vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

516 επισκέπτες, 7 χρήστες
Tem, dkostas, Doubt, Tazz, manoslykos, Jorge, aalex

Twitter

Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1305 στις: Δεκεμβρίου 12, 2013, 13:25 »
Δες και για ιγμοριτιδα


Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1306 στις: Δεκεμβρίου 12, 2013, 13:29 »
Αν δεν βρήκε κάτι ο οδοντίατρος τσέκαρε με γαστρεντερολόγο μήπως είναι στομαχικό.
Το στομάχι προκαλεί δυσοσμία.

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1307 στις: Μαρτίου 23, 2014, 23:03 »
Καλησπέρα παιδιά!
Επειδή ο όγκος των πληροφοριών είναι τεράστιος στο φόρουμ θέλω την βοήθεια των παλαιών μελών και -ιδανικά- του γιατρού Κυριου Φαρσαλινού:


Ενας συνάδελφος ειχε αρχίσει πριν απο 2-3 χρόνια το η.τ. και ενώ του άρεσε πολύ και τον κράτησε μακρυά απο το κανονικό τσιγάρο αναγκάστηκε να το κόψει επειδη του προκαλούσε πόνους στο στήθος και ξανακύλησε στα καπνά.
Ειχε "καλή" συσκευη ακριβής εταιρείας (eGo-T) αλλα δεν ξερω ουτε και θυμαται ο ιδιος τι υγρα χρησιμοποιούσε.
Τωρα θελει να ξαναρχισει το η.τ. αλλα είναι διστακτικός και μου ζήτησε αν μπορω να μάθω ποιες ειναι οι πιθανες αιτίες που σχετίζονται με το η.τ. και προκαλούν πόνο στο στήθος.
Ο συγκεκριμενος ανθρωπος δεν αντιμετώπισε κανενός είδους άλλα προβλήματα, μόνο πόνο στο στηθος για οσο καιρο άτμιζε, πόνος ο οποιος εξαφανίστηκε οταν διέκοψε την χρήση η.τ.


Ξέρω ότι ο πόνος στο στηθος πιθανόν να έχει να κάνει:
1. Με δυσανεξία στην VG
2. με υπερδοσολογία νικοτίνης.
3.
4.
5.


Παρακαλώ πολύ βοηθήστε με να συμπληρώσω αυτη την λίστα!  :dontknow:
Πιθανότατα θα βοηθήσει να απαλλαγεί άλλος ένας άνθρωπος απο το κάπνισμα και να γινει ατμιστής!  :yes:

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1308 στις: Μαρτίου 24, 2014, 00:03 »
3. Δυσανεξία στη pg
4. Πρόβλημα με κάποιο συγκεκριμένο υγρό χωρίς κάποιον εμφανή λόγο
5. Συνέπεια διακοπής καπνίσματος και άσχετο με ΗΤ.

ΥΓ. Απλά κάνω υποθέσεις...

Στάλθηκε από το GT-P5200 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος gxristop1

  • *
  • 28
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1309 στις: Μαρτίου 27, 2014, 18:47 »
KΤ. τέλος για 14 ημέρα. Δεν ακούω βεγγαλικα.
Λοιπόν σχετικά καλα ατμίζω το ecig virginia 18mg, κανω απανοτα, λόγω εληψης του κτ, νιώθω καποιες φορές που το παρακανω, ξηροτητα στη γλωσσα και στον ουρανισκο, οχι ιδιαιτερα εντονο αλλα υπαρχει, σαν να εχω τρεξη και να αναπνεω μονο απο το στομα, κοντα στο μεσημερι, αν δεν εχω πιοι υγρα νιωθω ενα στεγνομα του λαιμου ψηλα, διορθωνεται με νερο η πορτακαλαδα, και σημερα λεμοναδα πραγματικα θαυματουργη.
Το ειπα στο καταστημα που αγοραζω υγρα και μου πρωτεινε να παραμεινω στο υδιο υγρο ακομα γιατι πιθανον να χαθουν τα συμπτοματα  συντομα , η αλλαγη υγρου μαλον θα τα διατηριση,αλιως θα δουμε.


Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1310 στις: Μαρτίου 27, 2014, 18:52 »
Λογικα ειναι συμπτωματα απο τη μεταβαση σου απο το κανονικο στο ηλεκτρονικο τσιγαρο.
Εμενα αυτη η ξηροτητα κρατησε περιπου 20 μερες οταν ξεκινησα το ατμισμα.
Προσπαθησε να μην αλλαζεις υγρα μεσα στη μερα και κανε υπομονη καμια 10αρια μερες ακομα.
Αν συνεχιστει, κοιταμε μηπως φταει κατι αλλο.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1311 στις: Μαρτίου 27, 2014, 20:55 »
Συνέχισε να πίνεις υγρά -περισσότερο απ' όσο όταν κάπνιζες.
Και η VG αλλά κυρίως η PG είναι υδρόφιλες ουσίες και απορροφούν υγρασία από το στόμα και τον φάρυγγα.
Η γλύκα των ατμιστικών υγρών δεν κάνει το στόμα τσαρούχι όπως το τσιγάρο (και ξεχνιόμαστε!) αλλά ο λαιμός σου θα εκτιμήσει την βοήθεια!


Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1312 στις: Μαρτίου 30, 2014, 20:32 »
...
Ξέρω ότι ο πόνος στο στηθος πιθανόν να έχει να κάνει:
1. Με δυσανεξία στην VG
2. με υπερδοσολογία νικοτίνης.
3.
4.
5.


Παρακαλώ πολύ βοηθήστε με να συμπληρώσω αυτη την λίστα!  :dontknow:
Πιθανότατα θα βοηθήσει να απαλλαγεί άλλος ένας άνθρωπος απο το κάπνισμα και να γινει ατμιστής!  :yes:
3. Δυσανεξία στη pg
4. Πρόβλημα με κάποιο συγκεκριμένο υγρό χωρίς κάποιον εμφανή λόγο
5. Συνέπεια διακοπής καπνίσματος και άσχετο με ΗΤ.

ΥΓ. Απλά κάνω υποθέσεις...
...
...κι από προσωπική εμπειρία, εκτός των παραπάνω να συμπληρώσω:

6. Υγρό VG που ήθελε κι άλλο αραίωμα  με wfi ή μηδενική PG.
7. Ατμοποιητής με σφιχτή τζούρα ή αντίσταση που συνέβαλε στο φαινόμενο αυτό.
8. Υγρό με μεγάλη συγκέντρωση αρώματος (πάνω από 15% π.χ).

Φυσικά, θα πρέπει πάντα να λαμβάνουμε υπ'όψην και τον αστάθμητο ψυχολογικό παράγοντα. ;)
Το υποσυνείδητο παίζει πονηρά παιχνίδια με το κόψιμο του κ.τ. κι αν προσθέσουμε και τις αμφιβολίες που μπορεί να έχουμε για το άτμισμα και το πόσο ασφαλές είναι γενικά, δε θέλει και πολύ "να μας πιάσει ένα πλάκωμα"...

Ειδικά αν το παρακάνουμε.

Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1313 στις: Μαΐου 01, 2014, 12:38 »
Αναφέρω το παρακάτω μήπως κάποιος συνατμιστής έχει παρατηρήσει κάτι παρόμοιο.


Φίλος ο οποίος εδώ και λίγους μήνες είναι ατμιστής, έχει τον τελευταίο καιρό (κανα δίμηνο ίσως) μια έντονη ενόχληση στην γλώσσα, ακριβώς στο μπροστινό μέρος με κοκκινίλα και έντονο ερεθισμό. Ο ίδιος έχει διαπιστώσει ότι φταίει το άτμισμα αφού όταν το μειώνει και κρατιέται όσο μπορεί μακριά από αυτό  η ενόχληση υποχωρεί κάπως.


Έχει μια ιδέα ότι τον ενοχλεί η PG και πήρε να δοκιμάσει υγρά αποκλειστικά με VG.


Όταν είχε ξεκινήσει με τα αρχικά "σφουγγαροειδή πακέτα" είχε πέσει υγρό στην γλώσσα του κάποιες φορές αλλά αυτό πριν από αρκετό καιρό.


Από την δική μου εμπειρία το πρόβλημα στην γλώσσα συνήθως προέρχεται από ζεστό καπνό (δεν ξέρω για ατμό) αλλά ο συγκεκριμένος ατμίζει με bottom coil οπότε δεν είναι αυτό.


Πάλι από την δική μου εμπειρία, και όπως έχω δει και στο φορουμ, παρουσιάζονται μολύνσεις στα χείλη και στα ούλα από τα επιστόμια αλλά αυτές υποχωρούν γρήγορα (το πολύ 5 ημέρες), στον φίλο το πρόβλημα επιμένει για πολύ καιρό.


Καμμιά ιδέα?

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1314 στις: Μαΐου 01, 2014, 12:42 »
Μηπως σταγονιδια απο το επιστομιο ερχονται σε επαφη με την γλωσσα και η νικοτινη του προκαλει ερεθισμους? :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1315 στις: Μαΐου 01, 2014, 12:48 »
Βαγγέλη, με το bottom coil δύσκολο....δεν νομίζω

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1316 στις: Μαΐου 01, 2014, 12:53 »
Και ομως Βαλαντη και εγω bottom  δουλευω εδω και καιρο και εχω παρατηρησει οτι απο το σωληνακι πολλες φορες σε υπερτροφοδοσια ανεβαινει υγρο στο επιστομιο .
Υποθεσεις κανουμε

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1317 στις: Μαΐου 01, 2014, 13:10 »
Αν ειναι στο μπροστινο σημειο της γλωσσας, εκει ακριβως που σκαει ο ατμος, τοτε σιγουρα ειναι απο το η.τ.
Το θεωρω δυσκολο να φταιει η PG ή η VG καθως ο ερεθισμος δε θα ηταν τοσο τοπικος.
Λογικα φταει ο ατμοποιητης του και μαλλον γινεται αυτο που σου ειπε παρπανω ο Βαγγελης.
Πες του να δοκιμασει για μερικες μερες εναν διαφορετικο ατμοποιητη να δει αν θα συμβει το ιδιο.
Να αρχιζετε να αποκλειετε ενα ενα τα ενδεχομενα.

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1318 στις: Μαΐου 01, 2014, 14:08 »
Και να καθαρίζει συχνά και επισταμένα τα επιστόμια. ή να δοκιμάσει άλλα. Καμιά φορά τα πράγματα είναι πιο απλά απ ότι φαίνονται.

Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1319 στις: Μαΐου 01, 2014, 14:14 »
Καλημερα μηπως εχει μικρο επιστομιο και παθαινει μικροεγκαυματα απο σκασιματα;
Aλλιως επιμολυνσεις ειναι απο το επιστομιο η αλλεργια στο υλικο του επιστομιου.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8341 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180661 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33983 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536318 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59805 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237517 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 589 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15686 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136148 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085339 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35423 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10265 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12