vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

501 επισκέπτες, 3 χρήστες
treloneritis, kostas..., camber

Twitter

Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"

Αποσυνδεδεμένος bobos

  • **
  • 172
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #135 στις: Αυγούστου 20, 2015, 10:53 »
Για μακαρόνια δεν ξέρω, αλλά αν θες να δοκιμάσεις την τύχη σου, ρίξε μια ματιά στο Συνταγές μαγειρικής ή ζαχαροπλαστικής, εμπνευσμένες από υγρά αναπλήρωσης.


Αυτό θα το δώσω όπως είναι στη σύζυγο να το ετοιμάσει. Πρέπει να το δοκιμάσω!!
Οι δικές μου μαγειρικές γνώσεις προσανατολίζονται περισσότερο προς τα αλμυρά και περιορίζονται εκεί.

[/size]



(Image removed from quote.)


θελω να γραφετε εδω ερωτησεις και αποριες αλλα και αν σας αρεσουν οι συνταγες οσοι τις εχετε φτοιαξει
ακομα αν εχετε κανει τις συνταγες με τον παραδοσιακο τροπο ή  με την δικη μου μεθοδο και αν ειδατε διαφορες





Κώστα, αν κατάλαβα καλά σε αυτήν τη συνταγή το steeping γίνεται απευθείας μαζί με τη βάση (που μέρος της θα περιέχει και νικοτίνη νικοτίνη φυσικά)?

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #136 στις: Αυγούστου 20, 2015, 12:25 »
θα ωρημασεις τις ομαδες οπως το λεω σε μερες  μολις περασουν αυτες  ... και μετα τα βαζεις ολα μαζι και τα αφηνεις εκει συνολικα 3 εβδομαδες

Αποσυνδεδεμένος christos520

  • ***
  • 541
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #137 στις: Αυγούστου 21, 2015, 22:05 »
αυτό το crime scene είναι όλα τα λεφτά, τα σκίζει όλα όσα έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα!!!
τι να πω βρε Κώστα είσαι φοβερός μάγειρας.
 :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect:

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #138 στις: Αυγούστου 23, 2015, 18:37 »
Αυτη δεν ειναι δικη μου συνταγη απλα την βαζω εδω να μπορουν οσοι ενδιαφεροντε να την φτοιαξουν με "Separate Steeping"


εγω τον κανω ετσι το κλωνο με 10% αρωματα





Acetyl Pyrazine 5% και Brown Sugar Extra (TPA) τις βαζω στο τελος οταν τα βαλω ολα μαζι σε ενα μπουκαλι (τελικο υγρο)

απο κει περα
ομαδες :

Coconut Extra (TPA) + Vanilla Bourbon (TPA) + Vanillin 10% (TPA) + βαση της αρεσκειας σου (μοιρασε την αναλογα ποσο τελικο υγρο θελεις να κανεις αν ειναι 30 μλ βαζεις 8  μλ σε αυτη την ομαδα ) 4 μερες ωρημαση
Kentucky Bourbon (TPA) + Toasted Almond (TPA) + βαση της αρεσκειας σου (μοιρασε την αναλογα ποσο τελικο υγρο θελεις να κανεις αν ειναι 30 μλ βαζεις 8  μλ σε αυτη την ομαδα) 5 μερες ωρημαση

μετα ολα μαζι (ομαδες)  + Acetyl Pyrazine 5% και Brown Sugar Extra (TPA) + υπολοιπη βαση σου και τα αφηνεις για ακομα τουλαχιστον 25 μερες

ελπιζω να βοηθησα

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #139 στις: Αυγούστου 23, 2015, 18:53 »
Kώστα, έκανα την συνταγή primocream, με τις εξής αναγκαστικά παραλλαγές, λόγω έλλειψης αρωμάτων: banana ripe αντί για cream, vanilla bourbon TPA αντί για την μαύρη βανίλια της ατμός και vanilla custard capella, αντί για ΤΡΑ.
Δεν άντεξα να περιμένω να ωριμάσει και έκανα ένα τανκ από λίγων ημερών μπουκαλάκι.
Πάρα πολύ καλό..... φαντάζομαι ότι το πρωτότυπο μετά το μήνα θα είναι ακόμη καλύτερο!
Να είσαι καλά!


(το κλωνόκαστρο θα τιμηθεί επίσης δεόντως. Είναι σημαντικό να ξέρουμε ποια από τις τόσες συνταγές που κυκλοφορούν είναι καλή, χωρίς να έχει τεράστια ποσοστά αρωμάτων)

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #140 στις: Αυγούστου 23, 2015, 21:26 »
Ναι Βουλα αν το αφησεις ενα 20μερο θα ειναι καλυτερο ... αλλα με τα αρωματα που αλλαξες δεν εχω σαφη εικονα και θα ηθελα πολυ να το μαθω .. Βουλα περιμενω ρεπορτο :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #141 στις: Αυγούστου 23, 2015, 22:59 »
Κώστα, σε κάποιες συνταγές βλέπω ένα τριγωνάκι διπλα από κάποια αρώματα.  Να υποθέσω ότι είναι προειδοποιητικό για "βλαβερές" ουσίες και καλά;  Υπάρχουν αντικαταστάτες για αυτά τα αρώματα (αυτό με ρωτάει φίλος που θέλει να ψαχτεί);


Ξέχασα να σου πω ότι, με τον αδελφό μου, έχουμε βγάλει λίστα παραγγελίας (σαν το super market ένα πράγμα  ;D ) και τον Σεπτέμβρη ξεκινάμε  :thumpup: .  Εννοείται θα τις δοκιμάσουμε όλες  :yes:

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #142 στις: Αυγούστου 23, 2015, 23:05 »
(το κλωνόκαστρο θα τιμηθεί επίσης δεόντως. Είναι σημαντικό να ξέρουμε ποια από τις τόσες συνταγές που κυκλοφορούν είναι καλή, χωρίς να έχει τεράστια ποσοστά αρωμάτων)
το δικό μου κλωνόκαστρο πάντως στο 11,5% (προσθέτω red oak) ενώ γευστικά τα σπάει δεν είναι καθόλου φιλικό με τα βαμβάκια.
Ιδού η eviva μετά από 10 ml


Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #143 στις: Αυγούστου 24, 2015, 02:12 »
Κώστα, σε κάποιες συνταγές βλέπω ένα τριγωνάκι διπλα από κάποια αρώματα.  Να υποθέσω ότι είναι προειδοποιητικό για "βλαβερές" ουσίες και καλά;  Υπάρχουν αντικαταστάτες για αυτά τα αρώματα (αυτό με ρωτάει φίλος που θέλει να ψαχτεί);


Ξέχασα να σου πω ότι, με τον αδελφό μου, έχουμε βγάλει λίστα παραγγελίας (σαν το super market ένα πράγμα  ;D ) και τον Σεπτέμβρη ξεκινάμε  :thumpup: .  Εννοείται θα τις δοκιμάσουμε όλες  :yes:

Το τριγωνακι ναι σημαινει για "βλαβερές"  ουσιες αλλα και για προβληματα με σπασιμο τανκ που μερικα αρωματα ειναι προβληματικα και με αυτο ... και τωρα τελευταια η TPA  προσπαθησει να αλλαξει μερικα αρωματα που εχουν αυτες τις ουσιες με χωρις αυτες και αν δεις μπροστα απο τα ανοματα βαζει ενα DX  αυτο σημαινει οτι δεν εχει ουσιες που εμεις δεν θελουμε να ατμισουμε ... νμιζω η FA  υποστηριζει κιολας οτι ολα τα αρωματα της δεν εχουν τις ουσιες αυτες .. οποτε μονο με πειραματα με αλλαγη των αρωματων με αλλα που ειναι "καθαρα¨"  θα το καταλαβεις αν σου ταιριαζουν ή αν χαλανε την τελικη γευση του υγρου ... εγω τωρα τελευταια αλλαζω ολες τις συνταγες με πειραματα με τετοια αρωματα .. που δεν περιεχουν "βλαβερές" ουσιες

