vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

521 επισκέπτες, 3 χρήστες
th3ofilos, panoskapa, FaniFox

Twitter

Υγρά Αναπλήρωσης Mount Baker Vapor

Αποσυνδεδεμένος lowbap

  • *
  • 50
  • Φύλο: Άντρας
  • Παταειιιιι... και ατμιζει!!
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης Mount Baker Vapor
« Απάντηση #15 στις: Νοεμβρίου 06, 2014, 22:52 »
Ναι νομίζω έχεις δίκιο φίλε interisti... Η ταμπέλα λέει powered by Mount Baker Vapor και έχει στη ταμπέλα τη διεύθυνση του γαλλικού καταστήματος στο ίντερνετ...
Είναι και λογικό γιατί παραγγέλνεις με τέσσερις διαφορετικές αναλογίες vg/pg...Θα ήταν δύσκολο για όλους τους συνδυασμούς να έχουν αρκετή ποσότητα stock...Πάντως ο Nathan που εμφανίζεται ως υπεύθυνος είναι πολύ εξυπηρετικός και το κατάστημα φαίνεται σούπερ οργανωμένο

Αποσυνδεδεμένος interisti

  • **
  • 404
  • Φύλο: Άντρας
  • Inhale the future... exhale the past!
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης Mount Baker Vapor
« Απάντηση #16 στις: Νοεμβρίου 06, 2014, 23:35 »
@lowbap Αυτο καταλαβα και εγω απο αυτα που διαβασα στο site τους:
Mount Baker Vapor is currently the most popular brand of e-liquid made in the USA. CloudHouse Vapor purchases Mount Baker Vapor flavor concentrates and mixes them in house with our own pharmaceutical grade USP/EP propylene glycol, vegetable glycerin, and nicotine, allowing us to offer completely custimizable mixes of your favorite Mount Baker Vapor flavors. You may select any nicotine level from 1mg/ml to 24mg/ml. You may select any PG or VG level you like as well. We aim to provide you with the perfect juice the way you want it. ;)

@Petra με ενδιεφερε να δοκιμασω τα ετοιμα υγρα τους, ειδικα απο τη στιγμη που εχουν και πολυ λιγα μεταφορικα για Ελλαδα απο οτι ειδα. Απλα νομιζα οτι ηταν τα original στην αρχη απο τη "μαμα" εταιρεια. Ισως τα δοκιμασω στο μελλον για να παρω μια γευση απο τα υγρα. Βλεπεις ακομα δεν εχω ασχοληθει με DIY υγρα  :D

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης Mount Baker Vapor
« Απάντηση #17 στις: Νοεμβρίου 09, 2014, 13:41 »



Eίπα να κάνω μια δοκιμή, μια και μετά από σχεδόν 3.5 χρόνια στον ατμό και έχοντας κατασταλάξει στο hardware, επέστρεψα ξανά στην αναζήτηση υγρών. Αυτή τη φορά ψάχνομαι για πιο σύνθετες γεύσεις και σκέφτηκα να δοκιμάσω τα Mount Baker vapor.


Αντί για τα έτοιμα υγρά όμως, επέλεξα το sample pack με 5 μπουκαλάκια από τα αρώματα για μείξη της εταιρίας.
H διαδικασία είναι πολύ ευέλικτη, δεν προκειται για συγκεκριμένο pack, αλλά επιλέγει ο αγοραστής 5 από τα περίπου 110 (!!!) συνολικά αρώματα και μάλιστα στην επιθυμητή ποσότητα (5-20-30-50μλ) με τιμες που ξεκινούν από τα 9 ευρώ για τα 5Χ5μλ και φτάνουν τα 57 ευρώ για τα 5Χ50μλ
Τα 5μελα είναι μια καλή περίπτωση για να δοκιμάσει κάποιος μαζί ίσως και με άλλους ατμιστές γεύσεις και να καταλήξει σ΄αυτές που του ταιριάζουν, μια και τα αντίστοιχα starter pack για τα έτοιμα υγρά έχουν 11.5 ευρώ με 5Χ5μλ και 29 ευρώ για 5Χ20μλ. 


Εδώ να σημειώσω ότι η προτεινόμενη αραίωση, όπως με ενημέρωσαν με email από την εταιρία είναι 20%. (δλδ ένα μπουκαλάκι άρωμα των 5μλ δίνει 25-30μλ έτοιμου υγρού - ανάλογα με το πώς θα υπολογίσετε το 20%) Μεγάλη συγκέντρωση για τα ελληνικά δεδομένα, προσωπικά χρησιμοποιησα πολύ λιγότερη και βιάστηκα να τα ατμίσω, χωρίς να αντικαθιστώ το βαμβάκι με κάθε αλλαγή υγρού, γι΄αυτό και δεν θα επιχειρήσω αναλυτική παρουσίαση, αλλά μόνο μια συνοπτική εντύπωση.


Τα υγρά που επέλεξα ήταν:
Βananas Foster - γλυκιά και ευκολοάτμιστη απαλή μπανάνα, σύμφωνα με τον κατασκευαστή, μαζί με παγωτό βανίλια, ρούμι, μαύρη ζάχαρη και κανέλα.
Vanilla Custard - απαλή γεύση κρέμας χωρίς να είναι μπουχτιστική και με πολύ ευχάριστη γλύκα
Coumarin pipe - ισορροπημένος ώριμος καπνός πίπας δηλώνει ο κατασκευαστής, εγώ βρήκα ένα απαλό καπνικό με πολύ ευχάριστη γλύκα
butterscotch tobacco - γλυκός καπνός με την χαρακτηριστική γεύση του butterscotch
555 - το πιο καπνικό από όλα, αλλά όχι με ξηρή γεύση όπως άλλα ομώνυμα. Εχει κι αυτό μια μικρή γλύκα, ο κατασκευαστής μιλάει για απαλές αποχρώσεις καραμέλας


Δεν προχωρώ περαιτέρω, διότι θα τα αδικήσω προφανώς. Εβαλα λίγο άρωμα και έκανα τόσο βιαστικά τις δοκιμές, ώστε δεν μπορώ να είμαι ακριβής ως προς τις δευτερεύουσες γεύσεις.
Αλλά μπορώ να σημειώσω με βεβαιότητα ότι όλα έχουν μια ιδιαίτερη και πολύ ευχάριστη (μη μπουχτιστική) γλύκα, διαφορετική από τη συνηθισμένη γλυκάδα των υγρών άτμισης. Σε μένα άρεσε πολύ για αλλαγή από τα άλλα, μια και απαλύνει ακόμη και τα καπνικά, αλλά χωρίς να κάνει σιρόπι τα γλυκά. Επίσης, κανένα δεν είχε τραχιά γεύση από κάποιο από τα επιμέρους αρώματα.


Αν και το θέμα είναι για έτοιμα υγρά άτμισης, θεωρώ ότι δεν έχει τόση κίνηση το νήμα ώστε να το χωρίσουμε στα δυο, ένα για τα έτοιμα υγρά και ένα για τα diy του, εξάλλου οι τιμές για τα έτοιμα υγρά αν κατασταλάξει κανείς, είναι αρκετά ελκυστικές ώστε να τα προτιμήσει σε επόμενη παραγγελία και υπάρχει μεγάλη ευελιξία στην παραγγελία mg και ποσόστωσης vg/pg. Να μη μιλήσω για την καθυστέρηση στα ταχυδρομεία, που ευνοεί την ωρίμανση των έτοιμων, αλλά πάει κατά πολύ πίσω την ωρίμανση των diy.
Θα αφήσω την λεπτομερή παρουσίαση σε κάποιον περισσότερο ειδήμονα (για ποιον χτυπάει η καμπάνα;;;) και θα σημειώσω λίγες ακόμη πληροφορίες.


Τα μεταφορικά βγήκαν περίπου 7 ευρώ (πήρα και κάποια δειγματάκια από την sng)
Οι συσκευασίες, όπως θα δείτε και στη φωτό, μαρτυρούν ιδιοκατασκευή, αν και τα μπουκαλάκια είναι εξαιρετικά και πιο childproof δε γίνεται - το πώμα θέλει πίεση για να ανοίξει. Οπότε, αν είστε φανατικοί των πιστοποιήσεων και των εργαστηρίων nasa, μπορείτε απλά να προσπεράσετε. Οι συσκευασίες από την Αμερική σπάνε σε μπουκαλάκια και γίνεται μίξη στην εταιρία που βρίσκεται στη Γαλλία.
Επιβεβαιώνω κι εγώ οτι ο υπεύθυνος της cloudhousevapor, ο Nathan είναι πολύ εξυπηρετικός, είχαμε πρόβλημα με τα ΕΛΤΑ και προθυμοποιήθηκε να αντικαταστήσει την παραγγελία.
Απαντάει άμεσα σε email (στα αγγλικά η επικοινωνία) 
Το ποσοστό 20% στην αραίωση δεν μπορώ να το εξηγήσω, είναι μεγάλο, πιθανόν να είναι αραιωμένα με αρκετή γλυκερίνη ώστε να δένουν μεταξύ τους καλύτερα τα επιμέρους αρώματα, γι΄αυτό ίσως και η χαμηλή τιμή, κάτω από 2 ευρω τα 5μλ όταν παίρνετε το sample pack. Ωστόσο, μπορείτε να κάνετε μισό μπουκαλάκι με την προτεινόμενη δοσολογία κι αν σας φανεί βαρύ, συμπληρώνετε επιτόπου στον ατμοποιητή σκέτη βάση κι αντίστοιχα στο μπουκαλάκι. Είναι εξάλλου και θέμα εξοπλισμού. Ισως σε έναν aspire να χρειάζεται 20%, αλλά το ίδιο υγρό σε έναν καυφουν θα είναι μπουκωτικό.


Πραγματικά θα ήθελα αυτά τα υγρά, σε έτοιμα ή σε αρώματα, να τα δω και σε ελληνικά καταστήματα, έστω και με υψηλότερη τιμή, διότι η αμεσότητα στην παραλαβή τους και η δυνατότητα παραγγελίας μικρών ποσοτήτων είναι σημαντική, αλλά φοβάμαι ότι θα σκοντάψουμε στο θέμα της μη τυποποιησης στη συσκευασία.


Αποσυνδεδεμένος lowbap

  • *
  • 50
  • Φύλο: Άντρας
  • Παταειιιιι... και ατμιζει!!
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης Mount Baker Vapor
« Απάντηση #18 στις: Νοεμβρίου 10, 2014, 01:54 »
Με βοήθησες αρκετά Petra ώστε στην επόμενη μου παραγγελία να προσθέσω και καπνικά από τη σειρά υγρών... Ακριβώς το ίδιο συνέβη και με μένα στο θέμα ΕΛΤΑ και ο Nathan μετά από μια σειρά από μηνύματα που του έστειλα,το έψαξε με τα ΕΛΤΑ και χωρίς να του το ζητήσω μου έστειλε καινούργια παραγγελία με συστημένο πλέον...Τα θεώρησε χαμένα... Το χειρότερο είναι ότι μετά από δύο μέρες μου έστειλαν τη πρώτη παραγγελία... Ένα τιπ είναι να μην παραγγείλει κανείς με τον φτηνότερο τρόπο σε αυτό το κατάστημα αν τα βιάζεται τα υγρά... Το έκανα από λάθος και το πλήρωσα με πολύ υπομονή στο να φτάσει η παραγγελία μου...Είναι φοβερό πως αυτα τα υγρά ενώ είναι γλυκά δε σε μπουχτιζουν... Μπορεί η γεύση ενός υγρού της συγκεκριμένης εταιρείας να μη σου ταιριάζει όμως δε σε μπουχτίζει τουλάχιστον ή δε σε αηδιάζει από τη γλύκα του...Επίσης στέλνει πάντα ένα υγρό δωρεάν το κατάστημα και στη συγκεκριμένη παραγγελία μου έστειλε ένα 15μιλο Razzle Dazzle που σίγουρα θα παραγγείλω την επόμενη φορά... Κάποιο μουροειδες μαζί με ανανά σε ένα φοβερό συνδυασμό... Το προτείνω ανεπιφύλακτα... Πολύ καλό και το strawberry shortcake... Φράουλα σε κεκακι ακριβώς όμως!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 10, 2014, 02:02 από lowbap »

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης Mount Baker Vapor
« Απάντηση #19 στις: Δεκεμβρίου 12, 2014, 11:16 »
Επειδή έκανα το λάθος και παρήγγειλα με τον απλό τρόπο αποστολής  :wall: , μπορεί να μου πει κάποιος πόσο περίπου χρόνο έκαναν να φτάσουν;  03/12 έβαλα την παραγγελία και έφυγαν 07/12.  Λογικά από την άλλη εβδομάδα να τα περιμένω, σωστά;  Στις πόσες μέρες να αρχίσω να ανησυχώ;

Αποσυνδεδεμένος johnper

  • **
  • 297
  • Φύλο: Άντρας
  • Heavy vape industry
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης Mount Baker Vapor
« Απάντηση #20 στις: Δεκεμβρίου 18, 2014, 14:59 »
Δεν μας είπες τα παρέλαβες τα υγρά?  ;)

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης Mount Baker Vapor
« Απάντηση #21 στις: Δεκεμβρίου 18, 2014, 16:31 »
Όχι, ακόμα περιμένω  :( :( :( .  Θα στείλω μήνυμα σήμερα αλλά είδα ότι είναι κλειστά για Χριστούγεννα οπότε δεν ελπίζω και σε πολλά  :'(

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης Mount Baker Vapor
« Απάντηση #22 στις: Δεκεμβρίου 18, 2014, 17:22 »
Αν τα παρήγγειλες από Γαλλία, πρέπει να είναι Ελλάδα.
Ο Nathan στέλνει εξπρές και αυτό σημαίνει ότι Το ταχυδρομείο τους μαζεύει τα δέματα και μετά από 2-3 μέρες τα στέλνει αυθημερόν στην Αθήνα. Από κει και πέρα είναι 3-4 μέρες ως την πόρτα σου. Υπολόγισε δυστυχώς 2-3 παραπάνω λόγω εορτών.


Εν τω μεταξύ, τα μπουκαλάκια μου σχεδόν έχουν τελειώσει. Τελικές παρατηρήσεις:
Το banana foster είναι εξαιρετικό.
Το butterscotch tobacco επίσης.
Τα άλλα δυο καπνικά πολύ καλά.
το vanilla custard εδόθη σε συνατμιστή που θα το εκτιμούσε περισσότερο από μένα, πολύ καλό κι αυτό.


εγινε επαναπαραγγελία φοστερ και κουσταρντ μαζί με άλλα 7 της σειράς και αναμένεται παραλαβή μετά τις γιορτές.
Δυστυχώς, όντως χρειάζεται 20% αρώματος, μια και είναι αρκετά "ασθενές" δλδ αραιώνεται σε αρκετή γλυκερίνη.


Το site του nathan είναι κατεβασμένο λόγω εορτών, αλλά κατάφερα να βρω και να παραγγείλω από το αμερικάνικο, όπου οι τιμές είναι χαμηλότερες, αλλά τα μεταφορικά περισσότερα (14 ευρώ αντί για 7) Αν παραγγείλετε αρκετά αρώματα αξίζει τον κόπο. Στα 9 που έκανα παραγγελία, 15μελα αυτή τη φορά (τριπλάσια ποσότητα) το κόστος ήταν 3.6 ευρώ το ένα μαζί με τα μεταφορικά, συν ένα έτοιμο υγρό 5μλ δώρο συν βέβαια η μηνιαία αναμονή που θα υπάρξει. Κάθε 15μελο αρώματος βγάζει 75μλ έτοιμου υγρού, με τελικό κόστος 6.3 ευρώ το μπουκαλάκι 75μλ ή 8.5 ευρώ/100μλ με 6mg νικοτίνη.


το αμερικάνικο site είναι www.mtbakervapor.com

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης Mount Baker Vapor
« Απάντηση #23 στις: Δεκεμβρίου 18, 2014, 20:04 »
Από Γαλλία τα πήρα. Οπότε αν μου ήρθε μήνυμα ότι τα έστειλε στις 7, έφυγαν από Γαλλία, ας πούμε, στις 10 οπότε τα αθάνατα ΕΛΤΑ τα έχουν ~8 μέρες και κάθονται!!!!!

Τέλεια :-)

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης Mount Baker Vapor
« Απάντηση #24 στις: Δεκεμβρίου 18, 2014, 20:11 »
τουλάχιστον να είναι υγρά... να ωριμάζουν!  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης Mount Baker Vapor
« Απάντηση #25 στις: Δεκεμβρίου 18, 2014, 21:13 »
Όντως,  για το καλό μου δουλεύουν  :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Το κακό είναι ότι δεν έχω και κάποιο αριθμό αποστολής ώστε να πάρω τηλ να δω τι γίνεται  :wall:

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης Mount Baker Vapor
« Απάντηση #26 στις: Δεκεμβρίου 18, 2014, 21:21 »
Τα στέλνουν με εξπρές ταχυδρομείο, που οι Ελληνες "αμελούν" να ιχνηλατήσουν επειδή καλύπτονται από τη διεθνή νομοθεσία. Το ιχνηλατούν οι Γάλλοι μέχρι να φτάσει στον Βενιζέλο. μετά αγνοείται η τύχη του. Το tracking number με πρώτο ψηφίο το L, υπάρχει στο μειλ που σου έστειλαν μόλις έφυγε το πακετάκι από τον nathan

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης Mount Baker Vapor
« Απάντηση #27 στις: Δεκεμβρίου 18, 2014, 21:26 »
Αμ δεν έχει ούτε αυτό.  Δες παρακάτω το email που μου ήρθε


Παράθεση
Order #1417625623-427
Completion Date:07/12/2014
Ship Via:Standard Shipping (3-5 Days)
Tracking Number(s):


According to our records, this order is now complete and has shipped

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης Mount Baker Vapor
« Απάντηση #28 στις: Δεκεμβρίου 26, 2014, 15:02 »
 
Πάει αρκετός καιρός από τότε που η Petra από το e-kapnisma.gr μου έστειλε πέντε υγρά της σειράς, συγκεκριμένα τα Butterscotch Tobacco, Vanilla Custard, 555, Coumarin Pipe και Bananas Foster. Πήρα την απόφαση να δοκιμάσω μόνο τα δύο τελευταία, καθώς τα τρία πρώτα είχαν έντονο άρωμα βουτύρου και όπως έχω πολλές φορές πει, το απεχθάνομαι. Για να μπορέσω και να είμαι αντικειμενικός αλλά και να ευχαριστηθώ τη δοκιμή, νομίζω ότι έκανα καλή επιλογή!
 
 Με μία πρόχειρη λοιπόν ματιά στη σελίδα της εταιρείας, είδα ότι κατασκευάζει 94 γεύσεις. Χωρισμένες σε διάφορες κατηγορίες, τα ονόματα και οι φωτογραφίες, είναι το λιγότερο εντυπωσιακά! Την Κυριακή 14/12 λοιπόν, λίγο πριν τελειώσω μια άλλη δοκιμή που είχα υπό εξέλιξη, και όσο περίμενα το BlackFlagFallen, έκατσα και κατασκεύασα σε μπουκαλάκια των 4 ml τα υγρά για δοκιμή. Χρησιμοποίησα βάση Umami 5mg, 87.5% VG – 12.5% PG, και ποσοστό αρώματος σύμφωνα με τις συμβουλές της Petra στο 20%. Δύο είναι όλα κι όλα, οπότε δεν σκοπεύω να γράψω και συμπέρασμα, πως να το βγάλεις με δείγμα 2 από 94... Για τις δοκιμές θα χρησιμοποιηθούν ένας Kayfun 3.1ES κλώνος και ένας Erlkonigin κλώνος, χωρίς στρώσιμο στο βαμβάκι με σκέτη βάση, καθώς το φρέσκο Nakamichiως γνωστόν, δεν το χρειάζεται και αποδίδει τη γεύση με τη μία. Τεχνικές λεπτομέρειες για το στήσιμο, σε κάθε υγρό ξεχωριστά. Ας ελπίζουμε οι 12 μέρες που τα άφησα στην ησυχία τους, να είναι αρκετές για την σωστή ομογενοποίηση.



Bananas Foster, 5mg, 87.5-12.5 VG-PG Umami. Kayfun 3.1ES Clone + nano kit, 2.0Ω Kanthal D 0.28mm MC, 3mm διάμετρος.
 
 Το πρώτο από τα δύο υγρά λοιπόν και ανοίγοντας το μπουκαλάκι, γεμίζει ο τόπος με άρωμα μπανάνας. Πλησίασα το μπουκαλάκι στη μύτη για να δω αν έχει και τίποτα άλλο κρυμμένο μέσα και όντως, η κανέλα και το μπισκότο ήταν πολύ φανερά στη γεύση. Σκέφτηκα ότι είναι ένας πολύ ωραίος συνδυασμός και άρχισαν ήδη να έρχονται στο μυαλό μου συνταγές ζαχαροπλαστικής. Έβαλα υγρό στον ατμοποιητή και άρχισα τη δοκιμή. Στις πρώτες τζούρες τουλάχιστον, το υγρό είχε πολύ περίεργη συμπεριφορά. Μύριζα μπανάνα, διάβαζα μπανάνα αλλά γευόμουν μόνο κανέλα. Γλυκιά κανέλα. Και ο χώρος μοσχοβολούσε μπανάνα. Σκέφτηκα ότι δεν είναι δυνατόν και συνέχιζα να ατμίζω μέχρι να ποτίσει καλά το Nakamichi. Πράγματι, η γεύση ξεδιπλώθηκε. Η κανέλα συνέχισε να παίζει πρωταγωνιστικό ρόλο, αλλά πλέον είχε στρογγυλέψει με μια γλυκιά μπανάνα, με νότες βανίλιας. Εμφανίστηκε και στο βάθος μια γλύκα καραμέλας αλλά περισσότερο απλά μια αίσθηση γλύκας και λιγότερο η αίσθηση της καραμέλας. Το άτμισα γι αρκετή ώρα και όσο το συνήθιζα, τόσο άρχισε να μου δίνει και μία αίσηση λικέρ, κάτι σαν το EolikiCrèmedeBanana. Για το χτύπημα και το ντουμάνι δεν υπάρχει νόημα να μιλήσω καθώς δεν πρόκειται για έτοιμο υγρό αλλά έχει φτιαχτεί με βάση δικής μου ανάμιξης, και είναι ακριβώς στα επίπεδα που θέλω καθώς την ατμίζω σκέτη. Στη ρινική εισπνοή νιώθεις λες και είσαι πάνω από ένα πιάτο με ψητές μπανάνες, πασπαλισμένες με κανέλα και μία μπάλα παγωτό βανίλια, χωρίς την παραμικρή υπερβολή, ενώ στην εκπνοή από τη μύτη η κανέλα δίνει ακριβώς την αίσθηση που δίνει και σε οποιοδήποτε γλυκό. Μια μικρή παρένθεση για την κανέλα: αυτό το μπαχαρικό, δεν έχει γεύση. Και όσοι διαφωνήσετε, μπορείτε να δοκιμάσετε να ρίξετε κανέλα στη γλώσσα σας αλλά με κλειστή τη μύτη. Δύσκολα θα καταλάβετε ότι πρόκειται για κανέλα. Δοκιμασμένο. Μπήκα στη σελίδα της εταιρείας για να δω την περιγραφή. Εκεί λοιπόν διάβασα ότι πρόκειται για μπανάνα και κρέμα βανίλιας ως κύρια στοιχεία, και κανέλα, μαύρη ζάχαρη, βούτυρο, σκούρο ρούμι και λικέρ μπανάνας ως δευτερεύοντα στοιχεία. Έχω κάποιες διαφωνίες του στυλ ότι η κανέλα είναι κύριο στοιχείο και όχι δευτερεύον, με τη βανίλια όμως να είναι δευτερεύουσα. Ευτυχώς το βούτυρο είναι τελείως άφαντο, όπως και το ρούμι, αλλά αυτό θα το ήθελα. Κρατάω βέβαια τις επιφυλάξεις μου γιατί διαβάζω ότι προτείνεται αραίωση σε ποσοστό 15-40% και γιατί χρησιμοποίησα βάση με πολύ μεγάλο ποσοστό vg. Ίσως με μία 50/50 βάση να είχα καλύτερη απόδοση. Με χάλασε μόνο το γεγονός ότι η επίγευση ήταν απειροελάχιστη, με την κανέλα και πάλι να κυριαρχεί. Δεν παύει να είναι βέβαια εξαιρετική επιλογή, καθώς δεν μπόρεσα να αναγνωρίσω ίχνος χημικής μυρωδιάς ή γεύσης. Και ας γράφει στα συστατικά του αρώματος ότι περιέχει και αλκοόλ και ότι έχουν αναφερθεί ζημιές σε πλαστικά τανκ από αυτό το άρωμα. Ελπίζω να τη γλιτώσει το nano tank μου! 90/100


Coumarin Pipe, 5mg, 87.5-12.5 VG-PG Umami. Erlkonigin Clone, 1.6Ω Kanthal A1 0.25mm MC, 2mm διάμετρος.
 
 Θεωρώντας ότι το coumarin θα μπορούσε να σχετίζεται με τα γνωστά σε όλους κούμαρα, έκανα μια μικρή έρευνα και είδα ότι έχω λάθος. Η κουμαρίνη λοιπόν, είναι μια φυτοχημική ένωση η οποία συναντάται σε μερικά φυτά, όπως κανέλα, λεβάντα, φασόλια, και είναι τοξική σε μεγάλες δόσεις. Έχει γεύση που μοιάζει με τη βανίλια, και θεωρώ ότι είναι ο λόγος για τη γλυκιά γεύση που έχει το ξυλαράκι της κανέλας. Ανακάλυψα επίσης ότι η κανέλα Κεϋλάνης είναι ανώτερη ποιοτικά από την Κινέζικη, τα λεπτά σκούρα ξυλαράκια που χρησιμοποιούμε συνήθως, και η Κινέζικη έχει πολύ μεγαλύτερη περιεκτικότητα σε κουμαρίνη. Η κουμαρίνη παρασκευάζεται και στο εργαστήριο, με όνομα 1,2 Benzopyrone και έχει χημικό τύπο C9H6O2. Μετά από όλα αυτά, φυσικό να περιμένει κανείς έναν γλυκό και έντονο καπνό πίπας με νότες βανίλιας. Έφερα το μπουκαλάκι στη μύτη και τα αρώματα ήταν τα αναμενόμενα, αυτά που βρίσκουμε σχεδόν σε όλα τα υγρά αναπλήρωσης που έχουν το «pipe» στην ονομασία τους. Καπνά, αγριοκέρασο και βανίλια. Έβαλα υγρό στον ατμοποιητή και ξεκίνησα. Το αποτέλεσμα δεν ήταν και πολύ καλό παρόλο που το άρωμα από το μπουκαλάκι δημιουργούσε προσδοκίες. Πολύ γλυκό, ελάχιστα καπνικό, με το αγριοκέρασο να αναδίδει μια χημική μυρωδιά και με το άλλο χαρακτηριστικό της κουμαρίνης να κάνει την παρουσία του αισθητή σε πολύ μεγάλο βαθμό: το άρωμα του φρεσκοκομμένου σανού. Για το χτύπημα και το ντουμάνι δεν υπάρχει νόημα να μιλήσω καθώς δεν πρόκειται για έτοιμο υγρό αλλά έχει φτιαχτεί με βάση δικής μου ανάμιξης, και είναι ακριβώς στα επίπεδα που θέλω καθώς την ατμίζω σκέτη. Στη ρινική εισπνοή, το αγριοκέρασο και το γρασίδι κυριαρχούν, με κάποια σκούρα αρώματα από καπνό να εμφανίζονται που και που, ενώ στη ρινική εκπνοή η βανίλια είναι αυτή που δίνει τον τόνο. Συνέχισα να το ατμίζω και τα πράγματα έφτιαξαν κατά πολύ καθώς τα αρώματα από το γρασίδι σαν να δημιούργησαν ένα στρώμα, φίλτρο αν θέλετε, στο στόμα και οι γεύσεις του καπνού έγιναν πιο έντονες, με το αγριοκέρασο να στρογγυλεύει την όλη αίσθηση. Μπήκα στη σελίδα της εταιρείας για να δω την περιγραφή. Εκεί διάβασα για έντονο καπνικό άρωμα με συμπληρωματικές νότες μπαχαρικού κουμαρίνης. Συμπληρωματικό δεν το λες ακριβώς, μάλλον ένα προς ένα είναι η αναλογία τους. Και πάλι προτείνεται ποσοστό αραίωσης 15-40%, αλλά αυτή τη φορά η γεύση ήταν πολύ πιο έντονη από το προηγούμενο, παρά την πολλή vg στη βάση. Ξανά στα συστατικά του αρώματος διαβάζουμε για αλκοόλ. Αν κάτι θα άλλαζα σε αυτό το υγρό, θα ήταν να κάνω λίγο πιο έντονη την καπνική γεύση. Και να προσθέσω επίγευση και σώμα, καθώς λείπουν και τα δύο. Φύγανε για δώρο όμως τα αρώματα και δεν θα μπορέσω να πειραματιστώ με χρήση MTS και άλλων προσθετικών. Το σίγουρο είναι ότι το άρωμα αποδίδει σίγουρα αυτά που υπόσχεται. 80/100

Όλες τις δοκιμές μου και τα αποτελέσματά τους, μπορείτε να τις βρείτε και στο http://cruiser79.blogspot.gr/

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης Mount Baker Vapor
« Απάντηση #29 στις: Δεκεμβρίου 28, 2014, 10:57 »
Eκπτωτικά κουπόνια για 10% και 11% έκπτωση
10percentoff
Ape11
beefcake11


+ free ejuice 5ml 0mg με κάθε παραγγελία

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8359 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180685 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34001 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536428 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59825 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237585 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 593 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15755 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136162 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085358 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35434 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10281 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12