vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

72 επισκέπτες, 5 χρήστες
Jorge, ThioVag, manoslykos, Amcm, infernity

Twitter

ΑΤΜΟΠΟΙΗΤΗΣ: ΜΥΘΟΣ Ή ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ;

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ-ΠΡΟΚΛΗΣΗ
« Απάντηση #15 στις: Οκτωβρίου 14, 2009, 19:30 »
Lionor, εγώ αν έχω καταλάβει σωστά, πρέπει να έχεις φοβερές απαιτήσεις απο τους ατμ σου.
Κανένας ατμ μου δεν έχει χαλάσει και ΚΑΝΕΝΑΣ βέβαια δεν έχει την απόδοση της πρωτης εβδομάδας  ;)
Αν είναι έτσι τα πράγματα και ατμίζεις ασταμάτητα, δοκίμασε το συνδυασμό που σου πρότειναν τα παιδιά ή περίμενε τον ατμ του Θανάση, ή ακόμα - ακόμα πήγαινε σε μεγαλύτερα volt μέσα από κάποιο mod.
Καλή συνέχεια και μην αφήσεις το άτμισμα  :)

Ειναι απαιτηση να ατμιζεις ενα υγρο και να καταλαβαινεις τι γευση εχει; Φτανει σε σημειο ο ατμο να του βαζω υγρο 18 mg και να ειναι σαν αερας. Δεν ειναι απαιτηση αυτο που ζητησα απο την αρχη: Εναν ατμο που θα μπορω για μια βδομαδα εστω να ατμιζω σωστα... :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ-ΠΡΟΚΛΗΣΗ
« Απάντηση #16 στις: Οκτωβρίου 14, 2009, 19:33 »
θα μπλεχτούμε φοβάμαι.
οί 510 όχι, δεν μπουκώνουν με παραπάνω σταγόνες. οί 401 ναί. (γνώμη μου τουλάχιστον).

δεν αφήνω σε χαρτί, φυσάω, βράζω ή οινοπνευματίζω, όλα μαζί. κάνω ότι χρειάζεται.
θέλουν την προσοχή τους, τι να κάνουμε.

μπορεί όμως να είναι πλυμένοι καθαροί καί με χ σταγόνες παραπάνω στο φίλτρο, να μπουκώσουν. τότε τούς φυσάω.

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ-ΠΡΟΚΛΗΣΗ
« Απάντηση #17 στις: Οκτωβρίου 14, 2009, 19:35 »
Ειναι απαιτηση να ατμιζεις ενα υγρο και να καταλαβαινεις τι γευση εχει; Φτανει σε σημειο ο ατμο να του βαζω υγρο 18 mg και να ειναι σαν αερας. Δεν ειναι απαιτηση αυτο που ζητησα απο την αρχη: Εναν ατμο που θα μπορω για μια βδομαδα εστω να ατμιζω σωστα... :hmmm:
Σίγουρα ΟΧΙ. Έχεις δίκιο, σου απάντησα προηγουμένως  :)

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ-ΠΡΟΚΛΗΣΗ
« Απάντηση #18 στις: Οκτωβρίου 14, 2009, 19:39 »
Σίγουρα ΟΧΙ. Έχεις δίκιο, σου απάντησα προηγουμένως  :)

ναι sorry, απλα οταν εστειλα τοτ μνμ, τοτε εστελνες κι εσυ.
Ο Μητσοτακης ειναι...μπαρμπας μου  :))

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ-ΠΡΟΚΛΗΣΗ
« Απάντηση #19 στις: Οκτωβρίου 14, 2009, 19:45 »
αν βάζεις βαρύ υγρό καί ατμίζεις αέρα, ΝΟΜΙΖΩ πως δεν είναι θέμα μπουκωμένου ατμ.
είναι ή "άστρωτου", ή οφείλεται σε λάθος γέμισμα.

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ-ΠΡΟΚΛΗΣΗ
« Απάντηση #20 στις: Οκτωβρίου 14, 2009, 20:01 »
Αστρωτου ενω ειμαι στην 5η μερα που ατμιζω με τον ιδιο; Αποκλειεται :)
Οποιος θελει μπορω να του στειλω ατμο M4 ή 510 και να του κανει ο,τι θελει και να μας πει αν ατμιζει σωστα :)

Αποσυνδεδεμένος sktoris

  • ***
  • 836
  • Φύλο: Άντρας
  • Njoy/BL/Titan/Miniturbo/Εgo/SDMKIΙ Black+Silver
Απ: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ-ΠΡΟΚΛΗΣΗ
« Απάντηση #21 στις: Οκτωβρίου 14, 2009, 21:40 »
Πράγματι πολύ παράξενο αυτό που συμβαίνει.
Κι εγώ επίσης έχω βασανιστεί από ατομάιζερ, κακής παρτίδας ας πούμε,
αλλά οι περισσότεροι βγάζουν μήνα, και κάτι …συλλεκτικοί πλέον, είναι εκεί από τότε που ξεκίνησα με το άτμισμα.
Μου έχουν χαλάσει πολλοί, αλλά περισσότεροι αντέχουν το αναμενόμενο….
Εφόσον έκανες όλα αυτά που πρέπει και όπως πρέπει, αναρωτιέμαι μήπως φταίει το υγρό σου…
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 14, 2009, 22:02 από sktoris »

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ-ΠΡΟΚΛΗΣΗ
« Απάντηση #22 στις: Οκτωβρίου 14, 2009, 21:56 »
Μην υποτιμάς και τον ...ψυχολογικό παράγοντα.
Το κακό με το ηλεκτρονικό είναι ότι δεν παρέχει την ίδια σταθερή ικανοποίηση όπως το κανονικό.
Εκείνο το ανάβεις και η κάθε τζούρα είναι τέλεια.
Τελειώνει, ανάβεις το επόμενο πάλι όλα τέλεια.

Η τζούρα του ηλεκτρονικού δεν έχει δυστυχώς σταθερή απόδοση.
Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες
1. Πόσο φορτισμένη και καλή είναι η μπαταρία
2. Εάν έχει πολύ υγρό ο ατμοποιητής
3. Εάν έχει λίγο υγρό ο ατμοποιητής
4. Πόσο παλιός είναι ο ατμοποιητής
5. Θερμοκρασία περιβάλλοντος
6. Υγρασία περιβάλλοντος
7. Ποσότητα σε νικοτίνη του υγρού
8. Ποιότητα των φίλτρων
9. Ψυχική διάθεση
κτλ...

Με τον καιρό συνηθίζεις να μην απαιτείς ψυχολογικά την τέλεια τζούρα.
Κάποια φορά θα είναι πολύ καλή και κάποια φορά λιγότερο καλή.

Οι πέντε μέρες που αναφέρεις μπορεί και να είναι φυσιολογικές εάν ατμίζεις πάρα πάρα πολύ.
Πόσα τσιγάρα κάπνιζες πριν?
Σε εμένα ξεκινάνε να χάνουν σιγά σιγά σε απόδοση μετά την πρώτη εβδομάδα.
Όχι πολύ μακριά από τις πέντε μέρες που περιγράφεις.
Εγώ λόγο συνήθειας τους χρησιμοποιώ περίπου 2 εβδομάδες έστω και με κάπως μειωμένη απόδοση.
Για σένα αυτό μπορεί να μην είναι αποδεκτό και να θες να τους αλλάξεις αμέσως μόλις αρχίζει να πέφτει η απόδοσή τους.

Τελευταία τροποποίηση:    Σήμερα στις 22:06
Πάντως και έτσι εάν είναι, αυτή τη στιγμή λόγω πολύ χαμηλού δολαρίου στη heaven οι ατμοποιητές κοστίζουν λιγότερο από 4€ ο καθένας.
Με έξι που χρειάζεσαι το μήνα εάν αλλάζεις κάθε πέντε μέρες θες περίπου 25€ σε ατμοποιητές.

Εάν συνυπολογίσω και 150 με 180ml υγρού με κόστος περίπου 40 με 50€ το συνολικό κόστος είναι περίπου στα 65 με 75€ το μήνα.
Φαντάζομαι ότι είναι πολύ λιγότερα από τα τσιγάρα που κάπνιζες.

Δες το χαλαρά, άτμισε όπως σε ευχαριστεί και με τον καιρό θα είσαι σίγουρα ακόμη καλύτερα.

