vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

547 επισκέπτες, 5 χρήστες
Tem, manoslykos, Jorge, thanos1071, th3ofilos

Twitter

Έρευνα Κ.Βαρδαβά (Χάρβαρντ): "Ίδιες οι συνέπειες του κ.τ με αυτές από το η.τ"

Αποσυνδεδεμένος agapios

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Με όλο το σεβασμό μου προς τους συμφορουμίτες εδώ, δεν είδα κανέναν να αναφέρεται σε εκείνη την "μαχαιριά" που κόβει τον λαιμό και ξεκινάει βήχας χοντρός μετά από κάποια απολαυστική τζούρα με το η.τ.
Επίσης, κανείς δεν έχει παρατηρήσει τι συμβαίνει στη διάρκεια κάποιου κρυολογήματος, οπότε γίνεται σχεδόν αδύνατο να ατμίσει κανείς χωρίς να ξεραθεί στον βήχα; Ή συμβαίνει μόνο σε μένα αυτό;
Κι επίσης εκείνη την αίσθηση μπουκώματος μετά από πολύ άτμισμα, όπως με το κ.τ. ακριβώς, και το βάρος στο στήθος κανείς δεν τα έχει νοιώσει; Μόνο εγώ και πάλι;
Ατμίζω σχεδόν σκέτη βάση φ.γ. με ελάχιστες σταγόνες εσάνς, ίσα-ίσα για να μην είναι αηδία, 0% φυσικά, αλλιώς δεν έχει νόημα.

Κατά την ταπεινή μου γνώμη το η.τ. είναι μια σημαντική βοήθεια για την διακοπή του καπνίσματος, το οποίο μετά από κάποιο διάστημα πρέπει να σταματάει επίσης.

Δεν είναι σαν να αλλάξαμε μάρκα τσιγάρου ούτε ένα καινούργιο μέσον εθισμού.
Είναι ένα μεταβατικό στάδιο από την κατάσταση του καπνιστή στην σε αυτή του μη καπνιστή. Τίποτα άλλο.






Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Φίλε Κώστα αν και είσαι παλιός και έμπειρος, σε αυτό κάνεις λάθος και για του λόγου το αληθές :
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=OiqfGVmBD6U[/youtube]   :laugh1:
Γειά σου και χαρά σου Γιώργο.
Οπότε δεν κινδυνεύουμε ούτε από αυτό :thumpup: :))

@ για το φίλο με τον "χοντρό" βήχα κλπ.

Ναι, συμφωνώ οτι ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ να είναι το Η.Τ. το μεταβατικό για την ολοκληρωτική διακοπή, αλλά οι περισσότεροι κολλάμε, τι να κάνουμε, να γυρίσουμε πίσω στο Κ.Τ.?
Όχι βέβαια :)
Όταν είσαι κρυωμένος και με ερεθισμένο λαιμό, δεν δέχεσαι ΤΙΠΟΤΑ να κατέβει στο λαιμό σου χωρίς να βήξεις. Ακόμα και λίγο παγωμένο αέρα να εισπνεύσεις σου έρχεται βήχας. Φυσιολογικό :yes:
Έπειτα από πολύ μεγάλη εισπνοή από Η.Τ. μου έχει τύχει και εμένα να βήξω, αλλά αυτό δεν είναι το σύνηθες, ναι? Στα 3-5 δεύτερα που είναι μια πολύ ικανοποιητική εισπνοή, δεν είχα ποτέ πρόβλημα?
Να εξαιρέσω την ΣΚΕΤΗ PG με την οποία σε κάποια αρώματα (κυρίως καπνικά) είχα βήχα και με μικρές εισπνοές  :yes:
Για "βάρος" στο στήθος όπως με το Κ.Τ. ούτε λόγος. Δεν μου έχει τύχει ποτέ :yes:

Αποσυνδεδεμένος prototype

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Για "βάρος" στο στήθος όπως με το Κ.Τ. ούτε λόγος. Δεν μου έχει τύχει ποτέ :yes:
Σε αυτό θα συμφωνήσω κι εγώ αν και νέος ατμιστής. Μάλιστα σε μέρα με οινοποσία από τις 5 το απόγευμα μέχρι τις 5 το πρωί (το ξέρω το ξεφτυλίσαμε  :yes:) και με πολύ άτμισμα (με κ.τ. θα είχα κάνει τουλάχιστον 2 πακέτα) δεν κατάλαβα τίποτα που με το κ.τ. την άλλη μέρα δε θα μπορούσα να πάρω ανάσα.

Αποσυνδεδεμένος sakissakis

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
  • που ήσουν ρε κινέζε τόσα χρόνια?
Με όλο το σεβασμό μου προς τους συμφορουμίτες εδώ, δεν είδα κανέναν να αναφέρεται σε εκείνη την "μαχαιριά" που κόβει τον λαιμό και ξεκινάει βήχας χοντρός μετά από κάποια απολαυστική τζούρα με το η.τ.
Επίσης, κανείς δεν έχει παρατηρήσει τι συμβαίνει στη διάρκεια κάποιου κρυολογήματος, οπότε γίνεται σχεδόν αδύνατο να ατμίσει κανείς χωρίς να ξεραθεί στον βήχα; Ή συμβαίνει μόνο σε μένα αυτό;
Κι επίσης εκείνη την αίσθηση μπουκώματος μετά από πολύ άτμισμα, όπως με το κ.τ. ακριβώς, και το βάρος στο στήθος κανείς δεν τα έχει νοιώσει; Μόνο εγώ και πάλι;
Ατμίζω σχεδόν σκέτη βάση φ.γ. με ελάχιστες σταγόνες εσάνς, ίσα-ίσα για να μην είναι αηδία, 0% φυσικά, αλλιώς δεν έχει νόημα.

Κατά την ταπεινή μου γνώμη το η.τ. είναι μια σημαντική βοήθεια για την διακοπή του καπνίσματος, το οποίο μετά από κάποιο διάστημα πρέπει να σταματάει επίσης.

Δεν είναι σαν να αλλάξαμε μάρκα τσιγάρου ούτε ένα καινούργιο μέσον εθισμού.
Είναι ένα μεταβατικό στάδιο από την κατάσταση του καπνιστή στην σε αυτή του μη καπνιστή. Τίποτα άλλο.

Ατμίζω ούτε δύο μήνες αλλα μόνο καλά έχω δεί χωρίς παρενέργειες εκτός απο μια ξηρασία που έχω στο στόμα.Οι οργανισμοί είναι διαφορετικοί.Αν κάποιος παρατηρήσει κάτι να είσαι σίγουρος οτι το λέει.Δεν είμαστε εισαγωγείς η.τ 8)
Όσον αφορά την διακοπή του η.τ. πολλοί εδω μέσα όπως και εγώ δεν καίγονται να το κόψουν απο την  στιγμή που δεν τους ενοχλεί και μάλιστα το γουστάρουν.Μην ξεχνάς ότι είμαστε πρώην καπνιστές και η διαδικασιά εισπνοής εκπνοής ντουμάνι είναι πολύ αγαπητή καλώς ή κακώς.
 Επίσης προσωπική μου άποψη είναι ότι το η.τ. δεν είναι επίσημο μέσο διακοπής κ.τ. σε καμία περίπτωση αλλα θα μπορούσε να βοηθήσει ως υποκατάστατο στην μείωση του κ.τ.

Αποσυνδεδεμένος Drakos

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Ας ήτανε ο πόνος ένα τσιγάρο δρόμος..
Δεν ξέρω για κάποιους άλλους, αλλά εγώ με το που άρχισα το η.τ εδώ και 4 μήνες δεν έχω βήξει ούτε για πλάκα.
Τώρα το τι λέει ή τι ''θέλει'' να λέει ο κάθε Βαρ(δ)αβάς και ο κάθε Μπεχράκης κάνοντας μια τυχάρπαστη έρευνα χωρίς τεκμηριωμένα στοιχεία μετρήσεις και αναλύσεις και που γίνεται καθαρά και μόνο για να ικανοποιήσει τη δική τους ματαιοδοξία (βλέπε τσέπη) ποσώς με απασχολεί. :tongue_smilie:

Κλάιν Μάιν κύριε Βαρ(δ)αβά!
Μετά από μια τέτοια κατευθυνόμενη έρευνα το πλήθος (παπαγαλάκια των media) σας αθώωσε.
Πρωτάκουστο!!
Ο Βαρ(δ)αβάς ελεύθερος και ο γέροντας Εφραίμ στη φυλακή.. ;D


Αποσυνδεδεμένος ferrariGTS

  • *
  • 99
  • Φύλο: Άντρας
  • VAPE ON VESPA PA PA PA
    • Vespa Forum Hellas
για μένα αν δεν βγει να μας πει ΑΚΡΙΒΩΣ τι χρησιμοποίησε για τα test που έκανε καθώς και πόσα άτομα(ηλικία,καπνιστές ή μη) δεν έχει νόημα
τέτοιου είδους έρευνα..είναι απλά ένα ρεπορτάζ..(έτσι όπως τα λέει και ο atmomixanis)

Θέλεις να βγάλεις και να φανεί σωστά το όνομά σου στα ΜΜΕ??..δώσε πλήρη στοιχεία της έρευνας στον κόσμο.

ΥΓ..4 μέρες κρυωμένος πέρασα και δεν έβηξα μια φορά.(απλά ήθελα να το αναφέρω και δεν αντικρούω κανενός απόψεις πιο πάνω)

Αποσυνδεδεμένος vagos

  • *
  • 15
  • Φύλο: Άντρας
Eγω ενα δεν μπορω να καταλαβω γιατι οτι φημη εχει βγει ειτε καλη ειτε κακη μεχρι τωρα γυρω απο το η.τ ξεκιναει παντα απο την κρητη και ειδικα το ηρακλειο και  δημοσιευετε πρωτα στα τοπικα νεα της κρητης οπως την εφημεριδα πατριδα, το κρητη τv και το cretanews και μετα παιρνει διαστασεις στα μεγαλα καναλια και σε ολοκληρη την υπολοιπη Ελλαδα αυτο μπορει να το εξηγηση κανεις???????????????

Γιατι το πανεπιστημιο της κρητης ειναι το καλυτερο ελληνικο πανεπιστημιο σε ερευνητικο επιπεδο και είναι το μοναδικο ελληνικο πανεπιστημιο που αναφερεται μεσα στα πιο αξιολογα ιδρυματα σε ευρωπαικο επιπεδο, πάλι λόγω της ερευνας που διαξαγεται εκει. Οι περισσοτερες ελληνικες δημοσιευσεις σε εγκυρα ιατρικα περιοδικα (και το CHEST δυστυχως ή ευτυχως ειναι ενα απο αυτα πιστεψτε το ή οχι) προερχονται απο το παν/μιο κρητης γιατι πολυ απλα τοσο ποσοτικα οσο και ποιοτικα (για την πλειονοτητα τουλαχιστον των δημοσιευσεων) η ερευνα που γινεται εδω δε γινεται πουθενα αλλου στην Ελλάδα.

Επισης θα ήθελα να προσθεσω ότι η ερευνα αναφερεται στις αμεσες συνεπειες χρησης του η.τ. Είναι αυτονοητο οτι αυτες υπαρχουν και οτι θα υπαρχει καποιος ερεθισμος των πνευμονων, αυτο δεν μπορει να το αρνηθει κανεις. Τωρα αν είναι το ίδιο ακριβώς ή όχι με το κτ, διαβαστε την δημοσιευση και κρινετε μονοι σας, όντας όσο επιφυλακτικοί θέλετε και με το δικιο σας. Επίσης δεν καταλαβαινω γιατι τοσος ντόρος, καθώς η έρευνα είναι σαφες ότι αναφερεται σε άμεσες επιπτώσεις του ατμισματος και ΟΧΙ σε μακροχρονιες. Ενδεικτικα καρκινος, ΧΑΠ και συσσώρευση πισσας στους πνεύμονες είναι όλες απώτερες επιπτώσεις του καπνισματος, και δεν υπαρχει καμιά υπονοια για παρόμοιες επιπτώσες του ατμίσματος. Για του λόγου το αληθες παραθέτω τα συμπερασματα:
E-cigarettes assessed in the context of this study were found to have immediate
adverse physiologic effects after short term use that are similar to some of the effects seen with
tobacco smoking, however the long term health effects of e-cigarette use are unknown but
potentially adverse and worthy of further investigation.

 Το paper μπορειτε να το διαβασετε εδώ http://chestjournal.chestpubs.org/content/early/2011/12/21/chest.11-2443.full.pdf+html
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 11, 2012, 16:53 από vagos »

Αποσυνδεδεμένος ferrariGTS

  • *
  • 99
  • Φύλο: Άντρας
  • VAPE ON VESPA PA PA PA
    • Vespa Forum Hellas
Γιατι το πανεπιστημιο της κρητης ειναι το καλυτερο ελληνικο πανεπιστημιο σε ερευνητικο επιπεδο και είναι το μοναδικο ελληνικο πανεπιστημιο που αναφερεται μεσα στα πιο αξιολογα ιδρυματα σε ευρωπαικο επιπεδο, πάλι λόγω της ερευνας που διαξαγεται εκει. Οι περισσοτερες ελληνικες δημοσιευσεις σε εγκυρα ιατρικα περιοδικα (και το CHEST δυστυχως ή ευτυχως ειναι ενα απο αυτα πιστεψτε το ή οχι) προερχονται απο το παν/μιο κρητης γιατι πολυ απλα τοσο ποσοτικα οσο και ποιοτικα (για την πλειονοτητα τουλαχιστον των δημοσιευσεων) η ερευνα που γινεται εδω δε γινεται πουθενα αλλου στην Ελλάδα.

Σωστοοοοος ..έτσι ακριβώς :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος agapios

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Μην με παρεξηγείτε παρακαλώ. Δεν εννοώ ότι θα ξαναγύριζα ποτέ στα κ.τ., ούτε προσπάθησα να μηδενίσω την αξία του η.τ.
Αυτό που ισχύει χωρίς αμφιβολία και σε αυτή τη περίπτωση, είναι η περίφημη ρήση που λέει ότι "μεταξύ δύο κακών, το μη χείρον βέλτιστον".
Και το η.τ. δεν είναι "καλό". Είναι "κακό". Απλά, είναι λιγότερο (πολύ λιγότερο) "κακό" από το κ.τ.

Δεν είναι σαν την τσίχλα που την μασάς όλη μέρα και το πολύ-πολύ που θα πάθεις θα είναι να σε πούνε φλούφλη...

Ψεκάζουμε τους πνεύμονές μας με κάτι, κι αφού αυτό το κάτι δεν απλός αέρας -έστω και κοπανιστός- όπως είναι φτιαγμένοι να δέχονται, κάποιος κίνδυνος θα παραμονεύει. Το λέει η λογική βρε παιδιά.

ΥΓ.: Όχι, ο Μπεχράκης δεν είναι κρητικός. Είναι Μανιάτης... 

Αποσυνδεδεμένος atmomixani

  • *
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • το μεγεθος μετραει
Με όλο το σεβασμό μου προς τους συμφορουμίτες εδώ, δεν είδα κανέναν να αναφέρεται σε εκείνη την "μαχαιριά" που κόβει τον λαιμό και ξεκινάει βήχας χοντρός μετά από κάποια απολαυστική τζούρα με το η.τ.
Επίσης, κανείς δεν έχει παρατηρήσει τι συμβαίνει στη διάρκεια κάποιου κρυολογήματος, οπότε γίνεται σχεδόν αδύνατο να ατμίσει κανείς χωρίς να ξεραθεί στον βήχα; Ή συμβαίνει μόνο σε μένα αυτό;
Κι επίσης εκείνη την αίσθηση μπουκώματος μετά από πολύ άτμισμα, όπως με το κ.τ. ακριβώς, και το βάρος στο στήθος κανείς δεν τα έχει νοιώσει; Μόνο εγώ και πάλι;
Ατμίζω σχεδόν σκέτη βάση φ.γ. με ελάχιστες σταγόνες εσάνς, ίσα-ίσα για να μην είναι αηδία, 0% φυσικά, αλλιώς δεν έχει νόημα.

Κατά την ταπεινή μου γνώμη το η.τ. είναι μια σημαντική βοήθεια για την διακοπή του καπνίσματος, το οποίο μετά από κάποιο διάστημα πρέπει να σταματάει επίσης.

Δεν είναι σαν να αλλάξαμε μάρκα τσιγάρου ούτε ένα καινούργιο μέσον εθισμού.
Είναι ένα μεταβατικό στάδιο από την κατάσταση του καπνιστή στην σε αυτή του μη καπνιστή. Τίποτα άλλο.
εγω ειχ εντονο ερεθισμο στο λεμο στης 2-4 εβδομαδες αλλα ειναι κατι που περναει και δεν επανεμφανιζετε  ;) γενικα ολα τα περιεργα σημτοματα ειναι στην αρχη και μετα ξεπερνιουντε

Αποσυνδεδεμένος Ares

  • **
  • 228
  • Φύλο: Άντρας
Με όλο το σεβασμό μου προς τους συμφορουμίτες εδώ, δεν είδα κανέναν να αναφέρεται σε εκείνη την "μαχαιριά" που κόβει τον λαιμό και ξεκινάει βήχας χοντρός μετά από κάποια απολαυστική τζούρα με το η.τ.
Επίσης, κανείς δεν έχει παρατηρήσει τι συμβαίνει στη διάρκεια κάποιου κρυολογήματος, οπότε γίνεται σχεδόν αδύνατο να ατμίσει κανείς χωρίς να ξεραθεί στον βήχα; Ή συμβαίνει μόνο σε μένα αυτό;
Κι επίσης εκείνη την αίσθηση μπουκώματος μετά από πολύ άτμισμα, όπως με το κ.τ. ακριβώς, και το βάρος στο στήθος κανείς δεν τα έχει νοιώσει; Μόνο εγώ και πάλι;
Ατμίζω σχεδόν σκέτη βάση φ.γ. με ελάχιστες σταγόνες εσάνς, ίσα-ίσα για να μην είναι αηδία, 0% φυσικά, αλλιώς δεν έχει νόημα.

Κατά την ταπεινή μου γνώμη το η.τ. είναι μια σημαντική βοήθεια για την διακοπή του καπνίσματος, το οποίο μετά από κάποιο διάστημα πρέπει να σταματάει επίσης.

Δεν είναι σαν να αλλάξαμε μάρκα τσιγάρου ούτε ένα καινούργιο μέσον εθισμού.
Είναι ένα μεταβατικό στάδιο από την κατάσταση του καπνιστή στην σε αυτή του μη καπνιστή. Τίποτα άλλο.


Μονο σ' εσενα συμβαινουν αυτα. Το <<βαρος>> στο στηθος εφυγε την 2η εβδομαδα μαζι με τον αυξημενο βηχα που ειχα γιατι σταματησα αποτομα το κτ. Εκτοτε και μολις πριν 2 εβδομαδες αρπαξα μια φαρυγγιτιδα η οποια με αναγκασε να κανω non υγρα για 3-4 ημερες κι απο τοτε ολα καλα. Το ητ το αρχισα 4 Σεπ. 2011 και νιωθω περιφημα οπως και η συντριπτικη πλειοψηφια εδω στο φορουμ.
Ειπαμε δεν ειναι αγνο παρθενο μαλλι το ατμισμα αλλα καμια σχεση με το καπνισμα. Εσενα αν σε χαλαει τοσο σταματα το.

Αποσυνδεδεμένος crisx

  • ***
  • 567
Νομίζω πως πρέπει να αλλάξουμε τον τίτλο του νήματος. Δεν λέει αυτό το πράγμα η έρευνα.

Agapios τι περιεκτικότητα σε νικοτίνη έχει το υγρό που ατμίζεις; Τι τσιγάρα κάπνιζες πριν ξεκινήσεις το η.τ;

Αποσυνδεδεμένος xag

  • **
  • 108
  • Φύλο: Άντρας
Από μια γρήγορη ματιά στη λίστα μελών του forum, είδα ότι περίπου 400 μέλη είναι εγγεγραμμένοι πάνω από δυό χρόνια. Αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι ατμίζουν τόσο καιρό. Ίσως ατμίζουν λιγότερο, ίσως περισσότερο.

Η ουσία είναι ότι για μένα αποτελούν ένα πολύ καλό στατιστικό δείγμα για τις μεσοπρόθεσμες επιπτώσεις (αν υπάρχουν). Θα ήθελα κάποια στιγμή να ακούσω τη δική τους άποψη και να καταθέσουν τις δικές τους εμπειρίες από τη μακροχρόνια χρήση η.τ.

Αποσυνδεδεμένος pineza

  • **
  • 135
  • Φύλο: Άντρας
εμενα με εβαζε η μανα μου πανω απο κατσαρολα που εβραζε νερο με ευκαλυπτο μεσα
γιατι ειχα βρογχιτιδα 5-6 χρονων πεθαινα στο βηχα και στο κλαμα καπακι  :laugh1:
πολυ πιθανο ειναι να πειραζει η υγρασια-ατμος οταν εισαι κρυωμενος γιατι εχεις κριοση
δεν νομιζω να φταίει το Η.Τ λογω ουσιων ηδικα αν κανεις και 0%

Αποσυνδεδεμένος bersekero

  • ***
  • 960
  • Φύλο: Άντρας
Από μια γρήγορη ματιά στη λίστα μελών του forum, είδα ότι περίπου 400 μέλη είναι εγγεγραμμένοι πάνω από δυό χρόνια. Αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι ατμίζουν τόσο καιρό. Ίσως ατμίζουν λιγότερο, ίσως περισσότερο.

Η ουσία είναι ότι για μένα αποτελούν ένα πολύ καλό στατιστικό δείγμα για τις μεσοπρόθεσμες επιπτώσεις (αν υπάρχουν). Θα ήθελα κάποια στιγμή να ακούσω τη δική τους άποψη και να καταθέσουν τις δικές τους εμπειρίες από τη μακροχρόνια χρήση η.τ.

Μπαααα, αδικα θα περιμενεις. Οσοι ζουν ακομα, θεραπευονται σε σανατόριο λογω υγρου στους πνευμονες!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8381 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180751 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34035 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536653 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59885 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237726 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 603 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15894 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136178 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085403 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35469 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10320 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12