vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

517 επισκέπτες, 9 χρήστες
dkostas, ZoeM, bloodlessz, Ηρακλης, testament, Tazz, manoslykos, Jorge, GeorgeGTS

Twitter

Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες

Αποσυνδεδεμένος Tsikis

  • *
  • 68
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #135 στις: Μαΐου 04, 2011, 01:22 »
Έχει αναφερθεί στο παρελθόν ως παρενέργεια το να ματώνουν τα ούλα. Μάλιστα αρκετοί ανέφεραν ότι δεν είναι παρενέργεια του ΗΤ, αλλά της διακοπής του καπνίσματος λόγω της αιμοστατικής ιδιότητας του καπνού.

Σε διαφορετικές χρονικά συζητήσεις που είχα με δυο φίλους οδοντιατρους, ο πρώτος μου επιβεβαίωσε την εκδοχή αυτή. Ο δεύτερος (που τον εμπιστεύομαι περισσότερο) μου είπε ότι αιμοστατική ιδιότητα δεν έχει ο καπνός που παράγεται από την καύση, αλλά ο ίδιος ο καπνός... το φυτό είναι αυτό που αν ακουμπήσεις στην πληγή έχει αιμοστατική και αντισηπτική ιδιότητα.

Παραμένω μπερδεμένος...  :hmmm: :hmmm: :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #136 στις: Μαΐου 04, 2011, 01:26 »
Μα ναι. Μιλάμε για τον καπνό. Για αυτό άλλωστε οι "παλιοί" έβαζαν στις πληγές καπνό από τσιγάρο για να σταματήσει η αιμορραγία.
Πάντως η αιμορραγία στα δικά μου ούλα, έχει περιοριστεί πια.


Αποσυνδεδεμένος Tsikis

  • *
  • 68
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #137 στις: Μαΐου 04, 2011, 01:29 »
Σωστά. Άρα μήπως τελικά η αιμορραγία στα ούλα ΔΕΝ είναι παρενέργεια του κοψίματος ΚΝ αλλά κάποια παρενέργεια του ΗΤ ....?  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #138 στις: Μαΐου 04, 2011, 01:34 »
Δε νομίζω. Αν συνέβαινε αυτό, τότε δεν θα είχα βελτίωση, αντιθέτως επιδείνωση. Με τον καπνό του καπνού, ένα μέρος των αιμοστατικών ιδιοτήτων μεταφέρεται και στην στοματική κοιλότητα.


Αποσυνδεδεμένος chercher

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #139 στις: Μαΐου 04, 2011, 01:41 »
Σωστά. Άρα μήπως τελικά η αιμορραγία στα ούλα ΔΕΝ είναι παρενέργεια του κοψίματος ΚΝ αλλά κάποια παρενέργεια του ΗΤ ....?  :hmmm:

Δεν είναι λογικό. Το η.τ περιέχει μόνο τη νικοτίνη από το φυτό ενώ το κ.τ όλα τα συστατικά του. Φαίνεται ότι οι αιμοστατικές ιδιότητες δεν οφείλονται μόνο στη νικοτίνη αλλά σε όλα ή κάποια άλλα συστατικά του φυτού τα οποία δεν υπάρχουν στο η.τ..

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #140 στις: Μαΐου 04, 2011, 01:43 »
Με την αλλαγή απο ΚΤ σε ΗΤ, ειδικά μετά απο μακροχρόνια χρήση ΚΤ, η οικολογία του σώματος αλλάζει. Μη βιάζεστε να βγάλετε συμπεράσματα οι νεότεροι χρήστες ΗΤ.
Ως παλαιότερος (κοντά 2 χρόνια) ως μόνη παρενέργεια ( που να οφείλεται με σιγουριά στο ΗΤ ) βλέπω μια ενόχληση στο λαιμό και ως συνέπεια περιστασιακό βήχα. Καμιά  σχέση με τον κλασικό, συχνότερο και εντονότερο τσιγαρόβηχα.  Ακόμα το ψάχνω για να βρω την αιτία (άρωμα, μεγάλη κατανάλωση PG ή άλλο)
Το μέχρι τώρα συμπέρασμα μου είναι ότι λόγω του προβληματικού μου ρινικού διαφράγματος συσσωρεύεται κάποια ποσότητα PG στο ανώτερο αναπνευστικό  όπου κατά την κατάκληση ρέει προς το λαιμό και προκαλεί ενόχληση.
----
εννοείται ότι πήγα σε ΩΡΛ και δεν βρήκε τίποτα, κάνένα ύποπτο ερεθισμό

----
Μια χρήσιμη ίσως παρατήρηση επ'αυτού είναι ότι , είχα αυτή την ενόχληση απο τον 1ο μήνα χρήσης του ΗΤ μέχρι σήμερα με περιστασιακή αυξομείωση του συμπτώματος
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 04, 2011, 02:19 από Abet »

Αποσυνδεδεμένος Tsikis

  • *
  • 68
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #141 στις: Μαΐου 04, 2011, 01:54 »
Φίλε abet δεν έχω βγάλει κάποιο συμπέρασμα, γι αυτό ακριβώς και το ψάχνω. Και με προβλημάτισε ο ντόκτορας όταν μου απέρριψε το επιχείρημα.

Από όσα μου είπε, το μόνο θετικό της καύσης του καπνού για την στοματική κοιλότητα δεν είχε σχέση με την αιμορραγία, αλλά το είπε με τόσες ορολογίες που ούτε κατάλαβα τίποτα...

Τέλος πάντων... θα το ψάξω περισσότερο.

edit
Αυτό που αναφέρεις περί οικολογίας του σώματος μου ακούγεται πιο λογικό. Σαν το αμάξι που στην αρχή θέλει στρώσιμο... ίσως να είναι και η αιμορραγία απλά ένα σημάδι της απότομης αλλαγής από ΚΤ σε ΗΤ και τελικά να μην είναι ούτε λόγω αιμοστατικών ιδιοτήτων, ούτε παρενέργειες, ούτε τίποτα τετοιο...

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #142 στις: Μαΐου 04, 2011, 01:59 »
Φίλε tsikis,
Μη πιστεύεις και ερέυνα :)

Αποσυνδεδεμένος Tsikis

  • *
  • 68
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #143 στις: Μαΐου 04, 2011, 02:05 »
Φίλε tsikis,
Μη πιστεύεις και ερέυνα :)

Αν υπάρχει εδώ μέσα κανας παπάς... έχεις φάει γερό αφορισμό  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #144 στις: Μαΐου 04, 2011, 02:07 »
 :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:
τους έχω αφορήσει κι εγώ ήδη !
(boss μη μας φτιάξεις νήμα "περί παπάδων" , το σταματάμε εδώ , έλεος  :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #145 στις: Μαΐου 04, 2011, 13:13 »
Η νικοτίνη έχει αγγειοσυσταλτικές ιδιότητες (=περιορισμός αιμορραγιών) πάντως.


Οταν σταματάς εντελώς το κάπνισμα (χωρίς άτμισμα ή οποιαδήποτε πρόσληψη νικοτίνης) οι αιμορραγίες είναι ούτως ή άλλως σύμπτωμα.


Αν σταματήσεις για μερικές ημέρες κάπνισμα + άτμισμα και οι αιμορραγίες σταματήσουν και ξαναξεκινήσουν με το άτμισμα τότε προφανώς οφείλονται στο άτμισμα

Αποσυνδεδεμένος steven_creta2

  • **
  • 187
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #146 στις: Μαΐου 04, 2011, 16:54 »
1.Η νικοτίνη έχει αγγειοσυσταλτικές ιδιότητες (=περιορισμός αιμορραγιών) πάντως.


2.Οταν σταματάς εντελώς το κάπνισμα (χωρίς άτμισμα ή οποιαδήποτε πρόσληψη νικοτίνης) οι αιμορραγίες είναι ούτως ή άλλως σύμπτωμα.


3.Αν σταματήσεις για μερικές ημέρες κάπνισμα + άτμισμα και οι αιμορραγίες σταματήσουν και ξαναξεκινήσουν με το άτμισμα τότε προφανώς οφείλονται στο άτμισμα

1.Ετσι ακριβώς είναι Πάνο. Η νικοτίνη σταματάει την αιμορραγία, γιαυτο και οταν έχουμε κάποια πληγή και τρέχει αίμα βάζουμε καπνό για να σταματήσει γρηγορότερα η αιμορραγία  8).

2. :yes: και μιλάμε για πολύ αίμα  :yes: με το που ακουμπάς την οδοντόβουρτσα τα ούλα ματώνουν.

3. λογικότατο   :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #147 στις: Μαΐου 04, 2011, 19:06 »
Εγω παλι φιλοι μου παρα τα 50 ΚΤ ημερισιως, εδω και 3 μηνες και πανω που μονο ατμιζω, δεν εχω αιματωμα ουλων η οτιδηποτε αλλο.

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #148 στις: Μαΐου 04, 2011, 19:45 »
Δεν είναι απαραίτητο :yes: Πρέπει να υπάρχει υποβόσκουσα ουλίτιδα για να συμβεί αυτό. Περίμενε γύρω στο 6μηνο για να δεις κάτι.

Αποσυνδεδεμένος Angelos

  • ****
  • 1045
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #149 στις: Μαΐου 04, 2011, 21:53 »
Πάντως εγώ άλλα βρήκα όσον αφορά το κάπνισμα και την ουλίτιδα. Από ότι λένε στο λινκ που παραθέτω το κάπνισμα είναι επιβαρυντικός παράγοντας για την ουλίτιδα
http://www.dentalcenter.gr/faq_gingivitis.asp
Στο δεύτερο λινκ μάλιστα λέει ότι ο ναργιλές είναι χειρότερος από το τσιγάρο στο θέμα της ουλίτιδας
http://www.medlook.net/printarticle.asp?item_id=2936

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 17 8318 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:56
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180600 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33958 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536216 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59778 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237438 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 582 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15602 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136126 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085319 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35410 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10239 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12