vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

529 επισκέπτες, 6 χρήστες
dkostas, Jorge, giorgos1999, bloodlessz, Tazz, manoslykos

Twitter

Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες

Αποσυνδεδεμένος alkaz77

  • **
  • 262
  • Φύλο: Άντρας
  • «Αλίμονο στους λαούς που έχουν ανάγκη από ήρωες».
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1185 στις: Ιουνίου 03, 2013, 10:31 »
Να είστε καλά βρε παιδιά,
το υποψιαζόμουν οτι το προκάλεσα εγώ :eyesplash: αλλά χρειάζεται που και που η επιβεβαίωση από άλλους συνατμιστές οτι όλα πανε καλά :thumpup:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 03, 2013, 15:40 από Vrs5 »

Αποσυνδεδεμένος prof

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1186 στις: Ιουνίου 17, 2013, 15:51 »
Κάποιες φορές έχω και εγώ μια ελαφριά ζαλάδα αλλά κατά πάσα πιθανότητα είναι από πολλές απανωτές τζουρες. Το πάθαινα και με το κτ όταν έκανα πολλά συνεχόμενα.

Μια άλλη ερώτηση. Δοκίμασα ένα υγρο el toro και μου έκανε μετά από 3-4 ml το εξής περίεργο σύμπτωμα. Αισθάνομαι στη μύτη βαθιά ένα "τσούξιμο". Περίπου όπως όταν κάνοντας θαλάσσιο μπάνιο περάσει θαλασσινό νερό από την μύτη. Όπως και στο κτ 1 στις 10 τζουρες τις έκπνεω από την μύτη. Παίζει κάποιο ρόλο αυτό θεωρείτε?

1-2 μέρες τώρα άλλαξα υγρό και δεν έκπνεω από την μύτη αλλά αυτό το "τσουξιμο" παραμένει αν και κάπως λιγότερο.

Πέρα από τις φήμες που έχουν συζητηθεί εδώ πολλάκις για υγρό στον πνεύμονα γνωρίζετε αν ο ατμός έχει κάποια "υγρασία" (αν χρησιμοποιώ σωστό ορο) και ενδεχομένως αυτή μέσω της εκπνοής από τη μύτη μου δημιουργεί θέμα?

Αν έχετε κάποιο νήμα να με παραπεμψετε εδώ ή κάποιο σαιτ θα ήταν χρήσιμο.

Sent from my 2 using (frequently) my brain.


Αποσυνδεδεμένος alexgr

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Αλέξανδρος
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1187 στις: Ιουνίου 17, 2013, 16:09 »
Δεν ξέρω τι εννοείς τσούξιμο πάντως η εκπνοή από τη μύτη δίνει μια αίσθηση υγρασίας που οφείλεται ακριβώς σε υγροποίηση μέρους του ατμού κατά την εκπνοή. Απόλυτα φυσιολογικό

Αποσυνδεδεμένος prof

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1188 στις: Ιουνίου 17, 2013, 17:35 »
Εφόσον ο εκπνεομενος περιέχει υδρατμούς μάλλον αυτό είναι το θέμα. Γιατί στη μύτη έσω αίσθηση λες και πήγε νερό.

Υπάρχουν τρόποι να μειωθούν αυτοί οι υδρατμοί? Μεγαλύτερη / μικρότερη αντίσταση, λιγοτερα/περισσότερα βατ, αναλογία στα υγρά ή κάτι άλλο?

Sent from my 2 using (frequently) my brain.


Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1189 στις: Ιουνίου 17, 2013, 19:25 »
Τσούξιμο/κάψιμο στη μύτη έχω. Υγρασία ναι μεν, αλλά όχι υγρού. Επειδή υπάρχει νικοτίνη υποθέτω, αλλά ακόμα και αν όχι, ζεστός ατμός είναι (αν τρως είναι το σημείο που σταματάς να διαβάζεις)  πρακτικά "ανοίγει", περιληπτικά, το φλέμα της μύτης υγροποιείται.


Η εκπνοή από τη μύτη είναι συνήθεια, πολλές φορές επειδή παίρνω τζούρες που δεν τις κατεβάζω αλλά τις αδειάζω από το στόμα, τις κατεβάζω με τη μύτη, το ίδιο φαινόμενο.


Πολύ απλά, αν σε ενοχλεί, μην εισπνέεις/εκπνέεις από τη μύτη. Επειδή το έχω παρακάνει μερικές φορές, το χειρότερο να με ενοχλήσει η νικοτίνη, και να στάξει μια σταγόνα από τη μύτη


(τρως ακόμα..; )

Αποσυνδεδεμένος prof

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1190 στις: Ιουνίου 17, 2013, 21:11 »
Ευτυχώς είχα φάει αρκετά νωρίτερα. :-)
Το έχω ψιλοκοψει να έκπνεω από τη μύτη αλλά μου "λειπει" λίγο γιατί από τη μύτη έπαιρνα και άλλες μυρωδιές (κακές συνήθειες κτ μαλλον). Θα επιμείνω όμως χωρίς μύτη και θα δω πως θα πάει.

Sent from my 2 using (frequently) my brain.


Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1191 στις: Ιουνίου 17, 2013, 21:41 »
Μετά το πρώτο μήνα που είχα λίγο φλέμα που έκοψα το κτ, αυτό με τη μύτη πάει κι έρχεται, και το να εκπνέω με τη μύτη δεν το κόβω. Κακές συνήθειες δε λες τίποτα, για το ύφος και μόνο αν ρωτάς εμένα το κάνω, αλλά δεν το κόβω, ενάμιση χρόνο ατμιστής/ρινικός εκπνευστής και εισπνευστής, δε μου έχει κάνει κάτι κακό πάντως..

Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1192 στις: Ιουνίου 17, 2013, 21:56 »
Υγρασία ειναι στη μυτη που "στάζει" αν εκπνεύσει κάνεις τον ατμό απο αυτή.
οτι συμβαίνει και το χειμώνα.

Αποσυνδεδεμένος digitalis

  • **
  • 466
  • Φύλο: Άντρας

Αποσυνδεδεμένος prof

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1194 στις: Ιουνίου 20, 2013, 01:05 »
Το αναφέρω εδώ μιας και εδώ πιάσαμε την κουβέντα.

Περίπου 2 μέρες με εκπνοή του ατμού μόνο από το στόμα και καθόλου από την μύτη τα συμπτώματα σχεδόν δεν υπάρχουν.

Νομίζω ότι ισχύει αυτό που ειπώθηκε από συνφορουμιστα παραπάνω. Ο ατμός έχει ούτως ή άλλως υγρασία. Η εκπνοή από το στόμα δεν δίνει αίσθηση περίεργη καθώς το στόμα είναι πιο υγρό από την μύτη. Ενώ η εκπνοή από την μύτη δημιουργεί αυτήν την αίσθηση. Φυσικά παίζει ρόλο και τα χαρακτηριστικά του καθενός μας.

Sent from my 2 using (frequently) my brain.


Αποσυνδεδεμένος malamadre

  • ***
  • 717
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1195 στις: Ιουνίου 20, 2013, 01:13 »
Εγώ πάλι μετά από διακοπή 8 σχεδόν μηνών και επαναχρησιμοποιηση του η.τ με 8mg νικοτινη όταν κανω πολλες απανωτές ή το χρησιμοποιω για πολλή ωρα συνεχόμενα, με πιάνει ταχυπαλμία κάτι που δεν θυμαμαι να ειχα πρίν το διακόψω.Θεωρω οτι ειναι από την απότομη εισαγωγη νικοτινης στον οργανισμό μετά από μακρά απουσία.
Μάλλον πρεπει να ρίξω την νικοτίνη κι άλλο. :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1196 στις: Ιουνίου 20, 2013, 01:16 »
8 μηνών διακοπή η.τ και χρήση κ.τ.?

Αποσυνδεδεμένος prof

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1197 στις: Ιουνίου 20, 2013, 01:16 »
@MALAMADRE

Νομίζω έχεις δίκιο. Παρενέργειες της νικοτίνης ακούγεται. Τα πάθαινα με πολλά απανωτά κτ και τώρα στο ητ με πολλές μαζεμένες ατμισεις.

Sent from my 2 using (frequently) my brain.

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1198 στις: Ιουνίου 20, 2013, 01:17 »
Το λογικό μου φαίνεται να ρίχνει τους παλμούς η νικοτίνη όντας ναρκωτικό κι όχι διεγερτικό. Αλλά επειδή γιατρός δεν είμαι αν κάποιος ξέρει κάτι άλλο μπορεί να το πει..


(μήπως κάνεις γεύση καφέ..;  :eyesplash:  )

Αποσυνδεδεμένος malamadre

  • ***
  • 717
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1199 στις: Ιουνίου 20, 2013, 01:18 »
8 μηνών διακοπή η.τ και χρήση κ.τ.
Όχι δεν εκανα κ.τ παρά μονο τον τελευταιο καιρό εδω και εκει ετσι για τον καφέ που λένε :wall:
 για αυτό εξάλλου ξαναγυρισα στο η.τ. ;D

Το λογικό μου φαίνεται να ρίχνει τους παλμούς η νικοτίνη όντας ναρκωτικό κι όχι διεγερτικό. Αλλά επειδή γιατρός δεν είμαι αν κάποιος ξέρει κάτι άλλο μπορεί να το πει..


(μήπως κάνεις γεύση καφέ..;  :eyesplash:  )

Όχι δεν κανω γευση καφέ... :))
Κι όμως, γιατι λένε ότι το κ.τ αυξάνει την αρτηριακή πίεση?Δεν οφειλεται στην νικοτίνη αυτό?
Γιατι ο μυθος που επικρατει ότι το τσιγάρο σε ηρεμει ειναι πραγματικά μύθος.
 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180556 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8309 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33951 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536146 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59769 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237395 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 580 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15563 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136117 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085295 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35401 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10227 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12