vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

527 επισκέπτες, 7 χρήστες
dkostas, bloodlessz, anetost, camber, Tazz, manoslykos, Jorge

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος Ελένη Π

  • *
  • 29
  • Φύλο: Γυναίκα
Σ' ευχαριστώ πολύ, Τεμ!

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Η προσθήκη wfi (water for injection) είναι κάτι που έρχεται από τα παλιά. Θεωρητικά, βοηθάει στο να κρατήσει το σημείο ζέσης των υγρών χαμηλά. Πρακτικά, συμβάλει σε ¨σκασίματα" του υγρού αλά στρακαστρούκα & νομίζω πως πλέον μόνο η ATMOSLAB παραμένει σε αυτή την πρακτική. Πρακτικά, επίσης,  η όποια διάλυση εξυπηρετείται από την προσθήκη PG.
Μονόδρομος για την χρήση wfi (water for injection) θεωρώ πως είναι αν για ιατρικούς λόγους κάποι@ νοιώθει ενοχλήσεις από την PG.
Προσωπικά, πλέον τα υγρά μου τα κάνω με 100% περιεκτικότητα σε VG. Δεν "κάνω" γεύσεις, έχω σχεδόν μηδενική περιεκτικότητα σε νικοτίνη (1mg), είμαι τέρμα σφιχτοτζούρης, τουλάχιστον αποζημιώνομαι με το μέγιστο παραγωγής συννεφακίων που μπορώ να έχω (για να μπορώ να τα καβαλάω χωρίς τον φόβο να πέφτω συνέχεια από κάποιο απ´πο αυτά  ;D   ). Μιλάω βέβαια αυστηρά & μόνο για επισκευάσιμους ατμοποιητέςπου μου δίνουν την δυνατότητα να επεμβαίνω στο βαμβάκωμά τους. Δεν γνωρίζω κατά πόσο ένα 100% VG υγρό δουλεύει σε εργοστασιακές αντιστάσεις ή (θα)  έχει προβλήματα τροφοδοσίας.
Σαν κατακλείδα, Ελένη, πειραματίσου όσο τραβάει η ψυχούλα σου. Τα "πρέπει" & τα "μη" θα τα βάλουν τα προσωπικά σου γούστα στην πορεία, από μόνα τους. Try & error που λέμε & εδώ στο κωριό.  :)   

Αποσυνδεδεμένος Ελένη Π

  • *
  • 29
  • Φύλο: Γυναίκα
Σ' ευχαριστώ πολύ, τρελονερίτη μου!
(Η αλήθεια είναι ότι είμαι πολύ υπερήφανη που εδώ και μια βδομάδα παίζω με επισκευάσιμο. (Πήρα τον amazier) Μου αρέσει πάρα πάρα πολύ που δεν με νοιάζουν τα έξοδα για αντιστάσεις. Η γεύση του είναι πολύ πολύ καλύτερη από αυτήν του Ναυτίλου. Βέβαια, στο πρώτο στήσιμο που έκανα είχα διαρροές. Αλλά ευτυχώς με είχαν συμβουλέψει να πάρω επισκευάσιμο που να έχει έλεγχο ροής υγρών. Και ο συγκεκριμένος πράγματι έχει. Οπότε, με έσωσε. Έκανα κι άλλα 2 στησίματα, γιατί στο 2ο στήσιμο είχα κλείσει τόσο πολύ τα υγρά, που έφαγα καμένο. Αλλά πλέον, στο τρίτο, πετάει. Όμως, με χαλάει κι ένα πράγμα σε αυτόν. Τα πινάκια του είναι του 1 και 1,5 χιλ. μόνο και δεν μπορώ να βρω τη τζούρα που θέλω. Η μικρή σφυράει και η μεγάλη είναι όλο αέρα. Κάτι μεταξύ των 2 θα ήθελα, αλλά δεν...)
Όσο για τη σκέτη γλυκερίνη, είμαι σε σκέψη για κάτι τέτοιο για λόγους υγείας, για να μην επιβαρύνομαι με αρώματα. Αλλά σιγά-σιγά, θα το δω. Παλιότερα (που άτμιζα με ναυτίλο) μου έφτιαχναν από μαγαζί νικοτινούχα βάση 50-50 και όταν την παρελάμβανα έριχνα μέσα 20-30 σταγόνες από το άρωμα smoke της After-8. Μέχρι που είχα φτάσει να ρίχνω 5-10 σταγόνες στο τέλος, σχεδόν σκέτη βάση δηλαδή, και δεν με χάλαγε.
Απλώς, αυτή τη φορά λιγουρεύτηκα τις γλυκές γεύσεις που έβλεπα εδώ κι εκεί, χάλασα μερικά λεφτά, μέχρι να καταλάβω ότι τα γλυκά ή τα φρούτα α) με κάνουν να ατμίζω περισσότερο, για να νιώθω την ωραία γεύση και στο τέλος β) με μπουχτίζουν... Οπότε αποφάσισα να ξαναγυρίσω στον παλιό, καλό δρόμο του λιτού καπνικού, που το ατμίζεις όταν σου λείπει η νικοτίνη και δεν κάνεις συνέχεια πιπίλα. 
Σ' ευχαριστώ πολύ και πάλι για τη βοήθεια  :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 17 8319 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:56
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180614 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33965 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536243 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59784 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237458 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 584 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15629 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136129 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085323 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35415 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10244 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12