vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

529 επισκέπτες, 3 χρήστες
dkostas, manoslykos, Jorge

Twitter

Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #150 στις: Μαΐου 05, 2011, 13:06 »
Ειχα κ εγω λιγο αιμα στα ουλα οταν σταματησα το καπνισμα μα περασε πολυ γρηγορα.
Ρωτησα μαλιστα κ γιατρο κ μου ειχε πει οτι αυτο συμβαινει πολυ συχνα οταν καποιος  κοψει το κτ.
Εαν καποιος εχει ουλιτιδα κ δεν εχει δει αιμα τοτε μετα την διακοποη του κτ θα το διαπυστωσει σιγουρα. ;)

Αποσυνδεδεμένος xiroxiyo

  • **
  • 366
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #151 στις: Μαΐου 05, 2011, 16:12 »
εγώ πάντως βρε παιδεία δόξα τον ΘΕΟ, δεν έχω τίποτε από όσα διαβάζω εδώ, και κάπνιζα ένα καπνό 50αρι σε μια μέρα και κάτι.       

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #152 στις: Μαΐου 05, 2011, 21:38 »
απο salvador
Παράθεση
Καλησπέρα από Χανιά!
είμαι ο Σωτήρης είμαι οδοντίατρος και νεοσύλλεκτος στους χρήστες ΗΤ.Γνώρισα το ΗΤ πρίν απο δυό μέρες και μάλλον θα γίνω φανατικός μιας και δεν βρωμάει το σπίτι,μπορώ να "καπνίσω" στο ιατρείο και το Κτσιγάρο  δεν μου λείπει καθόλου!
σαν οδοντίατρος έχω να προσθέσω στα υπέρ του ΗΤ την έλλειψη θερμότητας του καπνού στην στοματική κοιλότητα που στεγνώνει το σαλιο με αποτέλεσμα ούλα και δόντια να είναι ευαίσθητα στην μικροβιακή χλωρίδα.
χαιρομαι που ήρθα στην παρέα και ελπίζω να τα λέμε!

Μια που έχουμε έναν οδοντίατρο ανάμεσά μας, αφού τον καλωσορίσουμε στην παρέα,  θα του είχαμε μεγάλη υποχρέωση να καταθέσει την επαγγελματική - επιστημονική άποψη του για το θέμα που κουβεντιάζουμε εδώ.
Ευχαριστούμε salvador


Αποσυνδεδεμένος Τριπολίτης

  • *****
  • 2016
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #153 στις: Μαΐου 05, 2011, 21:40 »
καλησπέρα,καλώς ήλθες.Θα κάνω μία μικρή παράβαση του κανόνα που λέει οτι δεν μπορούμε να απαντάμε σε αυτο το νήμα.Αλλά μιας και είσαι οδοντίατρος θα λύσεις την απορία που έχουνε αρκετοί για το μάτωμα στα ούλα από την διακοπή του ΚΤ?
και πάλι καλώς ήλθες.

Αποσυνδεδεμένος 0030salvador

  • 3
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #154 στις: Μαΐου 05, 2011, 21:49 »
απο πού προκύπτει ότι ματώνουν τα ούλα αν σταματήσεις το κάπνισμα;μάλλον το ανάποδο συμβαίνει όπως δικαιολόγησα παραπάνω.η ουλίτιδα προκαλείται απο την μικροβιακή πλάκα η οποία κολλάει στα ουλα και στα δόντια προκαλώντας αντίστοιχα φλεγμονή των ούλων και τερηδόνα.η θερμότητα ξεραίνει το σάλιο που προστατεύει ούλα και δόντια και επιδεινώνει την κατάσταση οπότε η διακοπή του καπνίσματος καλό κάνει και όχι κακό!

Αποσυνδεδεμένος 0030salvador

  • 3
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #155 στις: Μαΐου 05, 2011, 22:03 »
καλησπέρα και από εδώ σε όλους!
παιδιά κάντε μια καλή αποτρύγωση (καθάρισμα)στον οδοντίατρό σας πλένετε τα δόντια σας μετά απο κάθε γεύμα και οπωσδήποτε πριν τον βραδυνό ύπνο και δεν έχετε ανάγκη.όλα είναι θέμα στοματικής υγιεινής,υπολείμματα τροφής και μικρόβια προκαλούν τα προβλήματα όλα τα άλλα είναι απλώς επιβαρυντικοί περάγοντες.να είναι ποτέ δυνατόν να κόψετε το τσιγάρο και τα ούλα να χειροτερέψουν.......

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #156 στις: Μαΐου 05, 2011, 22:13 »
Ματώνουν τα ούλα τις πρώτες ημέρες, αποκαλύπτοντας το ήδη υπάρχον πρόβλημα (οπότε όποιος δεν το γνώριζε πάει στο γιατρό για θεραπεία).
Εννοείται ότι η διακοπή του καπνίσματος ωφελεί συνολικά τον οργανισμό!

Αποσυνδεδεμένος steven_creta2

  • **
  • 187
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #157 στις: Μαΐου 05, 2011, 22:26 »
Καλησπέρα salvador, καλώς όρισες στην παρέα μας! Σίγουρα οι συμβουλές σου για την υγιεινή του στόματος είναι πολύτιμες αλλά το θεματάκι με το μάτωμα των ούλων το έχω διασταυρώσει με άλλους 6-7 φίλους που έχουμε κόψει το κτ και είχαμε όλοι το ίδιο σύμπτωμα. Βέβαια το σύμπτωμα δεν κράτησε για πολύ, για καμια εβδομάδα μονο και μετά ολα normal.

Αποσυνδεδεμένος makk

  • **
  • 116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #158 στις: Μαΐου 07, 2011, 01:40 »
Καλησπέρα κι από μένα. Έχω παρατηρήσει σε μόλις 2 μέρες χρήσης, (vg 18άρα) ότι νιώθω εξ αρχής ένα "πλάκωμα" στα πνευμόνια - το νιώθω σαν κάτι που μοιάζει με άγχος.... Κάπνιζα περίπου 30 τσιγάρα τη μέρα Prince light. Έχω μια σχετική ξηρότητα στο λαιμό. Μεγάλη εντύπωση μου κάνει που από το πρώτο άτμισμα ΔΕΝ ένιωσα ούτε για μια στιγμή ότι θέλω να καπνίσω! Τώρα το σκέφτομαι μόνο και μόνο ως ενδεχόμενο να δω αν το ανέχομαι ή αν με αηδιάζει. Ως παθητικός καπνιστής πια, άρχισα και ενοχλούμαι (Θεός φυλάξει, ποιός, ΕΓΩ να ενοχλούμαι από τσιγάρο!) Και κάτι που ένιωσα σήμερα κάτι για πρώτη φορά: Σα να έχω την αίσθηση μιας "καπνιάς" στην πίσω άκρη της μύτης, ένα πράγμα που μοιάζει με την μυρωδιά τσιγάρου που έχει τελειώσει ο καπνός και ρουφάς τζούρα καίγοντας φίλτρο... Σας έχει συμβεί ποτέ ή με έχει ξεκάνει η παράνοια;

Και για να βγω λίγο off topic, μια ερώτηση: Στα παιδιά σας μπροστά ατμίζετε; Εμένα μόλις με είδα άρχισαν να μου ζητάνε κι αυτά και πανικοβλήθηκα... Αποφεύγω να ατμίζω μπροστά τους από το φόβο μη το θεωρήσουν ακίνδυνο (γιατί γενικά πανηγυρίζω που ξεφορτώθηκα τη γεννήτρια καρκίνου).

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #159 στις: Μαΐου 07, 2011, 01:45 »
Ναι..αίσθηση καμένου. Συνηθισμένο πολύ. Αυτό συμβαίνει όταν έχει στεγνώσει ο άτμο από υγρό. Οφείλεται σε κακή τροφοδοσία με υγρό. Πολύ συνηθισμένο πρόβλημα για τα φιλτράκια πολυεστέρα και όχι μόνο.

Αποσυνδεδεμένος ggero

  • ***
  • 613
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #160 στις: Μαΐου 07, 2011, 02:45 »
Και να συμπληρώσω την ερώτησή σου ... Καπνίζω μπροστά στα παιδιά μου αλλά τους έχω ήδη χειραγωγήσει οτι αυτό που κρατάω είναι κακό και το χειρίζεται μόνο ο "μπαμπάς" :)

Αποσυνδεδεμένος steven_creta2

  • **
  • 187
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #161 στις: Μαΐου 07, 2011, 10:00 »
Καλησπέρα κι από μένα. Έχω παρατηρήσει σε μόλις 2 μέρες χρήσης, (vg 18άρα) ότι νιώθω εξ αρχής ένα "πλάκωμα" στα πνευμόνια - το νιώθω σαν κάτι που μοιάζει με άγχος.... Κάπνιζα περίπου 30 τσιγάρα τη μέρα Prince light. Έχω μια σχετική ξηρότητα στο λαιμό. Μεγάλη εντύπωση μου κάνει που από το πρώτο άτμισμα ΔΕΝ ένιωσα ούτε για μια στιγμή ότι θέλω να καπνίσω! Τώρα το σκέφτομαι μόνο και μόνο ως ενδεχόμενο να δω αν το ανέχομαι ή αν με αηδιάζει. Ως παθητικός καπνιστής πια, άρχισα και ενοχλούμαι (Θεός φυλάξει, ποιός, ΕΓΩ να ενοχλούμαι από τσιγάρο!) Και κάτι που ένιωσα σήμερα κάτι για πρώτη φορά: Σα να έχω την αίσθηση μιας "καπνιάς" στην πίσω άκρη της μύτης, ένα πράγμα που μοιάζει με την μυρωδιά τσιγάρου που έχει τελειώσει ο καπνός και ρουφάς τζούρα καίγοντας φίλτρο... Σας έχει συμβεί ποτέ ή με έχει ξεκάνει η παράνοια;

Και για να βγω λίγο off topic, μια ερώτηση: Στα παιδιά σας μπροστά ατμίζετε; Εμένα μόλις με είδα άρχισαν να μου ζητάνε κι αυτά και πανικοβλήθηκα... Αποφεύγω να ατμίζω μπροστά τους από το φόβο μη το θεωρήσουν ακίνδυνο (γιατί γενικά πανηγυρίζω που ξεφορτώθηκα τη γεννήτρια καρκίνου).

 :laugh1: Κλασικές αντιδράσεις και ενθουσιασμος ατομου που κόβει το τσιγάρο  :laugh1:
Μην πτοήσε, το πλάκωμα και η ξηρότητα έχει παρατηρηθεί σχεδόν απο όλους τους ατμιστές όπως και η αίσθηση της "καπνιας" λόγο της διακοπής του καπνίσματος.
Ενας λόγος που μποϋκοτάρουν το ητ είναι οτι μπορεί να ωθήσει μη καπνιστές και κυρίως ανήλικους στο κάπνισμα (και πιστεύω οτι έχουν κάποιο δίκιο) γιαυτό καλύτερα τα "μικρά" να μην συνηθίζουν στην ιδέα του φουμαρίσματος! :yes:
keep it up!

Αποσυνδεδεμένος Tsikis

  • *
  • 68
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #162 στις: Μαΐου 07, 2011, 12:54 »
Σε εμένα αντιθέτως το πλάκωμα που είχα με το ΚΤ ήταν το πρώτο πράγμα που έφυγε όταν το γύρισα στο ΗΤ. Μέσα σε 3-4 μέρες ξυπνούσα άλλος άνθρωπος.

Αποσυνδεδεμένος makk

  • **
  • 116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #163 στις: Μαΐου 07, 2011, 13:04 »
Σε εμένα αντιθέτως το πλάκωμα που είχα με το ΚΤ ήταν το πρώτο πράγμα που έφυγε όταν το γύρισα στο ΗΤ. Μέσα σε 3-4 μέρες ξυπνούσα άλλος άνθρωπος.
...εγώ είμαι ακόμη στην 3η, χεχεχεχε...

Αποσυνδεδεμένος Angelos

  • ****
  • 1045
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #164 στις: Μαΐου 07, 2011, 13:06 »
Μου κάνει εντύπωση αυτό που λες makk για το πλάκωμα στα πνευμόνια. Και εγώ δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο (που το είχα όταν κάπνιζα και ήταν για μένα μέτρο για τον αριθμό τσιγάρων που έκανα) αντιθέτως δεν είχα καθόλου και η αλήθεια είναι ότι τον πρώτο καιρό με ανησυχούσε γιατί πίστευα ότι θα ατμίζω περισσότερο απ' ότι κάπνιζα

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180557 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8309 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33951 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536157 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59769 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237399 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 580 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15567 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136120 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085297 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35403 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10228 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12