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #144 στις: Αυγούστου 28, 2015, 17:22 »
Αγαπημενη συνταγη τροποποιημενη με καποια αλλα αρωματα ... ειναι τοσο νοστημη που πρεπει να σου πω οτι μην την πιεις αλλα να την ατμισεις  ;D :yes: :laugh1:


CARAMELO SAND
Γλυκια καραμελα με κρεμωδεις υφη στο στομα που σιγουρα θα ειχε να την ζηλεψει ο καλυτερος σεφ... Σαν να τρως καραμελωμενα μπισκοτακια με σοκολατενια κρεμουλα και απο πανω κομμενες φετουλες απο ψημενο αχλαδι... αν σας τρεχουν τα σαλια εχουμε και αλλο ... στην εισπνοη καταλαβαινεις γλυκια κρεμα καραμελας και αχλαδιου στην εκπνοη νιωθεις βανιλια μπισκοτου ... αν σας τρεχουν τα σαλια αντε τι καθεστε καντε ενα 10μελο ετσι να το δοκιμασετε... προσεχτε τις ομαδες οπως τις εχω δωσει .. ειδα διαφορα αν γινουν αλλιως...


στο χωρο θα σας ρωτουν χρυσοχερα η γυναικα σου παλι γλυκο σου εφτοιαξε :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:








αν φτοιαξετε την συνταγη ποσταρετε εδω τα αποτελεσματα σας  :D




« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 28, 2015, 17:39 από kostas44 »

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #145 στις: Αυγούστου 28, 2015, 22:01 »
Κώστα, έχεις γίνει master chef  :respect:

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #146 στις: Αυγούστου 28, 2015, 23:28 »
Τι να κανω Γιαννη μου... μας αρεσουν τα γλυκα.... χαχαχαχα

Αποσυνδεδεμένος Georgechalkida

  • ****
  • 1047
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #147 στις: Αυγούστου 28, 2015, 23:38 »
Αντί για αχλάδι με φράουλα θα τα σπάει αυτό πραγματικά..!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #148 στις: Αυγούστου 28, 2015, 23:51 »
Γιωργο δεν εχω βρει ακομα την φραουλα που να μου κατσει 100% καλα... αλλα λογω των γλυκων συστατικων ισως κανεις παραλαγη με strawberries and cream απο tpa... και αυτο για να δεσει.... αλλα με αχλαδι ειναι απαιχτο...


Ασε που θελω να βρω ποσοστα σοκολατας σε μια νεα μου συνταγη εδω και 2 μηνες και δεν μου καθεται ετσι που την θελω.. σε σοκολατοειδες βασικο συστατικο και τα αλλα σαν προσθετα

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #149 στις: Αυγούστου 29, 2015, 00:06 »
Κι εμένα με βλέπω να στην παραποιώ τη συνταγή.
Αχλάδι TPA δεν έχω, ροδάκινο TPA υπάρχει στο ράφι.


Εν τω μεταξύ, τη συνταγή με την μπανάνα ανάθεμα κι αν την αφήνω να ωριμάσει. Πάντως, είναι άπαιχτη, έστω με την παραλλαγή που της έκανα.
Ας πούμε ότι είναι αρκετά έντονη η μπανάνα, κάτι που δε με χαλάει μια και δεν είναι όξινη. Από την άλλη, πιο έντονη ήταν και η custard που έβαλα, οπότε ίσως ισορρόπησαν. Πάντως, αν μπορούσα, θα παρέμενα στη συνταγή που πρότεινες.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171795 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275943 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15279 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13983 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9333 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42910 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 408 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35232 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558235 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182317 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 188 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9366 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364