vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

519 επισκέπτες, 6 χρήστες
dkostas, Jorge, camber, giorgos1999, manoslykos, DonnaWhidA

Twitter

Alchemy e-liquids

Αποσυνδεδεμένος renesis

  • **
  • 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Tango's dirty only if it's done right...
Alchemy e-liquids
« στις: Ιανουαρίου 31, 2015, 03:30 »
Στην τελευταία μας ατμοσυνάντηση στην Κέρκυρα, ο chriscorfu είχε φέρει ένα υγρό τσάι το οποίο με είχε εντυπωσιάσει. Επρόκειτο για το shifu's kung fu tea-liquid από την αγγλική εταιρία alchemy. Η εταιρία ειδικεύεται σε γεύσης τσαγιού και όλα τα υγρά της θεωρούνται premium. Με την πρώτη ευκαιρία παρήγγειλα 5 υγρά και παρέλαβα την Τρίτη τα εξής:

shifu's kung fu tea-liquid
perchance to dream
enter the dragon
masala chai
wild bramble



Συσκευασία a la five pawns, το καπάκι του κάθε κουτιού είχε αυτοκόλλητο για να μην ανοίγει και τα μπουκαλάκια ήταν όλα κλεισμένα με ζελατίνα. Υπάρχει σήμανση περί τοξικότητας κτλ και στο κουτί και στο μπουκαλάκι, ενώ σε ένα από τα υγρά υπήρχε και ένα χαρτάκι μέσα που έγραφε «τοξικό, σε περίπτωση κατάποσης» κτλ κτλ
Η λυπητερή ήρθε στις 6 λίρες ανά 10ml, 8ευρώ δηλάδή. Τιμές ανάμεσα σε halo και five pawns δηλαδή. Το αρνητικό είναι ότι δεν υπάρχει επιλογή για περισσότερα ml ανά μπουκάλι.
Όλα τα υγρά είναι 50-50 και τα πήρα στα 6mg νικοτίνης.

Δεδομένου ότι μου τελείωναν όλα τα υγρά που είχα ήρθαν την κατάλληλη στιγμή. Έκανα ένα διεξοδικό καθάρισμα σε bod mecha και apollo, έστησα καινούρια αντίσταση 6 σπείρες triple twisted 0.20 σε 2άρι τρυπανάκι, έβαλα και το nakamichi ανάμεσα, έσταξα το shifu's kung fu και...

Shifu's kung fu tea-liquid
... περιμένοντας πολλά, καθώς είχα εντυπωσιαστεί όταν το πρωτοδοκίμασα, δε μου γέμισε το μάτι, μάλλον επειδή το είχα μυθοποιήσει λίγο.

«Οι Κινέζοι λένε ότι το τσάι Κουνγκ Φου προκαλεί "ικανοποίηση στην ψυχή". Σίγουρα είμαστε πολύ ικανοποιημένοι από αυτήν τη συνταγή, η οποία συνδυάζει το καλύτερης ποιότητας τσάι της Κίνας με εξοτικές γεύσεις από λίτσι (lychee) και φρούτο του δράκου. Δοκιμάστε το, δε θα απογοητευτείτε.
Ένα υγρό του οποίου τα συστατικά περηφανευόμαστε ότι προέρχονται από την Κίνα, το Shifu's kung fu tea-liquid περικλείει όλη τη σκληρή δουλειά και την αφοσίωση που περιλαμβάνει η φιλοσοφία του Κουνγκ Φου. Όμορφα ετοιμασμένο και ωριμασμένο κινέζικο τσάι πλημμυρισμένο από γλυκό, ελαφρύ λίτσι που χορεύει στις νότες του εξωτικού φρούτου του δράκου. Η ομάδα της alchemy υπερηφανεύεται ότι σας φέρνει τις πιο μοναδικές γεύσεις και συνταγές ατμίσματος απ' όλον τον κόσμο, αλλά αυτήν τη φορά πιστεύουμε ότι ξεπεράσαμε τους εαυτούς μας.»

Αν και από μικρό παιδί με κυνηγούσε η γιαγιά μου φωνάζοντας «Νικολάκη, έλα να φας το λίτσι σου» και «φάε τώρα το φρούτο του δράκου που είναι φρέσκο» ομολογώ ότι δεν τις θυμόμουν τις γεύσεις τους. Το τσάι είναι εμφανές καθ' όλη τη διάρκεια της τζούρας. Σε γεμίζει γευστικά, όσο, βέβαια, μπορεί να σε γεμίσει γευστικά ένα τσάι. Στο βάθος υπάρχουν κάποιες φρουτώδεις γεύσεις που υποθέτω ότι είναι το λίτσι και το αγαπημένο φρούτο της Denaerys. Τα δυο φρούτα είναι πολύ πιο εμφανή στη ρινική εισπνοή, ενώ το άρωμα στο χώρο είναι αρκετά ευχάριστο, εφάμιλλο με αυτό του τσαγιού. Το χτύπημα είναι υποτονικό και η παραγωγή ατμού είναι κανονική για υγρό 50-50.

Γενικά είναι ωραίο υγρό, άνετα μπορεί να γίνει all day υγρό, αφού βελτιώνεται οσο το συνηθίζεις.


Perchance to Dream

Αφού άτμισα κάνα δίωρο το kung fu έσταξα το επόμενο υγρό.

«Παλεύετε να "ξεπλέξετε το κουβάρι των έγνοιων"; Δοκιμάστε να χαλαρώσετε ένα απόγευμα ατμίζοντας αυτό το μίγμα βοτάνων, που παρασκευάζεται με φροντίδα από κάθε λογής συστατικό που συστήνεται ως χαλαρωτικό.
Το Perchance to Dream ήταν ένα πείραμα το οποίο μερικοί από εμάς πίστευαν ότι θα εξελισσόταν σε εφιάλτη. Προς έκπληξή μας, η μακριά λίστα με τα κυρίως φυτικά συστατικά αναπτύχθηκε σε μια καθολικά αποδεκτή γεύση. Ξεκινώντας με χαμομίλι προσθέσαμε μια δόση τάρτας βατόμουρου, ντελικάτου ρόδου, απαλής λεβάντας και μέντας, και μιας ανεπαίσθητης δόσης χαλαρωτικών μπαχαρικών από κάρδαμο και κανέλα. Ολόκρηρη η alchemy έμεινε έκπληκτη από το πόσο ελκυστικό προέκυψε αυτό το μείγμα! Το Perchance to Dream είναι πλέον το αγαπημένο της ομάδας (και μας αρέσει και το όνομα).»

Τζούρα. Μέντα και λεβάντα. Και μετά αυτό το άνοιγμα του λαιμού, αυτό που σου δίνει η μενθόλη. Η μενθόλη είναι σε πολύ μικρή αναλογία, ίσα ίσα για να δώσει την αίσθηση και τέλος. Οπότε αυτή η αίσθηση φρεσκάδας είναι ήπια. Η κανέλα εμφανίζεται μόνο στη ρινική εισπνοή κι εκεί σε πολύ μικρά ποσοστά. Το ρόδο βρίσκεται στην εκπνοή, ενώ η επίγευση είναι μεντα, λίγη λεβάντα και κάτι άλλο, που μάλλον είναι το κάρδαμο. Βατόμουρο δεν μπόρεσα να βρω, αλλά δεν έχω και τους πιο διερευνιτικούς γευστικούς κάλυκες στον κόσμο. Στο χώρο κυριαρχεί η μέντα κι η λεβάντα, όπως είναι λογικό. Το χτύπημα είναι χτύπημα μενθόλης και όχι νικοτίνης, αλλά μπορεί να βαραίνει στα πιο ψηλά mg, ενώ ατμός είναι σε μέτρια επίπεδα.

Χωρίς πολλά πολλά, είναι το καλύτερο υγρό με μένθόλη που έχω δοκιμάσει. Προσωπικά δε μου αρεσει καθόλου η μενθόλη και η αίσθηση που σου αφήνει, αλλά εδώ είναι στην τέλεια αναλογία για εμένα. All day δε θα γίνει ποτέ, αλλά ένα ευχάριστο διάλειμμα από καποιο άλλο υγρό θα το προσφέρει.


Enter the Dragon

Την επόμενη μέρα πριν φύγω για τη δουλειά είπα να πάρω μαζί μου μόνο ένα υγρό από αυτά που δεν είχα δοκιμάσει. Όσο χάλια κι αν είναι δε γίνεται να μην ατμίζεται. Αχ και νά 'ξερα...

«Νιώστε τη φωτιά! Μαύρη σοκολάτα, λικέρ από άνθος κερασιού και μια υποψία από φρούτα του πάθους ακολουθείται ένα κύμα καυτερού τσίλι που θα σας κάνει να δακρύσετε. Ιδανικό για όσους λατρεύουν το τσίλι - όχι για τους λιπόψυχους!
Πάρτε βαθιά ανάσα, με δική σας ευθύνη! Η βαθιά, απαλή πικράδα της μαύρης σοκολάτας είναι αρωματισμένη γλυκά από αρώματα άνθους κερασιού που προέρχονται απευθείας από την ανατολή. Ένα κύμα από φρέσκα φρούτα του πάθους θα καθαρίσει τον ουρανίσκο σας πριν σαν διαπεράσει μια ριπή από το αυθεντικό κάψιμο του τσίλι που θα βάλει φωτιά στα σωθικά σας... και θα σας κανει να θέλετε κι άλλο!»

(Σημειωτέον την περιγραφή δεν τη θυμόμουν) Καθ' οδόν τράβηξα την πρώτη τζούρα. Ένα χτύπημα, κάψιμο στο λαιμό, άλλο πράγμα. Λέω «μπα, δε θα έχει ποτίσει καλά το βαμβάκι». Μετά από λίγο τράβηξα μια κανονική μακρόσυρτη τζούρα.  :nope: Έβηχα για κάνα λεπτό! Ενα πράγμα σαν την αίσθηση της μενθόλης σε συνδυασμό με το γνωστό καψούλι που όλοι έχουμε φάει. Θεωρώντας ότι είναι πρωί ακόμα και παίζει να είναι ευαίσθητος ο λαιμός μου, έλεγα ότι μπορεί να έχει μείνει και λίγη μενθόλη από το προηγούμενο βράδυ, συνέχιζα να το ατμίζω με το βήχα να είναι ανάλογος της διάρκειας της τζούρας. Μέχρι και lung hit προσπάθησα να κάνω  :laugh1: . Πού πας, ρε Καραμήτρο; Αν ήταν κανείς κοντά θα νόμιζε ότι πνίγηκα. Καθ' όλη τη διάρκεια της μέρας κοίταξα πολλές φορές τον apollo να δω μήπως πυρώνει το σύρμα κάπου κι έχω αυτά τα αποτελέσματα, αλλά το nakamichi τροφοδοτούσε άψογα. Με τα πολλά κατέληξα στο ότι με τις μικρής διάρκειας τζούρες είναι καλύτερα τα πράγματα και αναδεικνύοται κάπως οι γεύσεις, αλλά είχα καεί τόσο πολύ που δε κατάλαβα και πολλά πράγματα. Άσε που δε φεύγει με τπτ η γεύση. Μου έδωσε ένας γνωστός ενα υγρό μπανάνα-σοκολάτα και παρόλο που έσταξα δυο φορές το κάψιμο δεν έλεγε να φύγει. Μειώθηκε μεν, παρέμεινε δε.

Όταν το παρήγγειλα θεώρησα ότι η περιγραφή είναι μαρκετίστικες υπερβολές, αλλά φευ. Το υγρό μπορεί άνετα να κάνει οποιονδήποτε να κόψει μαχαίρι τα lung hits και τις μεγάλες τζούρες. Οποιοσδήποτε αρέσκεται στο να δοκιμάζει νέες γεύσεις πρέπει να το ατμίσει αυτό το υγρό. Πιστεύω ότι το «άτμισμα 18άρι enter the dragon» πρέπει να μπει σε αυτές τις λίστες με τα χ πράγματα που πρέπει να κάνει κανείς στη ζωή του. Ήθελα να το ξαναδοκιμάσω πριν γράψω το review, αλλά δεν είμαι τόσο μαζοχιστής. Ίσως όταν είναι να αλλάξω φυτίλι να στάξω λίγο. Μέχρι τότε, μακριά.


Mashala Chai

Με το που έφτασα σπίτι άλλαξα βαμβάκι, καθάρισα και έσταξα λίγο mashala με την ελπίδα να είναι ατμίσιμο.

«Όμορφα αναμεμιγμένα μπαχαρικά - κανέλα, γαρύφαλο, πιπερόριζα και κάρδαμο σε ένα υπόβαθρο μαύρου τσαγιού Ασάμ απευθείας από τις όχθες της Ινδίας, με διπλή κρέμα για να δωθεί η βάση του γάλακτος, καραμελωμένη καφέ ζάχαρη κι ένα πασπάλισμα από μοσχοκάρυδο για το τελείωμα. Το Masala Chai είναι το πιο υπερήφανο επίτευγμα της alchemy, το οποίο φέρνει μια πραγματικά μοναδική γεύση στην ατμιστική κοινότητα και τόσο αυθεντική που οποιοσδήποτε έχει ταξιδέψει στην Ινδία θα την αναγνωρίσει αμέσως.»

Στην Ινδία δεν έχω πάει ποτέ, ούτε έχω πιει τσάι ασάμ. Αυτό που παίρνω είναι ένα συνονθύλευμα βοτάνων, με χαρακτηριστικότερο την πιπερόριζα, ίσως και γιατί είναι η γεύση που ξέρω πιο καλά απ' όλα αυτά. Κυρίως καταλαβαίνω πιπερόριζα με μια πικράδα βοτάνων, μάλλον αποτέλεσμα όλων αυτών των ματζουνιών που περιέχει. Υπάρχει μια αίσθηση τσαγιού στο βάθος, στο πολύ βάθος, αλλά δεν μπορώ α διακρίνω πουθενά κρέμα, ή ζάχαρη. Θα ήθελα πολύ να διαβάσω ένα review από τον cruiser, να καταγράφει την αναλογία γραμμομορίων ανά ml ατμού για κάθε συστατικό, αλλά οι δικοί μου γευστικοί κάλυκες δεν είναι και πολύ ανεπτυγμένοι. Στο χώρο αφήνει πιο έντονα το άρωμα τσαγιού, με τα βότανα να ακολουθούν. Από χτύπημα τα πάει καλά για 6άρι ενώ η ποσότητα ατμού δεν είναι το δυνατό του σημείο.

Ιδιαίτερη γεύση, δεν είναι για τα γούστα μου, αλλά κάποιος που του αρέσουν γαρύφαλα, μοσχοκάρυδα και κάθε λογής βότανα θα το βρει αρκετά ελκυστικό.


Wild Bramble

Το τελευταίο από τα υγρά έμελλε να είναι και το πιο ωραίο.

«Μια όμορφη, άγρια γεύση βατόμουρου που είναι ενισχυμένη με πολύπλοκες νότες από κρεμώδη γαλλική βανίλια, μια δόση από χρυσό μέλι και μικρή δόση από μαύρο φραγκοστάφυλο. Η γαρνιτούρα φρέσκου βασιλικού προσδίδη μια απροσδόκητα εθιστική νότα στην επιγευση, κάνοντας το Wild Bramble να ατμίζεται όλη μέρα χωρίς να γίνεται κουραστικό.»

Δεν έχω ατμίσει πολλά βατόμουρα, αλλά όλα ήταν από μπουχτιστικά έως αηδιαστικά. Αυτό εδώ κάνει τη διαφορά. Πλούσιο βατόμουρο με υπόβαθρο βανίλιας στην εισπνοή, φραγκοστάφυλο με λίγο στην εκπνοή. Ο βασιλικός δεν είναι πολύ έντονος, αλλά καταλαβαίνω μια κάποια πρασινάδα στη γεύση την οποία την προσδίδω εκεί. Στο χώρο το μέλι είναι λίγο πιο έντονο, με το βατομουρο και το φραγκοστάφυλο να είναι ένα κλικ πιο κάτω. Μέτριο, αλλά ικανοποιητικό χτύπημα με καλή παραγωγή ατμού.

Ένα γλυκό βατόμουρο με ωραίες προσθήκες, που δύσκολα θα κουράσει και μπορεί εύκολα να γίνει all day υγρό.



Γενικά ωραίες, πολύπλοκες γεύσεις από την alchemy. Το στυλ υγρών (και γενικότερα το στυλ της εταιρίας) είναι παρόμοιο με τα five pawns και τα υγρά έχουν πολλά επίπεδα και αποτελούν ενδιαφέρουσες ατμιστικές εμπειρίες. Αν σας αρέσουν τα υγρά με γεύσεις τσαγιού-βοτάνων τότε προτείνονται ανεπιφύλακτα.

alchemy-eliquid.co.uk
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 31, 2015, 04:11 από renesis »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Alchemy e-liquids
« Απάντηση #1 στις: Ιανουαρίου 31, 2015, 13:39 »
Ωραίος Νίκο! Πρέπει να ανοίξουμε γραμμή αποστολών τώρα που είσαι εκεί, να σε εκμεταλλευτώ λίγο!! Για ξεκίνημα στείλε το τσιλι!!! Χτες! Και θα ρωτήσω και το Χρήστο αν θέλει ένα 18ρι για να τον τραβήξω βίντεο!!

Στάλθηκε από το C1905 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος renesis

  • **
  • 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Tango's dirty only if it's done right...
Απ: Alchemy e-liquids
« Απάντηση #2 στις: Μαρτίου 19, 2015, 23:23 »
Κι εκεί που καθόμουν αμέριμνος και σκεφτόμουν να αλλάξω το βαμβάκι στον apollo λέω: «ρε, δεν ατμίζω λίγο enter the dragon, πριν αλλάξω; μπορεί να μου αρέσει τώρα, είναι και πεσμένη η μπαταρία, δε θα καώ πολύ, λογικά. Έχει και λίγη μάκα η αντίσταση, μια χαρά.»
...
Στάζω, λοιπόν. Όντας ψυλλιασμένος τραβάω μια μικρή τζουρίτσα. Ανεπαίσθητο χτύπημα και ενα ίχνος τσίλι στο βάθος. Συνειδητοποιώ οτι δεν είναι καλά σφιγμένος ο ατέρμονας. Φτιάχνω την μπαταρία και ξαναδοκιμάζω. Κάτι αρώματα σε φάση λουλουδοπικράδα και ένα μικρό καψιματάκι από το τσίλι. Λέω «δεν μπορεί, τόσο λανθασμένη εντύπωση είχα την πρώτη φορά;». Τραβάω, λοιπόν, μια καλή, μακρόσυρτη τζούρα...  :nope: Βήχοντας και νομίζοντας ότι θα βγάλω τα σωθικά μου σκέφτηκα ότι μάλλον δεν είχε ποτίσει καλά το βαμβάκι στις προηγούμενες τζούρες και αναρρωτήθηκα γιατί το έκανα αυτό στον εαυτό μου.

Αφού ηρέμησα, ρούφηξα τη μύτη μου, καθώς το τσίλι προκάλεσε καταρροή. Θυμάμαι ήταν ωραία κάποτε, οταν είχα ρουθούνια. Μιλάμε για άλλο κάψιμο.
Το παράδοξο είναι ότι δε θέλω να το ρίξω. Προσπαθώ να το ατμίσω σε μικρές τζουρίτσες καθώς είναι κάτι που δύσκολα θα ξανασυναντήσω σε υγρό.

Τρύφωνα, το θέλεις ακόμα; Είσαι σίγουρος;

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Alchemy e-liquids
« Απάντηση #3 στις: Μαρτίου 20, 2015, 10:23 »
Μάζεψέ μου μια καλή ποικιλία, με το τσίλι μέσα εννοείται, και όταν με το καλό κατέβεις ή ανέβει κανένας "αντιπρόσωπος", φροντίζεις για την αποστολή!!! Και αν είσαι καλό παιδί, θα σου παραγγείλω και ένα κλώνο 3.1ES. 2 στα 2, παρήγγειλα ένα για το Θάνο και αυτός βγήκε αστέρι σαν το δικό μου! Να έχεις και εσύ ένα τανκάτο να κάνεις τη βάση σου σαν άνθρωπος ντε!

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Alchemy e-liquids
« Απάντηση #4 στις: Μαρτίου 20, 2015, 10:54 »
Να έχεις και εσύ ένα τανκάτο να κάνεις τη βάση σου σαν άνθρωπος ντε!

Αγαπητέ Cruiser79.
Ο renesis δεν είναι κάνα γατάκι.
Μολαταύτο έγινε αναφορά στον συντονιστή, στους θεσμούς, στον Γιάνης, ως όφειλα, αλλά και για να μην κατηγορηθώ με βάση το άρθρο 114.

Σύντομα θα καλεστείς από την αντιτρομοκρατική για την υπόθεση "Θάνος".

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Alchemy e-liquids
« Απάντηση #5 στις: Μαρτίου 20, 2015, 13:25 »
απλα απαιχτος ...  :thumpup: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: και λιγα του ειπες ... :yes:

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Alchemy e-liquids
« Απάντηση #6 στις: Μαρτίου 20, 2015, 16:21 »
Ωραία παρουσίαση, αν και τα τσάγια δεν είναι για μένα οπότε δεν συγκινούμαι.
Είσαι βλέπω στα παλιά μου λημέρια στο birmingham, έχω καλές αναμνήσεις από τα 4 χρόνια που σπούδαζα εκεί.

Αποσυνδεδεμένος Papadopoulou Ioanna

  • ***
  • 949
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Alchemy e-liquids
« Απάντηση #7 στις: Μαρτίου 20, 2015, 16:25 »
ποιητή δεν είναι αρκετά ακριβά για σένα ε; :laugh1: :laugh_cantstop: :lotpot: :lotpot: :heat: :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Alchemy e-liquids
« Απάντηση #8 στις: Μαρτίου 20, 2015, 16:28 »
καλυτερα να σου βγει το ματι παρα το ονομα (οφ τοπικ) .... μας εξηγησε Ιωαννα .. δεν ειναι του τσαγιου και του kung fu   :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Alchemy e-liquids
« Απάντηση #9 στις: Μαρτίου 21, 2015, 14:10 »
ποιητή δεν είναι αρκετά ακριβά για σένα ε; :laugh1: :laugh_cantstop: :lotpot: :lotpot: :heat: :tongue_smilie:


Ιωάννα, μακάρι να ήταν έτσι, από το στόμα σου και στου θεού το αυτί. :laugh1: :laugh1:
Τα γούστα μου είναι ακριβά, η τσέπη μου δεν μπορεί να τα στηρίξει όμως  :'( 
Πάει μου βγήκε το όνομα, με τι κούτελο θα κυκλοφορώ στην κοινωνία...
Βασικά δεν είμαι καθόλου του τσαγιού, μόνο όταν είμαι άρρωστος κανένα τσάι με μέλι, αλλά μέχρι εκεί. Επίσης προτιμώ tae kwon do αντί kung fu  :bye:

Αποσυνδεδεμένος Papadopoulou Ioanna

  • ***
  • 949
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Alchemy e-liquids
« Απάντηση #10 στις: Μαρτίου 21, 2015, 14:52 »
κι εγώ μαζί σου, μία φορά άτμισα πράσινο τσάι, φοβερή πιστότητα γεύσης, αλλά όχι για άτμισμα τελικά.Σε do προτιμώ το KGDo  :))

Αποσυνδεδεμένος maddoghellas

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Alchemy e-liquids
« Απάντηση #11 στις: Μαρτίου 29, 2015, 20:43 »
Παίδες, τα υγρά αυτά παίζουν Ελλάδα και αν ναι, πού?
Τσιλιφάγος μέχρι τελικής πτώσεως, διάβασα για το enter the dragon και τρέμω!
Please help!

Αποσυνδεδεμένος renesis

  • **
  • 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Tango's dirty only if it's done right...
Απ: Alchemy e-liquids
« Απάντηση #12 στις: Μαρτίου 29, 2015, 21:30 »
Δεν ξέρω κάποιο κατάστημα στην ελλάδα που να τα φέρνει. Μπορείς, όμως, να τα παραγγείλεις από το επίσημο site της εταιρίας.

Επίσης, εφόσον είσαι τσιλιφάγος, όπως λες, αν το παραγγείλεις να το πάρεις σε νικοτίνη ένα επίπεδο κάτω από αυτό που ατμίζεις, για να έχεις μόνο το χτύπημα του τσίλι.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Alchemy e-liquids
« Απάντηση #13 στις: Αυγούστου 24, 2015, 12:21 »
Λοιπόν, αυτή ίσως να είναι η πιο σύντομη περιγραφή της καριέρας μου. Το Σάββατο που μας πέρασε, σε μια ατμοσυνάντηση της οποίας φωτορεπορτάζ θα ανεβάσω σύντομα, εμφανίστηκε ο renesis. Αφού λοιπόν του είχα πει

Ωραίος Νίκο! Πρέπει να ανοίξουμε γραμμή αποστολών τώρα που είσαι εκεί, να σε εκμεταλλευτώ λίγο!! Για ξεκίνημα στείλε το τσιλι!!! Χτες! Και θα ρωτήσω και το Χρήστο αν θέλει ένα 18ρι για να τον τραβήξω βίντεο!!

Στάλθηκε από το C1905 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



ο τύπος το έπραξε.
Να σας πω την αμαρτία μου, όταν διάβασα την αρχική περιγραφή

Enter the Dragon

Την επόμενη μέρα πριν φύγω για τη δουλειά είπα να πάρω μαζί μου μόνο ένα υγρό από αυτά που δεν είχα δοκιμάσει. Όσο χάλια κι αν είναι δε γίνεται να μην ατμίζεται. Αχ και νά 'ξερα...

«Νιώστε τη φωτιά! Μαύρη σοκολάτα, λικέρ από άνθος κερασιού και μια υποψία από φρούτα του πάθους ακολουθείται ένα κύμα καυτερού τσίλι που θα σας κάνει να δακρύσετε. Ιδανικό για όσους λατρεύουν το τσίλι - όχι για τους λιπόψυχους!
Πάρτε βαθιά ανάσα, με δική σας ευθύνη! Η βαθιά, απαλή πικράδα της μαύρης σοκολάτας είναι αρωματισμένη γλυκά από αρώματα άνθους κερασιού που προέρχονται απευθείας από την ανατολή. Ένα κύμα από φρέσκα φρούτα του πάθους θα καθαρίσει τον ουρανίσκο σας πριν σαν διαπεράσει μια ριπή από το αυθεντικό κάψιμο του τσίλι που θα βάλει φωτιά στα σωθικά σας... και θα σας κανει να θέλετε κι άλλο!»

(Σημειωτέον την περιγραφή δεν τη θυμόμουν) Καθ' οδόν τράβηξα την πρώτη τζούρα. Ένα χτύπημα, κάψιμο στο λαιμό, άλλο πράγμα. Λέω «μπα, δε θα έχει ποτίσει καλά το βαμβάκι». Μετά από λίγο τράβηξα μια κανονική μακρόσυρτη τζούρα.  :nope: Έβηχα για κάνα λεπτό! Ενα πράγμα σαν την αίσθηση της μενθόλης σε συνδυασμό με το γνωστό καψούλι που όλοι έχουμε φάει. Θεωρώντας ότι είναι πρωί ακόμα και παίζει να είναι ευαίσθητος ο λαιμός μου, έλεγα ότι μπορεί να έχει μείνει και λίγη μενθόλη από το προηγούμενο βράδυ, συνέχιζα να το ατμίζω με το βήχα να είναι ανάλογος της διάρκειας της τζούρας. Μέχρι και lung hit προσπάθησα να κάνω  :laugh1: . Πού πας, ρε Καραμήτρο; Αν ήταν κανείς κοντά θα νόμιζε ότι πνίγηκα. Καθ' όλη τη διάρκεια της μέρας κοίταξα πολλές φορές τον apollo να δω μήπως πυρώνει το σύρμα κάπου κι έχω αυτά τα αποτελέσματα, αλλά το nakamichi τροφοδοτούσε άψογα. Με τα πολλά κατέληξα στο ότι με τις μικρής διάρκειας τζούρες είναι καλύτερα τα πράγματα και αναδεικνύοται κάπως οι γεύσεις, αλλά είχα καεί τόσο πολύ που δε κατάλαβα και πολλά πράγματα. Άσε που δε φεύγει με τπτ η γεύση. Μου έδωσε ένας γνωστός ενα υγρό μπανάνα-σοκολάτα και παρόλο που έσταξα δυο φορές το κάψιμο δεν έλεγε να φύγει. Μειώθηκε μεν, παρέμεινε δε.

Όταν το παρήγγειλα θεώρησα ότι η περιγραφή είναι μαρκετίστικες υπερβολές, αλλά φευ. Το υγρό μπορεί άνετα να κάνει οποιονδήποτε να κόψει μαχαίρι τα lung hits και τις μεγάλες τζούρες. Οποιοσδήποτε αρέσκεται στο να δοκιμάζει νέες γεύσεις πρέπει να το ατμίσει αυτό το υγρό. Πιστεύω ότι το «άτμισμα 18άρι enter the dragon» πρέπει να μπει σε αυτές τις λίστες με τα χ πράγματα που πρέπει να κάνει κανείς στη ζωή του. Ήθελα να το ξαναδοκιμάσω πριν γράψω το review, αλλά δεν είμαι τόσο μαζοχιστής. Ίσως όταν είναι να αλλάξω φυτίλι να στάξω λίγο. Μέχρι τότε, μακριά.

αλλά και το follow up

Κι εκεί που καθόμουν αμέριμνος και σκεφτόμουν να αλλάξω το βαμβάκι στον apollo λέω: «ρε, δεν ατμίζω λίγο enter the dragon, πριν αλλάξω; μπορεί να μου αρέσει τώρα, είναι και πεσμένη η μπαταρία, δε θα καώ πολύ, λογικά. Έχει και λίγη μάκα η αντίσταση, μια χαρά.»
...
Στάζω, λοιπόν. Όντας ψυλλιασμένος τραβάω μια μικρή τζουρίτσα. Ανεπαίσθητο χτύπημα και ενα ίχνος τσίλι στο βάθος. Συνειδητοποιώ οτι δεν είναι καλά σφιγμένος ο ατέρμονας. Φτιάχνω την μπαταρία και ξαναδοκιμάζω. Κάτι αρώματα σε φάση λουλουδοπικράδα και ένα μικρό καψιματάκι από το τσίλι. Λέω «δεν μπορεί, τόσο λανθασμένη εντύπωση είχα την πρώτη φορά;». Τραβάω, λοιπόν, μια καλή, μακρόσυρτη τζούρα...  :nope: Βήχοντας και νομίζοντας ότι θα βγάλω τα σωθικά μου σκέφτηκα ότι μάλλον δεν είχε ποτίσει καλά το βαμβάκι στις προηγούμενες τζούρες και αναρρωτήθηκα γιατί το έκανα αυτό στον εαυτό μου.

Αφού ηρέμησα, ρούφηξα τη μύτη μου, καθώς το τσίλι προκάλεσε καταρροή. Θυμάμαι ήταν ωραία κάποτε, οταν είχα ρουθούνια. Μιλάμε για άλλο κάψιμο.
Το παράδοξο είναι ότι δε θέλω να το ρίξω. Προσπαθώ να το ατμίσω σε μικρές τζουρίτσες καθώς είναι κάτι που δύσκολα θα ξανασυναντήσω σε υγρό.

Τρύφωνα, το θέλεις ακόμα; Είσαι σίγουρος;

θεώρησα ότι α) Τα παραλέει ο τύπος, β) μάπα στήσιμο έκανε, γ) "αφού δεν το χεις με τις περίεργες γεύσεις βρε στενόμυαλε, τι το ατμίζεις?".
Αναθεωρώ τα πάντα. Έσταξα μερικές σταγόνες σε ένα Magma, και ξεκίνησα φυσικά με πνευμονική. Αυτό που έζησα, θα μπορούσε να γεμίσει πολλές σελίδες. Συνοπτικά, είδα τον πατέρα μου αστροναύτη στο Apollo 11 να καρφώνει την ελληνική σημαία στη σκοτεινή πλευρά της Σελήνης. Βήχας μέχρι δακρύων, κόκκινο πρόσωπο, άνοδος θερμοκρασίας, εφίδρωση. Δοκίμασα να κάνω και μια mouth to lung, και σε αυτό το σημείο κατάφερα να ανιχνεύσω κάποιες ωραίες και γλυκές γεύσεις. Μόλις όμως αποπειράθηκα να κατεβάσω τον ατμό, τα είδα και πάλι κωλυόμενα. Σαν να έχεις πάρει απόσταγμα από πιπεριές habanero, και μάλιστα από το "νεύρο" τους και να προσπαθείς να το σπρώξεις με γουδοχέρι στο λάρυγγα. Όλοι οι ατμιστές σε αυτή τη συνάντηση, αντέδρασαν με τον ίδιο ακριβώς τρόπο, βήχα, βήχα, βήχα. Αυτός που την πάτησε περισσότερο όμως, ήταν ο sxolare καθώς ήταν αρκετά μακριά στο τραπέζι και δεν είχε καταλάβει περι τίνος επρόκειτο. Πήρε λοιπόν το κλωνοNemesis με τον Magma στημένο dual 0.26Ω, χτύπησε fire και αποπειράθηκε πνευμονική με slipstreaming. Και εδώ θα επικαλεστώ τοπικό τροβαδούρο και την μεγάλη του επιτυχία για να περιγράψω αυτό που του συνέβη: ΑΙΜΑ ΔΑΚΡΥΑ ΚΑΙ ΙΔΡΩΤΑΣ!!!

Δεν ξέρω ποιο αρρωστημένο μυαλό υλοποίησε τέτοιο υγρό. Ακόμα περισσότερο, δεν ξέρω το αν πουλάει. Και με ξεπερνάει το γεγονός ότι βγαίνει και σε 18ρι!!!

Έχουμε στο forum έναν παλαιότατο ατμιστή και μέγα μάστορα, το SEB, ο οποίος από όσο γνωρίζω τη βρίσκει ντριπάροντας 36ρα βάση. Μάστορα, νομίζω ότι με αυτό το υγρό θα βρεις το δάσκαλό σου. 7 σταγόνες στον Magma, γονάτισαν περίπου 10 ατμιστές...

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: Alchemy e-liquids
« Απάντηση #14 στις: Αυγούστου 24, 2015, 20:12 »
Όλοι οι ατμιστές σε αυτή τη συνάντηση, αντέδρασαν με τον ίδιο ακριβώς τρόπο, βήχα, βήχα, βήχα. Αυτός που την πάτησε περισσότερο όμως, ήταν ο sxolare καθώς ήταν αρκετά μακριά στο τραπέζι και δεν είχε καταλάβει περι τίνος επρόκειτο. Πήρε λοιπόν το κλωνοNemesis με τον Magma στημένο dual 0.26Ω, χτύπησε fire και αποπειράθηκε πνευμονική με slipstreaming. Και εδώ θα επικαλεστώ τοπικό τροβαδούρο και την μεγάλη του επιτυχία για να περιγράψω αυτό που του συνέβη: ΑΙΜΑ ΔΑΚΡΥΑ ΚΑΙ ΙΔΡΩΤΑΣ!!!
Επιβεβαιώνω μ'ετα παραπάνω μιας και ακόμα θυμάμαι τι έπαθε ο λαιμός μου.
Είμαι του πικάντικου - καυτερού αλλά αυτό το πράμα δεν κατάφερα να το αντιμετωπίσω. :wall:
Δεν ξέρω ποιο αρρωστημένο μυαλό υλοποίησε τέτοιο υγρό. Ακόμα περισσότερο, δεν ξέρω το αν πουλάει. Και με ξεπερνάει το γεγονός ότι βγαίνει και σε 18ρι!!!
Θα ήθελα να δω ποιός θα μπορούσε να ατμίσει αυτόν τον πύραυλο. Άκου 18αρι!!! :o :o :o
Έχουμε στο forum έναν παλαιότατο ατμιστή και μέγα μάστορα, το SEB, ο οποίος από όσο γνωρίζω τη βρίσκει ντριπάροντας 36ρα βάση. Μάστορα, νομίζω ότι με αυτό το υγρό θα βρεις το δάσκαλό σου. 7 σταγόνες στον Magma, γονάτισαν περίπου 10 ατμιστές...

Ναι στο μάστορα στείλτε το, άλλωστε είναι η επιθυμία όλης της ατμιστικής ομήγυρης του Σαββατόβραδου!! :)) :deviltroll: :laugh1:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180507 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8298 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33927 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536024 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59740 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237322 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 573 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15478 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136099 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085269 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35369 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10200 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12