EDIT: Στα 25€ που υπολόγισα για τους ατμοποιητές πρόσθεσε και άλλα 8€ γιατί ένα 30% αυτών (στην πολύ χειρότερη βέβαια...) που θα αγοράσεις στατιστικά θα έχουν πρόβλημα.

EDIT 2: Μην πετάς τους ατμοποιητές, θα τους ξαναχρησιμοποιήσεις κάποια άλλη στιγμή  ;)

EDIT 3: Ti μπαταρίες έχεις? Το λέω αυτό γιατί όσο παλιώνουν οι ατμοποιητές με τόσο μεγαλύτερη τάση δίνουν ικανοποιητικό αποτέλεσμα. Μήπως οι δικιές σου δεν είναι πια καλές και ρίχνουν την  τάση πολύ γρήγορα?
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 14, 2009, 22:10 από Kostas »

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ-ΠΡΟΚΛΗΣΗ
« Απάντηση #23 στις: Οκτωβρίου 14, 2009, 22:01 »
Πράγματι πολύ παράξενο αυτό που συμβαίνει.
Κι εγώ επίσης έχω βασανιστεί από ατομάιζερ, κακής παρτίδας ας πούμε,
αλλά οι περισσότεροι βγάζουν μήνα και κάτι …συλλεκτικοί πλέον, είναι εκεί από τότε που ξεκίνησα με το άτμισμα.
Μου έχουν χαλάσει πολλοί, αλλά περισσότεροι αντέχουν το αναμενόμενο….
Εφόσον έκανες όλα αυτά που πρέπει και όπως πρέπει, αναρωτιέμαι μήπως φταίει το υγρό σου…

Eχω πανω απο 15 διαφορετικες γευσεις...:)

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ-ΠΡΟΚΛΗΣΗ
« Απάντηση #24 στις: Οκτωβρίου 14, 2009, 22:07 »
Μην υποτιμάς και τον ...ψυχολογικό παράγοντα.
Το κακό με το ηλεκτρονικό είναι ότι δεν παρέχει την ίδια σταθερή ικανοποίηση όπως το κανονικό.
Εκείνο το ανάβεις και η κάθε τζούρα είναι τέλεια.
Τελειώνει, ανάβεις το επόμενο πάλι όλα τέλεια.

Η τζούρα του ηλεκτρονικού δεν έχει δυστυχώς σταθερή απόδοση.
Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες
1. Πόσο φορτισμένη είναι η μπαταρία
2. Εάν έχει πολύ υγρό ο ατμοποιητής
3. Εάν έχει λίγο υγρό ο ατμοποιητής
4. Πόσο παλιός είναι ο ατμοποιητής
5. Θερμοκρασία περιβάλλοντος
6. Υγρασία περιβάλλοντος
7. Ποσότητα σε νικοτίνη του υγρού
8. Ποιότητα των φίλτρων
9. Ψυχική διάθεση
κτλ...

Με τον καιρό συνηθίζεις να μην απαιτείς ψυχολογικά την τέλεια τζούρα.
Κάποια φορά θα είναι πολύ καλή και κάποια φορά λιγότερο καλή.

Οι πέντε μέρες που αναφέρεις μπορεί και να είναι φυσιολογικές εάν ατμίζεις πάρα πάρα πολύ.
Πόσα τσιγάρα κάπνιζες πριν?
Σε εμένα ξεκινάνε να χάνουν σιγά σιγά σε απόδοση μετά την πρώτη εβδομάδα.
Όχι πολύ μακριά από τις πέντε μέρες που περιγράφεις.
Εγώ λόγο συνήθειας τους χρησιμοποιώ περίπου 2 εβδομάδες έστω και με κάπως μειωμένη απόδοση.
Για σένα αυτό μπορεί να μην είναι αποδεκτό και να θες να τους αλλάξεις αμέσως μόλις αρχίζει να πέφτει η απόδοσή τους.

Πάντως και έτσι εάν είναι, αυτή τη στιγμή λόγω πολύ χαμηλού δολαρίου στη heaven οι ατμοποιητές κοστίζουν λιγότερο από 4€ ο καθένας.
Με έξι που χρειάζεσαι το μήνα εάν αλλάζεις κάθε πέντε μέρες θες περίπου 25€ σε ατμοποιητές.
Εάν συνυπολογίσω και 150 με 180ml υγρού με κόστος περίπου 40 με 50€ το συνολικό κόστος είναι περίπου στα 65 με 75€ το μήνα.
Φαντάζομαι ότι είναι πολύ λιγότερα από τα τσιγάρα που κάπνιζες.

Δες το χαλαρά, άτμισε όπως σε ευχαριστεί και με τον καιρό θα είσαι σίγουρα ακόμη καλύτερα.

Πριν εκανα περιπου 30 'βαρια' τσιγαρα την μερα. Τωρα υπολογιζω οτι κανω περιπου 100 τζουρες την ωρα, αρα την ημερα περιπου 1000-1200, δηλ τις 5 μερες κοντα στις 6000 τζουρες. Τον συλλογισμο που εκανες τον εχω κανει κι εγω. Και τωρα σκεφτομαι και το αλλο: γιατι εχουν αρχισει και κυκολοφορουν τα cartomizer, που ειναι ουσιαστικα ατμοποιητες μιας χρησης; μηπως εχουν 'καταλαβει' οτι οι ατμο με την σημερινη τους μορφη δεν ειναι λειτουργικοι; μηπως προσπαθουν να βρουν νεους τροπους ατμισης των υγρων; Το θεμα τους κοστους το εχω σκεφτει και αυτο. Για τσιγαρα εδινα περιπου 100 ευρω το μηνα,οποτε οκ.

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ-ΠΡΟΚΛΗΣΗ
« Απάντηση #25 στις: Οκτωβρίου 14, 2009, 22:09 »
Οποιος θελει και μπορει, να μου στειλει την διευθυνση του να του στειλω κανεναν απο τους ατμο που υποστηριζω οτι δεν 'ατμιζουν' να μας πει και αυτος την γνωμη του,μηπως τελικα μου ειναι....ψυχολογικο  :-\

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ-ΠΡΟΚΛΗΣΗ
« Απάντηση #26 στις: Οκτωβρίου 14, 2009, 22:12 »
Οποιος θελει και μπορει, να μου στειλει την διευθυνση του να του στειλω κανεναν απο τους ατμο που υποστηριζω οτι δεν 'ατμιζουν' να μας πει και αυτος την γνωμη του,μηπως τελικα μου ειναι....ψυχολογικο  :-\

Νομίζω ότι αυτό είναι ένα μάλλον καλό πείραμα.
Πάντως εάν σου πουν ότι είναι εντάξει κοίτα και τις μπαταρίες και φυσικά το ...ψυχολογικό.
Τι ατμοποιητές έχεις?

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ-ΠΡΟΚΛΗΣΗ
« Απάντηση #27 στις: Οκτωβρίου 14, 2009, 22:12 »
τα pm σου τα έχεις δεί?

καί επειδή δεν μού αρέσουν τα μυστικά όταν γίνονται λίγο (!) φανερά  :D

γιά καφέ δεν λέω ποτέ όχι, αν βολεύει η περιοχή   ;)

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ-ΠΡΟΚΛΗΣΗ
« Απάντηση #28 στις: Οκτωβρίου 14, 2009, 22:18 »
Νομίζω ότι αυτό είναι ένα μάλλον καλό πείραμα.
Πάντως εάν σου πουν ότι είναι εντάξει κοίτα και τις μπαταρίες και φυσικά το ...ψυχολογικό.
Τι ατμοποιητές έχεις?

Απο...ψυχολογικο μια χαρα ειμαι :) Αν μου πουν οτι ειναι ενταξει, κερδιζουν δωρεαν αγορα αξιας 100 ευρω

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ-ΠΡΟΚΛΗΣΗ
« Απάντηση #29 στις: Οκτωβρίου 14, 2009, 22:22 »
τα pm σου τα έχεις δεί?

καί επειδή δεν μού αρέσουν τα μυστικά όταν γίνονται λίγο (!) φανερά  :D

γιά καφέ δεν λέω ποτέ όχι, αν βολεύει η περιοχή   ;)

Τα μυστικα ειναι μυστικα και τα φανερα ειναι φανερα :) Καποια στιγμη θα γινει, θα σου δωσω και κανεναν ατμο, να τον καθαρισεις, να τον στεγνωσεις, να τον πας και βολτα ακομα   :))

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 197 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 174 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20754 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281465 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207928 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65936 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174624 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312890 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14253 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124816 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93593 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4206 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix