vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες

Αποσυνδεδεμένος masteras

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1230 στις: Αυγούστου 12, 2013, 14:26 »
Υπαρχει αλλου ειδους ατμιστικη βαση εκτος απο pg και vg?
Ετσι για το γ@#ώτο δεν θελω να ξαναπαω στο κανονικο τ. με τιποτα.
Θα εξαντλησω καθε προσπαθεια αν και μου φαινεται περιεργο στα 43 μου χρόνια δεν ειχα αλλεργια σε τιποτα να εχω ταυτοχρονα σε δυο διαφορετικες ουσιες:-\



Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1231 στις: Αυγούστου 12, 2013, 14:43 »

Μήπως έχεις αλλεργία κάπου αλλού;Δοκίμασε με ατσάλινο ατμοποιητή και drip tip.
Δοκίμασε να αλλάξεις το τρόπο που ρουφάς τη κάθε τζούρα ομαλά οχι οπως το τσιγάρο αλλά σαν να ρουφάς απο το καλαμάκι..
Ελπίζω να μη στεγνώνεις το φυτίλι.


Οσο για το αν εχεις αλλεργία στη vg λιγο δύσκολο αλλα κανε και αυτό αν θες, στάξε στο χέρι σου λιγο VG μηδενική που ειναι δίχως νικοτίνη ΠΡΟΣΟΧΗ απο ποιό μπουκαλάκι που θα στάξεις επάνω σου ΚΙΝΔΥΝΟΣ / θΑΝΑΤΟΣ και άστο πάνω σου για κανένα 15λεπτο. Αν έχεις ερεθισμό στο χέρι τότε θα έχεις και στο άτμισμα.
Γιατρός δεν είμαι τα βγάζω από το μυαλό μου :P
Διαφορετικά κάνεις τεστ αλλεργιών. Αλλεργία = χθες δεν είχα σήμερα την έχω δεν γεννιέσαι με αυτή πάντα.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 12, 2013, 14:55 από Vamire »

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1931
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1232 στις: Αυγούστου 12, 2013, 14:44 »
Κάνε και κάτι άλλο, μόλις πρωτοπαρατηρήσεις ότι κάτι δεν σου κάθεται καλά, άλλαξε ατμοποιητή. Το λέω γιατί δεν αναφέρεις μετά από πόση χρήση σου παρουσιάζεται και είναι πιθανόν να υπάρχει και κάποιο ζήτημα με τους ατμοποιητές σου. Μου έχει συμβεί παλιότερα, να ΝΟΜΙΖΑ ότι είχα αλλάξει αντίσταση, αλλά να ήμουν με την ίδια παραπάνω διάστημα από όσο έπρεπε και είχα κι εγώ κάποια θεματάκια...

Αποσυνδεδεμένος KINGGREECE

  • *****
  • 1670
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΟΠ ΣΤΗΝ ΜΟΥΦΑ....................
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1233 στις: Αυγούστου 12, 2013, 15:07 »
Μηπως εχεις και αλλεργια στο υαλονημα και ολα τα παραγωγα του ?  :hmmm:
δοκιμασε με mesh.............

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1234 στις: Αυγούστου 12, 2013, 15:13 »
Νομίζω, αν ήταν θέμα αλλεργίας, θα δημιουργούσε πρόβλημα από την πρώτη τζούρα. Δε νομίζω ότι είναι θέμα αλλεργίας, το να δημιουργείται το πρόβλημα μια βδομάδα μετά.
Δοκίμασε ότι σου γράφει ο Vamire στην πρώτη του παράγραφο παραπάνω.
Επίσης, δοκίμαζε να αλλάζεις συχνά κεφαλή και αντίσταση....
Τονίζω, Δεν είμαι γιατρός. Γράφω πάντα βάση προσωπικής εμπειρίας και κρίσης.

Αποσυνδεδεμένος masteras

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1235 στις: Αυγούστου 12, 2013, 15:41 »
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας και το ενδιαφέρον και για αλλη μία φορα θα πω πώς αν δεν υπηρχε αυτό το φόρουμ με όλους εσας θα ειχα παρατήσει από καιρό τις προσπάθειες μου.
Αυτο που λεω να κανω προς το παρόν είναι να σταματήσω για λίγο το Η.Τ να ηρεμήσει το στόμα μου και ο φαρυγγας, και αμεσως μετα θα επισκεφτώ εναν αλλεργιολογο, (αν και μου φαίνεται περίεργο να εχω αλεργια σε δύο ουσίες ταυτόχρονα)


Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1236 στις: Αυγούστου 12, 2013, 15:47 »
Εγω θα προτεινα να δοκιμασεις να παρεις και vg αλλη μαρκα η απο φαρμακειο. Μηδενικη κατα προτιμιση... Δεν το θεωρω βεβαια πολυ πιθανο να φταιει αυτο απλα λεω...

Στάλθηκε από το GT-P1000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2


Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1237 στις: Αυγούστου 12, 2013, 21:46 »
Φίλε masteras, θα έλεγα να επισκεφτείς έναν στοματολόγο.

Δεν είναι απαραίτητο να φταίει οπωσδήποτε κάποιο συστατικό (έκανες τόση έρευνα εξάλλου), αλλά ίσως κάποια αλλαγή στις συνήθειές σου με την έναρξη του ατμίσματος άλλαξε τη φυσιολογική χλωρίδα του στόματος.
Σ' εμένα συνέβη κάτι παρόμοιο (στόμα τσαρούχι κτλ.) και αυτό που έφταιγε τελικά δεν ήταν το η.τ. αλλά το ότι ήμουν συνεχώς με ένα υγρό (πλην νερού συνήθως) στο στόμα (αναψυκτικό, καφέ, τσάι. χυμό) αλλά και μπισκότα, σοκολάτες κτλ.. Το αποτέλεσμα: Καντιτίαση . Όχι όμως στο βαθμό των φωτογραφιών που βλέπουμε στο διαδίκτυο. :)) Σ' εμένα δεν ήταν εύκολα εμφανή εξωτερικά τα συμπτώματα.  Η θεραπεία πανεύκολη, (Daktarin oral gel) με θετικά αποτελέσματα από την 2η μέρα (τρίτη είχε φύγει κιόλας).

Αν δεν επισκεφτόμουν ειδικό, θα έλεγα ότι φταίει το η.τ. ακόμα. (εκεί πήγε κι εμένα το μυαλό μου τότε).

Είναι δύσκολο να παρακολουθούμε όλες τις αλλαγές στις συνήθειές μας αλλά και τους παράγοντες που μπορεί να επηρεάσουν μια κατάσταση. Το πιο συνηθισμένο (και "λογικό" σύμφωνα με τον τρόπο που αντιδρούμε ενστικτωδώς) είναι να λοξοκοιτάξουμε εκεί που έχουμε υποψίες. Και ο πρώτος ύποπτος με όλο αυτό το κλίμα που δημιουργήθηκε από τους πολέμιους του η.τ. είναι βέβαια η νέα μας συνήθεια. Όμως τώρα πια έχουν γίνει τόσες έρευνες, με την τελευταία με 9000 παρατηρήσεις στον ατμό εδώ: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,18424.0.html και δεν έχουν βρεθεί επικίνδυνα συστατικά στον ατμό.

Κάθε οργανισμός έχει τις δικές του ιδιοτροπίες βέβαια.
Γι' αυτό λέω: Μια επίσκεψη σε έναν ειδικό θα βρει τον φταίχτη.

Αποσυνδεδεμένος masteras

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1238 στις: Αυγούστου 12, 2013, 23:43 »
Φίλε atmos σ ευχαριστώ καταρχάς για το ενδιαφέρον.
Κι εμένα το μυαλό μου εκεί πήγε εξαρχής λογω του ότι ο ατμός από το Η.Τ έχει την ιδιότητα να διαταρασει την χλωρίδα του στόματος (ξηροστομία) με αποτέλεσμα την ευνοϊκή ανάπτυξη της καντιτα πέραν του φυσιολογικού. Χρησιμοποησα DAKTARIN oral gel χωρις αποτέλεσμα μέχρι και hexalen το οποίο δεν το προτεινω μιας και κάνει την κατάσταση χειρότερη (περισσοτερη ξηροτητα στο στόμα)
Στην δικια μου περίπτωση αφού ερεθιστει το στομα φτάνει να κανω μολις 10 τζουρες ατμισματος για να επιδεινωσω την κατασταση.
Δεν ειμαι πολέμιος του ατμισματος αντιθετα θα ελεγα επειδη και για εμενα αποτελεί μονόδρομο στο κόψιμο του κ.τ προσπαθώ να βρω μια λυση


Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1239 στις: Αυγούστου 21, 2013, 21:19 »
Γράφω με καθυστέρηση γιατί μόλις είδα το θέμα που αντιμετωπίζει ο masteras.
Προέχει η επίσκεψη σε στοματολόγο και πιθανώς αλλεργιολόγο.

Ενημερωτικά να θυμίσω πως κατά καιρούς έχει χρησιμοποιηθεί και η PEG 400 ως βάση.
Λένε πως έχει εντονότερο χτύπημα και από PG, είναι πιο παχύρευστη και πικρίζει λίγο.
Δεν ξέρω ποιές εταιρίες την χρησιμοποιούν (παλιότερα είχε τέτοια υγρά η Totally Wicked).
Αν κάποιος ανακαλύψει δυσανεξία σε PG και VG αλλά θέλει να δώσει στο ΗΤ μια τελευταία ευκαιρία, ίσως βρει εκεί μια άκρη.

Αποσυνδεδεμένος masteras

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1240 στις: Αυγούστου 21, 2013, 21:35 »
Ευχαριστω bigsur θα το ψαξω και θα ενημερωσω.
Ενημερωτικα να πω πως πηγα σε αλλεργιολογο και μου ειπε πως δεν υπάρχει θεμα αλλεργιας σε vg pg .και ο ιδιος μου προτεινε να επισκεφτω ενα στοματολογο ισως να υπαρχει δυσανεξια σε καποια απο τα παραγωγα καυσης.
Υπάρχει κάποιο link για peg απο Ευρώπη ή ακόμη καλύτερα αν μπορώ να το βρω στην Ελλάδα?

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 4
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 22, 2013, 09:33 από masteras »

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1241 στις: Αυγούστου 23, 2013, 18:02 »
Έκανα ένα σύντομο ψάξιμο και δεν βρήκα άκρη. Η Decadent Vapours που παλιότερα είχε αναφερθεί να προσφέρει και PEG400 δεν την χρησιμοποιεί. Η Totally Wicked μάλλον κι αυτή τη σταμάτησε (δεν βρήκα τέτοια επιλογή αν και την είχε έως το 2011). Ίσως κάποιος άλλος να γνωρίζει.
Δεν χάνεις να κάνεις μια ερώτηση κατευθείαν: http://www.totallywicked-eliquid.co.uk/
Πάντως δεν πιστεύω πως είναι στη βάση το πρόβλημά σου.
Ο στοματολόγος μπορεί να εντοπίσει το τι φταίει.
Καλή τύχη και κράτα μας ενήμερους.

Αποσυνδεδεμένος mpekas

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1242 στις: Αυγούστου 23, 2013, 18:14 »
Ενημερωτικα να πω πως πηγα σε αλλεργιολογο και μου ειπε πως δεν υπάρχει θεμα αλλεργιας σε vg pg .και ο ιδιος μου προτεινε να επισκεφτω ενα στοματολογο ισως να υπαρχει δυσανεξια σε καποια απο τα παραγωγα καυσης.
Σε σωστή χρήση η.τ. δεν υπάρχουν παράγωγα καύσης, αφού δεν καίγεται κάτι. Ότι υπάρχει στο υγρό σου, αυτό ρουφάς!

Αποσυνδεδεμένος KOSTAS1979R

  • *****
  • 1519
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1243 στις: Αυγούστου 28, 2013, 19:07 »
Τελευταίες μέρες έχω πόνο μπροστά στα 4 δόντια όταν ατμίζω, πριν 2 μήνες πήγα στον οδοντίατρο και τα δόντια ήτανε μια χαρά και όταν τρώω γλυκά η κάτι πολύ κρύο ζεστό δεν έχω τον παραμικρό πόνο...αναλογίες 75pg-25vg! Υπάρχει κάποιος άλλος με το ίδιο πρόβλημα!!

Αποσυνδεδεμένος rodokanator

  • **
  • 266
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1244 στις: Αυγούστου 28, 2013, 19:37 »
Μηπως δαγκωνεις το πιπακι χωρις να το πολυκαταλαβαινεις;επισης ο καπνος του τσιγαρου εχει φυσικα αιμοστατικα που δεν αφηνουν καποιες πιθανες ουλιτιδες να γινουν αντιληπτες.εγω προσωπικα μολις σταματησα το κ.τ. τον πρωτο μηνα παρατηρησα αιμα οταν βουρτσιζα τα δοντια μου οποτε και ρωτησα οδοντιατρο που μου ειπε το παραπανω.

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk HD

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8386 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180774 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34046 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536740 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59899 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237781 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 605 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15946 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136192 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085428 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35484 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10329 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12