vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

518 επισκέπτες, 4 χρήστες
manoslykos, Jorge, Mimhsdr, th3ofilos

Twitter

Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες

Αποσυνδεδεμένος jimsiv

  • **
  • 122
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1335 στις: Αυγούστου 05, 2014, 09:37 »
Μετά από 4 μήνες ατμιστής έχω παρατηρήσει ότι ανά διαστήματα στην γλώσσα παθαίνω κάτι σαν κάψιμο από την μεριά που συνήθως ατμίζω το οποίο είναι λιγάκι ενοχλητικό. Συνήθως αλλάζω την μεριά που βάζω το drip tip και μου περνάει αλλά ξαναεμφανίζεται από την άλλη.   Συμβαίνει και σε εσάς αυτό; Υπόψη ότι δεν ατμίζω με sub-ohms αντιστάσεις.... Πάντα γύρω στα 1.8 έως 2.1 τις κάνω
Επίσης αυτό μου συνέβαινε και με bottom coil ατμοποιητές και με τον kayfun, χωρίς ποτέ να έχω σκασίματα στην τροφοδοσία και με έτοιμα υγρά και diy που κάνω τώρα με 80/20 vg/pg
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 05, 2014, 09:43 από jimsiv »

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1336 στις: Αυγούστου 05, 2014, 10:46 »
Έχεις αναφέρει ήδη τα πιο συνήθη προβλήματα για αυτό..  :dontknow:
Τα μόνα που θα προσθέσω, έλεγξε αν σου συμβαίνει με drip tip διαφορετικού υλικού, και την πιθανότητα να έχεις ήδη κάποιον στοματικό ερεθισμό, οπότε ο ατμός να τον βγάζει στην επιφάνεια.

Αποσυνδεδεμένος jimsiv

  • **
  • 122
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1337 στις: Αυγούστου 05, 2014, 11:28 »
Μου το κάνει και με πλαστικά και με 3 διαφορικά ss drip tip

Αποσυνδεδεμένος Lao

  • *
  • 9
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1338 στις: Αυγούστου 07, 2014, 23:54 »
Χαίρετε,
Ατμίζω σχεδόν τρεις μέρες χωρίς καθόλου κ.τ περίπου 2-2.4 ml την ημέρα και νικοτίνη 18mg.
Σαν καπνίστρια, το κ.τ μου άφηνε άσχημη αίσθηση και δεν μου άρεζε καθόλου σε κάποιες συγκεκριμένες περιπτώσεις.
Πχ αν δεν έχει περάσει μία ώρα αφότου έχω ξυπνήσει και 10 λεπτά από την πρώτη γουλιά καφέ.
Ή την ώρα που περπατάω , ή όταν είμαι νηστική και γουργουρίζει το στομάχι μου.

Με το η.τ , μια τζούρα 15 λεπτά αφού έχω ξυπνήσει ή με την πρώτη γουλιά καφέ μου είναι αρκετά ευχάριστη.
Όταν βγαζω τον σκύλο βόλτα επίσης δεν με χαλάει να ατμίζω. Πχ μπορεί να ανεβαίνω μια ανηφόρα και να ρίξω καμμιά τζούρα ενώ με το κ.τ θα νιωθα σαν να πνιγόμουν.

Όταν πεινάω και ατμίζω δεν με χαλάει όπως με το κ.τ

Παρ' όλο που ήδη με μόνο 3 μέρες διακοπή κ.τ έχω αρχίσει να βλέπω βελτιώσεις στην υγεία μου, κι αυτό με ενθαρρύνει πολύ να συνεχίσω, φοβάμαι μην εθιστώ περισσότερο στην νικοτίνη, μιας και ατμίζω σε φάσεις που το κάπνισμα δεν με ευχαριστούσε, ενώ το άτμισμα με ευχαριστεί.

Σας έχει συμβεί κάτι παρόμοιο? Τι κάνουμε σ' αυτές τις περιπτώσεις?

υ.γ: για την βελτίωση στην υγεία μου περιμένω να περάσουν τουλάχιστον 20 μέρες και θα γράψω στο αντίστοιχο θρεντ

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1339 στις: Αυγούστου 08, 2014, 00:05 »
Καλώς ήρθες!
Στους περισσότερους πιστεύω. Ένας βασικός λόγος που το κόβεις με το ητ, δεν είναι ότι είναι το ίδιο απολαυστικό, αλλά περισσότερο, αλλιώς υπάρχει αυτή η βλακεία στο μυαλό μας που λέει "αυτό ξέρω, αυτό εμπιστεύομαι". Παρατήρηση no1 λοιπόν από σένα, παρενέργεια του ητ, βλέπεις κατά πόσο  πραγματικά σου άρεσε το τσιγάρο, κι όχι η νικοτίνη. Από μένα  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1340 στις: Αυγούστου 08, 2014, 00:10 »
Επίσης:
Όλα φυσιολογικά.
Φυσικά και επειδή το ΗΤ είναι πιο "νόστιμο" το χαίρεσαι και σε στιγμές που το ΚΤ ήταν... εγκεφαλική διαταγή.
Δώσε περιθώριο 1 μήνα στον εαυτό σου και θα δεις ότι μπορείς να το ρεγουλάρεις.

Ακόμα όμως και αν (πολύ συχνό φαινόμενο και σε μένα έχει συμβεί τις πρώτες μέρες) νοιώσεις συμπτώματα υπερβολικής δόσης (υπερένταση, ταχυπαλμία) έχεις περιθώρια να μειώσεις την περιεκτικότητα των υγρών σου σε νικοτίνη, έστω και προσωρινά.

Αποσυνδεδεμένος Lao

  • *
  • 9
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1341 στις: Αυγούστου 08, 2014, 00:19 »
Κάτι παρόμοιο σκέφτηκα κι εγώ, αλλά αναρωτιόμουν άμα συμβαίνει μόνο σε μένα.

Έχετε δίκιο παιδιά, προσπαθώ να μην το έχω πιπίλα, αν και για πρώτη φάση με ενδιαφέρει  να μην καπνίσω κ.τ.
Δεν έχω θέσει κάποιο περιορισμό μέχρι στιγμής για το η.τ, μιας και η μεγάλη νίκη είναι η διακοπή του κ.τ κι όλα τ' άλλα βλέποντας και κάνοντας.

Μετά το δίμηνο θα προσπαθήσω να μειώσω και την νικοτίνη.
Είναι απίστευτο πάντως που από την τρίτη μέρα νιώθω πως αναπνέω βαθύτερα και καλύτερα. 'Εχω εκπλαγεί και δεν το πιστεύω...!

Να είστε καλά όλοι σας σας ευχαριστώ πολύ.  ;) :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος jimkaldi

  • **
  • 403
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1342 στις: Αυγούστου 08, 2014, 11:57 »
Απ οτι καταλαβαίνω δεν ήσουν και πολύ φανατική καπνίστρια αν ισχυει θα σου πρότεινα να κατεβάσεις άμεσα την περιεκτικότητά νικοτίνης

Αποσυνδεδεμένος Lao

  • *
  • 9
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1343 στις: Αυγούστου 08, 2014, 13:01 »
Δυστυχώς τα τελευταία 2 χρόνια έγινα πιο φανατική, μιας και ζόριζα τον εαυτό μου και κάπνιζα και σε φάσεις που ένα τσιγάρο δεν με ευχαριστούσε. Έκανα ένα 25gr καπνό marlboro light τις 3 μέρες. Ίσως τα 12mg να μου καθόταν καλύτερα, αλλά φοβάμαι μην κυλήσω κι έτσι προτίμησα τα 18 για να είμαι εκτός κινδύνου. Πιστεύεις δεδομένου του πόσου κάπνιζα ότι χρειάζομαι λιγότερο?

Υπήρχαν περιπτώσεις που ένας 25άρης καπνός μου κρατούσε 2 + μέρες, αλλά ποτέ παραπάνω απο 3.5 μέρες.


Κάπνιζα από τα 14 περιστασιακά και απο τα 18 συστηματικά.

Δηλαδή, είμαι 24+ χρονών και καπνίζω 10 χρόνια σύνολο και 6 χρόνια συστηματικά.

Ήδη από τις 3 πρώτες μέρες νιώθω ότι παίρνω βαθιές ανάσες στο 100% και όχι να κόβομαι στο 90%.

Λίγο ξερόβηχα που είχα δεν μου πέρασε (φυσιολογικό φαντάζομαι) και το πρωί βγάζω ακόμη κάποια μικρά φλεμματάκια, μόνο που είναι πολύ πιο αραία, όχι μπαλάκια και πιο άσπρα, σαν να ειμαι άρρωστη ένα πράμα.

Στο λαχάνιασμα έχω ακόμη καιρό για να δω διαφορά, αν και επειδή πάντα περπατούσα πάρα πολύ και ανέβαινα ανηφόρες μπορεί να μη δω και μεγάλη διαφορά.
 
Κάτι χουρχουριτά και ενοχλήσεις με είχαν πιάσει δύο φορές μόνο, σε περιόδους κυρίως εξεταστικής και άγχους που κάπνιζα πάρα πολύ και εξαφανιζόντουσαν σε 3-4 μέρες μόλις ελάττωνα το κάπνισμα. Και οι δύο φορές τον τελευταίο 1 χρόνο και η τελευταία φορά ήταν κανά τρίμηνο πριν οπότε δεν ξέρω άμα θα δω διαφορά σ αυτό.

Βέβαια αυτά ανήκουν σε άλλο θρεντ. Αυτός στο μαγαζί που πάω μου είπε ότι πιθανόν το 12 άρι να μην με καλύψει αλλά είναι δική μου απόφαση. Υπάρχουν υγρα στα 14-16mg που να είναι ευρέως διαθέσιμα? (δεν θέλω να μπλέκω για αρχή με eshops κτλ)

Ατμίζω το rich της el greco.

Αποσυνδεδεμένος Alfabravo

  • **
  • 344
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1344 στις: Αυγούστου 08, 2014, 13:58 »
Αφού έχεις 18άρι, θα σου έλεγα να πάρεις και ένα 12άρι και να συνεχίσεις μ’ αυτό. Αν δεις ότι δεν σε καλύπτει το 12άρι, ξαναγυρνάς στο 18άρι.
Μη φοβάσαι, το 12άρι δεν θα πάει χαμένο...
 
Για τα 14-16mg/ml που ρωτάς, η απάντηση είναι ότι μπορείς να το κάνεις μόνη σου.
Άν αναμείξεις ίσες ποσότητες από 18άρι και 12άρι, θα προκύψει υγρό με περιεκτικότητα 15mg/ml νικοτίνης.


 

Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1345 στις: Αυγούστου 08, 2014, 13:59 »
Βάση της κατανάλωσης που είχες με τον καπνό στριφτού νομίζω πως αξίζει να δοκιμάσεις τα 12mg νικοτίνης και να παραμείνεις εκεί όμως για αρκετό διάστημα (1+ έτος). Αν πάλι δεις ότι δεν σε καλύπτει γύρνα στα 18mg.
Η λογική μου  ειναι μην ξεκινάς από ψηλά τη νικοτίνη αλλά κατέβαινε αργά πολύ αργά...

Αποσυνδεδεμένος Lao

  • *
  • 9
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1346 στις: Αυγούστου 08, 2014, 15:03 »
Ευχαριστώ πολύ παιδιά θα αγοράσω και ένα δωδεκάρι και βλέπουμε  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1347 στις: Αυγούστου 08, 2014, 15:43 »
Η δική μου γνώμη είναι ότι είναι πολύ νωρίς για μείωση. Καλύτερα η σιγουριά της αποφυγής του κτ παρά ο "ηρωισμός" της μείωσης νικοτίνης. Το να πέσει κανείς στο 12 δεν λέει κάτι αν αναγκαστει να κανει περισσοτερα μλ ή κτ ακόμη χειρότερα. Καλύτερα το 12 να το πάρεις όταν πλέον είσαι σίγουρη με το ητ και το κτ δεν έχει πιθανότητες πια να γυρίσει στην ημερήσια διάταξη. Αλλιώς το ρίσκο είναι μεγάλο και το πιθανό όφελος μικρό. Δεν είναι φοβερό να κάνει κανείς 18αρα αντί 12αρα. Θεωρώ ότι αν παίρνεις μεγαλύτερες δόσεις νικοτίνης απ ότι θέλει ο οργανισμός ή θα μειώσεις τον ατμό ασυνείδητα ή θα έχεις μικρες παρενέργειες τύπου ελαφριά ζαλάδα οπότε και την ελλατώνεις τη νικοτίνη

Υγ. Μην ξεχνάς να αλλάζεις συχνά κεφαλές στους ατμοποιητές.

Υγ2 σορρυ για το σεντόνι

Στάλθηκε από το GT-P5200 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1348 στις: Αυγούστου 08, 2014, 16:30 »
Όλα είναι θέμα θέλησης αν δεν θέλει να γυρίσει στο κανονικό τσιγάρο ακόμη και με 9αρα νικοτίνη δεν θα γυρίσει , εγώ έκανα ένα 25αρι golden virginia την ημέρα και ξεκίνησα με 12αρα νικοτίνη το ηλεκτρονικό τσιγάρο γιατί αυτό μου προτείνανε στο κατάστημα , αν μου λέγανε πάρε 18 θα έπαιρνα 18 , οπότε δεν εχει να κάνει με εξάρτηση αλλά με το τη έχουμε μέσα στο μυαλό μας …από τη πρώτη μέρα που άρχισα το ατμισμα  δεν έβαλα κανονικό τσιγάρο στο στόμα και δεν είχα και απολύτως κανένα σύμπτωμα που να είναι μείον για την υγειά .

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1349 στις: Αυγούστου 08, 2014, 16:51 »
Διαβάζεις σχεδόν αντικρουόμενες απόψεις και ίσως μπερδευτείς, αλλα πολλοι απο μας καναμε το λάθος είτε να ξεκινησουμε απο χαμηλή νικοτίνη είναι να πιέσουμε τον εαυτό μας σε αυτή, γιατι το συσχετίζαμε με την υπολογιζόμενη πρόσληψη νικοτίνης απο το κτ.
Η πρόσληψη όμως στο ΗΤ είναι ενα κλάσμα του κτ. ΔΕΝ εχουν σχέση τα αναγραφόμενα mg στο ενα και στο αλλο και η σχέση μεταξύ τους. Πρωτίστως θες να καλυψεις την περίπτωση του να εχεις αναγκη ακομα το κτ.
Και εμενα οταν ξεκίνησα με συμβούλευαν να μην καταναλώνω υγρά με υψηλή νικοτίνη και ηταν παντελώς λάθος. Για μενα εστω.
Το πρώτο που σε ενδιαφέρει αυτή τη στιγμή, ειναι να ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΑΝΑΓΚΗ το κτ. Και αυτό θα το καταφέρεις ΜΟΝΟ με προσληψη αρκετής νοκοτίνης. Πλεον, συσκευές και ατμοποιητές, εχουν ικανότατη αποδοση, δεν ειναι αυτοι με τους οποιους ξεκινησαμε καποιοι 3,4, και 5 χρόνια πριν. Αφου λοιπον απο απόδοση ατμο κλπ εισαι καλυμμένη, η νικοτίνη θα φταίει ΕΑΝ αισθάνεσαι την αναγκη για τσιγάρο. Οταν σιγουρέψεις οτι δεν υπάρχει ανάγκη, και επιθυμία για κτ, καθορίζεις την πορεία σου για ενδεχόμενη μείωση.
Αν πάλι δεν αισθάνεσαι την αναγκη, και παλι καθορίζεις πορεία, επιλέγοντας το υγρό που σου αρέσει σε χαμηλότερη περιεκτικότητα, και δοκιμαζοντας αν εχεις αναγκη η οχι.
Πανω απ ολα, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΕΘΙΣΤΕΙΣ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΣΤΗ ΝΙΚΟΤΙΝΗ. οσο μεγάλη και αν ειναι η κατανάλωσή σου, λόγω διαφορετικου τρόπου πρόσληψης νικοτίνης και διαφορετικού χρόνου ακομα πρόσληψης, δεν εχεις τέτοιο κίνδυνο. Ο οργανισμός σου θα σε ειδοποιήσει πολύ σταδιακά και εγκαιρα για την υπερκατανάλωση, εαν συμβει. οποτε μην σε ανησυχει αυτό.
Και εν τέλει, δεν ξεκινουν ολοι το ΗΤ με σκοπο το τελικο κοψιμο και αυτού. καποιοι εξακολουθούν να το ευχαριστιούνται, και γι αυτό είμαστε ολοι εδώ.
Οι μειώσεις οπως θα διαβάσεις στα αντίστοιχα νήματα, είναι πολυ σταδιακές, και αργές, για να φτάσει καποιος στο 0 νικοτίνη ακοπα. Αυτό αφου βρει ενας νέος ατμιστης οσο εσύ την χρυσή τομή νικοτίνης και κατανάλωσης. Για αρχή μην το σκέφτεσαι, και πιέζεις τον εαυτό σου. Ο σκοπος σου ειναι αρχικα να απαλλαγείς απο το κτ ΤΕΛΕΙΩΣ. Οταν το σιγουρέψεις συνεχίζεις διαβάζοντας και ρωτώντας.  :thumpup:


ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8373 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180717 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34019 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536574 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59861 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237657 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 597 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15845 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136172 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085389 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35459 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10305 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12