vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

74 επισκέπτες, 3 χρήστες
manoslykos, treloneritis, goran

Twitter

Σύρμα SS (stainless steel)

Αποσυνδεδεμένος sakaplias100

  • **
  • 280
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #915 στις: Μαρτίου 19, 2016, 21:04 »
το ξέρω ότι δεν πρέπει να πυρώνουμε τα σύρματα απλά ρωτάω για το ss316 εάν πυρωθεί τι γίνετε ίσος να μην δουλεύει σωστά στην απόδοση μετά ?? 

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #916 στις: Μαρτίου 19, 2016, 21:42 »
Δεν έχει σχέση με την απόδοση οπως και με το Kanthal, αλλά με την υγεία μας, όπως έχει γράψει και ο καθηγητής - γιατρός Φαρσαλινός.

Βέβαια ο καθένας κάνει ότι του αρέσει. ;) :D

Αποσυνδεδεμένος polygrafos

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Στέλιος Νιάπος
    • Προσκλητήρια Γάμου Βάπτισης
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #917 στις: Μαρτίου 20, 2016, 15:49 »
Καλησπέρα σε όλους :)
Μια ερώτηση. Στήνω το 316SS και το 304 σε τηλέμαχο και φαινόμενο.
5 σπείρες ανοικτές, διάμετρος 2 mm και βγαίνει 0,49 το ένα και 0,54 Ohms το άλλο.
Το δουλεύω σε TC στο Evic VTC mini. Επειδή έχω χαμηλώσει τη νικοτίνη μου στο 4 από 6 που την είχα,
για να πάρω κάποιο χτύπημα καλό, το δουλεύω στα 16 Watts στους 220 βαθμούς.
Πιστεύετε ότι είναι τα Watts πολλά και θα έπρεπε να τα χαμηλώσω και να ανεβάσω τη νικοτίνη?
Το συρματάκι που το αλλάζω κάθε 4 μέρες δεν μαυρίζει για να πω ότι το ζορίζω.

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #918 στις: Μαρτίου 21, 2016, 09:51 »
Παίξε σε power και 18 watt τουλάχιστον στο 316 για μένα, και μετά κοιτάς την νικοτίνη.

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #919 στις: Μαρτίου 21, 2016, 14:48 »
Καλησπέρα σε όλους :) Μια ερώτηση. Στήνω το 316SS και το 304 σε τηλέμαχο και φαινόμενο. 5 σπείρες ανοικτές, διάμετρος 2 mm και βγαίνει 0,49 το ένα και 0,54 Ohms το άλλο. Το δουλεύω σε TC στο Evic VTC mini. Επειδή έχω χαμηλώσει τη νικοτίνη μου στο 4 από 6 που την είχα, για να πάρω κάποιο χτύπημα καλό, το δουλεύω στα 16 Watts στους 220 βαθμούς. Πιστεύετε ότι είναι τα Watts πολλά και θα έπρεπε να τα χαμηλώσω και να ανεβάσω τη νικοτίνη? Το συρματάκι που το αλλάζω κάθε 4 μέρες δεν μαυρίζει για να πω ότι το ζορίζω.

Ναι ισως αν δεν σε ικανοποιουν τα watt που λεει ο φιλος ανεβαζεις λιγο την νικοτινη

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #920 στις: Μαρτίου 21, 2016, 14:56 »
Βρε παλικαρια , δεν εχουν σχεση τα Watts στη λειτουργια TC , οσο αφορα το χτυπημα - τη γευση - το ντουμανι.
Τα Watts στο TC , ειναι στην ουσια η ταχυτητα με την οποια θα πυρωσει / ανεβασει θερμοκρασια το συρμα στους βαθμους που εχουμε ρυθμίσει.
Και στα 75 Watts να το βαλει και παλι το ιδιο αποτελεσμα θα εχει σαν ατμισμα.
Μολις πιασει τη θερμοκρασια το συρμα , θα του γραφει αντι για 75 Watts , 10-12-17-11-9-20....κλπ. κλπ. κλπ.
Απλα με τα 75W θα πιασει τη θερμοκρασια σε 1 δευτερολεπτο και με 16Wσε τρια δευτερα.
Αυτη ειναι η διαφορα και τιποτε αλλο.

Ανεβασε τη θερμοκρασια πιο πανω για να δεις αν σου αρεσει η θερμοκρασια του ατμου , το χτυπημα και και γενικα το ολο ατμιστικο αποτελεσμα και μετα πηγαινε σε περισσοτερη νικοτινη...

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #921 στις: Μαρτίου 21, 2016, 15:57 »
Ωραία άρα στο power mode όσο συνεχίζουμε και πατάμε έχουμε ανεξέλεγκτη ανοδο θερμοκρασίας έτσι? 

Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #922 στις: Μαρτίου 21, 2016, 17:22 »
Ναι αλλά όχι ακριβώς, κάποια στιγμή επέρχεται ισορροπία και σταθεροποιειται σχετικά η θερμοκρασία διότι το υγρό που ατμοποιειται ψύχει την αντίσταση. Αλλά σε βατ δεν ξέρεις ποια είναι αυτή η θερμοκρασία.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #923 στις: Μαρτίου 21, 2016, 18:51 »
Ωραία άρα στο power mode όσο συνεχίζουμε και πατάμε έχουμε ανεξέλεγκτη ανοδο θερμοκρασίας έτσι?  

1)  Δεν εχει σχεση η λειτουργια των Watts στο TC στο θεμα ελεγχου θερμοκρασιας.
Και στο TC τα Watts , δεν ειναι σταθερα .
Υπαρχει αυξομειωση για το σκοπο αυτο δηλαδη.   Για να κρατα τη θερμοκρασια που εχουμε ορίσει.
Αν δεν το εκανε αυτο το TC , τοτε ναι η θερμοκρασια θα ηταν συνεχως αυξανομενη.

2)  Ειναι αλλο πραγμα η συνεχόμενη ανοδος θερμοκρασιας και αλλο η ανεξελεγκτη ανοδος θερμοκρασιας.
Στο power mode , παρα το οτι φαινεται καπως τρελο , η θερμοκρασια εχει συνεχόμενη ανοδο.

Παλαιοτερα υπηρξε αναφορα για το θεμα αυτο και μαλιστα εκανα και 'γω αυτο ακριβως το πειραμα και το ανεφερα  στο αναλογο νημα , στο οποιο καναμε τη συγκεκριμενη συζητηση με τον Atmos , τον SEB , τον camber , τον Giannis Pap και πολλους αλλους συνατμιστες .
Παρον στη συζητηση ηταν και ο γιατρος μας .  
Ο κ. Κωνσταντινος Φαρσαλινος , εκεινο τον καιρο εκανε πειραματα εργαστηριακά για αυτο ακριβως το λογο.
Αυτο λοιπον που εγραψα και στο προηγουμενο , αλλα και σ' αυτο το ποστ , δεν ειναι κατι που το εβγαλα απο το μυαλο μου .....
Στο πειραμα που εκανα εγω , ειδα συνεχομενη ανοδο θερμοκρασιας χωρις τερμα , για ολο το χρονικο διαστημα που μετρουσα τη θερμοκρασια της.
Το πειραμα το εκανα με τη θερμικη καμερα που χρησιμοποιουμε στα χαλασματα κτιριων για να ανιχνεύσουμε ανθρωπους απο τη θερμοκρασια του σωματος τους.
Δεν ειναι το εργαλειο που θα δωσει το καλυτερο και το πιο εγκυρο αποτελεσμα , αλλα ο σκοπος μου ηταν να δω αν η θερμοκρασια σταματα .
Ο ατμ/της ηταν ο Mutation X V2 και ειναι Dripper.
Με ανοικτο το καπακι , δε γινεται να δω τη θερμοκρασια που αναπτύσσεται μεσα στον ατμ/τη οταν ατμιζω , αλλα οπως εγραψα και πιο πανω , αυτο που ηθελα να δω ηταν αν εχω σταθερη θερμοκρασια μεχρι καποιο σημειο   ή αν εχω συνεχομενη  ανοδο της θερμοκρασιας.

Οποτε , αφου τα Watts συνεχως ανεβαζουν τη θερμοκρασια , τοτε φτανουμε στο συμπερασμα που εγραψα και πιο πανω.
Δεν παιζει ρολο ποσα Watts θα ρυθμισουμε.
Τα Watts τα εχουμε ως μεσο για να ανεβασουμε θερμοκρασια στο συρμα.
Μολις φτασουμε τη θερμοκρασια που εχουμε ορισει , το TC κοβει το ρευμα και το αυξομειώνει ωστε να κρατα τη θερμοκρασια που εχουμε ορίσει...
Αν δεν εκανε αυτη τη λειτουργια το TC , τοτε θα ειχαμε power mode............
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 21, 2016, 18:58 από shadockan »

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #924 στις: Μαρτίου 21, 2016, 19:04 »
Βασίλη πολύ καλό το πείραμα και αν είχα τα εργαλεία θα έκανα και εγώ κάτι αντίστοιχο γιατί τρώγομαι με κάτι τέτοια! ;D
Αν κατάλαβα καλά, με τη θερμική κάμερα κατάφερες να δεις οτι η θερμοκρασία ανέβαινε συνεχόμενα αλλά χωρίς να ατμίζεις, σωστά?
Έχει γίνει κάτι αντίστοιχο ή έχει ακούσει κανείς κάτι για το αν υπάρχει περίπτωση η θερμοκρασία να σταθεροποιείται σε ένα σημείο όσο ατμίζουμε λόγω και της ροής αέρα? Γιατί εμένα μου φαίνεται λογικό να σταθεροποιείται κάπου...αν όχι να μειώνεται δραματικά ο ρυθμός αύξησης.
Μιλάμε για power mode πάντα ε!

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #925 στις: Μαρτίου 21, 2016, 19:22 »
Nαι οπως εγραψα και πιο πανω , κοιταξα μονο αν η θερμοκρασια σταματαει σε καποιο σημειο .
Δεν ατμιζα.
Απλα ηθελα να δω αν σταματαει η ανοδος και σε ποιο σημειο.
Η καμερα μου εδειξε 34.........76°C (αν θυμαμαι σωστα) , αλλα δεν ειναι σωστη αυτη η θερμοκρασια φυσικα...
Επαναλαμβανω , οτι ηθελα να δω αν θα σταματησει.....  Τιποτε αλλο...........
Σε λειτουργια Watts ημουν και συγκεκριμενα με μηχανικο μοντακι  Roller.
Πιστευω οτι με τον αερα και το υγρο και μαλιστα σε Dripper οπως ο Μutation Χ V2 που εχει πολλες τρυπες για αερα (σκετο σουρωτήρι ειναι) , η θερμοκρασια  θα εχει πολυ μικρη μεταβολη απο καποιο σημειο και μετα , αλλα δεν εχω ουτε τα εργαλεια ουτε ξερω καποιο τροπο ωστε να το δω σε περιοδο ατμισματος .
Και ο κ. Κ. Φαρσαλινος εκανε ενα τετοιο πειραμα και το εμφάνισε εδω στο φορουμ , αλλα το ειπε και ο ιδιος οτι ειναι απλα μια πρωτη προσπαθεια για να δουμε τη θερμοκρασια , ωστε να εχουμε μια εικονα και τιποτε αλλο.
Και στο δικο του πειραμα , με καλυτερο και πιο ακριβειας οργανο φυσικα , οι βαθμοι Κελσιου ηταν κατα πολυ μεγαλυτεροι , αλλα και παλι ο ατμ/της ηταν ανοικτος.
Ουτε ο γιατρος μπορεσε να δωσει καθαρο αποτελεσμα 100% στο τι συμβαινει μεσα στο θαλαμο ατμοποιησης την ωρα του ατμισματος.
Αυτο προσπαθει να πετυχει αυτο το καιρο..............
Οποτε και 'μεις ................ περιμενουμε τα αποτελεσματα.....

Βεβαια και κατι αλλο που θα επρεπε να τονισουμε απο την αρχη , ειναι και το θεμα των υλικων.
Αν εχω λεπτο συρμα , θα εχω και μεγαλυτερη θερμοκρασια . 
Αυτο φυσικα ειναι πολυ γενικευμενο , αλλα για να το αναλυσουμε αυτο , θα πρεπει μαλλον να παμε και σε αλλο νημα , γιατι και 'δω υπαρχουν αμετρητες παραμετροι...........


