίες.

Το λοιπόν εγώ με το συγκεκριμένο σύρμα δεν είχα ποτέ θέμα και γι αυτό δεν ψάχτηκα και για άλλο SS.

Μια χαρά δουλεύει και σε TC και σε Power Mode.

Το ότι θέλει λίγο περισσότερη προσοχή όταν φτιάχνεις την αντίσταση και στήνεις τον ατμοποιητή είναι σίγουρο και επιβάλεται για να πάρεις και καλό αποτέλεσμα.

Επίσης να μην ξεχνάμε ότι τεράστιο ρόλο στην απόδοση του ατμοποιητή σε TC παίζει και το πώς θα βάλουμε το βαμβάκι αλλά και την ποσότητά του έτσι ώστε να διαβρέχεται σωστά.

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #997 στις: Μαρτίου 29, 2016, 03:03 »
Είπα και εγώ δε θα μιλήσει? Σε έβλεπα σε άλλα νήματα να γράφεις...λέω δε μπορεί, θα μιλήσει και εδώ να μας πει ότι όλα είναι τέλεια... :tongue_smilie:
Μάκη θυμάμαι και κάποιος άλλος το είχε μετρήσει το μαύρο 0.28mm και πρέπει να ήταν ο Thorin13. Δεν είμαι και σίγουρος αλλά έτσι μου 'ρχεται τώρα...
Εγώ πάντως ψάχνοντας τη γεύση στο ατσάλι που λένε οι περισσότεροι, τώρα κάνω μια απέλπιδα προσπάθεια με 304 του γερμανού...και βλέπουμε...
Της UD το άφησα μετά απο τότα τόσα παρατράγουδα μιας που και εγώ το μαύρο καρούλι έχω...
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 29, 2016, 21:25 από estrifan »

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #998 στις: Μαρτίου 29, 2016, 03:06 »
Έπρεπε να τους γράψεις να σου στείλουν το πράσινο καρούλι. ;)

Το μαύρο το στέλνουν σ' αυτούς που δεν χωνεύουν για να τους κάνουν την ζωή δύσκολη.  :tongue_smilie: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #999 στις: Μαρτίου 29, 2016, 03:14 »
Άσε και το πήρα απο μαγαζί εδώ...που να ξέρω...τότε δεν ήξερα καν για το πράσινο...βιαζόμουν να το δοκιμάσω τρομάρα μου...
Λοιπόν μέσα στη βδομάδα θα ανέβω θεσ/νίκη για δουλεία, δεν ξέρω τι θα κάνεις, θα μου φέρεις έναν ατμό στημένο με το δικό σου ατσάλι να δω πως παίζει σε TC :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1000 στις: Μαρτίου 29, 2016, 03:25 »
Δεν μένω μέσα στην Θεσσαλονίκη αλλά καμμιά 35 με 40 χλμ Ανατολικά.

Αν ξέρω πότε θα έρθεις και μπορώ να συνδιάσω καμμιά δουλειά μου στη Θεσσαλονίκη με μεγάλη μου χαρά. :D

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1001 στις: Μαρτίου 29, 2016, 03:29 »
Εμένα πάντως το UD 316L 26ga μου παίζει άψογα από την πρώτη μέρα στα 0.56Ω και 150C όπως έλεγα και πριν μερικές μέρες.  :WhatHeMeans:

Μαζί είχα πάρει και MKWS γιατί φοβήθηκα από αυτά που διάβαζα για το UD, αλλά δεν το έχω ακουμπήσει καν.

Βέβαια δεν έχω κάνει δεύτερο στήσιμο γιατί ακόμα παίζει το πρώτο χωρίς αλλοίωση γεύσης, οπότε δεν ξέρω αν είναι fluke.  :innocent:

Αποσυνδεδεμένος Thorin13

  • ***
  • 837
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1002 στις: Μαρτίου 29, 2016, 18:52 »
Παιδιά, κι εγώ είχα γράψει ότι το UD 28ΑWG (0,32mm) το είχα μετρήσει με το παχύμετρο ως 0,28mm.
Έχω βάλει και σχετική φωτό μερικές σελίδες πριν...
Ασαφές σύρμα σε όλα του το συγκεκριμένο...

Αποσυνδεδεμένος Psitgr

  • ***
  • 761
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1003 στις: Μαρτίου 29, 2016, 22:42 »
Επειδή δεν θυμάμαι αν το έχω αναφέρει και βαριέμαι να ψάχνω πίσω, υποδειγματικά δουλεύει σε vtc μίνι και με διάφορους άτμο τανκάτους και dripper αυτό το 316L της  Coil Master.. :thumpup: ;D



Αποσυνδεδεμένος johnM

  • *
  • 32
  • Φύλο: Άντρας
  • DIY or DIE
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1004 στις: Μαρτίου 29, 2016, 23:50 »
Πριν μερικές μέρες αγόρασα και εγώ το πράσινο  UD 316L 28ga βγήκε στα 0.58Ω παίζω στους 150C/30W στο cuboid και δεν διαπιστώνω κάποιο πρόβλημα ακόμα και όταν αφήσω να στεγνώσουν τελείως τα βαμβάκια στο velocity.

Είναι το πρώτο στήσιμο που κάνω για TC με SS.

Πάντως εδώ το παλικάρι λέει ότι έχει να κάνει και με την τιμή της αντίστασης και μάλιστα ότι θέλει και διαφορετικό tcr κάθε φορά.

Παράθεση
So a couple things I've observed (and I'm sure people will correct me if I'm wrong in the slightest):

You're correct that to TCR is supposedly 0092 for 316l, but I've noticed I have to change it depending on how high or low ohm the build is. I've actually said screw it and am now using TCR 130 with my SS316l builds and it hits like a champ (warmer vape, more time before it hits protection).

You may try lowering your wattage. SS ramps up extremely quick compared to kanthal, so the more initial wattage you push through it, the quicker you'll hit your max temp.

SS temp protection feels extremely finicky in the sense that I have to tweak the TCR settings for my build every time (not necessarily just the type of wire used) - but the results can be worth it.

I absolutely love SS TC, however I wish it were more 'set it and forget it' instead of having to mess with the settings each time I change my build/coils.

και ολόκληρο το θέμα εδώ

https://www.reddit.com/r/electronic_cigarette/comments/43vwb6/jt_cuboid_316l_as_tc_mode_default_or_custom_tcr/

Αν έχει αναφερθεί σε παλιότερο post sorry.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 30, 2016, 01:16 από johnM »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 327 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 250 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21704 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 283108 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208979 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67570 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175782 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314548 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14968 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125942 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94846 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4833 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix