vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Συζητήσεις για ατομάιζερ 510 και 901

Αποσυνδεδεμένος sktoris

  • ***
  • 836
  • Φύλο: Άντρας
  • Njoy/BL/Titan/Miniturbo/Εgo/SDMKIΙ Black+Silver
Συζητήσεις για ατομάιζερ 510 και 901
« στις: Οκτωβρίου 11, 2009, 18:54 »
Αυτούς τους σχεδόν 4 μήνες που ατμίζω χρησιμοποιούσα αποκλειστικά 510 ατομάιζερ.
Μου άρεσαν για την μπόλικη παραγωγή ατμού και για το εξαιρετικό throat-hit
Και όντως είναι έτσι, και το χτύπημα τους είναι αξεπέραστο αλλά και η παραγωγή ατμού εξαιρετική.
Σήμερα για πρώτη φορά δοκίμασα και χρησιμοποιώ το 901. Το 4075 για την ακρίβεια από T.W.
Μα είναι καταπληκτικό! Σαν να άρχισα τώρα το άτμισμα!
Ο ατμός του είναι εξίσου ικανοποιητικός και το χτύπημα ελάχιστα διαφέρει από το 510.
Τα υγρά μου όμως όλα είναι σαν να τα ξαναγεύομαι.
Βρίσκω τεράστια διαφορά στην ατμοποίηση των ίδιων υγρών μεταξύ 510 και 901.
Το 510 έκανε πιο «σκληρά» τα υγρά, τους έδινε μια πιο βαριά γεύση.
Με το 901 είναι πιο αρωματικά, πιο εύγεστα.
Επίσης δεν υπάρχει αυτή η γεύση του «κάτι καμένου».
στο 901 ακόμη και όταν δεν έχω υγρό στο φιλτράκι, όταν έχει αδειάσει, απλά δεν ατμίζει, αλλοίωση στη γεύση δεν έχω.
Νιώθω σαν να ανακαλύπτω και πάλι το άτμισμα.
Δε τα συγκρίνω ως καλύτερο ή χειρότερο, σίγουρα θα χρησιμοποιώ και τα 2 μοντέλα ατομάιζερ.
Αλλά εξεπλάγην από τις διαφορές στη γεύση. Κάτι που συχνά άκουγα στο φόρουμ, αλλά μη έχοντας την εμπειρία δεν το καταλάβαινα.
Το μόνο πρόβλημα που αντιμετώπισα με το 901 είναι ότι μου ερχόταν υγρό στο στόμα.
Αυτό το έλυσα βάζοντας φιλτράκι 510 και τώρα δουλεύει υπέροχα.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 13, 2009, 01:33 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Πρώτη φορά με 901 ατομάιζερ
« Απάντηση #1 στις: Οκτωβρίου 12, 2009, 01:17 »
Με εχετε πελαγωσει με τα νουμερα αγαπητοι ατμιστες (εχουμε και μια ηληκια και αρχιζουμε να μη τα πηγαινουμε καλα με τους αρι8μους)
Το πρόβλημα δεν λυ8ηκε μετα την παρεμβαση asala ( εγω πελαγωσα διπλα)
Παρακαλω αμα αναφερετε 1 μοντελο ατομαιζερ βαλτε και σε παρεν8εση 1 παραδειγμα γνωστου ΗΤ -  501 ( πχ evo)  ας πουμε
Η τελος παντων να κανουμε 1 καταλογο

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: Πρώτη φορά με 901 ατομάιζερ
« Απάντηση #2 στις: Οκτωβρίου 12, 2009, 01:24 »
Αυτούς τους σχεδόν 4 μήνες που ατμίζω χρησιμοποιούσα αποκλειστικά 510 ατομάιζερ.
Μου άρεσαν για την μπόλικη παραγωγή ατμού και για το εξαιρετικό throat-hit
Και όντως είναι έτσι, και το χτύπημα τους είναι αξεπέραστο αλλά και η παραγωγή ατμού εξαιρετική.
Σήμερα για πρώτη φορά δοκίμασα και χρησιμοποιώ το 901. Το 4075 για την ακρίβεια από T.W.
Μα είναι καταπληκτικό! Σαν να άρχισα τώρα το άτμισμα!
Ο ατμός του είναι εξίσου ικανοποιητικός και το χτύπημα ελάχιστα διαφέρει από το 510.
Τα υγρά μου όμως όλα είναι σαν να τα ξαναγεύομαι.
Βρίσκω τεράστια διαφορά στην ατμοποίηση των ίδιων υγρών μεταξύ 510 και 901.
Το 510 έκανε πιο «σκληρά» τα υγρά, τους έδινε μια πιο βαριά γεύση.
Με το 901 είναι πιο αρωματικά, πιο εύγεστα.
Επίσης δεν υπάρχει αυτή η γεύση του «κάτι καμένου».
στο 901 ακόμη και όταν δεν έχω υγρό στο φιλτράκι, όταν έχει αδειάσει, απλά δεν ατμίζει, αλλοίωση στη γεύση δεν έχω.
Νιώθω σαν να ανακαλύπτω και πάλι το άτμισμα.
Δε τα συγκρίνω ως καλύτερο ή χειρότερο, σίγουρα θα χρησιμοποιώ και τα 2 μοντέλα ατομάιζερ.
Αλλά εξεπλάγην από τις διαφορές στη γεύση. Κάτι που συχνά άκουγα στο φόρουμ, αλλά μη έχοντας την εμπειρία δεν το καταλάβαινα.
Το μόνο πρόβλημα που αντιμετώπισα με το 901 είναι ότι μου ερχόταν υγρό στο στόμα.
Αυτό το έλυσα βάζοντας φιλτράκι 510 και τώρα δουλεύει υπέροχα.


Χμμμ σε καμια 10ρια μερες θα δοκιμασω κι εγω εναν 901 και ανυπομονω να δω αν ειναι τα πραγματα οπως τα λες, ειδικα να η καλη σου εντυπωση συνδυαζεται και με σχετικα καλη αντοχη του ατμο. Αυτο με το φιλτρακι δεν το εχω ξανακουσει, θα το χω υποψην την ωρα της δοκιμης  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Πρώτη φορά με 901 ατομάιζερ
« Απάντηση #3 στις: Οκτωβρίου 12, 2009, 01:39 »
για το καψιμο του 510 εχω να πω το εξης
οταν ατμιζα με τα default φιλτρακια του ( φιλτραρες) το καψιμο ηταν 1 το κρατουμενο
Απο τη στιγμη που εφτιαξα δικα μου απο φιλτρα ενυδρειου , το καψιμο πηγε περιπατο. Το υγρο κυλαει ανετα στο ατομαιζερ και το φιλτρο εξαντλειται κατα τα 3/4 τουλαχιστον.

Αποσυνδεδεμένος gfiore7

  • **
  • 102
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρώτη φορά με 901 ατομάιζερ
« Απάντηση #4 στις: Οκτωβρίου 12, 2009, 08:46 »
το ίδιο είδα και εγώ abet. Με τα "μαμά" φιλτράκια είναι σύνηθες το γεγονός απο τη μέση και πρός τον ατμοποιητή να είναι στεγνά, και απο τη μέση και πίσω να είναι τίγκα στο υγρό που δεν καίγεται ποτέ. Με ένα custom φιλτράκι όμως το ξεχνάς αυτό μαζί με την αίσθηση καμμένου..

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Πρώτη φορά με 901 ατομάιζερ
« Απάντηση #5 στις: Οκτωβρίου 12, 2009, 20:25 »
δεν χρειάζεται custom φιλτράκια.
βγάλτε το μαμίσιο καί απλά αραιώστε το (από το ένα φίλτρο, φτιάχνω δύο. τόσο καλά.).
θα χωρέσουν πλέον περίπου 15 σταγόνες -την πρώτη φορά, μετά από 5 μέχρι 10- καί θα το γεύεστε γιά μπόλικη ωρίτσα. (καί θα στεγνώνει κι όλας.)

καί βέβαια, εδώ:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,454.0.html

EDIT: μόλις τώρα είδα, σε τι "τίτλο" πόσταρα. Πως το κάνατε αυτό? sorry sktoris  :'(
καί γιά να σε καλοπιάσω: με γειά  :)

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Πρώτη φορά με 901 ατομάιζερ
« Απάντηση #6 στις: Οκτωβρίου 12, 2009, 20:29 »
Ποσο σας κρατάνε τα ατομαιζερ του 501 ?
Εχω 1 μηνα χρήσης χωρις να τα ζοριζω πολυ , αφου δεν ειναι το βασικο μου ΗΤ και χρησιμοποιω 2 εναλλαξ. Εχουν αρχλισει να ανεβάζουν μεγάλη 8ερμοκρασία με 2-3 τζουρες
Νομίζετε οτι η ευκολη ανοδος 8ερμοκρασίας ειναι σημαδι οτι το ατομαιζερ εχει παρει τον κατήφορο ?

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Πρώτη φορά με 901 ατομάιζερ
« Απάντηση #7 στις: Οκτωβρίου 12, 2009, 20:51 »
510 ενοείς   :D

το ένα τάφτησε στον μήνα -καί ήταν αυτό πού χρησιμοποιούσα λιγότερο.
το άλλο δεν έχει πλέον σταθερή απόδοση. άλλοτε ζεματάει κι άλλοτε όχι. συνεχίζει πάντως.

Αποσυνδεδεμένος sktoris

  • ***
  • 836
  • Φύλο: Άντρας
  • Njoy/BL/Titan/Miniturbo/Εgo/SDMKIΙ Black+Silver
Απ: Πρώτη φορά με 901 ατομάιζερ
« Απάντηση #8 στις: Οκτωβρίου 12, 2009, 20:58 »
Ποσο σας κρατάνε τα ατομαιζερ του 501 ?

Δε βγάζεις άκρη Abet. Έχω ατομάιζερ 2 μήνες και ατμίζει εξαιρετικά ενώ άλλα μου πεθαίνουν στις 10 μέρες.
Επίσης, άλλα από την αρχή υπολειτουργούν.
Γενικά μιλώντας πάντως για τα 510, χρειάζομαι 2 το μήνα για να έχω καλή γεύση και παραγωγή ατμού.
Αν τα καθαρίσω με οινόπνευμα φτιάχνουν αλλά ποτέ δεν τα νιώθω σαν καινούρια...

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Πρώτη φορά με 901 ατομάιζερ
« Απάντηση #9 στις: Οκτωβρίου 12, 2009, 21:02 »
Καπως ετσι το βλεπω και γω , κοντά πεφτουμε στις εκτιμισεις
Απο NOBACCO παντως ζητησα διευκρίνηση αν η εγγυηση ισχυει και για τα ατομαιζερ και απαντησαν 8ετικα
Εδω που τα λέμε με τετοιες τιμες λογικό ειναι να εκμεταλευτούμε την εγγυηση, τη στιγμη μάλιστα που σε διάφορα sites εξωτερικου εχουν  4-6 ευρώ . Τι λέτε ?

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Πρώτη φορά με 901 ατομάιζερ
« Απάντηση #10 στις: Οκτωβρίου 12, 2009, 21:08 »
μιά καί το ξεσκίσαμε το topic λέω ... δεν ξέρω.
θες να πείς πως θα αλλάξεις (δεν εννοώ εσύ προσωπικά) το atomizer 7, 8 φορές ή όσο χρειαστεί?
(εγώ το άλλαξα ήδη μία φορά, έχω αγοράσει αν θυμάμαι καλά 5ή 6 καί οφείλω να πω πως σχεδόν... με παρακάλεσαν να το αλλάξω).
αλλά, όχι αν, ΟΤΑΝ χαλάσει κάποιο άλλο ή το ίδιο, ή άλλα, αυτό θα γίνεται?
σηκώνει πολύ συζήτηση το θέμα.
εγώ θα ήθελα φτηνά ατομ καί ας είναι χωρίς εγγύηση. το αν μπορεί να γίνει...

τι λέει η υπογραφή της fairy?

 ;)

Αποσυνδεδεμένος sktoris

  • ***
  • 836
  • Φύλο: Άντρας
  • Njoy/BL/Titan/Miniturbo/Εgo/SDMKIΙ Black+Silver
Απ: Πρώτη φορά με 901 ατομάιζερ
« Απάντηση #11 στις: Οκτωβρίου 12, 2009, 21:10 »

Χμμμ σε καμια 10ρια μερες θα δοκιμασω κι εγω εναν 901 και ανυπομονω να δω αν ειναι τα πραγματα οπως τα λες, ειδικα να η καλη σου εντυπωση συνδυαζεται και με σχετικα καλη αντοχη του ατμο. Αυτο με το φιλτρακι δεν το εχω ξανακουσει, θα το χω υποψην την ωρα της δοκιμης  :thumpup:

Lionor, ξεκίνα με τα 901 φιλτράκια, τα δικά του και αν έχεις το ίδιο πρόβλημα με μένα σκέψου τη στροφή σε 510.
Το 901 με το 510 φιλτράκι τελικά είναι εξαιρετικός συνδιασμός.
Έπειτα από 2 ημέρες χρήσης έχω καλύτερη εικόνα.
Ο πολυεστέρας μένει ανέπαφος, δεν καίγεται όπως οταν το τοποθετείς στο δικό του ατομάιζερ, το 510.
Επίσης βλέπω πως ρουφάει όλο το υγρό και όταν το ξαναγεμίζεις χωράει και πάλι πολλές σταγόνες.
Και η γεύση απίθανη!

Αποσυνδεδεμένος sktoris

  • ***
  • 836
  • Φύλο: Άντρας
  • Njoy/BL/Titan/Miniturbo/Εgo/SDMKIΙ Black+Silver
Απ: Πρώτη φορά με 901 ατομάιζερ
« Απάντηση #12 στις: Οκτωβρίου 12, 2009, 21:13 »
εγώ θα ήθελα φτηνά ατομ καί ας είναι χωρίς εγγύηση. το αν μπορεί να γίνει...

Συμφωνώ απόλυτα Alfisti. Αυτή είναι η λύση, όχι η εγγύηση.
Είναι αλήθεια πως ντρέπομαι να αλλάζω συνέχεια ατομάιζερ και ας ...παρακαλάει η nobacco ή όποια άλλη εταιρία να τα αντικαταστήσει.
δεν είναι μέθοδος αυτή...

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρώτη φορά με 901 ατομάιζερ
« Απάντηση #13 στις: Οκτωβρίου 12, 2009, 21:46 »
Lionor, ξεκίνα με τα 901 φιλτράκια, τα δικά του και αν έχεις το ίδιο πρόβλημα με μένα σκέψου τη στροφή σε 510.
Το 901 με το 510 φιλτράκι τελικά είναι εξαιρετικός συνδιασμός.
Έπειτα από 2 ημέρες χρήσης έχω καλύτερη εικόνα.
Ο πολυεστέρας μένει ανέπαφος, δεν καίγεται όπως οταν το τοποθετείς στο δικό του ατομάιζερ, το 510.
Επίσης βλέπω πως ρουφάει όλο το υγρό και όταν το ξαναγεμίζεις χωράει και πάλι πολλές σταγόνες.
Και η γεύση απίθανη!

Καλή η ιδέα σου αλλά βλέπω το πρόβλημα ότι τα φιλτράκια του 510 είναι πολύ πιο μικρά από του 901.
Το ότι βγάζει το φιλτράκι του 901 λίγο υγρό οφείλεται στα συγκεκριμένα φιλτράκια, που τα γεμίζεις πολύ.
Θέλει απλώς να του πάρεις τον αέρα.
Τα τελευταία πάντως που παράγγειλα από την bestecig είναι πολύ καλά και δεν βγάζουν υγρό καθόλου.

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Πρώτη φορά με 901 ατομάιζερ
« Απάντηση #14 στις: Οκτωβρίου 12, 2009, 21:48 »
Κανένας μας δεν θα πρέπει όχι μόνο να μην  ντρεπεται να κάνει χρήση της εγγύησης αλλά να την  "ξεζουμίσει" κιόλας.
Μας πιάνει το φιλότιμο δηλαδή επειδή οι εταιρείες κάνουν αυτό που πρέπει και υπόσχονται να κάνουν?
Θα τον αλλάξω τον ατμοποιητή και τη μπαταρία όσες φορές χρειαστεί και για όσο με καλύπτει η εγγύηση.
Όταν φτάσουν να πουλιούνται 1-2 ευρώ ΚΑΙ με εγγύηση τουλάχιστον DOA, τότε το συζητάμε.
Εδώ σε άλλα προϊόντα (άσχετα με το ΗΤ) μαλώνεις με την εταιρεία που προσπαθεί να αποφύγει τις ευθύνες της όσον αφορά την εγγύησή τους κι εδώ που μου προσφέρεται απλόχερα θα με πιάσει το "φιλότιμο"? Τα ακριβοπληρώνω έτσι κι αλλιώς. Και πολύ καλά κάνει η Nobacco - όπως θα έπρεπε να κάνει η κάθε nobacco - που παρακαλάει να τα αντικαταστήσει.
Για σοβαρευτείτε!! :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 198 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 176 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20766 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281504 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207938 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65956 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174632 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312896 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14276 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124828 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93598 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4207 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix