vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

520 επισκέπτες, 6 χρήστες
manoslykos, dkostas, gfilip, white varadero, Jorge, camber

Twitter

Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες

Αποσυνδεδεμένος Geo84

  • **
  • 141
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1395 στις: Ιανουαρίου 15, 2015, 22:27 »
geo84 το εχω αναφερει και και εχω το θεμα αντιστροφα δηλ το εχω αυτο οταν τα υγρα μου περιεχουν μεσα εστω και λιγη ποσοτητα pg
Δηλαδη οταν το υγρο σου εχει pg σε ποσο καιρο θα σε επηρεασει "αρνητικά"?

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1396 στις: Ιανουαρίου 15, 2015, 22:43 »
σε λιγα λεπτα δηλ σχεδον αμεσα φιλε μου και το πειραμα το εκανα πολλες φορες

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1397 στις: Ιανουαρίου 15, 2015, 22:57 »
Είναι πιθανό το φούσκωμα στο στομάχι να μη φταίει καν το ΗΤ αλλά η διακοπή του ΚΤ. Αλλάζει ο μεταβολισμός όταν το κόβεις και μπορεί να έχει τέτοιου είδους παρενέργειες. Αν το έχει κόψει καιρό και απλά τώρα άλλαξες αναλογία υγρών είναι άλλη υπόθεση φυσικά.

Επίσης, φίλος το είχε πάθει όταν άλλαξε κατασκευαστή υγρών (χωρίς να αλλάξει αναλογία vg/pg). Το τελευταίο το λέω με επιφύλαξη γιατί πάει καιρός που το συζητούσα μαζί του.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1398 στις: Ιανουαρίου 16, 2015, 02:02 »
Μπορεί να φταίει ο,τιδήποτε για φούσκωμα στο στομάχι.
Όταν έχει να κάνει με το ΗΤ τότε συνήθως είναι η VG και μπορείς να δοκιμάσεις μειώνοντάς την.
Τώρα, αν ατμίζεις μήνες και ξαφνικά έχεις φούσκωμα... δύσκολο να φταίει το άτμισμα.

η vg γενικοτερα ειναι φιλικοτερη προς τον οργανισμο
Επειδή έχω ψιλοβαρεθεί να το βλέπω:
ΟΧΙ, η VG δεν είναι γενικά φιλικότερη για τον οργανισμό.
Επειδή βλέπουμε "φυτική γλυκερίνη" (ενώ το άλλο έχει χημικό όνομα) ο ένας πληροφορεί με σιγουριά τον άλλο πως η PG είναι "κάπως". Η PG είναι μια χαρά. Για την εισπνοή PG έχουν γίνει πολλά πειράματα από την δεκαετία του '40, χρησιμοποιείται σε άπειρα εισπνεόμενα, έχει μακρόχρονη χρήση χωρίς προβλήματα.
Για την εισπνοή VG είναι που δεν ξέρουμε πολλά!

Η προπυλενική γλυκόλη κάποιους ενοχλεί (συνήθως στο λαιμό). Τελεία.
Κάποιους ενοχλεί η γλυκερίνη -μάλλον λιγότερους.
Κάποιοι άτυχοι έχουν δυσανεξία και στα δύο.
Μην στήνουμε μύθους.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1399 στις: Ιανουαρίου 16, 2015, 03:28 »
Όντως, κι εγώ αυτές τις πληροφορίες έχω αποκομίσει όλο αυτό το διάστημα που υπάρχει το ηλεκτρονικό τσιγάρο:
Η PG είναι πολύ μιο ψαγμένη ερευνητικά από την VG και μάλιστα εδώ και πολλές δεκαετίες. Η VG είναι το νέο φρούτο στο άτμισμα. Τα πρώτα η.τ. είχαν μόνο PG, μετά άρχισαν να βάζουν και VG για πιο πλούσιο ατμό.
Προσωπική μου εμπειρία είναι ότι η PG είναι λίγο πιο άγρια στο λαιμό, γι' αυτό λέμε ότι έχει και καλύτερο "χτύπημα" ενώ η VG είναι πιο απαλή. Για το λαιμό όμως παίζει πολύ μεγάλο ρόλο και η νικοτίνη αλλά και το άρωμα.
Για την VG κι εγώ έχω την αίσθηση ότι δημιουργεί φουσκωμάρες. Προσωπικά ατμίζω από βάσεις μόνο PG ή μέχρι μεικτές PG 75% και VG 25%. Η περισσότερη PG μού επτρέπει να ρίχνω τη νικοτίνη 1-3 μονάδες (0,1 - 0,3%) παρακάτω.
Αυτά όμως είναι και γούστα αλλά και όλοι οι οργανισμοί δεν είναι ίδιοι.

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1400 στις: Ιανουαρίου 16, 2015, 08:24 »
Μπορεί να φταίει ο,τιδήποτε για φούσκωμα στο στομάχι.
Όταν έχει να κάνει με το ΗΤ τότε συνήθως είναι η VG και μπορείς να δοκιμάσεις μειώνοντάς την.
Τώρα, αν ατμίζεις μήνες και ξαφνικά έχεις φούσκωμα... δύσκολο να φταίει το άτμισμα.
Επειδή έχω ψιλοβαρεθεί να το βλέπω:
ΟΧΙ, η VG δεν είναι γενικά φιλικότερη για τον οργανισμό.
Επειδή βλέπουμε "φυτική γλυκερίνη" (ενώ το άλλο έχει χημικό όνομα) ο ένας πληροφορεί με σιγουριά τον άλλο πως η PG είναι "κάπως". Η PG είναι μια χαρά. Για την εισπνοή PG έχουν γίνει πολλά πειράματα από την δεκαετία του '40, χρησιμοποιείται σε άπειρα εισπνεόμενα, έχει μακρόχρονη χρήση χωρίς προβλήματα.
Για την εισπνοή VG είναι που δεν ξέρουμε πολλά!

Η προπυλενική γλυκόλη κάποιους ενοχλεί (συνήθως στο λαιμό). Τελεία.
Κάποιους ενοχλεί η γλυκερίνη -μάλλον λιγότερους.
Κάποιοι άτυχοι έχουν δυσανεξία και στα δύο.
Μην στήνουμε μύθους.

Μάλλον εννοούσε ότι η PG είναι εμπειρικά πιο πιθανό να δημιουργήσει κάποια δυσανεξία - μικρόαλλεργία σε σχέση με τη VG. Πιο πολύ από αυτα που γράφοντε εδώ παρά από το όνομα. Δεν ξέρω. Απλά υποθέτω.

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2811
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1401 στις: Ιανουαρίου 16, 2015, 09:17 »
Επειδή βλέπουμε "φυτική γλυκερίνη" (ενώ το άλλο έχει χημικό όνομα) ο ένας πληροφορεί με σιγουριά τον άλλο πως η PG είναι "κάπως"
και το  :cigar: CAMEL ΑΦΙΛΤΡΟ :cigar: φυτικό είναι

Αποσυνδεδεμένος ChRiS82

  • ***
  • 817
  • Φύλο: Άντρας
  • Που είναι το VaporShark μου;
    • Personal Website
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1402 στις: Ιανουαρίου 16, 2015, 10:12 »
Έχω την εντύπωση πως στο παρόν θέμα,αρκετοί είναι αυτοί που αν κάτι νιώσουν/πάθουν,το πρώτο
πράγμα που σκέφτοντε είναι το Η.Τ.

Αποσυνδεδεμένος acupuncturist

  • **
  • 242
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1403 στις: Ιανουαρίου 16, 2015, 11:21 »
κανεις δε σκεφτεται παρενεργειες απο τη στερηση του τσιγαρου.ολοι σκεφτονται οτι σε ενα μηνα τα υγρα τους προκαλουν προβληματα στην υγεια.''μηπως ημουν καλυτερα με το τσιγαρο?''

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1404 στις: Ιανουαρίου 16, 2015, 14:19 »
Εκτός από τις παρενέργειες διακοπής, είναι και πράγματα άσχετα με το κάπνισμα - άτμισμα που μας συμβαίνουν, αλλά επειδή είναι κάτι καινούργιο, όλων των νέων χρηστών το μυαλό πάει στο ηλεκτρονικό τσιγάρο.
Έχουμε περάσει σχεδόν όλοι από αυτό το στάδιο. Μετά όμως από κάμποσο καιρό χρήσης που βλέπουμε ότι πολλά "προβλήματα" ήρθαν και έφυγαν και τελικά δεν είχαν καμία σχέση με το η.τ., αρχίζουμε πια να μη δίνουμε την υπερβολική σημασία που δίναμε όταν πρωτοαρχίσαμε.

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1405 στις: Ιανουαρίου 16, 2015, 21:00 »
λογω του οτι γραφτηκαν καποια πραγματα περι στησιματος μυθων (το οποιο δεν επιχειρειται εδω για κανενα λογο) εδω δεν ειπωθηκε οτι η pg δεν ειναι μια χαρα,καποιους δεν τους ενοχλει στο λαιμο (οπως συνηθως) αλλα στο στομαχι,για καποιους η vg ειναι φιλικοτερη και η χρηση της εχει ευρος εδω και πολλα χρονια σε πολλα προιοντα,πηγες στο διαδικτυο υπαρχουν αρκετες για να αναζητησει κανεις και να μαθει αρκετα και για τα 2
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 16, 2015, 21:11 από pngtszs1976 »

Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1406 στις: Ιανουαρίου 17, 2015, 00:22 »
Σήμερα μ'έναν φίλο μου περιμέναμε να φύγουμε με κάτι παιδιά(με αυτοκίνητο),τύχαινε να είμαστε σχετικά κοντά σε νοσοκομείο(δεν το αναφέρω τυχαία) και ενώ εγώ άτμιζα κανονικά με το istick και τον nautilus mini :baby: μου την "έπεσε" ένας τύπος(στο τελείως ξεκάρφωτο/άσχετο όμως :wall: ) λέγοντας μου ότι αυτό(το ηλεκτρονικό τσιγάρο) είναι χειρότερο απο το κανονικό(αν και αργότερα με αυτά που του είπα μάλλον το ανακάλεσε ή τουλάχιστον έτσι ευελπιστώ) plus αφήνει υγρά στους πνεύμονες plus το "δούλεψε" όπως μου είπε και γνωρίζει τι παίζει plus άφησε να εννοηθεί ότι δούλευε στο νοσοκομείο(αν και τον ρώτησα και δεν απαντούσε) και όταν του είπα τι περιέχει/συστατικά και έκανα τα συγκριτικά με το κανονικό τσιγάρο κ.λ.π εκείνος απλά μου είπε ότι με ενημερωσε και απο εκεί και πέρα απο εμένα εξαρτάται.....τι να πω ρε γμτ....πραγματικά άβυσσος.Αυτό πάλι ότι αφήνει υγρά στους πνεύμονες.....τι ενημέρωση είναι αυτή ρε παιδιά που έχει ο κόσμος και πόσο απόλυτος μπορεί να γίνει τελικά.

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1407 στις: Ιανουαρίου 17, 2015, 00:32 »
empire το φαινομενο αυτο το εχω αντιμετωπισει πολλες φορες σε σημειο που γινεται βαρετο...και το τραγικο ειναι οταν θα το ακουσεις απο καπνιστες..για οσους συνεχως σχολιαζουν και μας ενημερωνουν δηθεν το πραγμα ειναι απλο,μπορουν να μας δειξουν και καποια στοιχεια (αν εχουν βεβαια) για οτι υποστηριζουν και απο εκει και περα οι επιλογες ειναι δικες μας...

Αποσυνδεδεμένος ChRiS82

  • ***
  • 817
  • Φύλο: Άντρας
  • Που είναι το VaporShark μου;
    • Personal Website
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1408 στις: Ιανουαρίου 17, 2015, 00:38 »
1 ερώτηση όλους αυτούς τους εξυπνάκηδες τους βάζει στην θέση τους.Ποιος τα λέει αυτά;

Οι δικές μου γνώσεις έρχονται απο έρευνα στο διαδίκτυο,απο λόγια (πάντα το αναφέρω) του Ιατρού Φαρσαλινού
με βάση ερευνών και όχι απλά λόγια,οι δικές σου γνώσεις απόψεις απο που προέρχονται; Απο δημοσιογράφο;




Και εκεί τελειώνει η κουβέντα σαφώς.Μάλιστα,ένας απο αυτούς που είχε ενδιασμούς (καλοπροαίρετος όμως) τον
έκανα όχι να κόψει,αλλά να ελαττώσει το κ.τ. και να ξεκινήσει η.τ. και ακόμα το χρησιμοποιεί στον 2ο μήνα τώρα.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1409 στις: Ιανουαρίου 17, 2015, 01:03 »
Και μια άλλη ερώτηση που μπορεί να κάνει κανείς, έτσι για να γελάσουμε:
Πόσον καιρό κάνει αυτό το υγρό να συγκεντρωθεί στους πρνεύμονες;
Αυτό ακουγόταν από τον πρώτο χρόνο χρήσης του η.τ. και τώρα έχουμε ξεπεράσει τα 7 κι ακόμα δε βρέθηκε κανένας με υγρό στους πνεύμονες από το η.τ. Κάντε λοιπόν αυτή την ερώτηση κι αν σας πει ότι κάνει έναν χρόνο Χ, απαντήστε του ότι εσείς ατμίζετε τον τριπλάσιο χρόνο και δεν έχετε κανένα πρόβλημα, έτσι μπας και προβληματιστεί λιγάκι ότι αναπαράγει αρλούμπες που έχει ακούσει από τον κάθε αρλούμπα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180512 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8299 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33929 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536036 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59755 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237333 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 574 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15492 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136102 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085276 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35375 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10207 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12