vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

477 επισκέπτες, 6 χρήστες
lemon78, Giannis.B, Aoratix, bakoulini, maprix, manoslykos

Twitter

Kayfun Lite by SvoёMesto

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3105 στις: Ιουλίου 16, 2015, 21:48 »
Το νοημα της φωλιας, ειναι να καλυψεις οσο μεταλλο γινεται για να εχεις πιο καθαρη απο μεταλλο γευση.
Βαμβακι, σιλικα, κοπρια, δεν εχει σημασια το υλικο  ;)

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3106 στις: Ιουλίου 17, 2015, 00:42 »
Φωλιά κάνω εδώ και 1.5 χρόνο περίπου και δουλεύει μια χαρά.
Οπως είπε ο Νίκος από πάνω μου ο πρώτος λόγος που το κάνω είναι αυτός που αναφέρει.
Ο δεύτερος είναι ότι καλύπτει έτσι ομοιόμορφα το εσωτερικό της βάσης.
Κάποτε ένα μέλος είχε προτείνει να βάζουμε λίγο βαμβάκι στο εσωτερικό της καμινάδας για ακόμη καλύτερη γεύση.
Το δοκίμασα. λειτουργούσε μια χαρά, αλλά δεν το συνήθισα.


Εχεις δίκιο βέβαια όταν λες ότι υλικό με υλικό έχει διαφορετική συμπεριφορά. Οχι τόσο πολύ όμως. Κάποιος που έστηνε με σίλικα και πέρασε μετά στο βαμβάκι, θα κάνει κάποιες μικροδιορθώσεις στο μήκος ή το πάχος του φυτιλιού κι αυτό είναι. Ανάλογα με τον ατμοποιητή, όπως πχ στη Σοφία, που είχε διαφορετικό τρόπο τροφοδοσίας, με το βαμβάκι άνοιγα λίγο περισσότερο την καμπάνα, ή την έκλεινα λίγο ακόμη.. δε θυμάμαι, αλλά αυτή ήταν η βασική διαφορά. Η φωλιά είναι, πιστεύω, ένας ασφαλέστατος τρόπος στησίματος του Κ. Οχι ο μοναδικός, αλλά ένας σίγουρος κι εύκολος.

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3107 στις: Ιουλίου 17, 2015, 00:59 »
Να μην ξεχνάμε πως όταν στήναμε με silica το σύρμα που χρησιμοποιούσαμε σπανίως ήταν χοντρότερο από 0,20 mm.
Οι δε ατμοποιητές γεύσης με κεραμικό  (Ιθάκη, Ιάττυ, Eviva κλπ)  ακόμη και σήμερα με silica δίνουν το 100%.
Το ότι ο KLP και οι συναφείς απογειώθηκαν σε προτίμηση, κατά την γνώμη μου οφείλεται στο στήσιμο με mc ή σχεδόν mc και στην χρήση βαμβακιού.
Τα καψούλια και τα καμμένα της silica (που όταν τα φας μένουν αξέχαστα) είναι σχεδόν αδύνατο να τα έχεις με βαμβάκι. :)








Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3108 στις: Ιουλίου 17, 2015, 15:38 »
Οτι απογειώθηκαν σε προτίμηση λόγο βαμβακιού και μικροκόλιου, είναι αλήθεια. Αλλά τα υπόλοιπα (της γεύσης του σιλικα ) είναι εντελώς υποκειμενικά.
Εγώ πχ το tribeca μου το απολαμβάνω στον apollo με tc ( και βαμβάκι ), αλλά στον kayfun το θέλω με 3πλο 2mm σιλικα, 32αρι σύρμα και μηχανικό  :yes:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 17, 2015, 15:44 από nikos523 »

Αποσυνδεδεμένος GreekNick

  • **
  • 204
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3109 στις: Ιουλίου 20, 2015, 13:37 »
Την τελευταια εδομαδα μου βγαζει υγρο κατω στη βαση του ? Ξερει κανεις που οφειλεται αυτο?

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3110 στις: Ιουλίου 20, 2015, 13:41 »
Ίσως φταίει το o-ring της βίδας αναπλήρωσης υγρού. Το έχεις δει? Αν έχεις εφεδρικό, άλλαξέ το.

Αποσυνδεδεμένος GreekNick

  • **
  • 204
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3111 στις: Ιουλίου 20, 2015, 13:48 »
εχει γινει ολιγο πλακουτσοτο(επιπεδο)απο την μια πλευρα
 :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3112 στις: Ιουλίου 20, 2015, 13:53 »
Ε! λογικά αυτό είναι. Το αλλάζεις και είσαι μια χαρά. Και το νέο, δεν το....σφίγγουμε πολύ  :D

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3113 στις: Ιουλίου 20, 2015, 18:45 »
Εγω εχω βολευτει τωρα τελευταια με διαγωνια τελειως την αντισταση στα λουκια και το βαμβακι περασμενο μεσα να το κοβω στα καθετα με το ντεκ και να κανει μια κλιση οταν το στρωνω στο ντεκ (που παει μονο του)  και δεν εχω θεμα μακρους μιας και το κοβω οπως ειπα καθετα το ψαλιδι στο ντεκ και μου δινει αψογο μηκος βαμβακι...

Αποσυνδεδεμένος yian

  • **
  • 498
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3114 στις: Ιουλίου 21, 2015, 01:52 »
Πάντως όσο πιο διαγώνια στήνω την αντίσταση, τόσο μεγαλώνουν οι πιθανότητες υποτροφοδοσίας λόγω τσακίσματος του βαμβακιού στις άκρες του coil για να γυρίσουν προς το deck.
Έχω παρατηρήσει 2-3 φορές στις αλλαγές ότι το βαμβάκι μαύριζε περισσότερο λίγο μετά τα τσακίσματα προς την αντίσταση όταν είχε μεγάλη κλίση.

Προσωπικά προτιμώ στήσιμο στις 45 μοίρες, ούτε τελείως κάθετα λόγω χώρου ούτε τελείως διαγώνια για τον παραπάνω λόγο  ;)

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3115 στις: Ιουλίου 21, 2015, 10:06 »
Να μην ξεχνάμε πως όταν στήναμε με silica το σύρμα που χρησιμοποιούσαμε σπανίως ήταν χοντρότερο από 0,20 mm.
Οι δε ατμοποιητές γεύσης με κεραμικό  (Ιθάκη, Ιάττυ, Eviva κλπ)  ακόμη και σήμερα με silica δίνουν το 100%.
Το ότι ο KLP και οι συναφείς απογειώθηκαν σε προτίμηση, κατά την γνώμη μου οφείλεται στο στήσιμο με mc ή σχεδόν mc και στην χρήση βαμβακιού.
Τα καψούλια και τα καμμένα της silica (που όταν τα φας μένουν αξέχαστα) είναι σχεδόν αδύνατο να τα έχεις με βαμβάκι. :)
Για τους ατμοποιητές που αναφέρεις δεν γνωρίζω γιατί δεν τους έχω χρησιμοποιήσει.
Όμως στον dripper pro και στην sofia που είναι και αυτοί με κεραμικό, εγώ πήρα καλύτερο αποτέλεσμα με βαμβάκι αντί για silica, είτε έκανα κλασική spaced αντίσταση είτε microcoil (με το τελευταίο έχω την βέλτιστη γεύση).
Τα καμένα από ότι και να τα φας, αξέχαστα είναι έτσι κι αλλιώς :)

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Την τελευταια εδομαδα μου βγαζει υγρο κατω στη βαση του ? Ξερει κανεις που οφειλεται αυτο?
Μήπως έχεις υγροποίηση λόγω θερμοκρασίας?

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3116 στις: Ιουλίου 21, 2015, 12:45 »
Αν δε φάς "καμμένο" από mesh σε genesis, τότε δεν ξέρεις τι θα πεί "καμμένο", το βαμβάκι είναι πολύ ήπιο, άσε που προειδοποιεί αρκετά νωρίς....

Αποσυνδεδεμένος kostas.

  • **
  • 139
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3117 στις: Ιουλίου 21, 2015, 15:50 »
Σήμερα έπεσε στα χέρια μου και έμενα ένας original kayfun plus μετά από ανταλλαγή με έναν V4 κλώνο που είχα. Πρώτη φορά με κάτι original στο Η.Τ  :)) .
Σαν κατασκευή δεν έχει καμία σχέση με τον άλλον lite από fasttech.
Άλλαξα oring και έφτιαξα μια αντίσταση στα 1,2Ω και δουλεύοντας το με το cloupor στα 13W μετά από λίγο είχα υπερτροφοδοσία.
Πριν λίγο τον έλυσα πάλι και κόντυνα λίγο το βαμβάκι και σαν να έφτιαξε λίγο δουλεύοντάς το στα 11W.
Ξεκίνησα να διαβάζω το παρόν νήμα αλλά 200+ σελίδες είναι πολλές.... :)

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3118 στις: Ιουλίου 21, 2015, 17:05 »
Μετά από αποχωρισμό σχεδόν ενός μήνα ξανάπιασα τον καυφουνάκο στα χέρια μου.
Το συγκριτικό με τον goblin mini από Κίνα ήταν σχεδόν αναπόφευκτο.


Ιδιο μέγεθος (ο ΚΛ με το tiny tank) γέμισμα από κάτω και οι δυο... Οντως, η ποιότητα κατασκευής των ευρωπαϊκών κατασκευών είναι καλύτερη. Με το ανάλογο τίμημα βέβαια, διότι θα αδικούσα τον μινι goblin αν τον συνέκρινα εφ΄ίσοις όροις με έναν ατμοποιητή τριπλάσιας αξίας.   

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3119 στις: Ιουλίου 21, 2015, 18:17 »
Κώστα δοκίμασε τον με αντίσταση γύρω στα 1.8 και παίξε τον γύρω στα 10 wattάκια, εγώ τον στήνω με 0.25άρι και δηλώνω πολύ ικανοποιημένος αν και οι περισσότεροι προτιμούν το 0.28mm σύρμα που δεν είχα τη δυνατότητα μέχρι στιγμής να δοκιμάσω. Έβαλα και 0.30 για δοκιμή που έχω αλλά προσωπικά προτίμησα το 0.25 για τα περισσότερα στησίματά μου.
Ο kfl+ κατ'εμέ θέλει ψηλές αντιστάσεις για καλύτερη απόδοση γεύσης, δοκίμασε και θα δεις. :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 87 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 110 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20493 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280508 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207823 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65394 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173907 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312539 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13725 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124569 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93456 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4139 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix