vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Υγρά Αναπλήρωσης Pipe Sauce

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Υγρά Αναπλήρωσης Pipe Sauce
« στις: Απριλίου 15, 2014, 13:46 »
Καλημέρα αδέρφια.


Σήμερα παρέλαβα από www.ecigwizard.com υγρά της Pipe Sauce και είπα να σας κάνω ένα μικρό Review.


Καταρχήν να κάνω ένα μικρό πρόλογο. Απ' όταν ξεκίνησα το άτμισμα, είχα σταμπάρει τα υγρά αυτά, γιατί σκεφτόμουν ότι καλό θα ήταν αφού κάνω μια μεγάλη αλλαγή στη ζωή μου, να αλλάξω τελείως τη φιλοσοφία μου πάνω στο κάπνισμα/άτμισμα. Θεώρησα λοιπόν καλό να αρχίσω να ψάχνω ένα υγρό που να μοιάζει με καπνό πίπας. Μετά από πολλές αποτυχίες, άλλαξα την φιλοσοφία μου και εγκατέλειψα την ιδέα, μου έμεινε όμως το απωθημένο. Ε σήμερα λοιπόν τραβάω τις πρώτες τζούρες από τα δύο υγρά που αγόρασα δοκιμαστικά.


Η Pipe Sauce είναι θυγατρική εταιρία της epipemods, η οποία είναι εταιρία που φτιάχνει χειροποίητες ηλεκτρονικές πίπες. Πολύ ακριβές για την τσέπη μου μεν, φανταστικές δε. Μπείτε στο site τους να χαζέψετε.
Η εταιρία λοιπόν βγάζει και τα υγρά της τα οποία τα διαφημίζει ότι ταιριάζουν με τις πίπες της. Κοινώς είναι όλα καπνικά με αρώματα που θυμίζουν πίπα. Η γκάμα έχει μόνο 6 αρώματα (πράγμα που θεωρώ ότι είναι καλό) και πρόσφατα έβγαλε μια νέα σειρά που ονομάζεται steam sauce στην οποία έχει 15 μη καπνικά.


Και πάμε στην παρουσίαση γιατί με έπιασε λογοδιάρροια :


Τα υγρά που αγόρασα είναι το Kentucky Blue Grass και το Long Bottom Leaf.
Τα υγρά ήρθαν σε δεκάμελα μπουκαλάκια με childproof καπάκι και χωρίς προστατευτική ζελατίνη. Κάποιους τους ενοχλεί οπότε πρέπει να το αναφέρω.
Και τα 2 είναι στα 12 mg νικοτίνης, 95% VG και το υπόλοιπο μάλλον είναι WFI αφού δεν γράφει άλλα συστατικά.








Πρέπει εδώ να αναφέρω ότι ενώ η ετικέτα γράφει "HAND CRAFTED IN THE USA", στα ψηλά γράμματα γράφει "Made in UK unit 3". Αυτό το ήξερα, ότι δηλαδή η ecigwizard τα συσκευάζει στην Αγγλία. Τέλος πάντων
Το κόστος ήταν 6 € / 10 ml έκαστο και μεταφορικά γύρω στα 2,5 €. Μια χαρά δηλαδή και ήρθε και αρκετά σύντομα (4 εργάσιμες μέρες) με απλό ταχυδρομείο χωρίς tracking.
Όλες οι δοκιμές γίνανε στους πιστούς μου Evod με νέα αντίσταση και βαμβάκι αντί για φιτίλι


KENTUCKY BLUE GRASS

[youtube]pDHzK3Xe7Yw[/youtube]

Από τα καπνολείβαδα του Κεντάκυ (Κεν-Τα-κιιι που έλεγε στον τελευταίο των Μοϊκανών), έρχεται αυτό το καπνικό με γεύση blueberry. Το φρούτο είναι διακριτικότατο αλλά εμφανές και ο συνδυασμός τους είναι τόσο καλά προσεγμένος σε ποσοστό, που πραγματικά ξεχωρίζεις κάθε γεύση. Εδώ πρέπει να αναφέρω ότι όταν λέω καπνικό εννοώ καπνικό. Ούτε Τριμπέκα, ούτε Αγρίνιο. Δεν είναι καπνικό βέβαια όπως είναι τα El Toro ή το Primo Verde, αλλά βγαίνει η μυρωδιά του φύλλου. Μάλιστα θα το χαρακτήριζα ως καπνιστό καπνικό. Γενικά είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα γεύση, αρκετά εύκολη που ταιριάζει όταν πίνεις τον γαλλικό σου καφέ, the american way. Νερομπούλι και καρβουνιασμένο στην καφετιέρα. Μια χαρά για 'μένα.

[youtube]jrFZSbllv2A[/youtube]

Το υγρό θα καταναλωθεί σύντομα... 8,5/10 και αυτό διότι ενώ δεν είναι το ωραιότερο υγρό του κόσμου, είναι από αυτά που μπορείς να τα ατμίζεις όλη μέρα.


LONG BOTTOM LEAF


Το υγρό αυτό είναι η ναυαρχίδα της Pipe Sauce. Πρόκειται για φύλλα καπνού που καλλιεργούνται στο Shire από Hobbits και πρόκειται για το αγαπημένο υγρό του Gandalf όσο ήταν Grey και έκανε αυτά τα όμορφα κυκλάκια - καράβια. Θυμάστε φαντάζομαι.


[youtube]YAZpjWZRNAc[/youtube]


Το υγρό είναι καθαρά καπνικό με νότες καφέ και ίσως κακάο. Επίσης μου βγάζει κάτι και σε καμένο κέικ αλλά μάλλον είναι η γεύση του καπνιστού καπνού που έλεγα πριν. Γλυκίζει ελάχιστα και η γεύση του είναι πολύ έντονη. Σίγουρα δεν είναι για όλη μέρα. Η εταιρία ισχυρίζεται ότι ατμίζεται ιδανικά στην πιο αναπαυτική σου καρέκλα με το αγαπημένο σου ποτό. Δεν ξέρω. Θα το δοκιμάσω ίσως το βράδυ
Η πρώτη εντύπωση ήταν ότι έκανα βλακεία που το πήρα γιατί είναι τόσο έντονο που μπουχτίζεις. Τελικά είναι πιο υποφερτό απ' όσο νόμιζα αλλά σε καμία περίπτωση για όλη μέρα.
Ο βαθμός του είναι 8/10 αλλά επιφυλάσσομαι.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 15, 2014, 13:53 από altan678 »

Αποσυνδεδεμένος devilmanson

  • *
  • 77
  • Φύλο: Άντρας
  • Awesome!!!
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης Pipe Sauce
« Απάντηση #1 στις: Απριλίου 15, 2014, 23:30 »
Εδω και λιγες μερες εχω σταμπαρει 6 υγρα απο wizmix απο το καταστημα με χαροποιει οτι ερχονται γρηγορα! ;D


Το review σου εξαιρετικο!! :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης Pipe Sauce
« Απάντηση #2 στις: Απριλίου 16, 2014, 08:42 »
altan, ωραίο το review σου, σύντομο και περιεκτικό. Μαζί με το concept με τα κλιπάκια. Πρέπει να τα τιμήσω κάποια στιγμή και αυτά τα υγρά!

Συνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1931
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης Pipe Sauce
« Απάντηση #3 στις: Απριλίου 16, 2014, 12:13 »
Πολύ ωραία (και πολύ διαφορετική  :respect: :respect: ) παρουσίαση Γιάννη!! Ξέρω ότι έχεις απαιτήσεις από τα υγρά που χρησιμοποιείς, και ως εκ τούτου νομίζω ότι πράγματι τα εν λόγω αξίζουν μιας ευκαιρίας όπως είπε και ο Τρύφωνας.

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης Pipe Sauce
« Απάντηση #4 στις: Απριλίου 16, 2014, 12:51 »
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια παιδιά. Δεν είμαι επαγγελματίας γευσιγνώστης, και σίγουρα μέσα στο φόρουμ υπάρχουν πολύ καλύτεροι από εμένα (we know who  ;) ) . Απλώς πρέπει να τονίσω ότι επειδή είμαι ανυπόμονος άνθρωπος (το έχω ξαναγράψει ότι η ζωή είναι μικρή για να κάνω υπομονή), οι εντυπώσεις μου από τα υγρά είναι οι πρώτες μου εντυπώσεις. Δηλαδή άτμισα γύρω στο 1 ml απ' το καθένα πριν γράψω το review, και ήδη έχω αναθεωρήσει κάπως τη βαθμολογία μου, τώρα που τα νιώθω λίγο καλύτερα. Με λίγα λόγια το Kentacky είναι λίγο χειρότερο απ' ό,τι έγραφα, ενώ το Long bottom leaf είναι καλύτερο. Ας πούμε ότι τώρα θα τα βαθμολογούσα αντίστροφα απ' ό,τι αρχικά.
Πάντως σίγουρα με έψησαν και ίσως δοκιμάσω και τα άλλα υγρά τους κάποια στιγμή.

Απ: Υγρά Αναπλήρωσης Pipe Sauce
« Απάντηση #5 στις: Απριλίου 16, 2014, 14:37 »
Να ρωτήσω κάτι χαζό?Αυτά τα υγρά είναι και για ηλεκτρονικά τσιγάρα όχι μόνον για πιπα σωστά?

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης Pipe Sauce
« Απάντηση #6 στις: Απριλίου 16, 2014, 14:40 »
Εννοείται.

Συνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1931
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης Pipe Sauce
« Απάντηση #7 στις: Απριλίου 16, 2014, 14:41 »
Φυσικά!!! Αυτό ισχύει για όλα τα υγρά άτμισης.

Απ: Υγρά Αναπλήρωσης Pipe Sauce
« Απάντηση #8 στις: Απριλίου 16, 2014, 14:56 »
Ε είπα να το επιβεβαιώσω,μιας και θα ρίξω παραγγελία, μη φάω κάνα ξενέρωμα μετά :)

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης Pipe Sauce
« Απάντηση #9 στις: Απριλίου 16, 2014, 16:23 »
Καλησπερα,συγγνωμη αν χαλαω το θεμα,εχω δυο ερωτησεις.
Στην Ελλαδα αυτα τα βρισκουμε;
Και επειδη ειμαι πρωην καπνιστης πιπας ,ψαχνω να βρω κατι που να μου αρεσει καπνικο και δεν βρισκω.Εχετε καμμια προταση;
Δοκιμασα και απεκλεισα ολα της F.A, της Atmoslab της Papillon και ολα της Tottaly Wick. εκτος[σχετικα] του red amerika .
Το μονο που μου αρεσε πολυ ηταν τον organic tobacco της papillon αλλα διαλυει τις αντιστασεις!!!
Eυχαριστω πολυ.

Αποσυνδεδεμένος devilmanson

  • *
  • 77
  • Φύλο: Άντρας
  • Awesome!!!
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης Pipe Sauce
« Απάντηση #10 στις: Απριλίου 16, 2014, 16:32 »
Στην Ελλαδα δεν υπαρχουν ομως τα εξοδα αποστολης ειναι 2.5 ευρω.Οποτε δεν ειναι τελειος απροσιτα τωρα στο αλλο ερωτημα σου πρεπει να σε απαντησει καποιος που να εχει παραπανω εμπειρια. ;)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206298 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 232 63653 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 21:08
από Ελένη Π
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92834 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3853 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1092 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172823 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278232 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15533 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14222 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9600 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43875 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 498 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix