vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

533 επισκέπτες, 6 χρήστες
Jorge, dkostas, giorgos1999, john67, manoslykos, KORG N364

Twitter

Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1170 στις: Μαΐου 10, 2013, 13:17 »
Χαίρομαι που βρήκες το λόγο και είσαι ΟΚ.
Αυτό με την αντίσταση (να δοκιμάσεις με χαμηλή αντίσταση) το είχα σκεφτεί να σου το γράψω, αλλά δεν ήθελα να σε βάλω τυχόν να αγοράσεις bottom coil (χαμηλής αντίστασης ατμο), και τυχόν να μην ήταν αυτό το θέμα.....
Καλό να γραφεί, γιατί το έχω δει και σε άλλον να συμβαίνει. Και δε ξέρω αν φταίνε τα υπολοίματα που γράφεις, ή ο ζεστός ατμός, ή κάτι άλλο. Αλλά τελικά ως φαίνεται, κάποιοι δεν μπορούν την αντίσταση ψηλά και πρέπει να είναι χαμηλά, με αποτέλεσμα βήχα. Και το γιατί....  :hmmm: :dontknow: :dontknow: :dontknow: :confused1:
Πιστεύω, δεν είναι ότι αφήνουν υπολείμματα,  δεν είναι από τον πνεύμονα αυτός ο βήχας. Είναι από το λαιμό. Σε πνίγει, και μάλλον είναι η αυξημένη θερμότητα (νομίζω). Σε bc είναι πιο κρύος ο ατμός.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 10, 2013, 13:24 από Σένια »

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1171 στις: Μαΐου 10, 2013, 13:22 »
antreas700 τα υπολειματα οπως λες τα ειδες η υποθετεις?


Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1172 στις: Μαΐου 10, 2013, 13:28 »
Πως λένε "μερικοί το προτιμούν καυτό" ; Ε, και μερικοί το προτιμούν κρύο!  :D
Υγρό από το επιστόμιο στο στόμα, μου έχει έρθει άπειρες φορές, δε τρέχει και τίποτα μ' αυτό!!! Μην αγχώνεσαι.
Χαλαρά παιδιά!!!
 :) 8) :)

Αποσυνδεδεμένος e-go FUN

  • ***
  • 791
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1173 στις: Μαΐου 10, 2013, 16:04 »
μετα απο λιγες μερες που δεν ειχα απαντηση  με δοκιμη εναλαγης η.τ vivi nova κ eroll h ego c παρατηρησα πως μου εφερνε βηχα μονο ο vivi nova και αυτο γτ ακομα και με κενουρια αντισταση αφηνει ιπολιματα η αντισταση στο στομιο και αυτα βρεθονται στους πνευμονες μας με την εισπνοη τα αλλα η.τ. δεν αφηνουν υποληματα γιατι πρωτο η αντισταση ειναι χαμηλα και 2 τα φιλτρακια που εχουν το υγρο μεσα εχουν πολυ μικρες τρυπες που περνα ο ατμος και δεν αφηνουν καθολου υποληματα οσο παλια κ να ειναι ο ατμοπηητης σ να περασει στο στομα σ και να καταληξει στους πνευμονες αρα βγαζω το συμπερασμα οι μονοι ατμοπηητες που δεν αφηνουν μεσα μας υποληματα κ καμενα απο την αντισταση ειναι μονο οι ατμοποιητες που εχουν φιλτρακι τυπου ego c κ με αυτο το ειδος η.τ δεν εχεις ποτε βηχα πλεον χρησιμοποιω σχεδον παντα μονο αυτο το ειδος η.τ


διαγραφή άμεσης παράθεσης

Αντρεα αυτά που γράφεις θα μπορούσαν να είναι πολύ σοβαρά αλλά δε νομιζω ότι ισχύουν. Μάλλον βιάστηκες να βγάλεις συμπεράσματα. Φιλικά το λέω...

Αποσυνδεδεμένος antreas700

  • **
  • 104
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1174 στις: Μαΐου 19, 2013, 12:51 »
στο στομιο τ  vivi nova αν κανεις 2-3 μερες να το καθαρισεις μαζευει κιτρινα υποληματα παιδια που ειναι απο τον ατμο που δημιουργουνται και αποκτουν στερεα μορφη ειναι μικροσκοπικα συν υποληματα απο την αντισταση αν κανεις βδομαδα να το καθαρισεις αυτα αυξανονται και αυξανετε κ ο βηχας με το φιλτρακι τ ego c ετσι οπως ειναι φτιαγμενος δεν μπορουν αυτα τα υποληματα να ερθουν σε επαφη με στομα μας και να σου φερει βηχα

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1175 στις: Μαΐου 19, 2013, 14:48 »
Προσωπικά δεν θα ρισκάριζα να βάζω στο στόμα μου εξοπλισμό που δεν τον έχω καθημερινά καθαρίσει επισταμένα .. ειδικά το επιστόμιο..αλλά είμαι και λίγο ψείρας,το παραδέχομαι.. :D

Αποσυνδεδεμένος kkeram

  • *
  • 80
  • Φύλο: Άντρας
  • Κωνσταντίνος
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1176 στις: Μαΐου 19, 2013, 16:18 »
Θα συμφωνήσω κ γω. Καθημερινά τουλάχιστον 3-4 φορές καθαρίζω τα επιστόμια μου με αντιμικροβιακό μαντηλάκι. Το θεωρώ απαραίτητο. Είτε με επισκευασιμο είτε με εργοστασιακό αρμοποιητή σε ότι κι αν έχω δοκιμάσει το επιστόμιο μαζεύει κιτρινίλες και μικρουπολοιματα απο το σάλιο μας. Γι αυτό κ θεωρώ την απολύμανση τους απαραίτητη

Αποσυνδεδεμένος peter derek

  • *
  • 98
  • Φύλο: Άντρας
  • "da mihi factum, dabo tibi ius"
    • ΕΛΛΗΝΑΣ ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1177 στις: Μαΐου 19, 2013, 17:39 »
Τι παρατήρησα μέχρι στιγμής σε εμένα (ένα μήνα έκλεισα ατμιστής και αν και είμαι Δικηγόρος, έχω αφήσει την Ιατρική στο  4ο έτος, πριν με κερδίσει η Νομική), :

1. Η ζαλάδα ήταν έντονη όταν έκανα απανωτές τζούρες και το είχα πιπίλα, σε αυτό το σημείο θα σας πω οτι έκανα την εξής δοκιμή  : σταμάτησα να ατμίζω μισή μέρα και άναψα ένα στριφτό , εκεί να δείτε ζαλάδα, τι να λέμε τώρα , τελικά κατέληξα ότι η ζαλάδα είναι όταν εισέρχεται η Νικοτίνη και φθάνει στον εγκέφαλο!!!
2. Στα ούλα είχα κάποια ενόχληση και έχω όταν κάνω υγρό με υψηλή Νικοτίνη στα 1,8% αλλά αυτό φεύγει μετά από λίγο αφού καταναλώνω πολλά υγρά, άλλως κάνω στα 0,9% και είμαι οκ.
3. Υγρό με ψηλή περιεκτικότητα Νικοτίνης δηλαδή 1,8% και + δεν το αντέχω , αυτό όταν κάνω στο hybrid, στο mini με carto είναι οκ (σ.σ. μην ξεχνάμε ότι δεν είναι τσιγάρο, δεν πρέπει να τραβάμε μπουκωτές τζούρες, τότε μπουκώνει ο λαιμός και βήχουμε).
4. Σε κάποιους δεν είναι ανεκτή η ψηλή περιεκτικότητα σε Νικοτίνη και δεν το καταλαβαίνουν, ο βήχας κατέληξα προέρχεται από αυτό, έτσι κάνω με 0,9 στα 1 ml και ρίχνω δύο με τρεις σταγόνες από 1,8% μέχρι τα 1,6 ml και είμαι οκ.
Ο κάθε ατμιστής πρέπει να σταθμίσει μόνος του τι αντέχει και τι όχι, ο ατμός σε κάθε η.τ. είναι διαφορετικός. Χτυπάει ανάλογα με την περιεκτικότητα Νικοτίνης αλλά και Γεύσης!!!!
Άλλο η χρήση και άλλο η κατάχρηση!!! δυστυχώς και εγώ στην αρχή έκανα κατάχρηση και δεν έπρεπε γιατί παραλίγο να σταματήσω και να γυρίσω στο κ.τ.  :dontknow:

Αυτά έχω να σας παραθέσω ως εμπειρίες μου και μην ξεχνάμε ότι ένα σώμα όταν χάνει την Νικοτίνη του, την πίσσα του κλπ κατάλοιπα από το κ.τ. θα αντιδράσει, θα διαμαρτυρηθεί, όπως όλες οι μηχανές έτσι και το σώμα του ανθρώπου. Το η.τ. όπως εγώ παρατηρώ με όσα έχω μάθει στα Παν/μια και όσο ασχολούμαι δεν έχει στοιχεία να δημιουργήσει παρενέργειες εκτός και εάν δεν είναι καλό το υγρό και σε αυτή την περίπτωση απλά θα νιώσεις κάποια αηδία, αυτό είναι όλο. Λέτε οι μάγειρες που είναι στην κουζίνα 12ωρα με τόσους ατμούς να έχουν κάποιο πρόβλημα? Δεν νομίζω από όσο ξέρω!!  :bye:

Αποσυνδεδεμένος antreas700

  • **
  • 104
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1178 στις: Μαΐου 20, 2013, 17:49 »
τς 2-3 μερες τς ειπα να το αφησετε για να καταλαβετε πως ο ατμοπηητης αφηνει καταληπα αν τον καθαριζεις καθε μερα δεν θα φενονται τα καταληπα και δεν θα το καταλαβεις αν υποθεσουμε πως καθε μερα δημιουργουνται 10 κοκοι καταληπα τα πεντε καταληγουν μεσα μας και τα 5 μενουν στο στομιο με το να τα καθαριζουμε δεν αποφεγουμε τα 5 που μπηκαν μεσα μας ενω αν χρεισημοποιουμε ατμοπηητη που δεν αφηνη καταληπα τοτε δεν θα εχουμε καθολου βηχα κ δεν θα ησπνεουμε καθολου καταληπα ουτε απο την αντισταση ουτε απο το υγρο. οσο γιια το βηχα που προκαλει η νικοτινη αυτο ειναι αλλο κεφαλαιο  αλλα οταν χρησημοποιας ενα ειδος υγρου και με καποιο ατμοποιητη εχεις βηχα και με καποιο αλλο οχι τοτε ο βηχας προερχετε απο τον ατμοπηητη και οχι απο το υγρο

Αποσυνδεδεμένος smokerina

  • **
  • 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η φτώχεια που δεν έχει χρέη είναι μεγάλος πλούτος.
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1179 στις: Μαΐου 20, 2013, 19:20 »
 Πέτρο αυτό με τις ζαλάδες το είχα και εγώ στην αρχή όταν είχα  το η.τ. για πιπίλα , πιστεύω είναι [font=]σύμπτωμα[/font] υπερκατανάλωσης της νικοτίνης . Μην ξεχνάμε ότι μια σταγόνα νικοτίνης (καθαρής νικοτίνης ), σκοτώνει ένα άλογο ( το θυμάμαι από την φαρμακολογία ).   :cigar:
 
Όταν έχετε ζαλάδες , ναυτία , μια ξαφνική αδιαθεσία και υποψιάζεστε ότι όλα αυτά προκύπτουν από υπερκατανάλωση νικοτίνης , σταματήστε να  ατμίζετε για κάποια ώρα ( η μην καπνίζετε το ίδιο ισχύει ). 
 Δεν ήθελα να τρομάξω κανέναν . Παν μέτρον άριστον  :yes:
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 21, 2013, 19:40 από smokerina »

Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1180 στις: Μαΐου 24, 2013, 13:00 »
στο στομιο τ  vivi nova αν κανεις 2-3 μερες να το καθαρισεις μαζευει κιτρινα υποληματα παιδια που ειναι απο τον ατμο που δημιουργουνται και αποκτουν στερεα μορφη ειναι μικροσκοπικα συν υποληματα απο την αντισταση αν κανεις βδομαδα να το καθαρισεις αυτα αυξανονται και αυξανετε κ ο βηχας με το φιλτρακι τ ego c ετσι οπως ειναι φτιαγμενος δεν μπορουν αυτα τα υποληματα να ερθουν σε επαφη με στομα μας και να σου φερει βηχα
Τι υπολείμματα αφήνει και είναι κίτρινα;
Οχι φίλε μου δεν υφίσταται κατι τέτοιο αυτό είναι βρώμα και σκόνη οπου με την υγρασία που δημιουργείται και τη θερμοκρασία κατακάθονται πάνω στο drip tip.
Τα μονα υπολειμματα που θα δεις σε Η,Τ, με γυμνό μάτι θα ειναι μαύρα και αυτο έπειτα από κάψιμο του φιτιλιού ή του mesh τα οποια λογο του όγκου τους ειναι δύσκολο να φτάσουν σε πνεύμονα.

Αποσυνδεδεμένος alkaz77

  • **
  • 262
  • Φύλο: Άντρας
  • «Αλίμονο στους λαούς που έχουν ανάγκη από ήρωες».
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1181 στις: Ιουνίου 03, 2013, 09:26 »
Ανοίγω τον παρών θέμα μετά από αρκετό διάβασμα και αφού δε βρήκα κάτι που να με καλύπτει.


Για την ιστορία τώρα, είμαι ηλεκτρατμιστής 1 χρόνο και κάτι και μου συνέβει το εξής: εδώ κ μια βδομάδα έχω στην άκρη της γλώσσας μια αίσθηση αλμύρας (εκεί που είναι οι αισθητήρες του γλυκού) που γίνεται πιο έντονη όταν ατμίζω, σε σημείο που να μη καταλαβαίνω άρωμα!!! παρά μόνο αλάτι. Πριν μου συμβεί αυτό έκανα συνεχείς εναλλαγές στα υγρά ψάχνοντας να βρω κάτι καινούριο να συνδυάζω με το old tobacco black που προτιμώ (σημείωση : το Η.Τ. πήγαινε  πιπίλα). Έκανα επίσκεψη σε ΩΡΛ ο οποίος δε βρήκε τίποτα πέρα από μια αρχή ξηροστομίας (ενδεχομένως οφείλεται στο Η.Τ. μου είπε). Επίσης μαζί με την αίσθηση της αλμύρας έχω και στα δόντια την εντύπωση οτι έχουν κάτι σα γλίτσα επάνω.   
Δε ζητάω συμβουλές ή γνώμες, απλά θα ήθελα να ξέρω αν έχει συμβεί και σε κάποιον άλλο έτσι ώστε να καταλάβω οτι , όπως υποψιάζομαι, δική μου ήταν η χαζομάρα με τις συνεχείς εναλλαγές στα υγρά.


Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.


(Υ.Γ. υγρά που δοκιμάστηκαν σε λιγότερο από 5 μέρες : halo tribeca - el toro  cigarillos.eden,brasilero,guevara - elgreco
5 υγρά - decadence hellas blend και βέβαια old tobacco black της ovalle)




Αποσυνδεδεμένος metallian

  • *
  • 58
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1182 στις: Ιουνίου 03, 2013, 09:52 »
καλημερα σου φιλε μου...τα ιδια ακριβως προβληματα ειχα κι εγω....τα ιδια ομως....κι εγω πηγα σε οριλα...και εμενα τα ιδια μου ειχε πει...μου εδωσε καποια υγρα για πλυσεις..και μου ειπε οτι μπορει να φταιει η εναλλαγη υγρων.....και το τι περιεχει το καθε ετοιμο υγρο.....μου ειπε ακομη να σταματησω να παιρνω ετοιμα υγρα(καθωτι κι ο γιατρος ηταν ατμιστης)να φτιαχνω μονος μου και με οσο το δυνατον λιγοτερη πιτζι...και οχι παρα πολυ αρωμα...κι οταν ατμιζω πολυ ωρα να εχω και κατι υγρο να ξεπλενω το στομα μου (νερο η χαμομηλι)...αυτο το πραγμα δουλεψε

Αποσυνδεδεμένος Arvacon

  • *****
  • 626
  • Φύλο: Άντρας
  • Project *Atmopipes* ..coming soon?
    • Atmopipes.gr - Συντομα κοντα σας!
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1183 στις: Ιουνίου 03, 2013, 10:04 »
Καλημερα.
Κανε αυτο που λεει κ' ο φιλος metallian. Οταν ατμιζεις, να 'χεις καποιο ροφιμα διπλα σου και να πινεις μια γουλια που και που.
Εγω αν δεν πιω κατι μετα απο μερικες τζουρες, καμμια φορα μου ερεθιζει το λαιμο η νικοτινη και μετα νιωθω μια συνεχης ενοχληση οταν καταπινω, οποτε ατμισε και πιες μια γουλια νερο ή καφε ή οτι σε βολευει και σου ταιριαζει καλυτερα.
Επειδη προσωπικα δεν το 'χω πιπιλα παντως το ΗΤ, μιας και το χρησιμοποιω μονο οταν το θελω πραγματικα ωστε να το απολαμβανω περισσοτερο, ατμιζω συνηθως μαζι με τον καφε, οποτε ολα οκ.

Αποσυνδεδεμένος ΓΙΩΡΓΟΣ

  • **
  • 317
  • Φύλο: Άντρας
  • GGTS ODYSEUS 2X18650 ΕΓΩ ΚΑΙ ΤΟ ΚΛΑΡΙΝΟ ΜΟΥ !
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1184 στις: Ιουνίου 03, 2013, 10:10 »
Και σε μένα παρουσιάζεται αυτό το φαινόμενο.
Αυτό που κάνω και λύνεται (το πρόβλημα)είναι το εξής :
Δυο με τρεις μέρες κάνω σκέτη βάση χωρίς άρωμα έτσι ώστε οι γευστικοί θύλακες της γλώσσας να επανέλθουν σωστά στην αίσθηση των γεύσεων .
Αυτό το παθαίνω όταν ατμίζω υγρά με έντονο άρωμα .


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180492 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8294 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33921 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 535979 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59736 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237307 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 572 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15449 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136093 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085255 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35365 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10193 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12