vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

515 επισκέπτες, 10 χρήστες
dkostas, Tazz, john67, manoslykos, JohnDag, ThioVag, camber, taskol65, Jorge, tony1976

Twitter

Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες

Αποσυνδεδεμένος prof

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1200 στις: Ιουνίου 20, 2013, 01:21 »
@eksispathi,

Πολλά ναρκωτικά προκαλούν υπερδιέγερση (πχ κοκαινη). Άλλωστε οι ψυχοτροπες ουσίες συχνά αλλάζουν "συμπεριφορά" από άνθρωπο σε άνθρωπο.

Αλλά στην ουσία, αν θυμάμαι καλά μια από τις ενδεχόμενες παρενέργειες της νικοτίνης είναι η αύξηση παλμών.

Sent from my 2 using (frequently) my brain.

Αποσυνδεδεμένος malamadre

  • ***
  • 717
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1201 στις: Ιουνίου 20, 2013, 01:22 »
Μπορει γιατι δεν μπορω να το εξηγησω αλοιως.
Και ειναι κι άλλες φορές που το εχω παρατηρησει αυτό όχι μόνο σήμερα...
Μήπως παιζει ρόλο αν ειναι άδειο το στομάχι?

Αποσυνδεδεμένος prof

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1202 στις: Ιουνίου 20, 2013, 01:30 »
Δεν γνωρίζω για άμεση σχέση αλλά με γεμάτο στομάχι ο οργανισμός δημιουργεί υπεραιμια στην κοιλιακή χώρα για να επεξεργαστεί στην τροφή με αποτέλεσμα την "μειωση" της αιματωσης άλλων οργάνων και του εγκεφάλου (για αυτό μας πιάνει υπνηλία μετά από τσιμπουσια). Οπότε μια ζαλάδα από το φαγητό μια από την νικοτίνη....

Με άδειο στομάχι προσωπικά δεν είχα δει κάποια γρηγορότερη η βράδυτερη επιρροή της νικοτίνης.

Sent from my 2 using (frequently) my brain.


Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1203 στις: Ιουνίου 20, 2013, 01:34 »
Πολλά ναρκωτικά προκαλούν υπερδιέγερση (πχ κοκαινη). Άλλωστε οι ψυχοτροπες ουσίες συχνά αλλάζουν "συμπεριφορά" από άνθρωπο σε άνθρωπο.
Ψυχότροπες ουσίες όπως σωστά έθεσες ναι, Η κοκαΐνη είναι διεγερτικό, ναρκωτικό λέγεται αυτό που σε ναρκώνει. Αλλά φυσικά είναι και πολλά άλλα εκτός ναρκωτικού (εθιστικό, τοξικό) και σίγουρα παίζει ανάλογα τον άνθρωπο.Τέλος το τσιγάρο πράγματι αυξάνει έστω εικονικά την αρτηριακή πίεση. Για να επιβεβαιώσω ότι μιλάμε για το ίδιο πράγμα, η ταχυπαλμία/ταχυκαρδία (αν κατάλαβα καλά σε αυτό δεν αναφέρεσαι..; ) μπορεί να υπάρξει σε άτομα με χαμηλή πίεση. Είμαι το ζωντανό παράδειγμα, όταν είχα ταχυπαλμίες πριν 5-6 χρόνια η πίεση μου η μεγάλη ήταν 12. Αλλά τα pics του καρδιογραφήματος ήταν ψηλά, και για αυτό μπορούσα να τα νιώθω.

Αποσυνδεδεμένος malamadre

  • ***
  • 717
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1204 στις: Ιουνίου 20, 2013, 01:45 »
Όντως, ειμαι υποτασικός....
Σε φάση που μπορει να ζαλιστω ανά πάσα στιγμη και ακομα πολλές φορες με κοβει και κρυος ιδρωτας αμα μου πέσει πολύ η πίεση, αλλά αυτο φυσικα δεν εχει να κάνει με το η.τ.


Αποσυνδεδεμένος e-go FUN

  • ***
  • 791
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1205 στις: Ιουνίου 20, 2013, 01:50 »
Tαχυπαλμία μπορεί να χει κανεις από χιλιες δυό αιτίες (παθολογικό πρόβλημα, άγχος, μικρή κουραση όταν είσαι αγύμναστος κ.ο.κ). Καλό είναι αν κάποιος τις νιωθει συχνά, να κάνει ένα τεστ κοπωσεως κι ότι άλλο του πουν οι καρδιολόγοι.
Πάντως και σε μένα και σε φίλο το Η.Τ ''εξαφανισε'' το αίσθημα παλμών, δηλαδη την αίσθηση ότι ακους τους σφυγμούς σου όταν είσαι ήρεμος στο κρεββάτι.
Είναι εντυπωσιακό ότι ο φίλος μου που ψιλοκαπνίζει ταυτόχρονα, όταν σπανίως κανει πολλά τσιγάρα ξαναέχει το αίσθημα παλμών....

Αποσυνδεδεμένος prof

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1206 στις: Ιουνίου 20, 2013, 08:45 »
Ψυχότροπες ουσίες όπως σωστά έθεσες ναι, Η κοκαΐνη είναι διεγερτικό, ναρκωτικό λέγεται αυτό που σε ναρκώνει. Αλλά φυσικά είναι και πολλά άλλα εκτός ναρκωτικού (εθιστικό, τοξικό) και σίγουρα παίζει ανάλογα τον άνθρωπο.Τέλος το τσιγάρο πράγματι αυξάνει έστω εικονικά την αρτηριακή πίεση. Για να επιβεβαιώσω ότι μιλάμε για το ίδιο πράγμα, η ταχυπαλμία/ταχυκαρδία (αν κατάλαβα καλά σε αυτό δεν αναφέρεσαι..; ) μπορεί να υπάρξει σε άτομα με χαμηλή πίεση. Είμαι το ζωντανό παράδειγμα, όταν είχα ταχυπαλμίες πριν 5-6 χρόνια η πίεση μου η μεγάλη ήταν 12. Αλλά τα pics του καρδιογραφήματος ήταν ψηλά, και για αυτό μπορούσα να τα νιώθω.
Απλά ήθελα να πω ότι τα "ναρκωτικά" (με την ευρεία έννοια, καθώς λίγο πολύ όλοι ναρκωτικά λέμε όλες τις ουσίες που προκαλούν εξάρτηση αρχικά και ας μην είναι σωστό να πεις ένα διεγερτικό, ναρκωτικό) μπορεί να έχουν και επίδραση υπερδιέγερσης (εφόσον είναι διεγερτικά). Εσύ τα έγραψες πιο δομημένα.  :)

Θυμάμαι έναν φίλο, καπνιστή των 3-4 Στιβεσαντ 25άρια την ημέρα να μου λέει (όταν εγώ δεν κάπνιζα. Ήμουν κάπως "ανόητος" και ξεκίνησα το κάπνισμα λίγο πριν τα 25 μου χρόνια όντας φανατικός αντικαπνιστής μέχρι τότε  :eyesplash:) στην ερώτηση μου "τι σου δίνει αυτό το τσιγάρο ρε φίλε? Ηρεμία, εγρήγορση? Τι?"

Η απάντηση: μου δίνει ότι χρειάζομαι εκείνη τη στιγμή. Θέλω χαλαρότητα? Μου τη δίνει. Θέλω εγρήγορση? Μου τη δίνει. Ξέρει εκείνο...

Είναι εκπληκτικό τι μπορούν να κάνουν κάποιες ουσίες (και η νικοτίνη, που συζητάμε) στο σώμα μας αλλά και στο μυαλό μας.

Προσωπικά, από το κτ ήθελα την νικοτίνη. Αλλά έπρεπε να "εισπράξω" πίσσα και όλα τα άλλα. Τώρα με το ητ βρήκα (και ελπίζω να κρατήσω) την πρόσληψη της νικοτίνης που μου αρέσει χωρίς τα άλλα.  :yes:

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1207 στις: Ιουνίου 20, 2013, 14:13 »
Πηγα Ωριλα για εξεταση γενικη και με ρωτησε αμα καπνιζω.....
Φαριγγιτιδα χωρις συμπτωματα/ενοχληση - εικονα που παρουσιαζουν το 95% των καπνιστων.
Απογοητευτικα λιγο αλλα αποφασισα να μειωσω νικοτινη απο 18mg σε 12mg για αρχη.
Τους τελευταιους 2-3 μηνες ειχα πεσει μεταξυ 6-12mg και πιθανοτατα η αυξηση να επηρεασε καθως και η χρηση ατμοποιητων εμποριου απο επισκευασιμο που εκανα εως τωρα σχεδον αποκλειστικα.

Αποσυνδεδεμένος prof

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1208 στις: Ιουνίου 20, 2013, 14:48 »
Πόσο καιρό ατμιζεις? Μόνο ητ υποθέτω. Πριν πόσο καιρό σε είχε ξαναδεί? Είχε κάποια συγκριτική εικόνα στο μυαλό του?

Γιατί αναφέρεις τους επισκευασιμους? Τι παραπάνω μπορεί να προσφέρουν σε αυτό το θέμα?

Sent from my 2 using (frequently) my brain.


Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1209 στις: Ιουνίου 20, 2013, 14:51 »
Γεια σου prof - κατω απο το αβαταρ μου λεει ημερομηνια οπως και σε σενα - 2 χρονια ατμιζω μονο ηλεκτρονικο τσιγαρο.
Δεν χρειαστηκε να παω στα κοντα - οι επισκευασιμοι εχουν το προνομιο να αλλαζεις και να κανεις αντισταση οπως θελεις και με οποια υλικα προτιμας - ειναι πιο ευκολο να ελεγξεις σε τι κατασταση ειναι ο ατμοποιητης.

Αποσυνδεδεμένος prof

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1210 στις: Ιουνίου 20, 2013, 15:01 »
Σορυ γράφω από το κινητό αυτή τη στιγμή και δεν έχω πλήρη εικόνα. :-)

2 χρόνια λοιπόν. Μήπως είναι πλέον χρόνιο το θέμα σου? Εννοώ μήπως προϋπήρχε πριν το ατμισμα.

Θα ήθελα να πάω τώρα σε έναν ώρλ και πνεύμονολογο να πάρει μια εικόνα και να ξανά πήγαινα σε 6-8 μήνες (με την προϋπόθεση ότι το κτ θα έμενε μόνο ανάμνηση αυτόν τον καιρό που το ελπίζω) αλλά δυστυχώς φράγκα δεν περισσεύουν.

Κάτι λιγότερο επιστημονικό όμως που τώρα θυμήθηκα. Παρατήρησε η γυναίκα μου (μη καπνιστρια) ότι πέρα από το ότι πλέον με το ατμισμα δεν βρώμαω, το στόμα μου είναι και πιο δροσερό. Την ρώτησα να φέρει στο νου της την διαφορά και μου είπε ότι με το τσιγάρο το στόμα μου ήταν ζεστό ειδικά μετά από πρόσφατο κτ ενώ τώρα είναι δροσερό πάντα.

Sent from my 2 using (frequently) my brain.

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1211 στις: Ιουνίου 20, 2013, 15:06 »

2 χρόνια λοιπόν. Μήπως είναι πλέον χρόνιο το θέμα σου? Εννοώ μήπως προϋπήρχε πριν το ατμισμα.

Σπυρο δεν ειναι χρονιο - γνωριζω οτι δεν ειχα φαρυγγιτιδα και ποια ειναι η κλινικη εικονα - συνδεεται αμεσα με αλλαγη ατμιστικων συνηθειων που με βολευαν και διαφερουν απο ατομο σε ατομο - καποιος μπορει να ατμιζει 24mg νικοτινη και με ατμοποιητες εμποριου αλλα να μην εχει τα δικα μου συμπτωματα.
Καθε ατμιστης βρισκει εμπειρικα αυτο ακριβως που του ταιριαζει και δεν τον ενοχλει.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 20, 2013, 15:25 από Yiannis Rasta »

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1212 στις: Ιουνίου 20, 2013, 15:17 »
Φίλε Γιάννη, γειά σου!

Σχετικά με τους επισκευάσιμους στην δική μου περίπτωση, όταν μεταπήδησα από τους αρχικούς CE4 κλπ που άτμιζα, τότε άρχισα να εισπνέω πολύ περισσότερο ατμό συγκριτικά, και φυσικά μείωσα νικοτίνη και αρώματα, τα λίγα που βάζω τέλος πάντων ..
Αν συνέχιζα με τους απλούς φτηνούς κινέζικους σίγουρα θα εισέπνεα πολύ λιγότερο ατμό και νικοτίνη συγκριτικά με τις ατμομηχανές που έχω τώρα. (δεν ξέρω από άποψη πλαστικούρας βέβαια, που τώρα δεν την έχω καθόλου, just sayin')

Τεσπα, δεν ξέρω τι αποτελέσματα θα είχα αν δεν είχα μπλέξει με τις χύτρες ... αυτό που είναι σίγουρο είναι το ότι άνετα ατμίζω 12ρα νικοτίνη σε εμπορίου, αλλά αν κάνω το ίδιο στον Did μου πετάγονται τα μάτια έξω από την πολλαπλάσια ποσότητα ατμού, οπότε είμαι στο 6ρι + και πάλι κάποια πρωινά μου πέφτει πολύ. Υποκειμενικά αυτά αλλά προσπαθώ να δώσω μια εικόνα .. αν και πολύ νεότερος ατμιστής απο σένα !!  :yes: 


Ο λαιμός μου κλείνει και μου γκρινιάζει πάντως όταν το παρακάνω στην πιπίλα, είναι σίγουρο ...


Και βέβαια, παίζουν τόσοι και αμέτρητοι παράγοντες..

Αποσυνδεδεμένος malamadre

  • ***
  • 717
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1213 στις: Ιουνίου 22, 2013, 00:30 »
Και ο δικός μου λαιμος παραπονεθηκε λόγω του ότι ξεκινησα απότομα με 12άρα.
Το θεωρω απόλυτα λογικό.

Αποσυνδεδεμένος Lord

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1214 στις: Ιουνίου 22, 2013, 03:24 »
Εγώ κάνω 10αρα, και αμα καμια φορα ξεμεινω παιρνω απο την 18αρα της γυναικας μου και μου γρατσουναει πολυ τον λαιμο, ειμαι σχεδον σιγουρος αν μετα απο την 10αρα που κανω εκανα 18αρα για μερικες μερες και πηγαινα Ωριλα και μενα συμπτωματα θα μου βρισκε.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180541 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8305 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33943 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536112 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59763 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237376 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 577 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15540 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136111 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085286 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35390 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10222 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12