:-[ :confused1: :hmmm:........μηπως ...... λεω εγω τωρα .... , μηπως ειμαστε λιιιιιγααακι off topic....... :eyesplash: ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 21, 2016, 19:28 από shadockan »

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #926 στις: Μαρτίου 21, 2016, 19:31 »
Για να δούμε λοιπόν!
Εγώ νομίζω οτι ειδικά εδώ είναι που δεν είμαστε off topic γιατί μιλάμε για ένα σύρμα που παίζει και στα δύο mode και εμένα τουλάχιστον θα με ενδιέφερε να ξέρω πόση περίπου θερμοκρασία αναπτύσεται κατά τη διάρκεια του ατμίσματος.
Παρόλο βέβαια που είναι πολύ σχετικό αυτό και εξαρτάται απο τον ατμοποιητή, τα watt, τον τρόπο που ατμίζουμε, την αντίσταση, την τροφοδοσία του υγρού και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο. Έστω ένα εύρος θα με κάλυπτε!

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #927 στις: Μαρτίου 21, 2016, 19:46 »
Κατα τυχη , ολοι μας καποια στιγμη το εχουμε δει οτι η ανοδος ειναι συνεχομενη....
Αν κανεις μια αντισταση και δωσεις ρευμα , τοτε θα δεις οτι το συρμα θα κοπει απο τη μεγαλη θερμοκρασια , αναλογα φυσικα και τa  Ωμ , Watts ......
Αυτο θα το δεις χωρις βαμβακι μεσα φυσικα.

Τωρα για το πιο - πιο - πιο πανω ερωτημα του 
polygrafos

τα Watts ειναι σχετικα λιγα , οποτε μπορει και να μην εχει την τοσο μεγαλη ανοδο.
Αλλα σαν γενικη εικονα , η θερμοκρασια ανεβαινει.
Αναλογα λοιπον τι Ωμικη αντισταση ρευματος εχουμε , τι υλικο ειναι το συρμα , τι παχος εχει ..... , θα εχουμε και διαφορετικα αποτελεσματα μαλλον , αλλα η ουσια ειναι οτι η ανοδος υπαρχει....

Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #928 στις: Μαρτίου 22, 2016, 00:30 »
Παιδιά συμφωνώ με τα προηγούμενα μην παρεξηγηθώ αλλά θέλω να κάνω μια μικρή προσθήκη, κάποια στιγμή σταματάει να ανεβαίνει η θερμοκρασία σε wattage.

Το που θα σταματήσει είναι θέμα του τύπου συρματος, ωμικοτητας, θερμοκρασίας χώρου, ρυθμού ατμοποιησης του υγρού, φυσικά τα watt που έχουμε ρυθμίσει και σίγουρα πολλά ακόμα.

Αν δεν σταματάγε και με 5 watt ας πούμε οποιαδήποτε αντίσταση θα πυρωνε μετά από κάποιο χρονικό διάστημα, κάτι που δεν ισχύει...

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #929 στις: Μαρτίου 22, 2016, 02:33 »
Μαφυσικα και σταματαει , ιδιαιτερα με λιγα Watts .
Πιστευω οτι δεν φτανουμε σε θερμοκρασιες που να ειναι επικινδυνες την ωρα της τζουρας , λογο του υγρου και του αερα .
Απλα ηθελα να δω αν ανεβαινει συνεχεια ή σταματαει.
Το χρονικο διαστημα που εκανα τη μετρηση , δεν σταματησε.
Εγω σταματησα να μετραω .
Ειχα μηχανικο και αντισταση 0.7 Ωμ , αρα ημουν καπου στα 20 Watts .
Με τετοια αντισταση λοιπον , δεν ειδα να σταματαει η ανοδος της θερμοκρασιας.
Λογικα αναλογα την ανοχη του συρματος , οταν θα πυρωσει οσο δεν παει αλλο θα κοπει.
Αν ομως ειναι πολυ χοντρο , πιστευω οτι θα ανεβασει καποια θερμοκρασια και θα σταματησει.
Αυτο βεβαια θα το δουμε σε ολα τα συρματα , με διαφορετικα αποτελεσματα απο το καθε ειδος συρματος.
Το θεμα ομως ειναι που σταματαει η ανοδος της θερμοκρασιας..........
Αυτο που πιστευω παντως , ειναι οτι ανεβαινει πολυ ψηλα αν εχεις και πολλα Watts .
Tουλαχιστον θα ηθελα να μαθω μεχρι που φτανει σ' αυτο που εκανα με ± 20W..............
Εγω και ολοι μας φυσικα.....  

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499371 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 01, 2024, 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 192 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7328 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20888 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194647 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1629 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4785 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109292 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180661 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2045 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1445 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25413 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy