vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

531 επισκέπτες, 6 χρήστες
dkostas, Jorge, giorgos1999, bloodlessz, Tazz, manoslykos

Twitter

Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες

Αποσυνδεδεμένος johnkrv7

  • **
  • 145
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1500 στις: Μαρτίου 03, 2016, 01:36 »
Στο θέμα με τις αλεργίες σε vg/pg είχα γράψει οτι είχα κάτι πόνους στη κοιλιά για καμιά 10αρια μέρες και ο συνφορουμίτης takkat μου λέει καλά 10 μέρες και δε πήγες σε γιατρό??? κ του απαντάω οτι ήθελα και πάντα το ανέβαλλα κ οτι ελπίζω να μη με ξαναπιάσουν...ε τι το ήθελα?? δε περνάνε 2 μέρες και αρχίζω να πονάω..σηκώνομαι πάω στο παθολόγο κάνω εξέταση αίμα ούρα  και έναν υπερηχο. μου δίνει μια αγωγή 1 χαπι τη μερα και απο τότε είμαι κομπλέ( ασχετη ήτααν η πάθησήμου με το η.τ. τελικά)..ηθικό δίδαγμα : Αμα βλέπουμε κάποια κακή αλλαγή στον οργανισμό μας μια βόλτα στο γιατρό δε βλάπτει!! 

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1501 στις: Μαρτίου 03, 2016, 14:05 »
το πρόβλημα είναι έχω πολύ έντονη φαγούρα και σπυράκια τώρα έπαθα και ένα έκζεμα ανάμεσα στο δάχτυλο του χεριού μου είναι το χέρι που κρατάω το istick... 

Πρώτον και σημαντικότερο: ΜΗΝ πανικοβάλεσαι.
Δεύτερον και σημαντικότερο: ΜΗΝ απογοητεύεσαι.
Τρίτον και σημαντικότατο: ΜΗΝ παίζεις τον γιατρό.

Το πιο πιθανό είναι πως αυτά που αναφέρεις είναι εντελώς άσχετα με το άτμισμα.
Το ότι δεν είχες αλλεργίες μέχρι τώρα ΔΕΝ σημαίνει ότι δεν θα έχεις ποτέ στην ζωή σου ;)
Όλα αυτά μπορεί να οφείλονται στον πιο αστείο λόγο που έχεις φανταστεί ή μπορεί και όχι.
Εδώ μέσα δεν είμαστε γιατροί. Μπορούμε να σε βοηθήσουμε, να σε στηρίξουμε, να σε συμβουλέψουμε,
αλλά μόνο ένας γιατρός μπορεί να σου πει αν πρέπει να ανησυχείς για κάτι, να αλλάξεις κάτι, ή να θεραπεύσεις κάτι.

Αποσυνδεδεμένος sifisbet

  • *
  • 35
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1502 στις: Μαρτίου 15, 2016, 20:39 »
Καλησπέρα!
Ειμαι 3 μηνες ατμιστης και εχω δοκιμασει διαφορα υγρά. Αυτο που μου  άρεσε πολυ ειναι το relax της eliquid france. Μετα ομως απο μια μέρα ατμισμα, νιώθω μούδιασμα στην γλωσσα σαν κάψιμο και χάνω γευση. Το βάζω ατην άκρη 2-3 μερες κάνοντας αλλο υγρο και επανέρχομαι , το ξεκιναω πάλι και μια απο τα ίδια, αρα συμπεραίνω οτι φταει το υγρο. Το σταματάω και παιρνω απο atmoslab καφε και μπλακ βανίλια. Φτιάχνω ενα 10μελο με 17 σταγόνες  καφε κ 7 σταγόνες βανίλια  σε βάση 60pg 40vg και η γλωσσα μου πάλι τα ίδια!! Κάψιμο, μούδιασμα και χάσιμο γεύσης! Εχει τύχει σε κάποιον άλλον κατι παρόμοιο;,;
Επίσης, αν και μυρίζω τον καφε στο μπουκαλακι, οταν τον ατμιζω ακομα και απο την πρωτη τζούρα δεν τον γεύομαι!
Σημειώνω οτι εχω ipvd3 και ναυτιλο με αντίσταση κλαπτον 1,8. 
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 15, 2016, 20:50 από sifisbet »

Αποσυνδεδεμένος arisagras

  • **
  • 198
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1503 στις: Μαρτίου 15, 2016, 22:07 »
αν ειναι κατι αλλεργικο, διαγνωση θα στην δωσει ενας γιατρος,οι παρενεργιες του η.τ ειναι η εξης συνηθως τον πρωτο καιρο υπαρχει μια αντιδραδη στο οργανισμο μας οταν ξεκιναμε το η.τ : ενοχληση στον λαιμο,γαργαλημα/κομπιασμα/κ.τ.λ μεχρι να συνηθησει την αλλαγη,απο κει και μετα αλλες ειναι η αυξημενη νικοτινη, οποτε την χαμηλωνουμε η μεγαλο ποσοστο σε pg στο υγρο η στην βαση μας,οποτε το ριχνουμε και αυτο.
χασιμο γευσης:συνηθεις αιτιες, φαινομενο πιπιλα δηλαδη ατμιζουμε πολυ και οι γευστικοι μας καλυκες εχουν κορεστει και δεν καταλαβαινουμε γευση,εγω προσωπικα κανω δυο η και τρεις γευσεις για να το αποφυγω.
και τελος καψιμο μουδιασμα στην γλωσσα, συνηθως αιτια ειναι η απευθειας επαφη με το υγρο λογο της νικοτινης.
αν δεν ειναι κατι απο τα παραπανω πιθανον να ειναι κατι αλλεργικο οποτε ειναι ιατρικο θεμα.

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1504 στις: Μαρτίου 15, 2016, 22:17 »
Υπάρχει πάντα και η περίπτωση να έχεις μια δυσανεξία σε κάποια από τα αρώματα που χρησιμοποιούνται στα υγρά ή και σε κάποιους συνδυασμούς τους.
Βρες τις περιγραφές των υγρών που αναφέρεις (αν είναι δυνατόν) και δες αν έχουν κάποια κοινά αρώματα. Αν ναι, κάνε για ένα διάστημα μόνο υγρά που δεν περιλαβάνουν αυτά τα αρώματα. Εάν το ίδιο σύμπτωμα επαναληφθεί καλύτερα να συμβουλευτείς έναν γιατρό.

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1505 στις: Μαρτίου 15, 2016, 22:51 »
Πόση νικοτίνη κάνεις; Σου έρχεται υγρό στο στόμα; Έχεις δυνατότητα να ατμίσεις λίγες μέρες σκέτη βάση στην ισχύ νικοτίνης που κάνεις κανονικά για να δεις μήπως φταίνε τα αρώματα;

Αποσυνδεδεμένος sifisbet

  • *
  • 35
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1506 στις: Μαρτίου 15, 2016, 23:26 »
Κανω νικοτίνη 12mg. Απο το απόγευμα και μετα κανω ενα odin και δεν νιώθω οτι επιδεινώνεται η γλωσσα μου.
Τις ουσίες που περιέχουν τα υγρά δεν μπορω να τις βρω πουθενα! Κανεις δεν γραφει!
Το θέμα με την pg θα το δω να την χαμηλωσω να την πάω 50-50.
Υγρο στο στόμα ενδεχομένως να μου εχει ερθει κάποιες φορες....
Τι να πω.... Αναρωτιέμαι μονο μηπως το πολυ αρωμα που έβαλα να
δημιουργεί αυτον τον ερεθισμό και την μη αίσθηση της γεύσης. 
Σημειωτέον οτι χάνω γευση του συγκεκριμένου υγρού και οχι όλων των υγρών! Αυτο το odin by bw που κανω τωρα το γεύομαι κανονικά. 
Ξέρετε αν ο καφές απο ατμος εχει κάποια έκδοχα;

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1507 στις: Μαρτίου 16, 2016, 01:20 »
Το Relax όπως και το DIY που έφτιαξες έχουν βανίλια μέσα, οπότε η βανίλια σε χαλάει.
Σε γενικές γραμμές πολλοί άνθρωποι δεν τα πάνε καλά με την βανίλια.
Δοκίμασε να πάρεις βανίλια για γλυκά να την ακουμπήσεις στη γλώσσα θα δεις ότι θα σου μουδιάσει και σίγουρα θα σε κάψει.
Οι επιλογές είναι:
  • Δεν ξανά κάνεις βανίλια.
  • Παίρνεις βανίλια άλλης εταιρίας.
  • Βάζεις λιγότερη ποσότητα.
  • Αντικαθιστάς την βανίλια με αμύγδαλο και λεμόνι. (αυτή η επιλογή ίσως να σου αρέσει και περισσότερο γευστικά.)

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1508 στις: Μαρτίου 16, 2016, 01:27 »
  :sign_oraios:
Θεούλης ο Αλχημιστής!

Αποσυνδεδεμένος ElQuico

  • **
  • 111
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1509 στις: Μαρτίου 16, 2016, 01:44 »
Κανω νικοτίνη 12mg. Απο το απόγευμα και μετα κανω ενα odin και δεν νιώθω οτι επιδεινώνεται η γλωσσα μου.
Τις ουσίες που περιέχουν τα υγρά δεν μπορω να τις βρω πουθενα! Κανεις δεν γραφει!
Το θέμα με την pg θα το δω να την χαμηλωσω να την πάω 50-50.
Υγρο στο στόμα ενδεχομένως να μου εχει ερθει κάποιες φορες....
Τι να πω.... Αναρωτιέμαι μονο μηπως το πολυ αρωμα που έβαλα να
δημιουργεί αυτον τον ερεθισμό και την μη αίσθηση της γεύσης.
Σημειωτέον οτι χάνω γευση του συγκεκριμένου υγρού και οχι όλων των υγρών! Αυτο το odin by bw που κανω τωρα το γεύομαι κανονικά.
Ξέρετε αν ο καφές απο ατμος εχει κάποια έκδοχα;

Προσωπικά είχα αντίστοιχα συμπτώματα όταν ξεκίνησα, το δικό μου πρόβλημα ήταν η PG, πήγα σε υγρά high VG (πάνω από 70% VG) και τέλος όλα τα συμπτώματα. Για εμένα το πρόβλημά σου είναι σχεδόν σίγουρα η PG, I'd bet my bottom dollar! Δοκίμασε υγρά με πάνω από 70% VG, τα Odin είναι υγρά high VG (αν δεν κάνω λάθος 70%VG) γι' αυτό δε σε χαλάει... στην πορεία μπορεί σιγά σιγά να την μπορείς λίγο PG παραπάνω, εγώ μετά από 4 μήνες μπορώ και κάνω και 50-50 (ενώ στην αρχή με τίποτα!).
Υπάρχουν αρκετά high VG υγρά στην αγορά, αν δεν βρίσκεις την γεύση που να σου αρέσει τότε η καλύτερη λύση είναι Do It Yourself, προτείνω βάση Pink Mule 80%VG-20%PG...



Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1510 στις: Μαρτίου 16, 2016, 02:33 »
Είχες κάψιμο στην γλώσσα και χάσιμο γεύσης που παρουσιαζόταν με PG και έφευγε αν έκανες VG;
Λίγο περίεργο μου φαίνεται. 

Αποσυνδεδεμένος ElQuico

  • **
  • 111
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1511 στις: Μαρτίου 16, 2016, 02:52 »
Ναι, κάψιμο στην γλώσσα και στον ουρανίσκο. Απώλεια γεύσης γιατί επέμενα και πια η γλώσσα από τον ερεθισμό (αυτό είναι και αυτό το κάψιμο) δεν ένιωθε τίποτα από γεύση, όχι μόνο γεύση ατμού από το Η.Τ. (προφανώς και εκεί είχε χαθεί η γεύση) αλλά γενικά, υγρά, φαγητά, όλα είχαν ελάχιστη ως μηδενική γεύση... Την επόμενη μέρα μέχρι το μεσημέρι επανέρχονταν η γεύση (αν δεν άτμιζα καθόλου). Έριξα νικοτίνη, ξόδεψα κάμποσα σε διαφορετικά υγρά μέχρι κάποιος μου είπε ότι φταίει η PG και όντως, πήρα high VG υγρό και τελείωσαν τα συμπτώματα...
Γιατί σου φαίνεται περίεργο? Δεν σου είναι ένδειξη ότι ο sifisbet λέει ότι με το Odin δεν επιδεινώνεται η γλώσσα του? Ποιες είναι οι αναλογίες του Odin σε VG/PG?

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1512 στις: Μαρτίου 16, 2016, 13:48 »
Κατά πρώτον: αυτό το κάψιμο έχει παρατηρηθεί και σε άλλους που χρησιμοποιούσαν αρώματα αυτής της εταιρείας. Όχι όμως με αυτές τις γεύσεις, αλλά με λεμόνια, μανταρίνια και πορτοκάλια.
Κατά δεύτερον: τα Odin που σου φαίνονται μια χαρά, περιέχουν 70%VG και νικοτίνη μέχρι 6. Σε σύγκριση με την ιδιοκατασκευή σου που έχει και νικοτίνη 12, φυσικό είναι να έχεις πιο απαλή αίσθηση.
Κατά τρίτον, αν και δεν έχει ακουστεί στο παρελθόν δυσανεξία σε συγκεκριμένη γεύση ή άρωμα (πλην της γευστικής απέχθειας που τρέφω για το βούτυρο), μπορεί όντως να σε χαλάει η βανίλια, ο καφές ή ο συνδυασμός τους...

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1513 στις: Μαρτίου 16, 2016, 14:54 »
Έριξα νικοτίνη, ξόδεψα κάμποσα σε διαφορετικά υγρά μέχρι κάποιος μου είπε ότι φταίει η PG και όντως, πήρα high VG υγρό και τελείωσαν τα συμπτώματα...
Γιατί σου φαίνεται περίεργο? Δεν σου είναι ένδειξη ότι ο sifisbet λέει ότι με το Odin δεν επιδεινώνεται η γλώσσα του? Ποιες είναι οι αναλογίες του Odin σε VG/PG?
Δεν αμφισβητώ την εμπειρία σου. Τόσα χρόνια έχω δει άπειρες ενδείξεις πολλών με ενοχλήσεις και η ενόχληση από PG ειδικά στην γλώσσα και όχι στον λαιμό μου φαίνεται πολύ περίεργο. Το ότι σου είπαν πως φταίει η PG είναι συνηθισμένο, ακόμα και για πλατυποδία να παραπονεθείς κάποιος θα βρεθεί να σου πει πως φταίει η PG. Αυτές οι ενοχλήσεις είναι χαρακτηριστικές ενόχλησης κυρίως από αρώματα ή/και νικοτίνη -φυσικά δεν αποκλείω τίποτα και φαντάζομαι πως εσύ βρήκες την λύση σου.

Πιθανολογώ πως τα VG υγρά στα οποία κατέληξες είναι άλλης εταιρίας από αυτά που σε ενοχλούσαν και πως δεν διαφέρει μόνο η βάση αλλά και όλα τα υπόλοιπα υλικά. Ο μόνος τρόπος να είναι κανείς σίγουρος για το αν τον ενοχλεί η σύσταση της βάσης είναι ο πειραματισμός με σκέτες βάσεις ή με το ίδιο υγρό αλλά με άλλη βάση (ή τουλάχιστον με πολλά υγρά). Το να σταματήσουν οι ενοχλήσεις από ένα υγρό (πχ το Odin του παραδείγματος) δεν δίνει στοιχεία.

Αποσυνδεδεμένος ElQuico

  • **
  • 111
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1514 στις: Μαρτίου 17, 2016, 00:28 »
Έχεις δίκιο στο ότι τα VG υγρά στα οποία κατέληξα είναι άλλης εταιρίας και ίσως να μην έφταιγε μόνο (ή και καθόλου) η PG για τις ενοχλήσεις στην γλώσσα και τον ουρανίσκο, αλλά και τα αρώματα των εκάστοτε υγρών, όπως έχεις και δίκιο στο ότι ο πειραματισμός με σκέτες βάσεις ή με το ίδιο υγρό αλλά με άλλες βάσεις είναι ίσως ο πιο σωστός τρόπος για να εξάγεις ασφαλή συμπεράσματα σχετικά με το τι τελικά είναι αυτό που ενοχλεί. Πάντως η δικιά μου εμπειρία ήταν αυτή. Αν δεις την αρχική μου απάντηση είπα ότι είχα αντίστοιχα συμπτώματα, όχι αποκλειστικά τα ίδια, γιατί εμένα με γρατζουνούσε και ο λαιμός, που όπως είπες είναι κλασσικό θέμα PG (σωστά?).
Διαβάζοντας προσεκτικά την απάντηση σου αλλά και του Τρύφωνα (συγνώμη για την οικειότητα Τρύφωνα αλλά το πόσες ώρες έχω διαβάσει το forum, είναι τελείως αναντίστοιχο με τον αριθμό των μηνυμάτων μου και νιώθω σαν να σε ξέρω) σκέφτομαι ότι τελικά, ίσως σε εμένα να ήταν ο συνδυασμός VG (έφυγε η ενόχληση στο λαιμό) και άλλη εταιρία (σταμάτησε το κάψιμο στην γλώσσα λόγω διαφορετικών αρωμάτων), και εγώ το απέδωσα αποκλειστικά στην VG μιας και μετά ότι high VG (>70%) και να έκανα/κάνω δεν έχω την παραμικρή ενόχληση. Στο ότι ίσως φταίγανε κατά κύριο λόγω τα αρώματα για το κάψιμο στην γλώσσα, τώρα που το σκέφτομαι συνηγορεί και το γεγονός ότι πλέον μπορώ και κάνω κάποια (όχι όλα) 50-50 υγρά, όπως αυτά της Ben Northon για παράδειγμα, και αν αρχικά το απέδωσα στο ότι συνήθισα κάπως την PG, τελικά ίσως απλά έχει να κάνει με τα αρώματα και το 50%PG το άντεχα από την αρχή.. Όλα αυτά για να πω ότι σα να έχεις δίκιο BigSur...
Απλά η VG γενικά, έχω την αίσθηση ότι κάνει το όλο πράγμα πιο smooth, πιο βελούδινο, ενώ η PG πιο τραχύ. Αυτό, σε συνδυασμό με το ότι, ότι υγρά και να έχω φτιάξει με βάση 70%-80%VG, με διάφορα αρώματα (και είναι πάρα πολλά κυρίως της TPA) δεν με έχει ενοχλήσει κανένα, να είναι και αυτός ένας λόγος που απέδωσα έτσι απροβλημάτιστα όλες τις στοματικές ενοχλήσεις στην PG...
Οπότε sifisbet, ο Alxhmisths σε έχει βάλει στην σωστή κατεύθυνση ;)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180556 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8309 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33951 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536148 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59769 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237395 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 580 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15564 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136117 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085295 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35401 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10227 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12