vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Σύρμα SS (stainless steel)

Αποσυνδεδεμένος sotiro

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #285 στις: Δεκεμβρίου 19, 2015, 11:40 »
Παρά τις σχετικές αναφορές στο 304 θά έλεγα ότι το 316l συνδυάζεται απροβλημάτιστα και με το VTC mini αλλά και με το RX 200.


Καλημέρα,
Εννοείται πως η εμπειρία του χρήστη σαφώς έχει τη βαρύτητα της, γι αυτό άλλωστε έχω παραγγείλει και 304 και 316 για δοκιμές και θα επανέλθω να μοιραστώ μαζί σας τα (υποκειμενικά πάντα) αποτελέσματα.  :D :thumpup: 
Βέβαια έχω δοκιμάσει σε VTC Mini φίλου με SS 316 και το γευστικό αποτέλεσμα ήταν ικανοποιητικότατο ΑΛΛΑ το μόνο μου κριτήριο μέχρι στιγμής είναι το Kanthal σε Power mod!  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #286 στις: Δεκεμβρίου 19, 2015, 11:50 »
Καλημέρα :) Έχει πολλά είδη 304 στο Fasttech. Στην ίδια διάμετρο (για παράδειγμα 0,28) έχει διάφορες τιμές σε Ohmsκαι διαφορετικές τιμές. Πως ξέρουμε τι πρέπει να επιλέξουμε?

Πάρα πολύ απλή η επιλογή. Δεν παίρνεις τίποτα χύμα από FT. Μπορεί κάποιο από τα χύμα της να είναι καλής ποιότητας, το πιθανότερο όμως είναι να καταλήξει στο ντουλάπι με τα εργαλεία και τις βίδες για επισκευές στο σπίτι
Ο,τι όμως έχει της Youde, χτύπα το ελεύθερα.

Αποσυνδεδεμένος vaporaki

  • ***
  • 526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #287 στις: Δεκεμβρίου 19, 2015, 12:01 »
σε vw παίζει σαν το κανθαλ? πρεπει να προσεξω κάτι?

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #288 στις: Δεκεμβρίου 19, 2015, 12:07 »
Ναι παίζει και σε vw mode. Κατά νου να έχεις ότι η τιμή της αντίστασης θα σου βγει η μίση περίπου από αντίστοιχες σπείρες kanthal. Επίσης απέφυγε dry burn.

Αποσυνδεδεμένος John K

  • **
  • 174
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #289 στις: Δεκεμβρίου 19, 2015, 12:37 »
Καλημέρα σε όλους.
1ο στήσιμο στον Kayfun Lite Plus με SS 316L 28GA της UD. 6 σπείρες σε 2,5άρι τρυπανάκι και 0,69Ω αντίσταση. Άτμισμα σε 220 βαθμούς και 10-11W. Ίσως ανεβάσω τα watt αργότερα αλλά μέχρι στιγμής είμαι Ok. Λοιπόν το vtc mini δουλεύει μια χαρά το TC... μέχρι στιγμής τουλάχιστον (1η φορά παίζω με TC). Σαν ντουμάνι είναι νομίζω στα ιδια επίπεδα με το 25άρι kanthal που χρησιμοποιούσα (6-7 σπείρες, 2,5άρι, 1,7Ω, 10-11 Watt); δεν είδα καμιά τρελή διαφορά. Σαν γεύση δεν μπορώ να είμαι αντικειμενικός ακόμη, μια και το συνάχι που με ταλαιπωρεί περνάει μεν, αλλά υπάρχει λίγο ακόμη. Σίγουρα όμως έχω καλύτερη γεύση, μια και την προηγούμενη αντίσταση με kanthal την είχα 6 ημέρες. :tongue_smilie:

Συμπεράσματα:
- Πρίν το στρίψιμο πέρασα το σύρμα με οινόπνευμα. Δεν νομίζω να χρειάζεται τελικά μια και δεν είδα τίποτα κατάλοιπα στην χαρτοπετσέτα.
- Δεν μπορώ να πω ότι το SS είναι απαραίτητα καλύτερο από το Kanthal, σίγουρα όμως δεν είναι χειρότερο.
- Η ευκολία του στο στρίψιμο αντίστασης ήταν απίστευτη.
- Είναι πολύ σπαστικό αν ξεπεράσεις τα επιθυμητά watt με το vtc mini να πρέπει να πας μέχρι τα 75 watt και μετά πάλι από την αρχή μέχρι τα 10-11. Το SS ήρθε για να μείνει (10 μέτρα έχω, σιγά μην τα πετάξω).

Αποσυνδεδεμένος eckotek

  • ***
  • 522
  • Φύλο: Άντρας
  • MAKE LOVE NOT WAR
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #290 στις: Δεκεμβρίου 19, 2015, 12:55 »
Η απάντηση που πήρα από το email που έστειλα στην joyetech για το ss σύρμα:  Dear friend
[/color]It is 304.
[/color]Have a nice day!
[/color]Best wishes!
 [/color] [/color]Mery
[/color]Joyetech Service
[/color]Web:www.joyetech.com

[/color]
[/color]
 


Αποσυνδεδεμένος vaporaki

  • ***
  • 526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #291 στις: Δεκεμβρίου 19, 2015, 13:57 »
Ναι παίζει και σε vw mode. Κατά νου να έχεις ότι η τιμή της αντίστασης θα σου βγει η μίση περίπου από αντίστοιχες σπείρες kanthal. Επίσης απέφυγε dry burn.


ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος VOLTEROS

  • **
  • 177
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #292 στις: Δεκεμβρίου 19, 2015, 16:44 »
Όχι δεν είναι φυσιολογικό. Λογικά θα έπρεπε να παίζει καλά και στους 220 - 230 βαθμούς. Η προστασία είναι φυσιολογικό να επεμβαίνει αλλά η θερμοκρασία των 280 βαθμών είναι μάλλον υπερβολική.

Θα σου πω το στήσιμο για να μου πεις
Το σύρμα είναι 316 από replacesmoke διάμετρος 0.30
Σε τρυπανακι 3mm 6 σπείρες αν θυμάμαι καλά και η αντίσταση βγήκε στα 0.74 ωμ
Όταν ρυθμιζω στα 220 Και στα 12 watt μπαίνει αμέσως η προστασία
Όταν το βάζω από τα 270 θερμοκρασία και πάνω πάει μια χαρά
Έχω το vtc mini κλείδωνω την αντισταση στα 0.74 Όταν πατάω το μπουτον αυτή η τιμή αλλάζει αυτό μάλλον είναι φυσιολογικό σε αυτό το box Γιατί στο ipv d2 Δεν αλλαζει

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #293 στις: Δεκεμβρίου 19, 2015, 17:23 »
Ναι παίζει και σε vw mode. Κατά νου να έχεις ότι η τιμή της αντίστασης θα σου βγει η μίση περίπου από αντίστοιχες σπείρες kanthal. Επίσης απέφυγε dry burn.
Γιατί να αποφεύγει το dry burn?

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #294 στις: Δεκεμβρίου 19, 2015, 17:46 »
Γιάννη, προσωπικά με σύρμα kanthal δεν σταμάτησα ποτέ να κάνω dry burn. Τώρα και σχετικά με αυτό που έγραψα, περισσότερο πηγάζει από γνώμες εδώ μέσα ή και από ξένα forums, που για το ss προτείνουν ή καθόλου dry burn ή πολύ ελαφρύ dry burn (χαμηλά watts και μικρή διάρκεια). H δική μου μικρή εμπειρία στο ss, λέει ότι μια φορά που του έκανα κανονικό dry burn, το σύρμα σκούρυνε τόσο πολύ που “ψυχολογικά” δεν μου άρεσε. Δεν γνωρίζω κάτι παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος takkat

  • **
  • 218
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #295 στις: Δεκεμβρίου 19, 2015, 18:10 »
Καλησπέρα!
Λέγεται συχνά, απ' όλους μας, ότι το SS σύρμα μπορεί να δουλέψει άνετα και σε Power mode, όπως δουλεύει σε TC mode. Επειδή το υλικό "αντέχει", αλλά και επειδή νοιώθουμε μια παραπάνω εμπιστοσύνη και εξοικείωση με το συγκεκριμένο υλικό, λόγω της εξάπλωσης της  χρήσης του.


Θα ήθελα, σ' αυτό το θέμα να μοιραστώ κάποιες σκέψεις μου:


-Είναι σε όλους μας γνωστό, ότι η αντίσταση ενός αγωγού σύρματος, αυξάνεται όσο αυξάνεται και η θερμοκρασία του, σύμφωνα με τον συντελεστή θερμοκρασίας, του υλικού του.
-Επίσης γνωρίζουμε ότι κρατώντας σταθερά τα Watt, θα παραχθεί ενέργεια που θα αυξήσει την θερμοκρασία, που με την σειρά της θα αυξήσει τα Ωμ της αντίστασής μας.
-Αυτό μάλιστα εξαρτάται απόλυτα απ' τον συντελεστή θερμοκρασίας του υλικού, που για το μεν kanthal A1 είναι 2 x 10^-6, ενώ για το SS 316 είναι 880 x 10^-6.


Απ' τα παραπάνω λοιπόν, θα μπορούσαμε να πούμε ότι, όταν χρησιμοποιούμε σταθερά Watt σε kanthal A1 η αντίστασή μας ουσιαστικά δεν μεταβάλλεται και το ίδιο και η θερμοκρασία της και ακριβώς το αντίθετο στο SS 316, με αποτέλεσμα στο τελευταίο να χάνεται η ομοιομορφία στις τζούρες μας και να αλλοιώνεται προοδευτικά η ατμιστική μας απόλαυση και ίσως όχι μόνο αυτή.


Συμπερασματικά λοιπόν θα μπορούσαμε να καταλήξουμε ότι χρησιμοποιούμε τα σύρματα από SS, Ni, Ti, NiFe πάντα σε TC mode?


Τι γνώμη έχετε;




Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #296 στις: Δεκεμβρίου 19, 2015, 22:20 »
Πολύ ενδιαφέρον αυτό που έγραψες takkat και ήρθε κι έδεσε με κάτι που παρατήρησα δύο μέρες τώρα.
Έστησα με SS έναν kl+ κι έφτιαξα αντίσταση 0,7 Ω. Τον έβαλα σε ένα μηχανικό και στο 1ο πάτημα του κουμπιού όλα καλά. Από εκεί και πέρα όλο το υπόλοιπο άτμισμα υποτονικό. Μόλις το άφηνα να κρυώσει όλα πάλι μια χαρά. Κατέληξα λοιπόν πως διπλασιάζει πολύ γρήγορα την αντίσταση λόγω θερμοκρασίας και πως μάλλον δε θα ξαναβάλω SS σε μηχανικό μοντάκι. Μόλις έστησα με kanthal το μηχανικό δουλεύει ρολόι.
Όμως... σε αντίθεση με το μηχανικό σε VW δουλεύει άψογα. Κι αυτό γιατί η πλακέτα μάλλον αυξομειώνει τα volt που δίνει ηια να φτάσει τα επιθυμητά Watt. Και να φανταστείς ότι έχω ένα απλό istick30.
Η πρότασή μου λοιπόν είναι:
Ναι TC και VW
Όχι μηχανικό και VV

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #297 στις: Δεκεμβρίου 19, 2015, 22:43 »
Αντίθετα εγώ την βρήκα σε μηχανικά ( με ντριπερ ).
Ερχεται γλυκά η τζουρα μετά από λίγο και επίσης το βαμβάκι στεγνώνει πιο ομαλά λόγο λόγο αυξημένων Ω όταν ανέβει η θερμοκρασία λόγο υποτροφοδοσίας, οπότε γλυτώνεις τις πολύ ξηρές προειδοποιητικές τζούρες του στεγνώματος.
Αλλά είπαμε, γούστα είναι αυτά :D

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #298 στις: Δεκεμβρίου 19, 2015, 22:44 »
Γιάννη, προσωπικά με σύρμα kanthal δεν σταμάτησα ποτέ να κάνω dry burn. Τώρα και σχετικά με αυτό που έγραψα, περισσότερο πηγάζει από γνώμες εδώ μέσα ή και από ξένα forums, που για το ss προτείνουν ή καθόλου dry burn ή πολύ ελαφρύ dry burn (χαμηλά watts και μικρή διάρκεια). H δική μου μικρή εμπειρία στο ss, λέει ότι μια φορά που του έκανα κανονικό dry burn, το σύρμα σκούρυνε τόσο πολύ που “ψυχολογικά” δεν μου άρεσε. Δεν γνωρίζω κάτι παραπάνω.
Εγώ δεν έχω χρησιμοποιήσει SS ακόμα, το έχω στα προσεχώς να το δοκιμάσω και με tc και χωρίς.
Μέχρι τώρα με το tc δεν τα βρήκα με το Ni200...

Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #299 στις: Δεκεμβρίου 19, 2015, 22:59 »
Εγω που το δουλευω περιπου 7-8 μερες ειμαι πολυ ικανοποιημενος.ημουν μεχρι τωρα παραδοσιακος του κανθαλ,περασα ελαχιστα απο το νικελ,καθολου απο το τιτανιο αλλα εδω στο ss μαλλον θα καταληξω οριστικα προς το παρων.


Mobile klaz speaking...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 322 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 244 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21679 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 283024 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208830 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67489 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175688 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314517 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14953 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125888 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94753 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4776 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix